Mistrovstvi v C++ a získání práce

Amaya

Mistrovstvi v C++ a získání práce
« kdy: 18. 03. 2016, 09:45:58 »
Zdravím,
Přečetla jsem celou knihu Mistrovství v C++. Některé části samozřejmě vícekrát. Udělala jsem téměř všechna programovací cvicení na konci kapitol. Dále jsem zkoušela nekterá programovací cvičení z knihy: The C++ programming language od Bjarne Stroustrupa. (Celou knihu jsem nepřečetla, protože mi moc nesedí jeho angličtina.) Chtěla bych se zeptat, jestli znalosti, ktere jsem mohla z těchto knih získat stačí k tomu, abych získala praci jako junior C++ programátorka. (Vím, že bude nejlepší, když to zkusím, ale nechci tam chodit zbytečně, pokud jsou vstupní znalosti úplně někde jinde. Ptám se zde, protože požadavky v inzerátech jsou často všeobecné a nicneříkající.)
« Poslední změna: 18. 03. 2016, 17:13:03 od Petr Krčmář »


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mistrovstvi v C++ - prace
« Odpověď #1 kdy: 18. 03. 2016, 10:06:14 »
Zdravím,
Přečetla jsem celou knihu Mistrovství v C++. Některé části samozřejmě vícekrát. Udělala jsem téměř všechna programovací cvicení na konci kapitol. Dále jsem zkoušela nekterá programovací cvičení z knihy: The C++ programming language od Bjarne Stroustrupa. (Celou knihu jsem nepřečetla, protože mi moc nesedí jeho angličtina.) Chtěla bych se zeptat, jestli znalosti, ktere jsem mohla z těchto knih získat stačí k tomu, abych získala praci jako junior C++ programátorka. (Vím, že bude nejlepší, když to zkusím, ale nechci tam chodit zbytečně, pokud jsou vstupní znalosti úplně někde jinde. Ptám se zde, protože požadavky v inzerátech jsou často všeobecné a nicneříkající.)
Na juniora to stačí určitě.

Ivan

Re:Mistrovstvi v C++ - prace
« Odpověď #2 kdy: 18. 03. 2016, 12:00:06 »
Chtěla bych se zeptat, jestli znalosti, ktere jsem mohla z těchto knih získat stačí k tomu, abych získala praci jako junior C++ programátorka.

Asi by ses divila co muze stacit na "juniora" a co vsechno jsou schopni vyplodit "senior" programatori. Pokud jde o C++ tam mas dve moznosti. Bud pujdes do korporatu a budes si vrat vlasy. Budes udrzovat pri zivote nejakou zombii, protoze v tehle prostredich uz davno leti Java. Anebo najdes nejakou malou firmu, kde budes delat zajimavou praci ma mensi penize (nez kdybys' delala Javu).


nula

Re:Mistrovstvi v C++ - prace
« Odpověď #3 kdy: 18. 03. 2016, 13:35:38 »
Na juniora urcite staci.
 Ale jen bych chtel rict, ze pokud uz to delas takhle poctive, tak doporucuju si precist knihu Effective C++ od Scotta Meyerse. To te razem posune skoro na seniora :-)
Prehanim, ale ma tam spoustu velmi dulezitych poznamek, ktere je dobre vedet, a ktere casto nevi i zkusenejsi programatori. (Doporucuji nejdrive tuto starsi knihu a pak teprve novejsi Effective Modern C++, ty informace z ni jsou stale platne(vetsinou)).

bezpečák

Re:Mistrovstvi v C++ - prace
« Odpověď #4 kdy: 18. 03. 2016, 13:35:48 »
Jak píšou ostatní, rozhodně je to lepší junior, než dnešní normální junior po škole. Nebál bych se a šel do toho. C++ je skvělé a docela náročné zaměření.


Daniel Kozak

Re:Mistrovstvi v C++ - prace
« Odpověď #5 kdy: 18. 03. 2016, 16:50:03 »
Zdravím,
Přečetla jsem celou knihu Mistrovství v C++. Některé části samozřejmě vícekrát. Udělala jsem téměř všechna programovací cvicení na konci kapitol. Dále jsem zkoušela nekterá programovací cvičení z knihy: The C++ programming language od Bjarne Stroustrupa. (Celou knihu jsem nepřečetla, protože mi moc nesedí jeho angličtina.) Chtěla bych se zeptat, jestli znalosti, ktere jsem mohla z těchto knih získat stačí k tomu, abych získala praci jako junior C++ programátorka. (Vím, že bude nejlepší, když to zkusím, ale nechci tam chodit zbytečně, pokud jsou vstupní znalosti úplně někde jinde. Ptám se zde, protože požadavky v inzerátech jsou často všeobecné a nicneříkající.)

Ono rozdeleni na senior a junior programatora je podle me casto precenovane. Verim tomu ze by se nasli i senior programatori, kteri toho nebudou umet (teoreticky) tolik jako ty, ale zase budou mit zkusenosti coz je casto velmi dulezite. Co se tyce pozice junior programatora, tak na tu se muze hlasit v podstate kdokoliv kdo ma o danou pozici zajem a ma v planu se neco naucit.

Takze jak uz zaznelo urcite bych se nebal a sel do toho. Jinak ohledne knizek doporucuji jiz zminene knihy od Scotta Meyerse, docela se mi libila i kniha Beginning C++ od Ivora Hortona

kutr

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #6 kdy: 18. 03. 2016, 22:13:33 »
Programování není jen o znalosti jazyka. Rozhodně bych doporučil další knihy o algoritmizaci, návrhové vzory a UML, taky se hodí skriptování, značkovací jazyky (HTML, XML), verzovací systémy, základy automatického testování, případně i základy metodik vývoje. Tohle všechno očekávám od juniora aspoň mít o věcech přehled (a tohle všechno se člověk naučí na běžné programovací VŠ).

Takže na získání práce to asi stačit bude na její udržení už to bude chtít přidat.

P.S. k ověření: Brno je největší město, protože Praha je kraj :D

Zelenac

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #7 kdy: 19. 03. 2016, 22:00:45 »
A jsi hezká? A co poprsí? Pokud ano, tak určitě práci jako c++ programátorka najdeš. Pokud ne, tak asi jako holka taky.

Hej proč jsem tak naštvany když to čtu? Nebude to proto, že jsem se jebkal s vysokou a přitom jsem si mohl jen pořídit Mistrovství v C++? Mohl jsem si ušetřit nervy. Mohl jsem nastoupit jako junior programátor, místo sasrankaneho lejstra bych vytahnul nejake projekty. Uz jsem mohl byt touhle dobou platove jinde. Kurvinka drát.

Zelenac

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #8 kdy: 19. 03. 2016, 22:12:51 »
ikdyz kdz se nad tim tak zamyslim, tak nekdo kdo si precetl mistrovstvi v c++ nemuze byt dobry programator, kor kdyz si poctive delal vsechny ukoly  8) :D :D :D Podivej, jsi mozna sikovna zena, ale do remesla nam fusovat nemusis  8)

Zelenac zavistivy obecny  8)

Jann

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #9 kdy: 19. 03. 2016, 22:16:20 »
P.S. k ověření: Brno je největší město, protože Praha je kraj :D

?

čumil

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #10 kdy: 19. 03. 2016, 23:15:58 »
Drzost.

Opravdu si myslíš že můžeš jít do praxe jenom s tím že ses naučila syntaxi? Syntaxi jakékoli jazyka naučíš každého kdo zvládne mluvení a psaní (i/y vynechme ano ...). Programovat jen některé (ne nutně superinteligetní, ale machine-like). Budu přátelský, takže tě nebudu tady ničit. Řeknu ti co musíš udělat aby tě z té juniorské pozice brzo nevykoply.

1) Datové struktury, nauč se detailně teorii datových struktur. Začni třeba na wikipedii.
2) Seznam se s prostředím C++, myslím knihovny (QT, GTK, Boost, ...), build systémy (cmake, scons ...).
3) Seznam se s pár SQL (MySQL?) a NoSQL (Mongo?) databázemi a adaptéry na ně do C++.
4) Udělej větší projekt v C++ za pomoci předešlého. Takže nějaký server s DB + klient na QT/GTK/cokoli a komunikace přes síť. Formát si zvol jaký chceš, někde se používá JSON a někde zas XML ...
5) Udělej ten projekt opensource a dej ho na github.
6) Jdi na tu juniorskou pozici (a nacpi jim tam do chřtánu ten svůj gihub) vzrušovat nadržený programátory/obvykle panice a pokud ten projekt bude fakt hustej, budeš za královnu.

POZOR, předešlé tě neudělá zas tak moc dobrou. Dále můžeš pokračovat...hloubš. Takže FP (Haskell), real OOP (smalltalk), AI, OpenGL ... podle chuti.

Ama

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #11 kdy: 19. 03. 2016, 23:19:07 »
Záleží na tom, jak nové mistrovství v  C++ sis přečetla, co jsem četl já, tak tam nebyla ni zmínka o novinkách v C++11 a C++14. Určitě to zkus, jen možná ještě před tím by stálo za to si zjistit něco o základních algoritmech, abys třeba věděla, co je to červeno-černý strom, proč se používá a takové drobnosti.

Čumil trochu přehání, v praxi takhle junioři namakaní nebývají.

čumil

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #12 kdy: 19. 03. 2016, 23:27:22 »
Záleží na tom, jak nové mistrovství v  C++ sis přečetla, co jsem četl já, tak tam nebyla ni zmínka o novinkách v C++11 a C++14. Určitě to zkus, jen možná ještě před tím by stálo za to si zjistit něco o základních algoritmech, abys třeba věděla, co je to červeno-černý strom, proč se používá a takové drobnosti.

Čumil trochu přehání, v praxi takhle junioři namakaní nebývají.
Sorry, bývají i lepší. Z VŠ totiž nelezou retardi jak někteří zde říkají ale lidé kteří už alespoň jeden větší projekt udělali (a 90% jich tu VŠ má). To co jsem napsal já je absolutní základ. Nikde jsem nezmínil návrhové vzory, psaní rychlého kódu, SCHOPNOST číst cizí kód, obvykle zprasený, a umět ho ohnout podle požadavku ... PRAXE je o mnohem více hardcore než se tady někteří tváří...

Jako další task bych možná přidal vybrat si nějaký velký projekt na githubu, pokusit se alespoň část pochopit a zkusit přispět.

A multithreading !

čumil

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #13 kdy: 19. 03. 2016, 23:28:23 »
Plus C++11 či 14 není na knihu ale na 1 hodinu googlení ...

Stary Tokok

Re:Mistrovstvi v C++ a získání práce
« Odpověď #14 kdy: 20. 03. 2016, 00:00:19 »
Zas sa tu zisla partia neprajnikov, co zozrali celu mudrost sveta. Ano, skola ti da toho do zivota mnoho ale pomaly skoly chrlia ITkarov jak na filozofickej fakulte. A radim prestat navstevovat CZ/SK fora. Na par vynimiek to tam je len negativny odpad, co ta od vsetko odradza. Ze by strach z konkurencie?