Router s aktualizacemi

Nox

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #15 kdy: 23. 01. 2016, 09:05:01 »
Tak jsem zjistil, ze muj router je kvuli Realtek chipsetu nepouzitelny. Tak jsem si alespon na stary polofunkcni Asus WL-520GC zkusil dat DD-WRT a kupodivu to celkem jde, byt nektera nastaveni (Router/Gateway) jsou presne obracene, nez bych cekal.


pistelak

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #16 kdy: 23. 01. 2016, 09:53:02 »
Zdravim,
po tech nekolika spatnych zpravach o urovni softwaru routeru si rikam, co vlastne clovek muze delat, kdyz chce mit router s alespon nejakyma opravama chyb. Napada me toto:
1. Turris Omnia - drahy, hodne nabuseny, nicmene software bude aktualizovan nekolik let
2. Mikrotik, treba RB951G-2HnD - zkusenost nemam, ale vyrobce pry aktualizace resi, otakza je, jak casto a dobre
3. OpenWRT - bohuzel tohle je pro hodne pokrocile, navic je otazka, jak moc je to omezene hardwarove nedostatecnymi parametry beznych routeru
4. PC - jako uplne silene reseni by asi bylo postavit male PC a nastavit ho jako router, ale bude to drahe, velke a s poradnou spotrebou, nic pro beznou domacnost

Vite jeste o nejake jine moznosti? Jeste nejaky vyrobce na aktualizace nekasle? Mam na mysli vyrobce bezne dostupnych veci, velky kram pro firmy za 100 000 Kc asi doma mit nikdo nebude.

Mikrotik

Lol Phirae

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #17 kdy: 23. 01. 2016, 12:10:17 »
4. PC - jako uplne silene reseni by asi bylo postavit male PC a nastavit ho jako router, ale bude to drahe, velke a s poradnou spotrebou, nic pro beznou domacnost

Já na tom nic šíleného nevidím. Embedded věc typu PC Engines APU vyjde na nějakých 4-5 tisíc, na to nainstaluju pfSense nebo něco podobného a vymalováno. Spotřeba naprosto minimální.

nobody

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #18 kdy: 23. 01. 2016, 12:45:58 »
Banana Pi R1 ? tam se nic neflashuje, ale nahrava na microSD a HDD ;)

Nox

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #19 kdy: 25. 01. 2016, 16:31:33 »
Lol Phirae: NO jednak to neni nejlacinejsi reseni (jako Turris), dvak jsem nikdy nic takoveho neinstaloval (SW).

nobody: Taky by to asi slo, ale tohle si asi sam nenakonfiguruji. Hledal jsem spise reseni, ktere zapoji i clovek se zaklady siti, co zvladne nastavit klasicky router.


Jenda

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #20 kdy: 25. 01. 2016, 18:08:41 »
No, díky tomu, že na Alixu i na BPi běží normální Linux, jsou všude po internetu hromady návodů na všechno.

Bobs

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #21 kdy: 25. 01. 2016, 19:37:07 »
Co se týče toho PC, tak třeba tohle?
ZBOX CI323 nano
https://www.zotac.com/cz/product/mini_pcs/zbox-ci323-nano
Je to maličké, pasivně chlazené, tzn. naprosto tiché a díky novému čtyřjádrovému procesoru Intel  N3150, který je stvořený technologií 14nm, je to i vcelku výkonné. S pamětí a diskem se konečná cena vejde pod 10 tisíc.
Má to wifi, a taky dva ethernety, takže na router je to docela vhodné.

Bobs

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #22 kdy: 25. 01. 2016, 19:54:45 »
Ještě mě napadla jedna možnost.
Co třeba Cisco třídy 860VAE-W?
Má to ethernet wan, ADSL/VDSL wan, switch - 2xgigaethernet+3xfastethernet, má to wifi, je to pasivně chlazené, 512MB RAM, na to, že je to Cisco, je to i maličké. A hlavně - je to skutečně pravé Cisco a pravým IOS! Má to firewall, IPv6,....
Více, viz:
http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/routers/800-series-routers/data_sheet_c78-693249.html
Koncová cena vč. DPH bez nějakého spešl kontraktu s Ciscem je odhadem 10-15 tisíc, což za nové Cisco není nijak mnoho. :p

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #23 kdy: 25. 01. 2016, 19:59:26 »
to i Cisco ma potrebu sidit switch na 100Mb?

Ondro

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #24 kdy: 25. 01. 2016, 21:26:38 »
Ještě mě napadla jedna možnost.
Co třeba Cisco třídy 860VAE-W?
....

A uz si viem stiahnut firmware bez registracie a dalsich zbytocnych obstrukcii? To je len jedna z veci co mi na Ciscu vadi. Domov je vyslovene zbytocne. Dobre pre fanusika Cisca alebo toho, kto to potrebuje.
Za tie peniaze sa daju kupit lepsie veci. Dnes uz viacerý vyrobcovia stavaju svoj firmware na otvorenych rieseniach s vykonnym HW(Netgear, Asus,...). Ak ich prestane podporovat vyrobca, tak komunita moze pokracovat.

pistelak

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #25 kdy: 25. 01. 2016, 21:37:10 »
Ještě mě napadla jedna možnost.
Co třeba Cisco třídy 860VAE-W?
Má to ethernet wan, ADSL/VDSL wan, switch - 2xgigaethernet+3xfastethernet, má to wifi, je to pasivně chlazené, 512MB RAM, na to, že je to Cisco, je to i maličké. A hlavně - je to skutečně pravé Cisco a pravým IOS! Má to firewall, IPv6,....
Více, viz:
http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/routers/800-series-routers/data_sheet_c78-693249.html
Koncová cena vč. DPH bez nějakého spešl kontraktu s Ciscem je odhadem 10-15 tisíc, což za nové Cisco není nijak mnoho. :p

Pravé nebo levé, stejná sračka.

pistelak

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #26 kdy: 25. 01. 2016, 21:38:55 »
Co se týče toho PC, tak třeba tohle?
ZBOX CI323 nano
https://www.zotac.com/cz/product/mini_pcs/zbox-ci323-nano
Je to maličké, pasivně chlazené, tzn. naprosto tiché a díky novému čtyřjádrovému procesoru Intel  N3150, který je stvořený technologií 14nm, je to i vcelku výkonné. S pamětí a diskem se konečná cena vejde pod 10 tisíc.
Má to wifi, a taky dva ethernety, takže na router je to docela vhodné.

Nadoma pod deset  ? Takže 1500 ? Mikrotik rulez.

Nox

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #27 kdy: 30. 01. 2016, 10:00:14 »
Diky panove, jak vidim, PC router by taky sel. Cisco vypada zajimave, lec je jeste drazsi nez Omnia.

REMET

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #28 kdy: 30. 01. 2016, 10:59:50 »
Nox: "NO jednak to neni nejlacinejsi reseni (jako Turris), dvak jsem nikdy nic takoveho neinstaloval (SW)."

APU neni sice nejlevnejsi, ale relativne vykonne x86 se trema GbE sitovkama, trema miniPCIe v hlinikove krabicce 20x20 se spotrebou kolem 10W je proste o pohodli a nejdrazsi varianta s komplet vybavou (zdroj, krabiccka, 64GB SSD, 2 wifi, pigtaily) se vejde do 8 tisic.

Byt je pravda, ze pokud nemas zadnou zkusenost s nejakym unix-like OS, tak bude dost limitujici, ale to i u levnejsi ARM krabicky typu Mikrotiku. Pak ti zbyvaji jedine hotove krabicky, kde je ovsem podpora dost pochybna a reakce na bezpecnostni chyby v jejich firmwarech absolutne nulove a tedy jedine pouzit OpenWRT, ale to je opet bez znalosti docela obtizne.

Jose

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #29 kdy: 30. 01. 2016, 11:10:37 »
To APU mohu jen doporučit, jede na něm pfSense jen pomocí SD karty nebo se na něj dá nainstalovat Endian Community Firewall ale ten potřebuje alespoň mSata disk.