Má IoT finančně budoucnost?

Koment

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #30 kdy: 22. 01. 2016, 10:02:42 »
Meteo stanice s tym co chces uz mas teraz. Merace kvality vzduchu tam kde jw to potrebne su. Meranie hladiny riek aby neprisla potopa to si snad robzs uplne zadek. Problem iot je ten ze je to max hracka. V momente ked chces na Tom postavit nieco zmysluplnejsie musis to pospajat do siete, protocol, komunikacia atd a si pri domacej automatizacii ktora ked to spocitas celkovo je lacnejsia ako xyz veci na kolene... Nehovoriac o volnom case ale to uz je ina story


ehmmm

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #31 kdy: 22. 01. 2016, 10:05:56 »
Proč je to na hovno? Protože výrobci nebudou používat žádný jediný jednotný protokol (kterých vznikne/vzniká asi 50). Každý pěkně svůj mráček, aby pršelo jen jim z jejich oveček.

A pokud jednotny protokol (respektive sdileny vice firmami) vznikne, tak pouze pod zastitou nejake organizace, ktera ti rozhodne pristup k tomu protokolu zdarma neulehci.
Viz v historii:
* LonWorks/LonTalk
* KNX/EIB
* OPC DA/UA

i-PRESS

  • ***
  • 100
  • NodeJS, Python, Perl, Lua, PHP
    • Zobrazit profil
Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #32 kdy: 22. 01. 2016, 12:18:19 »
Já si myslím že budoucnost má, ale nemyslím si, že se v nějaké dohledné době dočkáme nějaké jednotné komunikace. Tím se tato zařízení prozatím omezují spíše na technicky zdatnější, kteří si nad nimi dokáží postavit nějaký inteligentnější systém.

Já mám domácnout automatizovanou vlastním řešením, postupně se zbavuji všech rádií s uzavřeným protokolem a nahrazuji je vždy vlastním modulkem (většinou ESP12E) s patřičným senzorem, relé atd.. Celá komunikace mi pak běží po WiFi na MQTT, není tedy problém aby si zásuvka povídala s teploměrem atd. Část čidel reaguje na event jiného senzoru rovnou, komplexnější věci jako EZS, EPS se mi sbíhají v Turrisu, kde se subscriber zachová dle aktuálního nastavení a jiných stavů.

Systémů, kdy mám sadu 4 zásuvek, nebo 2 rádiové PIR jsem měl/mám několik, ale díky tomu že si nerozumí se o nějaké "chytré" domácnosti nedá ani mluvit.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #33 kdy: 22. 01. 2016, 13:19:38 »
Finanční budoucnost mají věci okolo, HW, platformy atd. IoT je teď trochu buzzword, ale vývoj jednoznačně směřuje k "chytrým věcem". Určitě je dobré mít přehled a sledovat vývoj.

helenka z rise divu

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #34 kdy: 22. 01. 2016, 16:50:15 »
Finanční budoucnost mají věci okolo, HW, platformy atd. IoT je teď trochu buzzword, ale vývoj jednoznačně směřuje k "chytrým věcem". Určitě je dobré mít přehled a sledovat vývoj.

Hej borce, a k cemu mi ty chytre veci budou? Pocitac, jednotlivy komponenty dle chuti a potreby, internet, herni joysticky, volanty a virtualni pistole, to jsou produkty, vynalezy a hracky, ktere maji smysl, pridanou hodnotu a kazdej je pouziva x hodin denne.

Proc potrebuju mit smart zapinani svetel prez cloudovej smarphone, kdyz sedim na miste a na vypinac sahnu 4x denne, kdyz jdu na zachod nebo si udelat svacinu.

K cemu mi bude smart rohozka pred dverma, kdyz v 99% pripadu stejne musim jit otevrit, podepsat prevzeti baliku atd.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #35 kdy: 22. 01. 2016, 17:23:41 »
Proč je to na hovno? Protože výrobci nebudou používat žádný jediný jednotný protokol (kterých vznikne/vzniká asi 50). Každý pěkně svůj mráček, aby pršelo jen jim z jejich oveček.
Takový mám doma už tři (solár, kotel, vrata) a přesně proto si to teď skládám po svym. Nepotřebuju kupovat další (čtvrtej) rádobychytrej nicnedělátor. Radši si koupím součástky/moduly a poskládám si to, co potřebuju. A cloud? Radši veřejnou IP, než čekat, kdy se výrobce/poskytovatel rozhodne službu ukončit (viz například herní servery některých - i velkých - her).

Ano, může to mít význam ve velkém (globálním) měřítku, ale to bude mít pod palcem nějakej velkej dodavatel, tam se se začátečníkem počítat nebude.

Tomáš Roll

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #36 kdy: 22. 01. 2016, 18:38:51 »
Ne. Ne pro tebe. Jestli to bude úspěšné, tak to začnou Číňani chrlit ve stamilionech a bude se to nakupovat hotové na aliexpressu. Jestli chceš zbohatnout, najdi si tržní segment, který je sice úzký, ale díky celosvětovému trhu hluboký.

VVV

Re:Má IoT finančně budoucnost?
« Odpověď #37 kdy: 24. 01. 2016, 22:27:52 »
Podla mna si to ale predstavujete nespravne. To co ste tu popisal dokazem spravit uz teraz tym ze na vas alarm pripojim jedno relatko. Cele by ma to stalo par drobnych za relatko a x metrov kablu... Po aktivacii alarmu relatko vypne garazovu branu, vypne alebo prepne rezim termostatu, zapne nahravanie kamier pomocou jejich digitalneho vstupu.

Nerozporuju, že to tak jde. Ale právě rozdíl IoT oproti tomu, co popisuješ vidím v tom, že u IoT se to místo tahání jednoúčelovch drátů a jejich napojování na nějaká relátka, vstupy jednotlivých zařízení apod. řeší programátorsky přes IP. Je to samozřejmě overhead, ale výsledná flexibilita a snadnost změn, i třeba uživatelsky pomocí nějaké mobilní appky imho rozhodne, že se to ujme.