základní povědomí o ní je užitečné, stejně jako při práci s Prologem je dobré znát formální logiku, aby si pak člověk naivně nemyslel (nebo nedejbože se ještě o tom do krve hádal), že v Prologu nejde naimplementovat například modální nebo třeba intenzionální logika.
Kvituji rýpnutí do mě
Co nekvituju, je, že jsi to posunul úplně jako obratný a zkušený manipulátor, vypadá to, že to máš zmáklý
Nicméně k věci: směšuješ dvě zásadně odlišný záležitosti:
- schopnost napsat (adekvátně) kvalitní kód - tj. používat nějaký systém, pohybovat se "uvnitř něj" = úroveň
- tvrdit něco o tom systému = metaúroveň
Prvně jsi mluvil o tom prvním ("špatné návyky" každý pochopí jako "špatný kód" = úroveň).
Že jsou potřeba nějaké lepší/hlubší znalosti potřeba pro to druhé, nebude nikdo rozumný zpochybňovat. Ale taky to nikdo běžně v praxi nepotřebuje. Když to řeknu hodně lapidárně (a nechám si za to nadávat do lopat, což zaručeně přijde), pokud už nakrásně mám problém "můžu prologem zachytit modality?", tak ho normální člověk bude řešit buď tím, že se obrátí na někoho, kdo tomu rozumí, nebo (tramtadadá) prostě do googlu zadá "prolog modalities" - a pro běžnou situaci mu to bude stačit, protože si prostě přečte pár pojednání o tom, jestli modality v prologu jdou nebo ne a za jakých podmínek. K tomu, aby to uměl zodpovědně zodpovědět sám, by stejně musel mít tolik znalostí, že jejich nabytí by bylo neadekvátně drahé a v samotném programování (úroveň) by mu to stejně nebylo vůbec k ničemu.
S burritos jsem konverzaci nikdy nevedl, tak nevím, nakolik to přirovnání sedí
Vzhledem k tvé inteligenci a vzdělání tohle taky nejde brát jinak než jako (obratnou! to člověk musí uznat) manipulaci. V tom vtipu samozřejmě nejde o to, že bys s burritem mluvil, ale o to, že by někdo mohl tvrdit, že pro vychutnání si burrita pořebuje člověk nutně chápat celý kontext, španělskou kulturu, atd. atd. - přesně jako někdo tvrdí to, že k programování je potřeba znát CT. Není. Burrito prostě sežereš, program prostě napíšeš. Jo, když k tomu má někdo kontext, vychutná si to asi líp, napíše lepší kód. Asi. Možná. Dá se to předpokládat.
, ale monády *jsou* koncept z teorie kategorií a
Když jsi tady zmínil tu analytickou filosofii, nepřijde ti, že by bylo docela legitimní říct, že monády se k CT mají stejně jako se má zajíc k biologii? Je zajíc "konceptem z biologie"? Je potřeba znát taxonomii savců k tomu, aby mohl člověk jít na hon?
Ony i imperativní jazyky mají formální základ, jenže ten se učí tak nějak za běhu (a nikdo si nestěžuje).
Což jde úplně stejně i u FP. Akorátže FP je natolik prorostlé s akademickým prostředím, že kolem něj doteď dost panovala a někde i dál panuje "elitářská" atmosféra. V uvozovkách, protože já tomu postoji docela rozumím:
"A monad is just a monoid in the category of endofunctors", tím je to vysvětleno a pokud to narozdíl od nás vědců nechápete, tak si to dostudujte, nebo to možná není jazyk pro vás. Nashledanou.
...je to z určitýho úhlu pohledu legitimní a určitě racionální postoj. Jenom je to prostě postoj autisty.