Stavba rodinného domu - datová síť

Sten

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #105 kdy: 19. 11. 2017, 11:17:16 »
Právě, vím že musí být odstup, ale kdo to bude sekat tahat 2x. Jestli to lze nějak odstínit, asi to bude lepší řešení.

Najděte si příslušnou ČSN (číslo si teď nevybavuji), jsou tam podmínky pro blízké souběžné vedení. Typicky je mezi kabely deska nebo se jeden strčí do trubky. Problém není jen stínění (to na krátkou vzdálenost nebývá problém), ale i bezpečnost, aby se vám nemohlo stát, že třeba hřebíkem omylem nabodnete fázi a připojíte na datový kabel.


Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #106 kdy: 19. 11. 2017, 21:48:46 »
Napada me treba to, ze k odstineni kapacitni vazby musim stineni uzemnit. Pokud uzemnim jeden konec, muze mi induktivni vazba vyvolat bruceni na 50 Hz na neuzemnenem konci stineni. Pokud uzemnim oba konce, potece mi stinenim proud.
1) Stínění je na zachycení bordelu. Tam binec nevadí, hlavně jak není v datových vodičích. Pokud teda nemáš koax/triax.
2) V kapacitní vazbě funguje plášť jako dielektrikum. I kdybys polepil plášť 10cm^2 Cu fólie a pustil do ní 230V natvrdo, vyrobíš si tím kondík proti stínění, co bude mít ipedanci minimálně ve vyšších stovkách kiloohmů (v závislostina meteriálu a tloušťce), proleze max pár desítek uA. Ty se vydají do země a cestou vytvoří úbytek na stínění na pár desítkách metrů řádově v desetinách uV mezi polepem a připojením na zem. Na volný konec se nic nedostane, protože je nezatížený a bude viset na potenciálu místa pod tím polepem (třeba 2.5uV/50Hz). Což je třeba  při efektivním signálu 10mV u koaxu dá -72dB, takže laláč.
3) Stínění se  na jednom konci izoluje kvůli indukční vazbě a vyrovnávání potenciálu, kapacitní s tím nemá problém a tam by se to zlepšilo (dva úseky s opačným tokem proudu, který se interně vyruší).
4) Požadavek na souběh je nejenom kvůli rušení, ale kvůli bezpečnosti. Nejde o neškodných 230V/ 50Hz, ale třeba o to, že datový kabel má normálně deklarovanu odolnost proti průrazu 300V, ale v zásuvce můžeš mít při bouřce 2.5kV (SPD 3). Normy zohledňují ve vzdálenosti kabel se slabší izolací (viz ČSN EN 33 2000-5-51).  I to se ale dá řešit, když víš jak...

Technik

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #107 kdy: 19. 11. 2017, 23:08:51 »

Ta inteligence tam být musí. Ftip je v tom, že stejně máš komunikační rozhraní z té centrální jednotky a senzor/aktor musí řešit komunikaci v závislosti na nějaké síťové adrese, čísle I/O,... Takže použiješ čtyři dráty (0V, 12V, dva pro CAN) a po fyzické stránce je vymalováno. Na CAN pošleš zprávy typu "Venkovní teplota -2", "otevřeny dveře do zimní zahrady", "aktivováno PIRko na zahradní cestě". Která jednotka má reagovat, ta zareaguje, která ne, ta zprávu prostě zahodí. Přenosovka do 1Mbps, protokol včetně handshake, detekce chyb atd. v ceně brouka (třeba STM32F103 v kusovce za 80Kč + budič sběrnice za dvacku). Ty jenom interně dostaneš přerušení, když filtrem projde zpráva, která tě zajímá, a zpracuješ ji...
[/quote]
Hezká idea, taky jsem tak začínal.
Jenže pak jsem si uvědomil, že když ráno odejdu z domu, neznamená to automaticky, že se taky večer vrátím. A co pak s tím domem? Na webu už jsou zajímavé a smutné příběhy i těchto situací.
Je hezké, že mám vytuněnou CAN komunikaci ( mimochodem těch 8 byte žádná sláva, takže stejně narazíte na řešení nějaké vyšší komunikační úrovně ), ale nikdo kromě mne neopraví odešlý modul a nejspíš ani neuvede dům do použitelného stavu.
Takže nějakou "one man show" jsem brzo opustil a hledal v vhodné komunitní řešení, kde lze nalézt v nouzi nejvyšší alespoň nějaké informace.
A v tuto chvíli se musím smířit s řadou kompromisů, jako skoro vždy v životě.
A jelikož jsem žádný rozumný projekt s drátovou sběrnicí nenašel, zvolil jsem pro většinu nekritických věcí ty wi-fi moduly.
Vezměme příklad, že máme klasické zapojení x schodišťových vypínačů a chceme trochu modernizovat.
Tak pod jeden dám ten proklínaný wi-fi modul  (ESP2866, takže dost místního početního výkonu a chtěl bych vidět toho chytráka, který by tam chtěl získat něco jako administrátorská práva.), k němuž budou všechna ta tlačítka paralelně na jednom vstupu ( jde to se stávající instalací, žádné nové tahání kabelů ).
Takže i bez běžící wifi budu mít starou funkčnost + navíc třeba nějaké výmysly jako dlouhý stisk, dvojklik atp, například ve spojení s časovačem. Pokud poběží wifi, můžu přidat kdekoliv další tlačítko nebo rozsvěcet na povel jiného čidla s PIR sensorem atd. To vše jen při komunikaci mezi čidly přes wifi, ale bez nějakého dalšího centrálního zařízení - controlleru.
Pokud přidám ten controller, získám další funkce jako vizualizaci stavu, náhodné rozsvěcení, přístup z internetu, logování atd. A to čidlo není notebook, aby zahlcovalo pásmo, kolikrát za den rozsvítíte? Zbytek času může spát.
Měl jsem v plánu síť termostatů pro podlahové topení právě na CAN sběrnici.
Skončil jsem zatím tak, že z té sběrnice využívám jen napájení a mám tam moduly, které řídí teplotu místním kódem, takže fungují i při výpadku wifi, a do sítě občas reportují jen teploty, spotřebu energie a přijímají případné změny nastavení.  A nejlepší na tom je, že hotové to bylo za víkend, celé je to napsané jednoduchým scriptem, který zvládne pochopit i synek a má to širokou podporu co se týká nahrání firmware a konfigurace.
Samozřejmě zabezpečovačku bych na wifi nestavěl, ale spousta věcí se tak dá řešit s přijatelnými kompromisy.
Ono něco jiného je, když výrobce narve do té chytré krabice celý OS nebo je tam jen něco jednoúčelového napsaného v céčku. To se pak hackuje trochu hůř.

PetrM

Re:Stavba rodinného domu - datová síť
« Odpověď #108 kdy: 20. 11. 2017, 09:35:12 »
8B je až dost, když uvážíš, co dneska podporujou sítě pro IoT. Co potřebuješ? Číslo jednotky (třeba 2B), číslo události (2B), hodnota (4B). Hotovo.

Co se zpráv týká, tak u jakékoliv komunikace je potřeba definovat protokol. Takže nějaký PDFko kdyby něco si musí udělat tak jako tak.

Co se konfigurace týká, tak adresu můžeš klidně nastavit DIP switchem. U WiFi/LAN je toho víc - MAC adresa, IP adresy protistrany, port,... Takže mnohem větší maglajz.

U WiFi je problém režie. Pokud vysílá několik zařízení najednou, nastane kolize a na náhodou dobu se odmlčí. Pak to prubne znovu. Navíc nepřenášíš jenom co potřebuješ, ale máš tam i beacony a další prasečiny. S počtem zařízení roste provoz zhruba kvadraticky a pokud chceš WiFi ještě na něco jinýho...

Pak je taky potřeba být naživu a pravidelně se hlásit. Na to WiFi potřebuje poměrně dost energie, takže baterky, solární články atd. jsou mimo hru...

A nepotřebuješ sahat do programu v C, ten se nemění - start, init HW, načtení linkové adresy, načtení filtru zpráv a událostí z EEPROM, smyčka s příjmem a vyhodnocením. Seznam zpráv a reakcí hodíš normálně do EEPROMky a ani program, ani skript neměníš. Jenom konfig jednotky.A na to si klidně můžeš udělat klikací konfigurátor, co jenom pošle binárku s datama.