Ta inteligence tam být musí. Ftip je v tom, že stejně máš komunikační rozhraní z té centrální jednotky a senzor/aktor musí řešit komunikaci v závislosti na nějaké síťové adrese, čísle I/O,... Takže použiješ čtyři dráty (0V, 12V, dva pro CAN) a po fyzické stránce je vymalováno. Na CAN pošleš zprávy typu "Venkovní teplota -2", "otevřeny dveře do zimní zahrady", "aktivováno PIRko na zahradní cestě". Která jednotka má reagovat, ta zareaguje, která ne, ta zprávu prostě zahodí. Přenosovka do 1Mbps, protokol včetně handshake, detekce chyb atd. v ceně brouka (třeba STM32F103 v kusovce za 80Kč + budič sběrnice za dvacku). Ty jenom interně dostaneš přerušení, když filtrem projde zpráva, která tě zajímá, a zpracuješ ji...
[/quote]
Hezká idea, taky jsem tak začínal.
Jenže pak jsem si uvědomil, že když ráno odejdu z domu, neznamená to automaticky, že se taky večer vrátím. A co pak s tím domem? Na webu už jsou zajímavé a smutné příběhy i těchto situací.
Je hezké, že mám vytuněnou CAN komunikaci ( mimochodem těch 8 byte žádná sláva, takže stejně narazíte na řešení nějaké vyšší komunikační úrovně ), ale nikdo kromě mne neopraví odešlý modul a nejspíš ani neuvede dům do použitelného stavu.
Takže nějakou "one man show" jsem brzo opustil a hledal v vhodné komunitní řešení, kde lze nalézt v nouzi nejvyšší alespoň nějaké informace.
A v tuto chvíli se musím smířit s řadou kompromisů, jako skoro vždy v životě.
A jelikož jsem žádný rozumný projekt s drátovou sběrnicí nenašel, zvolil jsem pro většinu nekritických věcí ty wi-fi moduly.
Vezměme příklad, že máme klasické zapojení x schodišťových vypínačů a chceme trochu modernizovat.
Tak pod jeden dám ten proklínaný wi-fi modul (ESP2866, takže dost místního početního výkonu a chtěl bych vidět toho chytráka, který by tam chtěl získat něco jako administrátorská práva.), k němuž budou všechna ta tlačítka paralelně na jednom vstupu ( jde to se stávající instalací, žádné nové tahání kabelů ).
Takže i bez běžící wifi budu mít starou funkčnost + navíc třeba nějaké výmysly jako dlouhý stisk, dvojklik atp, například ve spojení s časovačem. Pokud poběží wifi, můžu přidat kdekoliv další tlačítko nebo rozsvěcet na povel jiného čidla s PIR sensorem atd. To vše jen při komunikaci mezi čidly přes wifi, ale bez nějakého dalšího centrálního zařízení - controlleru.
Pokud přidám ten controller, získám další funkce jako vizualizaci stavu, náhodné rozsvěcení, přístup z internetu, logování atd. A to čidlo není notebook, aby zahlcovalo pásmo, kolikrát za den rozsvítíte? Zbytek času může spát.
Měl jsem v plánu síť termostatů pro podlahové topení právě na CAN sběrnici.
Skončil jsem zatím tak, že z té sběrnice využívám jen napájení a mám tam moduly, které řídí teplotu místním kódem, takže fungují i při výpadku wifi, a do sítě občas reportují jen teploty, spotřebu energie a přijímají případné změny nastavení. A nejlepší na tom je, že hotové to bylo za víkend, celé je to napsané jednoduchým scriptem, který zvládne pochopit i synek a má to širokou podporu co se týká nahrání firmware a konfigurace.
Samozřejmě zabezpečovačku bych na wifi nestavěl, ale spousta věcí se tak dá řešit s přijatelnými kompromisy.
Ono něco jiného je, když výrobce narve do té chytré krabice celý OS nebo je tam jen něco jednoúčelového napsaného v céčku. To se pak hackuje trochu hůř.