Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě

Kit

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #60 kdy: 04. 06. 2016, 23:52:41 »
Ale jak rikam, bavit se s linuxakem o necem takymto nema smysl.

Máš pravdu, nemá to smysl. Nespletl sis náhodou fórum? Tady takové řeči skutečně smysl nedávají.

S LibreOffice problémy nemám žádné. Není zas moc složité se s tím naučit dělat.


anonym069

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #61 kdy: 05. 06. 2016, 03:44:16 »
Diplomka ve Wordu? 0b.

Kit:
Ty musis byt asi nejakej dement (na roote je jich dost) protoze nechapu tvoje vyjadreni, ze DP ve wordu 0b. Vzdyt ty hovno vis o cem byla diplomka. Ja rikam co jsem musel resit a cislovani jsem udelal okamzite ve wordu.

U nas za prace ne v LaTeXu sice 0 nebyla, ale vetsinou o stupen horsi znamka. A to pouze pokud mely dobre strankovani, titulku a bezchybne citace, coz "vysazet" ve wordu neni lehke. Stejne tak za ne-LaTeX slajdy - ve vetsine predmetech a u obhajoby za to byval pul stupen az stupen ze znamky dolu. (FIT VUT)

Já psal diplomku také ve Wordu – nepíši podobné texty každý den, takže mi učit se LaTeX nestojí za to a naopak ocením WYSIWYG a možnost naklikat si, co potřebuji. Uznávám, že spousta věcí se tam opravdu nedělá snadno a člověk si tam při větších změnách v textu neustále musí hlídat a opravovat třeba číslování odstavců, parchanty, zalomení stránky před nadpisy apod., ale při troše snahy, vhodné volbě řezu písma, používání vlastních stylů a ignorování těch předdefinovaných atd. to víceméně jde. Dovoluji si tvrdit, že můj výstup z Wordu byl lepší než mnoho jiných prací psaných v LaTeXu, a to jen proto, že jsem na typografii trochu pedant, a že jsem si dal prostě záležet (oproti lidem, co o typografii nemají ani páru). Chyba v tomto případě není v nástroji, ale v přístupu.

Nechci se sice moc zastávat toho starého flejmisty martyho, ale snižovat známku nebo rovnou dávat 0 bodů za použití Wordu je podle mě fašizující demence zakoplexovaného jedince, který si tím chce leda vykompenzovat své nicotné sebevědomí. Pokud se předmět nebo studovaný obor vyloženě nejmenuje nějak ve stylu "Základy typografie a publikování", kde vyžadované použití LaTeXu může být opravdu opodstatněné, tak je pedagogická hodnota takového přístupu nulová. Vůbec by nemělo záležet na použitém nástroji, ale pouze na kvalitě výstupu.

Zrovna tu byla jiná diskuze o tom, že něčí děti nutí ve škole používat pouze konkrétní verzi Office, potažmo Windows... to je némlich totéž.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #62 kdy: 05. 06. 2016, 07:04:30 »
Já psal diplomku také ve Wordu – nepíši podobné texty každý den, takže mi učit se LaTeX nestojí za to a naopak ocením WYSIWYG a možnost naklikat si, co potřebuji. Uznávám, že spousta věcí se tam opravdu nedělá snadno a člověk si tam při větších změnách v textu neustále musí hlídat a opravovat třeba číslování odstavců, parchanty, zalomení stránky před nadpisy apod., ale při troše snahy, vhodné volbě řezu písma, používání vlastních stylů a ignorování těch předdefinovaných atd. to víceméně jde. Dovoluji si tvrdit, že můj výstup z Wordu byl lepší než mnoho jiných prací psaných v LaTeXu, a to jen proto, že jsem na typografii trochu pedant, a že jsem si dal prostě záležet (oproti lidem, co o typografii nemají ani páru). Chyba v tomto případě není v nástroji, ale v přístupu.

Jenze o tom to nakonec je - zvolit si vhodny nastroj na dany ukol. My jsme meli i predmet zaklady LaTeXu a v nekterych predmetech (nebylo jich moc) dokonce vyzadovali zdrojaky dokumentace v tex formatu. U vetsich praci me prijde Word/Libre/OO opravdu jako spatna volba. Nejen, ze musite vsechno cislovani* a vetsinu sazeni resit sam, navic jsem cetl o dost pripadech, kdy se jim soubor s praci ve Wordu proste "rozsypal" a nebyli schopni to opravit. A jelikoz s verzovanim je u binarnich veci problem, tak skoncili tak, ze museli rucne vykopirovavat stovky casti textu do noveho dokumentu. V LaTeXu by se clovek proste podival do logu verzovaciho systemu a tipl, co to rozbilo.

*: Seznam citaci je krasny priklad - pridate nekoho na zacatek (musi byt abecedne) a musite precislovat vsechny nasledujici odkazy na citace v celem textu prace! V LaTeXu to mate zadarmo.

Nechci se sice moc zastávat toho starého flejmisty martyho, ale snižovat známku nebo rovnou dávat 0 bodů za použití Wordu je podle mě fašizující demence zakoplexovaného jedince, který si tím chce leda vykompenzovat své nicotné sebevědomí. Pokud se předmět nebo studovaný obor vyloženě nejmenuje nějak ve stylu "Základy typografie a publikování", kde vyžadované použití LaTeXu může být opravdu opodstatněné, tak je pedagogická hodnota takového přístupu nulová. Vůbec by nemělo záležet na použitém nástroji, ale pouze na kvalitě výstupu.

Zrovna tu byla jiná diskuze o tom, že něčí děti nutí ve škole používat pouze konkrétní verzi Office, potažmo Windows... to je némlich totéž.

Vizualne vysledny dokument vypada z Wordu hure (resp. nevidel jsem nikdy, ze by vypadal lepe). Osobne jsem s tim nemel problem, kdo se chtel naucit LaTeX ve skole, zapsal si nepovinny predmet. Navic skola poskytovala i sablonu pro zaverecne prace (staral se napr. o vysazeni titulni strany), ktera splnovala zadani. To stejne s citacemi - na webu jednoho asistenta jste to meli popsane cesky jak pro maslo (coz jsem pri psani bakalarky nepochybne byl). Ve Wordu, alespon v tech verzich co jsem mel tu cest pouzivat, zadne automaticke formatovani citaci podle normy nebylo - muselo se to rucne vsechno nabouchat, naformatovat, kazda tecka, carka, mezera, spravne datum a "et al" najit v pravidlech a manualne napsat.

Tusim, ze to preferovane pouziti LaTeXu (resp. spise trestani jeho nepouziti) bylo oduvodnovano tim, ze jako studenti techniky mame pouzivat nastroje na urovni a zaverecna prace ma podle toho vypadat.

Myslim, ze v zaveru si lide, co zvolili Word, praci akorat pridelali (alespon na tom FITu).

PS: Rozhodne lepsi me prijde "fasizovat"* na pouzivani otevreneho a kvalitnejsiho LaTeXu u studentu VS technickeho zamereni, nez na ZS vynucovat pouziti uzavreneho placeneho software omezeneho na jeden OS s nestabilnim GUI od firmy, ktera to procpala uplatky.
*: Taky nemate radi, jak vas fasizuje sef, kdyz vam rekne, ze mate programovat v nastroji, ktery se nejvice hodi na dany ukol, jinak prijdete o bonusy? ;D IMO na FITu je Word urcen pro nejslabsi studenty (tak to na me zcela vazne pusobi).

xxx

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #63 kdy: 05. 06. 2016, 07:34:26 »
Pokial student VS nie je schopny napisat vo worde/podobnom editore ani len dokument strednej dlzky (50-70 stran, co je zhruba rozsah diplomovky) tak, aby v nom mal minimalny poriadok, tak ma zavazne nedostatky v znalostiach prace s pocitacom. To je rozsah textu, ktory sa da napisat aj bez znalosti strojopisu za jednotky dni. Ak teda odhliadnem od pripadov, ze niekto naozaj potrebuje sadit velke mnozstvo vzorcov a pod.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #64 kdy: 05. 06. 2016, 07:47:57 »
Jednotky dni :D. Jako vazne, ten dokument se pise a hlavne upravuje tydny (ja na tom delal opravdu ony poctive mesice, prestoze ne opravdu kazdy den). Odevzdava se na dvakrat a pokud student nechce prolitnout, tak to dava i ke kontrole vedoucimu, casto vicekrat - to jsou desitky uprav, stehovani odstavcu, podkapitol, pridavani zdroju atd. Ve Wordu ale i tak mala uprava jako pridani noveho zdroje na zacatek seznamu citaci znamena prochazet tech 50 stran a menit vsechny cisla referenci citaci (standard, ktrery se pouziva na FITu ma format: "[cislo citace]", zdroje musi byt v abecednim poradi). A tuto jednoduchou upravu muzete provadet mnohokrat. V LaTeXu to mate doslova bez prace, proste pridate zdroj a ono se to vse magicky ocisluje samo, kdyz to znovu prelozite.

Jako ja nerikam, ze to nejde, jen ze dany clovek neni moc chytry, kdyz to dela rucne. Tohle je presne ukazka toho, kdy se vyplati byt liny "chytre" :) - naucit se zaklady LaTeXu (idealne v ramci predmetu ve skole = doporuceni, materialy a kredity) vs. patlat se s tim nekolikrat dele s horsim vysledkem ve Wordu.


PetrM

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #65 kdy: 05. 06. 2016, 07:51:36 »
K tomu LO asi tohle:

Číslování stránek. Není problém, stačí si pomocí F11 zvolit styly, přepnout na stránky, vybrat si styl stránky, který chce, nebo si ho definovat.  Potom v pop-up menu vlastnosti. Záložka Stránka, Nastavení rozvržení-Formát pro výběr stylu číslování (bakalářka byla klasicky, přílohy římsky,... - svázáno se stylem stránky). No a pak už jenom hodit do zápatí číslo stránky...A resrtart číslování se dá udělat dokonce i automaticky. Když chtěli, aby byla první číslovaná stránka ta s obsahem, stačilo ve stylu pro nadpis obsahu ve vlastnostech povolit vložení zalomení stránky vlevo a v dalším kombu styl stránky pro tělo práce. A zaškrtnout kombo s restartem číslování. Zbytek se těje tak nějak automaticky.
Ta samá fligna s vložením zalomení se dá hodit třeba do stylu Nadpis1, potom každá kapitola začíná na nové stránce. Nechápu, v čem je problém, nastavení na dvě minuty.
Co není tak úplně vychytaný, je nemožnost hierarchicky dědit styly stránky, když jinak to u všeho jde. Po nás chtěli ve škole okraje stránky na všech stranách 2.5cm a znamenalo to definici třech nebo čtyřech stylů stránky s tím samým, jenom jiný číslování, zápatí,...

Odkazy na literaturu. Nevím, proč se musí ručně přečíslovávat, když to Write umí automaticky  ::) Když v textu potřebuju odkaz na literaturu, stačí přece vybrat v menu Vložit->Rejstříky a tabulky->Položka v seznamu použité literatury. Buďto si tam vyberu z komba  podle krátkýho názvu, pokud se na stejnou věc odkazuju víckrát, nebo vytvořím novou pomocí tlačítka a vyplním detaily do formuláře. A na konci se prostě vloží rejstřík s použitou literaturou, v jeho vlastnostech je možnost naformátovat pro jednotlivý druhy literatury (kniha, www stránka, článek,...), co a v jakým pořadí se má zobrazit. Po přidání něčeho na začátek stačí na přečíslování obligátní aktualizace rejstříku z pop-up menu. Zase nic, co by byl neřešitelný problém, jenom si to chce trochu pohrát s formátováním rejstříku, není to moc intuitivní, ale dá se to pochopiti používat.

Osobně za větší bolest považuju, že používá výhradně absolutní cesty k souborům. Pokud mám v dokumentu OLE objekty (nebo sekce) jako odkaz, tak i když je to v tom samým adresáři, po přesunu adresáře, otevření na Widlích nebo přesunu k jinýmu uživateli rozbije závislosti  :( A vytvořit třeba ODGčko bokem a vložit do dokumentu, tak po první editaci nemám jistotu, že jsou stejný.

Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #66 kdy: 05. 06. 2016, 08:55:16 »
Pokial student VS nie je schopny napisat vo worde/podobnom editore ani len dokument strednej dlzky (50-70 stran, co je zhruba rozsah diplomovky) tak, aby v nom mal minimalny poriadok, tak ma zavazne nedostatky v znalostiach prace s pocitacom. To je rozsah textu, ktory sa da napisat aj bez znalosti strojopisu za jednotky dni. Ak teda odhliadnem od pripadov, ze niekto naozaj potrebuje sadit velke mnozstvo vzorcov a pod.

Souhlasím, moje závěrečná práce byla na týden po večerech (cca po dvou hodinách v pracovní den + 5h o víkendu). Samozřejmě v LO.

A právě to "sázení vzorců" je v LO jeho hodně silnou stránkou. Je to na úrovni napsání jedné věty, jenom před tím musí člověk kliknout na vložit->Vzorec. A pokud funkci nebo symbol ještě nepoužil, tak ještě Zobrazit->Prvky a dá se to naklikat z dialogu, který se otevře...  8)

marty

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #67 kdy: 05. 06. 2016, 09:04:19 »
Na FITu bylo hodne zakomplexovanych dementu, kteri si chteli neco dokazat. Jedine co dokazali bylo ucit X let to samy za minzerny penize. Zrejme byli tim frustrovani

xxx

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #68 kdy: 05. 06. 2016, 09:48:45 »
Jednotky dni :D. Jako vazne, ten dokument se pise a hlavne upravuje tydny
Stale je to len 50-70 stran textu. Nic specialne, mensi dokument stredne velkeho rozsahu. Ak travis ,,tyzdne" pisanim a nie samotnou krativnou castou prace, robis nieco zle. Predpokladam,  ze to tak nie je a ze ked si odmyslis hladanie zdrojov, rozmyslanie, co vlastne napises a ako (t.j. cast, ktorej sa nevyhnes), si na mnou uvedenych jednotkach dni.

Tohle je presne ukazka toho, kdy se vyplati byt liny "chytre" :) - naucit se zaklady LaTeXu (idealne v ramci predmetu ve skole = doporuceni, materialy a kredity) vs. patlat se s tim nekolikrat dele s horsim vysledkem ve Wordu.
Tak sa vo Worde (LibreOffice alebo inom editore) nepatlite, ale naucte sa ho. Ak chces v LaTeX-u efektivne robit, musis si precitat 1-2 knizky. Precitaj si 1-2 dobre knizky o svojom WYSIWYG a budes potom prekvapeny svojou efektivitou.

Kit

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #69 kdy: 05. 06. 2016, 10:31:59 »
Kit:
Ty musis byt asi nejakej dement (na roote je jich dost) protoze nechapu tvoje vyjadreni, ze DP ve wordu 0b. Vzdyt ty hovno vis o cem byla diplomka. Ja rikam co jsem musel resit a cislovani jsem udelal okamzite ve wordu.

Fascinuje mě, jak někteří lidé dokáží ignorovat kontext.

Jenda

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #70 kdy: 05. 06. 2016, 10:48:27 »
Vizualne vysledny dokument vypada z Wordu hure (resp. nevidel jsem nikdy, ze by vypadal lepe).
Já jsem na tohle ignorant, naopak mi přijde, že defaultní fonty v LaTeXu se mi čtou hůř než blbej Arial (obrazovka)/Times New Roman (papír).

Ale bakalářku píšu v LaTeXu, protože
  • jak už tu bylo zmíněno, binární soubory se blbě verzují
  • se to prostě náhodně rozbíjí (LO i Word), nad markupem mám naprostou kontrolu
  • matematika se mi v TeXu píše líp než v LO
  • máme na to hotovou šablonu, kam fakt stačí zadat obsah bakalářky a napsat "make" a vygeneruje to dokument včetně všech náležitostí

Kit

Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #71 kdy: 05. 06. 2016, 10:50:53 »
Chytnul jsem ms word a za minuty jsem to mel. Jako pouzitelnost nekterych programu 0b.

Měl jsem ve Wordu jeden problém: Měl jsem nastaveno v korektoru pravopisu několik set oprav a potřeboval jsem je přenést do jiného Wordu. Dodnes jsem nepřišel na to, jak se to dělá a ani mi nikdo nedokázal poradit.

V běžném textovém editoru je to jen překopírování jednoho konfiguračního souboru a funguje to i napříč verzemi.

Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #72 kdy: 05. 06. 2016, 10:54:33 »
Na FITu bylo hodne zakomplexovanych dementu, kteri si chteli neco dokazat. Jedine co dokazali bylo ucit X let to samy za minzerny penize. Zrejme byli tim frustrovani

A tím jsi připomněl někoho, kdo má komplexy, že nezvládne nic novýho. A protože vyrostl na Widlích a malejch měkkejch opičkách, všude rozhlašuje, že cokoliv jinýho je na houby, že to má blbý odezvy, že multiplatformnost je na pytel a podobně.

Tak sa vo Worde (LibreOffice alebo inom editore) nepatlite, ale naucte sa ho. Ak chces v LaTeX-u efektivne robit, musis si precitat 1-2 knizky. Precitaj si 1-2 dobre knizky o svojom WYSIWYG a budes potom prekvapeny svojou efektivitou.

Tesat do kamene. Tenhle znáš?
Jeden výrobce motorových pil se rozhodl, že bude prodávat svoje výrobky na Sibiři. Za týden došel dřevorubec pilu reklamovat, protože ručně pokácel každý den jeden strom a motorovou pilou mu to trvalo tři dny. Prodavač pilu vzal, nastartoval a dřevorubec na to: "Jé, ono to má i motor...!"

Vždycky se můžu potrhat, když někdo kritizuje nějaký nástroj (jako tady LO) a dojde na argumenty, že nefunguje nějaká funkce, pro kterou má využití tak 0.5% uživatelů a pak zjistím, že dotyčný ani neumí nastylovat stránku, vložit bibliografickou citaci, upravit styl nadpisu, vložit popisek obrázku, používat současně několik slovníků pro kontrolu pravopisu a podobný triviality. A půl dne navíc tráví přečíslováváním obrázků místo toho, aby prostě klikl na "aktualizovat vše" a tři sekundy počkal (E1/1200, 8GB RAM, HDD 5400RPM + LUKS, FC23, LO5, dokument 65 stran, 20 tabulek, 5 obrázků, 12 ODG nebo graf, 30 číslovaných vzorců; rejstřík osnovy, literatury, obrázků a tabulek)...
« Poslední změna: 05. 06. 2016, 10:59:36 od Petr M »

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #73 kdy: 05. 06. 2016, 12:19:00 »
Ucenim LaTeXu jsem moc nestravil, byl stejne potreba pri studiu a zadnou spesl knizku jsem necetl (pouze slajdy k tomu nepovinnemu velmi kratkemu predmetu a klasicky hledat na netu). Proc se ucit Word/LO/OO, kdyz vysledek je horsi, druhou variantu uz nejak umim a mam k tomu predpripravene sablony, vcetne automatickeho formatovani citaci? V LaTeXu se me opravdu nikdy nestalo, ze by se mi rozpadl rejstrik a mohl jsem cely dokument rucne formatovat od piky. Stale se bavim o FITu, kde uplne zaklady (par hodin hrani si) byly potreba na dokonceni nekolika predmetu.

Ano, s LO/OO skoro neumim, protoze to nepotrebuji. Drive si myslim, ze ani takove cislovani obrazku poradne neumel, s cislovanim stran byly problemy, atd. Proste jsem presel na nastroj, ktery byl lepsi, co se tyce udrzovatelnosti a vysledne podoby dokumentu. Ano, ze zacatku mi chybel ten WYSWYG aspekt, ale rychle jsem si zvykl. Stejne jako HTML nepisu v nejakem hroznem WYSWYG. A pokud chcete stredni cestu, tak je tu vzdycky LyX - polo-WYSWYG pro LaTeX s krasnym vyslednym dokumentem.

PS: Divam se, ze LO opravdu umi knihovnicku a generovat seznam literatury. Skoda, ze hned druhy odkaz na googlu pro ceskou normu neuspesne resi, proc se rozsypal obsah :D.

Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje fungující, desktopový sw s GUI psaný v Javě
« Odpověď #74 kdy: 05. 06. 2016, 12:55:23 »
Jo, prostě sis našel nástroj, co ti vyhovuje... Já pro studium Latexu zatím neměl důvod, ve škole byly vždycky mkvošrotky (asi měl pan učitel/ředitel levnější dovču), v práci vždycky chtěl šéf, aby třeba nabídku dokázal sám upravit a kompatibilita manažerů s něčím jiným, než s WYSIWIG je taková, no, ... MBA když nevidí na obrazovce jakýkoliv graf, tak je zralý na výjezd záchranky.

Já sice tvořím dokumentaci, ale v LO - WYSIWIG je fajn na poznámky, něco si třeba barevně označím a vidím to na první pohled. Pomocí sekcí, šablon, stylů a objektů se toho dá taky udělat celkem dost... Zatím to vždycky stačilo.

Google, FB a Wikipedie je na tvorbu názoru docela slabota. G filtruje kdo ví podle jakýho klíče a nemáš jistotu, že zrovna ty vidíš relevantní informace. FB je plný komnat ozvěny a silně cenzurovaný. A Wikipedie, kterou může editovat kdokoliv a "fakta" podepřít odkazem na cokoliv kdekoliv... Beru je se sakra velkou rezervou.