DOS na Windows a Linux

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #30 kdy: 12. 11. 2015, 17:18:33 »
Nešel by použít http://www.freedos.org/ ? Ať už na železe nebo virtualizovaný. Myslím že je dost pokročilý i udržovaný. Otázka je, zda by to podporovalo vše potřebné.


j

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #31 kdy: 12. 11. 2015, 17:20:51 »
Windows 7 nebo 10 nevezmou DOS
Ja už tu padlo, vezmou. Jenom musíte použít 32-bitovou verzi Windows, protože ta 64-bitová neumí běžet 16-bitové aplikace. Navíc zrovna u aplikace popsaného typu bych nečekal žádné problémy s kompatibilitou. Upgrade stanic na 32-bitovou verzi Windows 10 mi přijde jako nejrychlejší a nejlevnější řešení. Navíc se to dá i snadno vyzkoušet.

Aaaa lalel blabol ... to vizejo, z XPcek ... lol. Tak schvalne blabole ...

Nejlevnejsi PROckovy desitky (protoze do firmy) stojej 4k ... ou shit, ale to je OEM a to se nesmi ... A voiala, krabice stoji peknych 5k9 ... jooo, to se vyplati davat na starej vrak.

http://www.czc.cz/operacni-systemy-software/microsoft/produkty#q-c-0-f_1795972492=sWindows%2010%20Professional

A da se to snadno vyzkouset ... mno trebas tak, ze se nekde ukradnou sedmy, preinstalujou se ty XPcka a na nich se pak udela ten upgrade, tak si to myslel? Takze operace tak na 3 dny holej system?

Honzas

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #32 kdy: 12. 11. 2015, 18:31:16 »
A původního dotazu, na který Lael.Ophir odpovídal jsis všimnul ?
  Windows XP jsou staré a je nejvyšší čas je vyměnit.. ALE.. Windows 7 nebo 10 nevezmou DOS..

Fantomas

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #33 kdy: 12. 11. 2015, 19:44:04 »
Aaaa lalel blabol ... to vizejo, z XPcek ... lol. Tak schvalne blabole ...

Nejlevnejsi PROckovy desitky (protoze do firmy) stojej 4k ... ou shit, ale to je OEM a to se nesmi ... A voiala, krabice stoji peknych 5k9 ... jooo, to se vyplati davat na starej vrak.

http://www.czc.cz/operacni-systemy-software/microsoft/produkty#q-c-0-f_1795972492=sWindows%2010%20Professional

A da se to snadno vyzkouset ... mno trebas tak, ze se nekde ukradnou sedmy, preinstalujou se ty XPcka a na nich se pak udela ten upgrade, tak si to myslel? Takze operace tak na 3 dny holej system?
Proc ukradnout? Od xp muzes nainstalovat windows a legalne je pouzivat 30 dnu. Pak samozrejme musis zakoupit licenci a to stoji nemale prachy.

mikrom

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #34 kdy: 12. 11. 2015, 23:20:51 »
Ve 32 bitových sedmičkách používám DOS bez potíží. Jen jsou trochu problémy s českou klávesnicí.
32 bitove W7 som este nevidel. V praci mam len 64 bitove.
Lenze tu doma mam 32 bitove Vista a na nich DOSove hry nejdu - skusal som aj rozne rezimy kompatibility, ale nic nefunguje.
Naproti tomu na 32 bit XP este vsetko ide.
Nechce sa mi verit, ze ked to uz vo Vista 32 bit nejde vo W7 32 bit by to malo zase ist.
Podla mojich skusenosti - co sa tyka roznych obmedzeni - boli W7 o dost horsie ako Vista.
Kazdy novsi Windows je vlastne - co sa tyka back compatibility a roznych bezpecnostnych obmedzeni iba horsi :-)
Takze neverim, ze problem behu DOS aplikacii vo Windows je v 32 bit vs 64 bit.

Este musim pre istotu overit, ci mi tie stare hry vobec pojdu vo Windows 7 XP mode - aby som zbytocne nekupoval masinu s Windows 7 Pro.


Radovan.

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #35 kdy: 12. 11. 2015, 23:47:28 »

Lenze tu doma mam 32 bitove Vista a na nich DOSove hry nejdu - skusal som aj rozne rezimy kompatibility, ale nic nefunguje.
...
Este musim pre istotu overit, ci mi tie stare hry vobec pojdu vo Windows 7 XP mode - aby som zbytocne nekupoval masinu s Windows 7 Pro.
Hry běží v grafickém režimu, a ten Vista a vyšší neumožňují. Pouze textový, takže účetnictví na tom běží, akorát v okně.

Fantomas

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #36 kdy: 12. 11. 2015, 23:48:43 »
32 bitove W7 som este nevidel. V praci mam len 64 bitove.
Lenze tu doma mam 32 bitove Vista a na nich DOSove hry nejdu - skusal som aj rozne rezimy kompatibility, ale nic nefunguje.
Naproti tomu na 32 bit XP este vsetko ide.
Nechce sa mi verit, ze ked to uz vo Vista 32 bit nejde vo W7 32 bit by to malo zase ist.
Podla mojich skusenosti - co sa tyka roznych obmedzeni - boli W7 o dost horsie ako Vista.
Kazdy novsi Windows je vlastne - co sa tyka back compatibility a roznych bezpecnostnych obmedzeni iba horsi :-)
Takze neverim, ze problem behu DOS aplikacii vo Windows je v 32 bit vs 64 bit.

Este musim pre istotu overit, ci mi tie stare hry vobec pojdu vo Windows 7 XP mode - aby som zbytocne nekupoval masinu s Windows 7 Pro.
Ja 32bit 7 videl a ne jedny :-) A urcite na 64bit widlich nativne nespustis 16bitove aplikace, k tomu ma slouzit xpmode, ktery asi je taky pekne na hovno. Kompatibilita u microsoft produktu je obecne na dve veci, to ale vsichni vi.

mikrom

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #37 kdy: 13. 11. 2015, 00:11:09 »
A urcite na 64bit widlich nativne nespustis 16bitove aplikace, k tomu ma slouzit xpmode, ktery asi je taky pekne na hovno. Kompatibilita u microsoft produktu je obecne na dve veci, to ale vsichni vi.
XP mode je jedina vec, ktora sa mi na W7 paci. Funguje to dobre.
V praci mi na tom bezi stary 4GL system z roku 2000, ktory na W7 uz spustit neslo.

ByCzech

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #38 kdy: 13. 11. 2015, 01:55:44 »
dosemu

Doesemu je fajn a umi toho vic nez dosbox, ale neni tak stabilni.

Poustel jsem ucetnictvi nad starym FoxPro a pod dosemu to padalo. V DosBox to bylo perfektne stabilni

Padalo dosemu nebo to účto? :D

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #39 kdy: 13. 11. 2015, 08:22:53 »
... Upgrade stanic na 32-bitovou verzi Windows 10...

A je to ZADARMO!!!!                                              A je to ZADARMO!!!!                                              A je to ZADARMO!!!!                                              A je to ZADARMO!!!!                                              A je to ZADARMO!!!!                                              A je to ZADARMO!!!!                                              A je to ZADARMO!!!!

Milióny děkovných dopisů, emailu, SMS,...

j

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #40 kdy: 13. 11. 2015, 09:35:28 »
Proc ukradnout? Od xp muzes nainstalovat windows a legalne je pouzivat 30 dnu. Pak samozrejme musis zakoupit licenci a to stoji nemale prachy.

Vazne? Kde si mam legalne stahnou instalacky widli? A staci mi i tech, ke kterym mam cisla a licence. Jo aha, na ulozto ... lol.

Fantomas

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #41 kdy: 13. 11. 2015, 10:08:27 »
Vazne? Kde si mam legalne stahnou instalacky widli? A staci mi i tech, ke kterym mam cisla a licence. Jo aha, na ulozto ... lol.
Vidis problemy tam, kde nejsou. Desitky jdou urcite stahnout z microsoft.com a u ostatnich si musis poradit sam, pokud to neumis jinak nez ulozto, tak to je tvuj problem. Ostatne tohle neni predmetem diskuze a nepovazuji tohle za problem (ostatne to asi nikdo tady), psal jsem, ze instalovat a pouzivat jdou normalne a legalne i bez cisel, tyka se vist a vyssich, xp puvodni tazatel normalne provozuje.

crown

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #42 kdy: 13. 11. 2015, 10:20:44 »
dosemu

Doesemu je fajn a umi toho vic nez dosbox, ale neni tak stabilni.

Poustel jsem ucetnictvi nad starym FoxPro a pod dosemu to padalo. V DosBox to bylo perfektne stabilni

Padalo dosemu nebo to účto? :D

to je celkem nedulezite - v dosbox (s freedosem) to bezi dobre. Problem je z dosboxu tisknout (tahle dos aplikace umi jen na paralelni port). Vim, ze bylo par verzi s podporou tisku, ktere to mely preposilat na CUPS, ale na 64bit se mi to nepodarilo zprovoznit.

ByCzech

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #43 kdy: 14. 11. 2015, 00:51:44 »
dosemu

Doesemu je fajn a umi toho vic nez dosbox, ale neni tak stabilni.

Poustel jsem ucetnictvi nad starym FoxPro a pod dosemu to padalo. V DosBox to bylo perfektne stabilni

Padalo dosemu nebo to účto? :D

to je celkem nedulezite - v dosbox (s freedosem) to bezi dobre. Problem je z dosboxu tisknout (tahle dos aplikace umi jen na paralelni port). Vim, ze bylo par verzi s podporou tisku, ktere to mely preposilat na CUPS, ale na 64bit se mi to nepodarilo zprovoznit.

Pro mě to důležité je, protože já mám přesně opačnou zkušenost. Ale je fakt, že pamatuju doby DOSu dost a umím to nastavit dostatečně tak, aby to chodilo. Obvykle je problém jinde, obzvlášť u takových obskurností jako je Foxka ;), dělalo to problémy i když to běhalo přímo na HW...

dosmaniak

Re:DOS na Windows a Linux
« Odpověď #44 kdy: 16. 11. 2015, 08:48:39 »
Kompatibilita u microsoft produktu je obecne na dve veci, to ale vsichni vi.
Nechci omlouvat Microsoft, ale ty vyžaduješ aby na novém os běžely aplikace z DOS os který byl v podstatě ukončen před patnácti! lety (reálně spíš před dvaceti!!!). To že některé softwarové firmy jsou neschopné a ještě dnes udržují nějaké zombie softwary je jiná věc a zákazník který takový produkt má musí počítat s problémy. Taky dnes nikdo nepoužívá software t602 ... .

Nechci fantazírovat, ale myslim že kdyby někoho napadlo na dnešních distribucích provozovat patnáct let staré programy tak by to taky skřípalo.