Arch Linux & Windows 10 - oddíly

tom navratil

Arch Linux & Windows 10 - oddíly
« kdy: 20. 01. 2016, 19:44:48 »
Ahoj, dostal se mi do rukou starší počítač. Z 99% budu používat Arch Linux, kvůli některým aplikacím chci vedle Archu nainstalovat i Windows 10 (virtualizaci jsem zavrhl z důvodu malé operační paměti). Instalovat budu na 60 GB SSD. Představuji si to tak, že pomocí GParted rozdělím disk na více oddílů, poté nainstaluji Arch s Grubem a nakonec na předem vytvořené oddíly nainstaluji Windows 10. UEFI nepoužívám, secure boot mám vypnutý. Pokaždé, když jsem instaloval Windows, oddíly jsem nechal vytvořit automaticky. Nevím, kolik oddílů potřebují desítky a jak je to v desítkách se swapem? Vytvoří si je systém sám na jednom oddíle nebo potřebuje samotný oddíl? Stačí vytvořit primární oddíl a pak menší systémový(k čemu slouží?) jako je to zde? http://www.servispckupka.cz/obrazky/jak_reinstalovat_windows_10/reinstalace_windows10_9_full.jpg
Momentální rozložení oddílů si představuji takhle:

1. Primární - Arch Linux - ext4 (/home přidělím až po instalaci na jiný disk)
2. SWAP (linux)
3. ? - Primární - Windows - ntfs
4. ? -  Systémový - Windows - ntfs

Doporučili by jste mi jiný postup instalace, nebo postupuji správně?

Díky moc :)


wamba

Re:Arch Linux & Windows 10 - oddíly
« Odpověď #1 kdy: 20. 01. 2016, 20:28:43 »
asi bude jednoduší první nainstalovat Windows, až pak Arch linux, protože:
(windows jsem už nějaký čas neinstaloval, naposledy asi XP,)

při instalaci bootloader windows bez ptaní přemaže grub
kdyby náhodou se nechtělo windows akceptovat tvé rozdělení, tak při instalaci Arch linuxu to můžeš (alespoň částečně) napravit
při instalaci distribuce linuxu až po windows, by se měla automaticky v grubu objevit položka pro spuštění windows   

sj

Re:Arch Linux & Windows 10 - oddíly
« Odpověď #2 kdy: 20. 01. 2016, 20:34:53 »
OT: Pokud se nezlepšilo chování Windows oproti W7, tak Windows při instalaci přepíší bootloader svojím zavaděčem, tudíž ho následně budete muset opravovat aby zase obsahoval GRUB (pokud nebudete instalovat nejprve W10 a až poté Linux).

Dále, jste si skutečně jistý že 60GB bude stačit? Na Linux se dá počítat tak alespoň 5GB (při více programech pochopitelně více), na swap řekněme totéž co máš RAM (či až 2x více pokud jen 1-2GB). Windows zaberou sama o sobě také něco, swapovací soubor a hibernační (pokud se nevypne) také něco zaberou. Updaty to navýší.Osobně bych doporučil zvážení zda je nutné kvůli 1% provozu (dle vašeho vyjádření) instalovat na SSD, a zda by nebylo lepší rovnou instalovat na jiný disk. Navíc pokud to podporuje BIOS tak je možné měnit bootování pomocí BIOSu a netřeba řešit že si operační systémy zasahují při reinstalaci do boot sektoru.

K otázce: V případě instalace Win10 by se nechaly nainstalovat nejprve Windows, a následně při instalaci Linuxu by ten měl umožnit resizovat velikost Win partitiony. Možnost s vytvořením partition dopředu je možná také.

Windows swap nemají jako separátní partition, ale je to jen soubor jako každý jiný (typicky na systémové partition - slovo systémový nepoužívám tak jak je použito na obrázku, ale tak jak se myslí běžně - tj. jako partitionu kde jsou nainstalované Windows).

Pokud neplánujete nějak často Windows reinstalovávat tak by mohlo mít smysl mít jen jednu jedinou partition pro Windows (i data) - ubyde pak starost s přesouváním dat tam kde je zrovna místo.

tom navratil

Re:Arch Linux & Windows 10 - oddíly
« Odpověď #3 kdy: 20. 01. 2016, 21:27:25 »
Díky oběma za odpověď. Jak jsem již zmiňoval, v počítači mám 60 GB SSD a terabajtový disk na data a pro /home. Obavy s místem nemám, pro Windows nechám 20 GB, nebudou připojené k internetu, aktulizace vypnuté, nabobtnat by tedy neměli. Budou se zapínat párkrát do roka, virtualizaci jsem zavrhl spíše z důvodu přímému přístupu k hardwaru, operační paměť mám 8GB, tedy na Swapu bych nechal 4 GB, zbytek zůstane pro systém. Nedávno jsem řešil problém s Arduinem, Windows jej nechtěly vidět i když bylo Arduino v USB zařízeních ve Virtualboxu povolené. Těmto problémům bych se chtěl vyhnout. Momentálně se rozhoduji, jestli Windows nainstaluji na HDD nebo SSD.

Ještě jednou děkuji za čas a ochotu :)