Má IoT finančně budoucnost?

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Má IoT finančně budoucnost?
« kdy: 21. 01. 2016, 11:19:07 »
Pomalu se dívám na prudký nárust IoT a přijde mi to takový web 21. století. Dělá to každý, každého to baví, ale reálně mi přijde, že v tom zvítězí pár monopolů (jako u výroby mobilů) a ostatní z toho finančně budou mít prd (malé firmy, zaměstnanci).

Uvažuji furt nad tím, že reálně peníze budou spíše v BigData, Jakmile všechny ty IoT senzory člověk někam napojí, bude to muset vyhodnocovat a skladovat, a obecně vyměnit dodavatele IoT senzoru bude velmi jednoduché (už nyní je univerzální protokol Mqtt), zatímco změnit dodavatele co vyhodnocuje a skladuje data bude znatelně těžší.

Zatím jsem si ani nevšiml, že by na IoT někdo bohatl. Připomíná mi to trošku web. Dělá na tom každý, ale vydělává tam jen hrstka, zatímco v "deep it" (java, administrace, c++, atd...) vydělává každý, ale vůbec se o tom nemluví.


Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #1 kdy: 21. 01. 2016, 11:40:38 »
Já bych řekl, že záleží na tom, co si pod IoT kdo představuje.

Pokud v tom vidím senzory v domě, tak co je komu do nich? To si spravuju sám a nemůže na tom nikdo bohatnout.
Pokud vidím chytrou lednici, tak co je komu do toho, kolik piva v ní mám a kdy ho piju? Viz o řádek výše
Pokud jde o wifi zapínání zásuvek mobilem (jak tu nedávno někdo psal) přes cloud, protože připojení k domácí wifi nestačí, musíš mít internet, tak takový nechci, protože pravděpodobnost jejich přežití je nízká (jak dlouho ten cloud pojede?).
Jestli je na mysli kardiostimulátor, kterej monitoruje funkci srdce a posílá data doktorovi do PC, tak co je komu do něj?

Já osobně jsem zatím nenarazil na jedinej případ (pro mě smysluplnej), kde by byl zainteresovanej nějakej subjekt, kterej by na IoT měl vydělat. Kromě výrobců HW.

Možná jen blbě chápu IoT...

k

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #2 kdy: 21. 01. 2016, 11:57:56 »
Nikdo neví co má budoucnost a IoT může být další bublina.
Navíc u IoT stále chybí must-have feature, BFU dosud neví proč si to pořídit. Vypínání zásuvek a světel tabletem v bytě o rozloze 70 m2 ho naprosto netankuje, kotel na chatě si zapíná SMSkou a v autě mu stačí zvuk přes bluetooth ze smartphone.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #3 kdy: 21. 01. 2016, 12:07:28 »
Takhle černě bych to zase neviděl, trošku si s tím hraju, a tak vidím budoucnost. Alarmy, parkovací systémy na vrata, řízení přístupů do hal ve firmách, monitoring zboží atd. atd... Do teď to dělají veskrze primitivní jednoúčelová zařízení. Vemte si takový alarm - je neskutečně primitivní a nějaká logika typu: "když přijdu do budovy, všude rozsviť" se tam naprogramovat nedá. Nebo typu: "když se někdo přiblíží k sejfu, vyfoť ho a pošli sms"...

Tohle všechno s IoT půjde. Staneme se svědky toho, že všechna zařízení, čidla atd... budeme moci naprogramovat podle potřeby. Dříve nebo později přijdou aplikace, kde nejběžnější scénáře půjde snadno naťukat.

Jak si s tím hraju a vidím možnosti, o budoucnost nemám obavy. Problém je jinde, čidla jsou zatím drahá (i když brzy nás čeká doba, kdy wi-fi čidlo přijde cca. na 10 USD - 250 Kč, protože už dneska se za tolik dají sehnat součástky, jenom to nikdo zatím nevyrábí v dost velkých sériích a dost jednoduše, aby to vyšlo levně), a jakmile čidla budou stát +- 10 USD, tak to lidi podle mě začnou nakupovat dost. Další věc je, že se bude muset standardizovat protokol tak, aby na každé čidlo a spínač nebyla zvláštní aplikace v mobilu.

Co je pro mě velkou otázkou je, jak na tom vydělat. Výroba HW je obecně ne moc výdělečná. Vidíme to u výrobců mobilů a PC, zisk si de fakto dělá Microsoft a Google (Apple je jiná liga), a výrobci HW třou bídu z nouzí. Napadá mě, že obdobný scénář nastane u IoT.

Hraju si teď doma z NodeMCU, mohl bych vyrobit a distribuovat levně různá čidla, ale furt uvažuji, jestli to má cenu, protože marže na HW mi přijdou nízké, distribuce/výroba a legislativa u elektroniky komplikovaná.

typecek

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #4 kdy: 21. 01. 2016, 12:17:12 »
Navíc u IoT stále chybí must-have feature, BFU dosud neví proč si to pořídit.
to by sa ale dalo povedat aj o celom IT sektore. naco su vacsine ludi VPNky, proxy, databazy, SAP..k zivotu ich nepotrebujeme (mozme to predsa robit rucne a kalkulackami) a predsa to frci..


Koment

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #5 kdy: 21. 01. 2016, 12:18:29 »
Pisem s mobilu tak kratko. Iot je tu s nami uz xyz rokov Len akurat nemas ten pocit. Ci uz system na otvaranie every podla karticky alebo ovladanie garazovych dvier cez WiFi to vsetko tu uz roky je! Vo velkej miere v priemysle v mensej medzi ludmz. Kazdopadne existuje dlho akurat teraz to ma meno a ideme skusit tlacit na zakaznika aby si to kupil.Kde o to ze zatial to naozaj nema co ponuknut resp. Nema to nic tak prinosne pre mna any som bezal kupit novy system riadenia kurenia,osvetlenia a ten zvoncek pri dverach mi tiez Staci tak ako je

helenka z rise divu

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #6 kdy: 21. 01. 2016, 12:30:00 »
Prinos to nema pro BFU zadny. Je to hype bublina.

Jedinej prinos je v prumyslu - ruzna cidla, senzory, merice a detekujici detekovace se tam ale uz pouzivaji roky.

Nekdo zminil postradatelnost VPN - jsem BFU a vyuzivam to casto - nakup porna, filmy a videa ktery jsou u nas bloknuty, obchazeni banu na fora, nakupovani her prez US server, protoze to vyjde levneji atd.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #7 kdy: 21. 01. 2016, 12:39:20 »
Koukám, že tu hodně lidí zaujalo dost negativní postoj.

Já když tohle slyším, tak si vždy vzpomenu na první dotykáče, jak se tomu lidé smáli. Jak si lidi říkali k čemu počítač, atd. atd...

Ono ne každý má tu představivost, jak z šíleného dotykáče, který je k ničemu se najednou stane vaše osobní asistentka, která vás naviguje, říká maily, vyhledává restaurace atd. atd... Vždyť když přišli první dotykáče, tak to byl pomalý telefon na EDGE. Dneska se na tom dá surfovat na internetu v klidu, a to je otázka vývoje cca. 7 let.

Určitě si nemyslím, co se tu tvrdí, že IoT je nějaká bublina, spíše mi přijde otázkou, kam se to opravdu bude ubírat. I když je možné, že to skončí stejně jako VoIP v propadlišti dějin. VoIP všichni o tom básnili, a dneska máme všichni mobily...

typecek

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #8 kdy: 21. 01. 2016, 12:47:33 »
VoIP je v propadlisti dejin? Ze o tom neviem. Hlavne ze firmy na tom frcia, uz aj tie mobily frcia cez "VoIP". Ja uz castejsie telefonujem cez whatsapp ako cez operatora.

VVV

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #9 kdy: 21. 01. 2016, 13:13:03 »
Pokud někdo tvrdí, že IoT nemá žádný význam pro BFU, patrně chápe IoT výrazně jinak, než já. Např. v mém RD jsou alarm, kamery, kotel, ovládání garážových vrat a pár dalších systémů, všechno proprietární, nepropojitelné a obtížně použitelné.

Pod IoT si představuji, že všechny tyhle věci používají nějaké protokoly a komunikují s ústřednou, která tomu může dát celkovou logiku. Třeba, že zapnutí alarmu zároveň spustí nahrávání kamer a sníží teplotu. Nebo, že když místo odemknutí alarmu omylem zmáčknu na dálkáči otevření garáže (stává se mi celkem často), nezačne houkat alarm, ale buď se vrata neotevřou nebo alarm odemkne.

Takových případů můžou být spousty, některé dost přínosné (třeba úspory na topení), některé spíš blbiny (kolega si třeba nastavil, že když se začne smítvat, zapnout se přízemní světýlka na schodišti; nebo když nese do komory prádlo, rozsvítí se mu automaticky světlo).

Osobně si myslím, že možnosti pro byznys jsou v tom obrovské a stejně tak velká jsou rizika pro uživatele (hlavně bezpečnostní a s ohledem na soukromí). Ale zkušenost ukazuje, že cokoliv trochu zvedne pohodlí, ujme se to bez ohledu na rizika.

j

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #10 kdy: 21. 01. 2016, 14:03:16 »
To si ale predstavujes zcela jinak, nez si to predstavujou dodavatele.

Podivej se treba na jednoho konkretniho. Jablotron. Jejich predstava (stejne jako vsech ostatnich) je takova, ze oni ti neco prodaj, ty to neco MUSIS pripojit k internetu, a pak to MUSIS konfigurovat pres JEJICH web, protoze to nijak jinak nelze. Coz je vskutku interesantni predevsim trebas u zabezpecovacek, kdyz ti ji kdykoli muzou zvenku trebas vypnout ...

Aby to fungovalo tak jak si to predstavujes ty, tak by musel byt definovan nejaky protokol, pomoci ktereho se jednotlive krabky samy najdou, dohodnou si co ktera umi/neumi ... a to se nikdy nestane. Vsak se podivej trebas na takovou trivialitu jako jen DLNA. Spousta TV a dalsich kramu ti bude tvrdit, ze to umi, ale realita je takova, ze to neumi poradne zadna, tak maximalne nejaky subset a celmi casto to ve skutecnosti umi komunikovat jen s krabicema stejnyho vyrobce.

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #11 kdy: 21. 01. 2016, 14:08:09 »
Já osobně to vidím jednoduše. Pokud to chce spojení s cloudem, nechci to. Pokud mi to odprezentuje někdo s tím, že "a to vše jen za XY tisíc korun", nechci to. Sám doma mám pár "hloupých" systémů, který mě stály prachy. Spolu si to nepokecá, jen to dělá to, na co to bylo udělaný. Mam si snad koupit proprietární IoT bazmek, kterej bude dělat to samý a stát další prachy a když pak budu něco potřebovat upravit, půjde opět o další balík? Já si to dám dokupy sám.

Podle mě na tom nepůjde jednoduše vydělat. Jestli vznikne univerzální komunikace mezi zařízeníma, tak na tom SW nikdo nevydělá (maximálně výrobce "centrály"). Jestli nevznikne univerzální komunikace, je to další proprietární nic. O HW se tu už mluvilo, stojí pár korun, nejde na něm vydělat.

Uživatel "j" to shrnul pěkně. Nelze na IoT postavit proprietární věc, protože pak to nebude IoT, ale další blbost, kterých mají lidi doma dost. Musí to být otevřený, ale tím pádem se nikdo moc jednoduše nenamastí...

Fbi

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #12 kdy: 21. 01. 2016, 15:00:49 »
Jak si s tím hraju a vidím možnosti, o budoucnost nemám obavy. Problém je jinde, čidla jsou zatím drahá (i když brzy nás čeká doba, kdy wi-fi čidlo přijde cca. na 10 USD - 250 Kč, protože už dneska se za tolik dají sehnat součástky, jenom to nikdo zatím nevyrábí v dost velkých sériích a dost jednoduše, aby to vyšlo levně), a jakmile čidla budou stát +- 10 USD, tak to lidi podle mě začnou nakupovat dost. Další věc je, že se bude muset standardizovat protokol tak, aby na každé čidlo a spínač nebyla zvláštní aplikace v mobilu.
http://www.ebay.com/itm/New-Hot-Remote-ESP8266-Wireless-Module-Stable-WIFI-to-UART-Module-HC-/381497186448?hash=item58d3011890:g:hYoAAOSw1S9Wd4JG
Tady máš za tři dolary.

Co je pro mě velkou otázkou je, jak na tom vydělat. Výroba HW je obecně ne moc výdělečná. Vidíme to u výrobců mobilů a PC, zisk si de fakto dělá Microsoft a Google (Apple je jiná liga), a výrobci HW třou bídu z nouzí. Napadá mě, že obdobný scénář nastane u IoT.
G+M žádný HW na kterém by vydělali nedělají.

Daevid

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #13 kdy: 21. 01. 2016, 15:38:59 »
Pod IoT si představuji, že všechny tyhle věci používají nějaké protokoly a komunikují s ústřednou, která tomu může dát celkovou logiku. Třeba, že zapnutí alarmu zároveň spustí nahrávání kamer a sníží teplotu. Nebo, že když místo odemknutí alarmu omylem zmáčknu na dálkáči otevření garáže (stává se mi celkem často), nezačne houkat alarm, ale buď se vrata neotevřou nebo alarm odemkne.
Podla mna si to ale predstavujete nespravne. To co ste tu popisal dokazem spravit uz teraz tym ze na vas alarm pripojim jedno relatko. Cele by ma to stalo par drobnych za relatko a x metrov kablu... Po aktivacii alarmu relatko vypne garazovu branu, vypne alebo prepne rezim termostatu, zapne nahravanie kamier pomocou jejich digitalneho vstupu.

Takových případů můžou být spousty, některé dost přínosné (třeba úspory na topení), některé spíš blbiny (kolega si třeba nastavil, že když se začne smítvat, zapnout se přízemní světýlka na schodišti; nebo když nese do komory prádlo, rozsvítí se mu automaticky světlo).
Kurenie som popisal vyssie. Zapnutie prizemnych svetiel pri stmievani zabezpeci sumrakovy spinac za cca 20€. Automaticke rozsvietenie svetla ked vojdem do komory vyriesi PIR senzor z Hornbachu za 9€.

Na toto vsetko nepotrebujete internet ani predrazene IoT ani nic "Smart".

Iotoo

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #14 kdy: 21. 01. 2016, 16:53:42 »
Ono presne na tuto temu som sa bavil dnes s kolegom. IoT ako samotne je buzzword a treba si velmy dobre rozdelit wo co go. Ak hladate nieco ako , ovladanie ohrevu, svetiel, brany, roletiek a neviem coho to tu uz mame asi 10 rokov. Podobu alebo nazov to ma domaca automatizacia a venuje sa tomu xyz firiem. Ponukaju kompletne riesenie. Za tych 10 rokov sa to velmi nerozmohlo v takej miere ako sa o tom rozpravalo. XYZ firiem xyz protokolov.. Niekto argumentuje s tym ze je to len pre novo postavene budovy ale s praxe viem svoje. Hladate nieco pre firmy? Nieco co by otvaralo dvere podla toho ci mas pristup? Pripadne nieco co by zbieralo data o teplote whatever? Tak isto poriesene xyz krat. Takze co dalej? Aha nechces novy dom ale pacilo by sa mat remote control na regulator kotlu cez cloud az do apky do mobilu. Pripadne do toho ovladanie roletiek a meranie vlhkostz v kvetinacoch aby si vedel ci treba zaliat? Zasa apka do mobilu. Pockat pockat a nie sme uz pri domacej sietz do ktorej si pripojis co chces a mas milion aplikacii. Hmm... chcelo by to centralizovat a idealne jeden standard nech to spolu hra. A nie je toto domaca automatizacia? Nezistis po 2 skvelych hrackach ze by to predsa len chcelo tu domacu automatizaciu? A tak dookola mne to pride ze IoT je prezlecena domaca automatizacia s tym ze huraaa pozeraj ake je to mega super ale detske choroby su stale tam (neexistujuci standard, pre viac IoT veci od viac vyrobcov mas xyz interface, atd, atd)