Jak si rozšiřujete své vědomosti?

Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #15 kdy: 12. 04. 2016, 15:09:28 »
Jsou důkazy, které by byl "hřích" přeskočit
Jenze pracujici clovek s rodinou ma ponekud sirsi priority. Zly jazyk by mohl argumentovat tim, ze nevidet deti vyrustat a misto toho si cist dukazy, by byl hrich do nebe volajici...


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #16 kdy: 12. 04. 2016, 15:11:29 »
mam z toho pocit, ze to vsetko, co tu pisete, nemozem ani za zivot stihnut :D
Jinak teď tě možná zaskočím nebo naštvu, nebo nedejbože odradím, ale poměrně užitečná mi přijde analytická filosofie (ovšem pochopitelně jen nějaký lehčí úvod, ne tisícistránkové bichle s plky o ničem), protože právě analytická filosofie má mnoho styčných bodů s teoretickými aspekty IT a mnozí akademici, co nějak zásadně přispěli k rozvoji oboru, byli (původně, tj. vzděláním) filozofé, např. Robinson.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #17 kdy: 12. 04. 2016, 15:12:33 »
Jsou důkazy, které by byl "hřích" přeskočit
Jenze pracujici clovek s rodinou ma ponekud sirsi priority. Zly jazyk by mohl argumentovat tim, ze nevidet deti vyrustat a misto toho si cist dukazy, by byl hrich do nebe volajici...
Tak pak je ale lepší se nějaké hlubší sebevzdělávání vykašlat úplně...

Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #18 kdy: 12. 04. 2016, 15:17:17 »
Tak pak je ale lepší se nějaké hlubší sebevzdělávání vykašlat úplně...
Nesouhlasim. U vzdelani myslim plati, ze cokoliv je doma, to se pocita. I kdyz to bude malo a bude to melke, je to lepsi nez nic.

EDIT: jo sorry, prehledl jsem "hlubsi" - no to asi jo, pokud "hlubsim" myslime stovky a tisice hodin sedet nad necim, co ma pouzitelnost v mlze :)

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #19 kdy: 12. 04. 2016, 16:27:24 »
Tak pak je ale lepší se nějaké hlubší sebevzdělávání vykašlat úplně...
Nesouhlasim. U vzdelani myslim plati, ze cokoliv je doma, to se pocita. I kdyz to bude malo a bude to melke, je to lepsi nez nic.

EDIT: jo sorry, prehledl jsem "hlubsi" - no to asi jo, pokud "hlubsim" myslime stovky a tisice hodin sedet nad necim, co ma pouzitelnost v mlze :)
Jo, ale pro těch pár důležitých důkazů stačí max. desítky hodin.


Altruista

Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #20 kdy: 12. 04. 2016, 17:10:41 »
Rodinu este nemam, ale som pracujuci a nakolko robim v praci s novou technologiou, tak sa musim vzdelavat aj v tom. Samozrejme, ak budem mat rodinu v buducnosti, dolezite bude sa jej venovat na plny uvazok. Myslim si ale, ze do hlbky netreba ist, dolezite je mat aspon ako take ponatie.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #21 kdy: 12. 04. 2016, 17:35:44 »
Rodinu este nemam, ale som pracujuci a nakolko robim v praci s novou technologiou, tak sa musim vzdelavat aj v tom. Samozrejme, ak budem mat rodinu v buducnosti, dolezite bude sa jej venovat na plny uvazok. Myslim si ale, ze do hlbky netreba ist, dolezite je mat aspon ako take ponatie.
Tak směle do toho ;) V podstatě jde hlavně o osobní preference a vnitřní motivaci.

bjarne

Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #22 kdy: 12. 04. 2016, 19:33:20 »
Já si hodně "čtu" ve zdrojácích projektů, co mě zajímají (psané v Javě/C/C++), díky čemuž pak mám ponětí o tom, jak se různé složité problémy řeší v opravdových projektech. Čas od času pak mám takovou mánii, že mě třeba zajímá, jak se řeší v herních enginech to a to a strávím XY hodin tím, že pročítám různý akademický  dokumenty (v poslední době mě třeba zajímalo efektivní vykreslování terénu v open world hrách - dozvěděl jsem se díky tomu např. o struktuře quadtree, jaké algoritmy se v dnešní době používají (chunked LOD, geomipmapping, implementace na GPU,...). Neříkám, že bych to zvládl sám naprogramovat, ale tyhle "výlety" někam, k čemu bych se normálně nedostal, jsou zajímavý a obohacující.

Altruista

Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #23 kdy: 13. 04. 2016, 09:08:28 »
ja sa venujem hlavne MS technologiam - C#. Venuje sa tomu niekto od vas?

Altruista

Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #24 kdy: 13. 04. 2016, 09:09:10 »
Ale principy su asi vsade rovnake. Cize by to malo byt jedno, ci som C# alebo C++ :)

lopata

Re:Ako si rozsirujete svoje vedomosti
« Odpověď #25 kdy: 13. 04. 2016, 13:12:12 »
A co povazujete za dolezite, co by mal kazdy programator ovladat, alebo aby sa lisil od inych, bol lepsi.
Co povazujem ja za dolezite, co by mal kazdy programator ovladat? Urcite je dolezite to, aby bol otvoreny vsetkemu, co sa okolo neho objavi. Ziadne silacke kecy typu "javabugscript", "funkcionalne programovanie je nepouzitelny shit", "OOP je bastl" a podobne nesmu mat v slovniku dobreho programatora miesto.

Ak uz chcem technologiu odsudit, tak nech mam s nou najprv dostatok skusenosti, aby som vedel, ze je pre mna naozaj nepouzitelna. Pretoze mnoho veci sa da navzajom kombinovat a aj to co bolo pred rokmi pomale a neohybne, moze byt dnes rychle a flexibilne.

odsoudit historii a aktualnost muze kdokoliv, kdo ma namireno k novym paradigmatum.
vsichni zname nedostatky tech starych a soucasne pouzivanych.

neschopnost sudnat ruzove bryle svedci spis o tom co je v tehle vete...
tedy o jiste forme neschopnosti.

leda by snad tim chtel davat na odiv svou sexualitu?

to uz mi prijde min skodlivy racionalne kriticky postoj pri stredu se technoslunickem.
iracionalni citove podbarvena vyhranenost odmitanim ma vic prostoru pro normalnost nez technoslunicko, u ktereho se to da oduvnodnit snad jen marketingem za honorar nebo osobnim zajmem zachovani hodnoty investice do uziti technologie po prilepeni se na takovou osobu.

Kit

Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #26 kdy: 13. 04. 2016, 15:50:27 »
ja sa venujem hlavne MS technologiam - C#. Venuje sa tomu niekto od vas?

Tady se věnujeme spíš otevřeným technologiím. C# jen okrajově, protože v linuxovém světě nemá valného významu.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako si rozsirujete svoje vedomosti
« Odpověď #27 kdy: 13. 04. 2016, 16:17:32 »
A co povazujete za dolezite, co by mal kazdy programator ovladat, alebo aby sa lisil od inych, bol lepsi.
Co povazujem ja za dolezite, co by mal kazdy programator ovladat? Urcite je dolezite to, aby bol otvoreny vsetkemu, co sa okolo neho objavi. Ziadne silacke kecy typu "javabugscript", "funkcionalne programovanie je nepouzitelny shit", "OOP je bastl" a podobne nesmu mat v slovniku dobreho programatora miesto.

Ak uz chcem technologiu odsudit, tak nech mam s nou najprv dostatok skusenosti, aby som vedel, ze je pre mna naozaj nepouzitelna. Pretoze mnoho veci sa da navzajom kombinovat a aj to co bolo pred rokmi pomale a neohybne, moze byt dnes rychle a flexibilne.

Naprosty souhlas. Od takovych "machru" se pak treba dozvidam, ze regex pattern matching v Groovy je to stejne jako pattern matching ve Scale (a takovi lide si dovoli napsat blog post a srovnavat a pomoci skore hodnotit ty dva jazyky, neuveritelne).

Dobrymi priklady jsou Java a JavaScript. Oboje bylo povazovane za strasne pomale, jen takova technlogicka dema, pouze na hrani. Lidi, kteri se o to alespon trochu nezajimaji, casto zamrznou a technlogii vidi jako stale stejnou, nemennou. Nad JVM se nyni programuji obrovske aplikace (myslim, ze je to primarni platforma pro moloch enterprise veci), ktere jsou velmi narocne na vykon. JavaScript se bezne pouziva uz i na servrech a vykonem je na tom snad nejlepe z interpretovanych jazyku (minimalne ve srovnani s PHP, Ruby, Python). Na mensi veci je idealni - snad na vsechno jsou baliky v npm, jednoducha instalace, velmi rychly vyvoj a solidni vykon.

PS: Javu ani JavaScript jako jazyky nejak extra nemusim. Beru je proste jako nastroje, ktere pouziju, pokud jsou mi predepsany. Kde si muzu vybrat, tam radeji sahnu po Scale nebo LiveScriptu - vyuzivam vyhod platformy (rychlost, knihovny) ale pisu v mnohem hezcim jazyce.

Altruista

Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #28 kdy: 13. 04. 2016, 17:58:27 »
ked sa tak nad tym zamyslam, tak dolezite je hlavne to, aby sa clovek venoval najviac tomu, co ho bavi alebo ak chce prezkumat nejaku oblast co ho zaujima, tak by mal do toho trosku zabrdnut. nie moc tlacit na pilu.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak si rozšiřujete své vědomosti?
« Odpověď #29 kdy: 13. 04. 2016, 18:11:57 »
ked sa tak nad tym zamyslam, tak dolezite je hlavne to, aby sa clovek venoval najviac tomu, co ho bavi alebo ak chce prezkumat nejaku oblast co ho zaujima, tak by mal do toho trosku zabrdnut. nie moc tlacit na pilu.
Přesně tak. Chce to prostě zájem a motivaci. A ideálně někoho zkušeného, kdo zájemce nasměruje, aby zbytečně neztrácel čas.