Debian 6.0.9 - add-apt-repository příkaz nenalezen

Debian 6.0.9 - add-apt-repository příkaz nenalezen
« kdy: 20. 01. 2016, 13:21:38 »
Ahojte, máme jeden server, který doteď spravoval "někdo" a my jsme jej přebrali. Bohužel moc neumím v Linuxu, ale čas od času potřebuji nějaké maličkosti provést, a na ně stačím :-). Nicméně, je zde nainstalovaný velmi "ořezaný" Debian 6.0.9. Potřeboval jsem nainstalovat nějaké aplikace a když jsem chtěl přidat repozitář, tak mi příkazová řádka zahlásila chybu "příkaz nenalezen" při zavolání add-apt-repository. Pohledal jsem na internetu a zjistil jsem, že je nutné nainstalovat software-properties-common a python-software-properties, zkusil jsem to, ale proběhla pouze instalace python-software-properties, což nestačí. Při instalaci software-properties-common pak systém hlásí "Nelze najít balík". Poradili byste mi, prosím, jak situaci vyřešit? Moc děkuji.


Sten

Re:Debian 6.0.9 - add-apt-repository příkaz nenalezen
« Odpověď #1 kdy: 20. 01. 2016, 13:48:44 »
Debian 6 je hodně starý (btw. příští měsíc mu skončí i rozšířená podpora) a tenhle příkaz neobsahuje.

Re:Debian 6.0.9 - add-apt-repository příkaz nenalezen
« Odpověď #2 kdy: 20. 01. 2016, 13:54:21 »
Děkuji, a je možné nějakým způsobem updatovat tak, aby zůstalo nainstalované a nastavené to, co tam je teď? Vzhledem k tomu, že vlastně nevím co tam je, je to důležité. Já tedy předpokládám, že tam je jen SSH, iptables a možná nějaká bezpečnostní nastavení.

Sten

Re:Debian 6.0.9 - add-apt-repository příkaz nenalezen
« Odpověď #3 kdy: 20. 01. 2016, 14:05:01 »
Upgrade bývá jednoduchý, stačí změnit ve zdrojích balíčků squeeze za wheezy (nebo rovnou jessie, aktuální verzi Debianu). Potom je potřeba aktualizovat cache balíčků pomocí apt-get update a nakonec lze provést aktualizaci dvěma způsoby:
  • apt-get dist-upgrade provede úplnou aktualizaci, i za cenu toho, že to některé (méně důležité a většinou již nepodporované) balíčky odstraní (tohle je typický způsob aktualizace na novou verzi)
  • apt-get upgrade provede „soft aktualizaci“, kdy aktualizuje nainstalované balíčky, ale ne za cenu toho, že by některé odstraňoval (což ale může dostat systém do stavu, kdy bude směsí starých a nových balíčků)

V obou případech zůstane veškeré nastavení.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 6.0.9 - add-apt-repository příkaz nenalezen
« Odpověď #4 kdy: 20. 01. 2016, 17:44:10 »
A co takle si repo pridat rucne? Pridat soubr do /etc/apt/sources.list.d a nastavit mu prava podle vzoru existujicich souboru snad zvladnete. Pridat klic pomoci apt-key snad take.


Re:Debian 6.0.9 - add-apt-repository příkaz nenalezen
« Odpověď #5 kdy: 21. 01. 2016, 06:04:34 »
Ok, děkuji za rady, rozhodnu se, a myslím, že bych zvládl obě :-). Mějte se.