Router s aktualizacemi

Nox

Router s aktualizacemi
« kdy: 21. 01. 2016, 20:24:55 »
Zdravim,
po tech nekolika spatnych zpravach o urovni softwaru routeru si rikam, co vlastne clovek muze delat, kdyz chce mit router s alespon nejakyma opravama chyb. Napada me toto:
1. Turris Omnia - drahy, hodne nabuseny, nicmene software bude aktualizovan nekolik let
2. Mikrotik, treba RB951G-2HnD - zkusenost nemam, ale vyrobce pry aktualizace resi, otakza je, jak casto a dobre
3. OpenWRT - bohuzel tohle je pro hodne pokrocile, navic je otazka, jak moc je to omezene hardwarove nedostatecnymi parametry beznych routeru
4. PC - jako uplne silene reseni by asi bylo postavit male PC a nastavit ho jako router, ale bude to drahe, velke a s poradnou spotrebou, nic pro beznou domacnost

Vite jeste o nejake jine moznosti? Jeste nejaky vyrobce na aktualizace nekasle? Mam na mysli vyrobce bezne dostupnych veci, velky kram pro firmy za 100 000 Kc asi doma mit nikdo nebude.


Jenda

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #1 kdy: 21. 01. 2016, 20:39:13 »
Mně OpenWRT nijak extra pro pokročilé nepřišlo. A hardwarové parametry běžných routerů jsou naprosto v pohodě.

Nox

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #2 kdy: 21. 01. 2016, 20:43:24 »
No zrovna flashovat router neni operace pro zacatecnika. Na ty nedostatecne hardwarove parametry jsme casto cetl stiznosti v diskuzich, ale osobni zkusenost nemam. Plus je otazka, zda to umi automaticke aktualizace, ci se to musi delat rucne.

jose_d

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #3 kdy: 21. 01. 2016, 21:19:28 »
2. Mikrotik, treba RB951G-2HnD - zkusenost nemam, ale vyrobce pry aktualizace resi, otakza je, jak casto a dobre
3. OpenWRT - bohuzel tohle je pro hodne pokrocile, navic je otazka, jak moc je to omezene hardwarove nedostatecnymi parametry beznych routeru

jestli resis cenu, kup si nejakou krabicku podporovanou openwrt, jestli jsi ochotny utratit vic, kup mikrotika (a nalej tam openwrt).
Jestli penize neresis, kup si Turrise, coz je taky openwrt..

Jinak nalit openwrt na podporovany router neni zadna veda, viz openwrt wiki..

Nox

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #4 kdy: 21. 01. 2016, 21:34:15 »
Zatim predevsim zjistuji, jaky je soucasny stav. A zajimaji me predevsim informace, ktere se clovek dozvi az z osobnich zkusenosti. Nevim, zda bych napoprve uspesne zvladl flashnout OpenWRT. Sice uz jsem flashoval BIOSy, mobily, atd, ale proste napoprve clovek nikdy nevi.
Jaky smysl by davalo cpat do Mikrotika OpenWRT?
Hlavne bych se rad dozvedel, jak je to v realu s cestnosti oprav v Mikrotiku a zda existuje jeste dalsi podobny vyrobce. Plus cekam na recenzi Turrisu Omnia.


source

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #5 kdy: 21. 01. 2016, 21:47:19 »
OpenWRT opravdu není věda. Stačí se jenom podívat, jestli je tam i LuCI (webové GUI) a stáhnout správnou verzi z jejich stránek.

j

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #6 kdy: 21. 01. 2016, 22:08:41 »
Jaky smysl by davalo cpat do Mikrotika OpenWRT?
Naprosto zadny ... vsechno co potrebujes mikrotik umi, a v cene mas i slusnych par let supportu. Jo, ma to ponekud uchylny rozhrani, ale nic co by se nedalo prezit.

jose_d

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #7 kdy: 21. 01. 2016, 22:20:57 »
Jaky smysl by davalo cpat do Mikrotika OpenWRT?
Ne kazdemu vyhovuje uzavrenost RouterOS. Na nektere ucely je dobre mit pristup k systemu - na takove to domaci IoT atd..
Vim ze na RouterOS byval neresitelny problem vytocit Aiccu tunel..

j.m.e.n.o

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #8 kdy: 21. 01. 2016, 22:21:40 »
vlastna skusenost:

Kupoval som router a vedel som ze chcem aby tam bezal OpenWrt, tak som hladal kombinaciu vhodnych parametrov, ceny a podporty tohoto firmwaru. Nakoniec mi z toho vypadol "TP-LINK TL-WDR3600". Flashovanie uplna hracka - priamo z webrozhrania vyrobcom dodavaneho firmwaru.

HW je na tych 10 zariadeni, co mam doma az zbytocne vykonny :) Od vtedy som robil asi jeden upgrade, tiez z webrozhrania.

A realita? Po uvodnom nastaveni par veci ani neviem ze ho mam. Tym ze je na UPS-ke snad od posledneho upgradu nebol restartovany

Dzavy

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #9 kdy: 22. 01. 2016, 11:43:19 »
Jestli se necitis na flashovani routeru tak co treba neco "hotovyho" s OpenWRT? Dalsi aktualizace uz pujdou snadno pres luci, pripadne se v tom muzes vic vrtat.

http://www.ebay.co.uk/itm/300M-Wireless-Router-OpenWrt-USB-2-0-SP-3G-WiFi-Adapter-Printer-NAS-BT-Ftp-DLAN-/200990382391?hash=item2ecbf5d937:g:aVcAAOSwhh5Tomh3

http://www.ebay.co.uk/itm/Routeur-tp-link-wifi-repeteur-amplificateur-dd-wrt-openwrt-tomato-gargoyle-/281912010104?hash=item41a343e578:g:N-EAAOSw5VFWMS35


Jinak Mikrotik je podle me dobra volba, o aktualizace bych se nebal. Pripadne jak uz psal jose, muzes koupit Mikrotik HW a dat tam OpenWRT, pripadne naopak. Oboji se instaluje docela dobre a bezi prekvapive na leccem...

Jerry

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #10 kdy: 22. 01. 2016, 11:56:32 »
Resil jsem stejne dilema pred vanocema a nakonec vyhral Mikrotik RB951G. Puvodne jsem tedy chtel RB750GL, ale nejak mi ho vyprodali a nakonec se vyuzila i ta wifina.

Zatim beru moznost flashnout tam OpenWrt jako zalohu (posledni cestu), kdyby byl fakt neresitelny problem a doufam, ze se s RouterOS sziju. Teoreticky taky existuje moznost vyuzit funkci Metarouter a provozovat pod RouterOS navic virtualizovany OpenWrt (pry treba web server). Prakticky jsem to nezkousel, v okamziku, kdy jsem zjistil, ze virtualizovany OpenWrt sice muze do site, ale nedostane se na USB konektor, to prestalo byt pro me zajimave. Takze pro me zatim nejvetsi nevyhoda RouterOS, ze USB konektor lze oproti Linuxu vyuzit jen omezene.

Na hodnoceni je brzo, aktualizace se mi zatim objevily tusim 2. Teda ve vetvi s normalni verzi, instalovat vyvojovou jsem nemel odvahu (ani duvod). Zatim si myslim, ze to umi mnohem vic nez kdy budu potrebovat, nastavovani firewallu vypada jako iptables, to bude s linuxem nejspis na stejno, vychytavky s Wifi spojem a routovacima protokolama muzou ocenit spis provideri. Ocekaval bych, ze RouterOS vydoluje z Mikrotiku vic nez OpenWrt, protoze si postavili hardware na miru, ale treba se pletu.

Omnia by po hw strance prinesla mnohem vic (zastoupi i Raspberry) ale cena je holt dvojnasobna.

Jan M

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #11 kdy: 22. 01. 2016, 12:37:07 »
Osobně doporučuji Mikrotik, aktualizace minimálně jedenkrát měsíčně, vždy oprava chyb, co se řeší v jejich buglistech a nějaká novinka navíc. Mám RB433 z roku 2008, tzn. bude mu 8 let, aktualizace chodí neustále.

Nox

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #12 kdy: 22. 01. 2016, 13:28:58 »
Jan M: Diky, presne tohle je jedna z informaci, po kterych patram.

Jerry: Tak 2 aktualizace za mesic mi prijdou furt slusne, narozdil treba od TP-Linku. Jinak obecne USB v routerech mi prijde v beznem provozu temer na nic, na tvorbu NAS je to pomale a na tiskarnu to asi bude chtit specialni ovladac. IP kamera a ostatnima veci v domacnostech moc nebyvaji.

Dzavy: No hotove routery s OpenWRT jsem zatim bezne v prodeji nevidel, na tom ebay predpokladam, ze jsou to nejaci bastlici, to uz bych si spis domluvil, zda by to nekdo nenaflashoval v CR. Ovsem je to zase bez zaruky.

Source: Tak treba dotka jsme nevedel, ze nejake LuCi existuje a je treba to hlidat. A takovydlema chybama se clovek uci, casto dost draze.

Co me napada:
1. Ma OpenWRT a Mikrotik funkcni automaticke aktualizace? Na Mikrotik jsem videl navody na rucni, OpenWRT nevim.
2. Takze asi zadny dalsi vyrobci krome Mikrotiku aktualizace neresi, protoze tu nikdo zadneho nenapsal.

j

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #13 kdy: 22. 01. 2016, 13:41:39 »
Automaticky akltualizace jsou silenstvi, coz neznamena, ze si to magor nemuze na obou systemech zprovoznit.

os

Re:Router s aktualizacemi
« Odpověď #14 kdy: 22. 01. 2016, 14:00:57 »
Domnívám se, že Mikrotik není tak špatná volba. Provozuji jich několik a jsem s nimi celkem spokojen. Vidím v tom takový rozumný kompromis cena/kvalita+možnosti. Software se aktualizuje pravidelně, jeho možnosti jsou poměrně široké. Je však pravdou, že některé věci RouterOS zatím neumí, např. policy routing na IPv6, autentizace na OSPFv3, atd., implementace některých není ideální (OpenVPN aj.).