Co mohu ze své praxe (získané i systémem pokus - omyl) doporučit:
1) Nezapomenout na chytrá čidla - např. hladina vody v jímce, pokud se musí vyvážet, na kotel, na vodoměr, na elměr, na dálkové ovládání čehokoli (zvonky, záklopky, žaluzie, ventily, i v garáži, dílně), na cokoli... Tyhle věci když mají UTP místo wifi, tak je to radost
2) Trochu pomíjená je jedna věc která není jen o datech, a vyplouvá napovrch s LED žárovkami - indukované proudy v souběžném vedení - ideální je oddělit od sebe kabely, pokud to jde (je to víc sekání), v dlouhodobém horizontu to šetří nezanedbatelné peníze.
Druhým aspektem je odpor el. kabelů daný jejich průřezem, čím tlustčí tím lepší, největší přínos je na vedení k baráku, kde se vyplatí dát o stupeň tlustčí, rozdíl může dělat i 1000,- ročně v dnešních cenách
3) zmiňované husí krky jsou dobré řešení, ale už ne v úsecích kde dochází ke koncentraci kabelů, např. kousek před rackem, protáhnout další kabel v husím krku kde už nějaký je vcelku fuška a práce s WDčkem, pokud je to chodba nebo technická místnost, dal bych přednost zakrytované zapuštěné liště, nebo stropní podhledem, může být potřeba tam lézt častěji.
Samozřejmostí by mělo být dělat po x metrech krabice, kde kabel může ven, a hned zase do dalšího krku, stačí ty obyč elektrikářské. Možná než po x metrech bych řekl po max dvou zatáčkách husího krku (ideálně).
4) Tam kde se krky sbíhají, dát i el zásuvku, kdyby tam musel být switch. Zní to jako amatérismus, ale dopředu se neví, jak se co bude využívat, co tam bude stát, poněvadž doba a potřeby se mění, děti rostou atd. POE není vždy řešení, musí pak být hodně zásuvek na opačném konci, a žere to 2 páry v UTP - ty budou mít jednou vyšší cenu.
5) úplně obecně - čím víc vedení, kabelů, husích krků se dá do stavby na začátku, tím míň se pak musí znova hotová stavba rozkopávat. Jsem zastáncem radší to na začátku dát 2x, než to pak kopat - cena kabelů už je nízko, a vedení se dá ukončit v krabicích s víčkem, takže to neruší.