Stavba rodinného domu - datová síť

TVL

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #30 kdy: 26. 12. 2015, 07:59:03 »
Co se husich krku tyce, tak instruovat stavebni dozor (nerikej ze ho nebudes platit) aby dohlidl na delniky at zatacky maji co mozna nejvetsi polomer.

To je velmi rizikový způsob, jak cokoliv stavět, pokud to budou dělat cizí dělníci a na ně dohlížet cizí stavební dozor.
Poloměry zatáček (stejně jako všechno, na čem záleží) musí být v projektu. Mohou tam být minimální poloměry, může tam být napsáno, že pokud to situace dovolí, tak mají být větší - ale musí to být v projektu.


j

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #31 kdy: 26. 12. 2015, 09:56:50 »
Co se husich krku tyce, tak instruovat stavebni dozor (nerikej ze ho nebudes platit) aby dohlidl na delniky at zatacky maji co mozna nejvetsi polomer. Pokud se prece musi vyskytnout prudsi zatacka, tak za dvema takovymito vyustit krky v krabici kvuli snadnejsimu tahani. Za trema ostrejsima zatackama uz totiz casto nejde ke stavajicim kabelum pritahnout nic dalsiho....

Stavebni dozor je ti naprd, musel bys na ty stavbe stat s klackem v ruce 24/7 a mlatit to vsechno hlava nehlava (klidne preventivne), jen za tehle podminek ti mozna zmrvej o 1/3 min veci nez normalne.

Unknown

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #32 kdy: 26. 12. 2015, 10:47:15 »
Co se husich krku tyce, tak instruovat stavebni dozor (nerikej ze ho nebudes platit) aby dohlidl na delniky at zatacky maji co mozna nejvetsi polomer.

To je velmi rizikový způsob, jak cokoliv stavět, pokud to budou dělat cizí dělníci a na ně dohlížet cizí stavební dozor.
Poloměry zatáček (stejně jako všechno, na čem záleží) musí být v projektu. Mohou tam být minimální poloměry, může tam být napsáno, že pokud to situace dovolí, tak mají být větší - ale musí to být v projektu.

Papir (projekt) snese vsechno, ale kdo ohlida aby tomu tak bylo i ve skutecnosti? Kdyz prebirate stavbu (platite posledni faktury) tak  pruchodnost krku je to posledni co budete testovat. IMHO jedina sance je mit tam nejakyho penzistu (idealne byvalej stavar/(stavbyvedouci) kterej tam s nima celou dobu je, vsechen material pred pouzitim mu povinne projde rukama (kontrola proti udaji v projektu) ale povinne zkoukne prave i treba ty husi krky nez je UKcka zahazej maltou. Na zacatku se musi jasne deklarovat ze kterou cast dila neodsouhlasil dozor, ta nebude zaplacena.
Podle zkusenosti mych pratel pratel je tohle nejlepsi cesta jak pri stavbe ochranit sve investice. Nerikam ze to s nim bude idealni, ale pomer cena/hodnota_zachrany je nejlepsi co znam. Ve finale ovsem samozrejme zalezi na konkretnim cloveku a jeho referencich....

TVL

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #33 kdy: 26. 12. 2015, 11:01:49 »
Co se husich krku tyce, tak instruovat stavebni dozor (nerikej ze ho nebudes platit) aby dohlidl na delniky at zatacky maji co mozna nejvetsi polomer.

To je velmi rizikový způsob, jak cokoliv stavět, pokud to budou dělat cizí dělníci a na ně dohlížet cizí stavební dozor.
Poloměry zatáček (stejně jako všechno, na čem záleží) musí být v projektu. Mohou tam být minimální poloměry, může tam být napsáno, že pokud to situace dovolí, tak mají být větší - ale musí to být v projektu.

Papir (projekt) snese vsechno, ale kdo ohlida aby tomu tak bylo i ve skutecnosti? Kdyz prebirate stavbu (platite posledni faktury) tak  pruchodnost krku je to posledni co budete testovat. IMHO jedina sance je mit tam nejakyho penzistu (idealne byvalej stavar/(stavbyvedouci) kterej tam s nima celou dobu je, vsechen material pred pouzitim mu povinne projde rukama (kontrola proti udaji v projektu) ale povinne zkoukne prave i treba ty husi krky nez je UKcka zahazej maltou. Na zacatku se musi jasne deklarovat ze kterou cast dila neodsouhlasil dozor, ta nebude zaplacena.
Podle zkusenosti mych pratel pratel je tohle nejlepsi cesta jak pri stavbe ochranit sve investice. Nerikam ze to s nim bude idealni, ale pomer cena/hodnota_zachrany je nejlepsi co znam. Ve finale ovsem samozrejme zalezi na konkretnim cloveku a jeho referencich....

Tak to se rozhodně shodneme. Já jenom, aby ty poloměry krků byly v projektu. Pokud něco není v projektu a jenom se o to někdo ústně požádá, tak na to nejspíš nedojde.

Sten

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #34 kdy: 26. 12. 2015, 14:35:43 »
Osobně jako úměrné řešení považuju naprojektovat vedení v krcích a k tomu v každé místnosti přidat nejméně jeden krk dokola do zásoby (dá se tudy tahat i elektrika)

Jen pozor na to, že elektriku (silové vedení) nelze tahat spolu s datovými kabely, a to ani stíněnými. Minimální vzdálenost u souběžného kabelu STP/FTP je 50 mm, u UTP 100 mm (u telefonu dokonce 200 mm).

Keci v kleci ... Ty seš pěknej teoretik ...

No, možná ti to funguje, ale podle stavebních norem to není. Až ti kvůli tomu něco vyhoří, tak budeš rád, když nebudeš platit i výjezd hasičů.


Kolemjdoucí

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #35 kdy: 27. 12. 2015, 10:09:29 »
Osobně jako úměrné řešení považuju naprojektovat vedení v krcích a k tomu v každé místnosti přidat nejméně jeden krk dokola do zásoby (dá se tudy tahat i elektrika)

Jen pozor na to, že elektriku (silové vedení) nelze tahat spolu s datovými kabely, a to ani stíněnými. Minimální vzdálenost u souběžného kabelu STP/FTP je 50 mm, u UTP 100 mm (u telefonu dokonce 200 mm).

Keci v kleci ... Ty seš pěknej teoretik ...

No, možná ti to funguje, ale podle stavebních norem to není. Až ti kvůli tomu něco vyhoří, tak budeš rád, když nebudeš platit i výjezd hasičů.

Ty seš fakt teoretik, to ti jde dobře ...

coolio

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #36 kdy: 27. 12. 2015, 11:05:41 »
Co mohu ze své praxe (získané i systémem pokus - omyl) doporučit:

1) Nezapomenout na chytrá čidla - např. hladina vody v jímce, pokud se musí vyvážet, na kotel, na vodoměr, na elměr, na dálkové ovládání čehokoli (zvonky, záklopky, žaluzie, ventily, i v garáži, dílně), na cokoli... Tyhle věci když mají UTP místo wifi, tak je to radost

2) Trochu pomíjená je jedna věc která není jen o datech, a vyplouvá napovrch s LED žárovkami - indukované proudy v souběžném vedení - ideální je oddělit od sebe kabely, pokud to jde (je to víc sekání), v dlouhodobém horizontu to šetří nezanedbatelné peníze.
Druhým aspektem je odpor el. kabelů daný jejich průřezem, čím tlustčí tím lepší, největší přínos je na vedení k baráku, kde se vyplatí dát o stupeň tlustčí, rozdíl může dělat i 1000,- ročně v dnešních cenách

3) zmiňované husí krky jsou dobré řešení, ale už ne v úsecích kde dochází ke koncentraci kabelů, např. kousek před rackem, protáhnout další kabel v husím krku kde už nějaký je vcelku fuška a práce s WDčkem, pokud je to chodba nebo technická místnost, dal bych přednost zakrytované zapuštěné liště, nebo stropní podhledem, může být potřeba tam lézt častěji.
Samozřejmostí by mělo být dělat po x metrech krabice, kde kabel může ven, a hned zase do dalšího krku, stačí ty obyč elektrikářské. Možná než po x metrech bych řekl po max dvou zatáčkách husího krku (ideálně).

4) Tam kde se krky sbíhají, dát i el zásuvku, kdyby tam musel být switch. Zní to jako amatérismus, ale dopředu se neví, jak se co bude využívat, co tam bude stát, poněvadž doba a potřeby se mění, děti rostou atd. POE není vždy řešení, musí pak být hodně zásuvek na opačném konci, a žere to 2 páry v UTP - ty budou mít jednou vyšší cenu.

5) úplně obecně - čím víc vedení, kabelů, husích krků se dá do stavby na začátku, tím míň se pak musí znova hotová stavba rozkopávat. Jsem zastáncem radší to na začátku dát 2x, než to pak kopat - cena kabelů už je nízko, a vedení se dá ukončit v krabicích s víčkem, takže to neruší.

Sten

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #37 kdy: 27. 12. 2015, 20:32:16 »
No, možná ti to funguje, ale podle stavebních norem to není. Až ti kvůli tomu něco vyhoří, tak budeš rád, když nebudeš platit i výjezd hasičů.

Ty seš fakt teoretik, to ti jde dobře ...

Sítí jsem postavil docela dost, jen nejsem prase ;)

Btw. lepší argumenty než ad hominem nejsou, že? Odkud by se také vzaly…

Atlantis

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #38 kdy: 28. 12. 2015, 13:17:48 »

4) Tam kde se krky sbíhají, dát i el zásuvku, kdyby tam musel být switch. Zní to jako amatérismus, ale dopředu se neví, jak se co bude využívat, co tam bude stát, poněvadž doba a potřeby se mění, děti rostou atd. POE není vždy řešení, musí pak být hodně zásuvek na opačném konci, a žere to 2 páry v UTP - ty budou mít jednou vyšší cenu.

Tohle není úplně pravda...Stačí vzít Gigabit POE třeba co používá Mikrotik - tam jede gigabit i napájení. Dokonce mikrotik má nějaký switche/routery, kde máš na jednom portu POE in a na druhým POE out. Případně humpolácky to jde udělat tak, že vezmeš jeden POE modul, tím si rozdělíš ethernet a napájení. Napájení rozdvojíš - jedno strčíš do switche a druhý do dalšího POE modulu a pokračuje ti ethernet s napájením dál. Záměrně neříkám POE injektor/extraktor, jelikož viděl jsem prodávat od MK jen injektor, ale funguje to oboustranně. Ale jako každopádně zásuvka navíc se neztratí, to je jasný :D
Zase na druhou stranu moc nemám rád adaptéry v zásuvce někde za skříní a podobně. Raději všechno napájím z jednoho místa (kde to může být i zálohovaný a podobně)

Sten

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #39 kdy: 28. 12. 2015, 17:33:01 »
Tohle není úplně pravda...Stačí vzít Gigabit POE třeba co používá Mikrotik - tam jede gigabit i napájení.

Říká se tomu phantom power.

Dokonce mikrotik má nějaký switche/routery, kde máš na jednom portu POE in a na druhým POE out.

Nejen Mikrotik, ale cokoliv, co implementuje IEEE 802.3

coolio

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #40 kdy: 29. 12. 2015, 19:05:10 »
Stačí vzít Gigabit POE třeba co používá Mikrotik - tam jede gigabit i napájení. Dokonce mikrotik má nějaký switche/routery, kde máš na jednom portu POE in a na druhým POE out.
Ha, tak přece to jde, je dobrý o tom vědět, neznal jsem to, a to jeden mikrotik mám.
Ale zajímalo by mně, jak je to s napětím? Mikrotiky používají (aspoň ten můj) 24V, většina okolních věcí 12V, viděl jsem jedno AP na 9V a už i jeden Ovislink na 5V. Takže pro každé zařízení jiné napětí, a tedy zdroj?

Kit

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #41 kdy: 29. 12. 2015, 19:40:23 »
Ale zajímalo by mně, jak je to s napětím? Mikrotiky používají (aspoň ten můj) 24V, většina okolních věcí 12V, viděl jsem jedno AP na 9V a už i jeden Ovislink na 5V. Takže pro každé zařízení jiné napětí, a tedy zdroj?

Osvědčil se mi rozvod 24V. U každého zařízení, které potřebuje menší napětí (přímo u něj), dáš step-down měnič. Zpravidla se u něj dá vyvést vstupní signál pro zapnutí/vypnutí. Někdy potřebuji měnič napětí (12V, 5V,...) jindy proudu (osvětlení LED).

coolio

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #42 kdy: 30. 12. 2015, 10:36:21 »
Jsem hledal ten DC-DC měnič, ale buď nacházím jen "šváby" na desku, nebo krabičky bratru od 700 stovek/kus, které nejsou taky malé - existuje něco levného malého? Porovnávám to s obyč trafem na 230V jakožto alternativou.

berny

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #43 kdy: 30. 12. 2015, 12:07:53 »
Jsem hledal ten DC-DC měnič, ale buď nacházím jen "šváby" na desku, nebo krabičky bratru od 700 stovek/kus, které nejsou taky malé - existuje něco levného malého? Porovnávám to s obyč trafem na 230V jakožto alternativou.

http://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-DC-Step-Down-Power-Module-LED-Display-4V-40V-to-1-25V-37V-Adjustable-/121178456686

http://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-DC-Step-down-Adjustable-CC-CV-Power-Supply-Module-Converter-LED-driver-/191673918658

dustin