Proč se neustále cpe elektronika informatikům?

Mirek

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #180 kdy: 18. 10. 2015, 10:57:00 »
Co se týká gymplu - tedy když jsem tam byl já, tak se tomu říkalo SVVŠ - tak když studenti pokračovali na VŠ, víceméně věděli, že nejsou nic a tu školu musí dodělat. Průmyslováci takovou motivaci neměli a mnozí, když přemýšleli, jestli se mají pět let mořit se studiem nebo to zabalit a jít si vydělávat tak to VŠ studium zabalili.

Jo, to je obecně rožšířený dojem. Statistiky mluví jinak:


A tímhle jsi teď názorně ukázal jak to vypadá, když se někdo ohání daty, kterým nerozumí a vydává je za něco, co nejsou...

:-) Jsem byl právě zvědavej, kdo se chytne udice, bo je samozřejmé, že skupiny "čerstvých absolventů" jsou obtížně porovnatelné napříč typy škol; u gympláků je tahle statistika patrně brutálně nerelevantní zejména tím, že čerstvých zaměstnaných absolventů je relativně minimum, protože na ty vejšky prostě choděj (homework: dodej statistiku).

Ale stejně stojí za zamyšlení, proč je těch pár procent na VŠ nevstupivších gymnazistů zaměstnatelnejch líp, než obecnej človek se SOŠ.

Samozřejmě si uvědomuju, že do SOŠ se krom průmek řadí i znoucectnosti typu hotelovek, ekonomek a podobnejch znouzectností, ale bylo by hezké si to celé vyjasnit.

Jestli jsem tu předvedl argumentační faul, prosím o upozornění.
Kde máš popsanou metodiku? Bez znalosti toho, co data znamenají, nemůžeš udělat vůbec žádný závěr. Tak třeba hned první otázka - jde o statistiku toho, jaký podíl absolventů danného stupně vzdělání nesehnal práci a nebo toho jaký podíl absolventů danného stupně, kteří se rozhodli dále nestudovat, nesehnal práci?

Já bych si TIPNUL že jde o ten první případ. Dej sem metodiku a můžeme se bavit dál.


Lama

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #181 kdy: 18. 10. 2015, 22:36:19 »
Tady je zajímavý dotaz:
http://www.zive.cz/Poradna/sc-20/koncovy-zesilovac-zvuku/cq-562875/default.aspx?consultanswers=1
Ještě pořád si, soudruzi informatici, myslíte, že elektronika, aspoň základy, vám v životě vůbec, ale VŮBEC k ničemu nebudou?

Já sem tudle řešil výměnu svíček a nevim, proč zrovna na mém autě jsou dvoukontaktový. Nebude vadit, když tam dám jednokontaktový? Bohužel, základy nějaké automechaniky či autoelektriky jsme ve škole nebrali. Možná mi namítnete, že mám jít do servisu a svěřit to někomu, kdo tomu rozumí. Ale to samé mohu namítnout i tomu maníkovi s mixákem. Ať si pozve profi zvukaře, když tomu nerozumí, že jo.
Jinak základy elektra (stejně jako základy automecha/elektro-niky) se určitě hodí, ale co všechno mezi základy patří? Umět spočítat RLC člen?

j

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #182 kdy: 19. 10. 2015, 08:59:58 »
Co se týká gymplu - tedy když jsem tam byl já, tak se tomu říkalo SVVŠ - tak když studenti pokračovali na VŠ, víceméně věděli, že nejsou nic a tu školu musí dodělat. Průmyslováci takovou motivaci neměli a mnozí, když přemýšleli, jestli se mají pět let mořit se studiem nebo to zabalit a jít si vydělávat tak to VŠ studium zabalili.
To zdejsi negramoti nemuzou pochopit.

Ale stejně stojí za zamyšlení, proč je těch pár procent na VŠ nevstupivších gymnazistů zaměstnatelnejch líp, než obecnej človek se SOŠ.
Jestli ono to nebude tim, ze si stale nepochopil, jaky kraviny tu scitas.

Já bych si TIPNUL že jde o ten první případ. Dej sem metodiku a můžeme se bavit dál.
...


Ivan Nový

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #183 kdy: 19. 10. 2015, 14:28:18 »
@OP: Klasika: http://www.karlin.mff.cuni.cz/~becvar/Kcemumitobude.pdf

Nejhodnotnější příspěvek celé diskuze...

Znalosti a informace = peníze a u těch se nikdo neptá, k čemu mu budou :-))) Chce jich mít co nejvíc. Jinak význam znalostí se ukáže v krizi, až naše civilizace zkrachuje. A ten okamžik se blíží, je velká šance, že právě mladí, se toho dožijí. Modelový případ je ve filmu Král krysa, kdy krizové okamžiky šly přežít díky fyzické síle a nebo znalostem. Jde-li někdo třetí cestou, je v krizi určen na odpis.

lopata

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #184 kdy: 20. 10. 2015, 13:37:51 »
Ano, programátor samouk, nebo s maturitou, nebo s výučňákem, nebo DiS má znát především programování a musí umět udělat to, co mu nadiktují, i když vůbec nemá tušení, proč někdo jeho metodu volá s konkrétníma parametrama a proč musí být výsledek zrovna takovej.

A k tomu se myslím hodí dodat, že je jen otázkou času, kdy tento level bude dělat výhradně bez lidské účasti.

tak to si troufam tvrdit, ze to jeste nejakou celkem delsi dobu potrva.

duvodu je dost. je to neuplne vyjadreni pri komunikaci zadani. zadani se totiz prenasi jako konecne a soucasne neuplne. kdy z priblizne predstavy o vysledku vytvorite seznam pozadavku a ty musite nejak usporadat. predstava je svazana s vasi zkusenosti a znalostmi a ty jsou v ten moment neprenosne.

takze po tom co je pozadavek verbalizovan a prenesen na protistranu, tak je potreba revidovat splnitelnost a optimalne i ukoncitelnost a uplnost. a to se deje ale proti zkusenostem a znalostem resitele nikoliv zadavatele. a v ten moment jste s klasickym pristupem skoncil. leda jej prizpusobite tomu co mate. takze revidujete jen uplnost splnitelnosti zadani nikoliv reseni a musite dokazat pracovat s neurcitosti. v matematice se tomu nejlip podobaji parametricke rovnice, kde je fakticky obsazeno axiologicky kompletni nespocetno. tohle uz musite mit jako soucast verbalizace zadani a komunikace.

pak je ale jeste cast s tim jak vyhodnocujete zda predane reseni odpovida zadani. tam se zase vraci ta materializace/verbalizace reseni. a odlisne vnimani a vyhodnoceni tech parametrickych casti kazdou stranou. komunikace je v optimalnim pripade prunikem. znalosti pak sjednocenim. a relevantni zkusenosti nemusi mit (ne)prazdny prunik. kdyz se vezme zadavatel a resitel jako "solver" proces rezoluce, tak pak je problem v tom, ze se nepredavaji veskere parametry k provedeni rezoluce, ale jen omezena cast. a zbytek se dolepi z tech osobnich odlisnosti.


icu

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #185 kdy: 20. 10. 2015, 14:40:59 »
A k tomu se myslím hodí dodat, že je jen otázkou času, kdy tento level bude dělat výhradně bez lidské účasti.
tak to si troufam tvrdit, ze to jeste nejakou celkem delsi dobu potrva.

Ani netvrdím, že to bude hned zítra či za rok a jsem si velmi dobře vědom, že to nebude jednoduchá cesta. Ale už dnes je dost oborůChci jen zdůraznit, že dnešní studenti informatiky by si tohoto rizika měli být vědomi a přistupovat podle toho i k té elektronice.

lopata

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #186 kdy: 20. 10. 2015, 17:06:41 »
Predikovat nějaký startup to samozřejmě neumí nikdo, ale hlavní směry ano.

Proc? Protoze startup je obvykle mimo ony skatulky. Jinak bude prevalcovan nebo zapadne do nezajimaveho prumeru.

http://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1988080_1988093_1988082,00.htm

Yarda

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #187 kdy: 20. 10. 2015, 19:26:10 »
...Já sem tudle řešil výměnu svíček a nevim, proč zrovna na mém autě jsou dvoukontaktový. Nebude vadit, když tam dám jednokontaktový? Bohužel, základy nějaké automechaniky či autoelektriky jsme ve škole nebrali. Možná mi namítnete, že mám jít do servisu a svěřit to někomu, kdo tomu rozumí. Ale to samé mohu namítnout i tomu maníkovi s mixákem. Ať si pozve profi zvukaře, když tomu nerozumí, že jo...
Třeba ta autoelektrika a ostatní práce kolem aut je problém. Dřív byla v autě základní sada nářadí a takové banality jako výměna svíčky nebo zapalovací cívky se dala dělat na cestě. V příčurce co se dávala k autu byly popsané možné závady a jak je odstranit. A k běžným autům byly k mání servisní návody i s nákresy přípravků co k různým úkonům byly potřeba. Teď v návodech co se k autům dávají jsou popsaní všelijaké přihrádky, ale co se týká možných závad, tak pokud se o nich píše, tak to končí radou "...a obraťte se na autorizovaný servis." Třeba já jsem se musel nedávno nechat odtáhnout, zgabla mi v autě baterka po osmi letech služby. Po konzultaci se servisem, že asi nebude nutné auto kvůli tomu k nim dávat jsem koupil novou baterku a vyměnit se mi ji podařilo díky tomu, že jsem měl doma nářadí co není zcela běžné. A to jsem předtím musel se servisem probrat, co se stane s autem, když tu baterku odpojím.
Ty základy elektriky a elektroniky by studentům měly dát aspoň vědomosti, co taková elektrika obnáší a v čem by se neměli šťourat. Protože kolik dotazů typu "...jak zapojit schodišťový nebo lustrový přepínač..." už na různých konferencích bylo. Já na ně odpovídám: "Když se na takové základní věci musíš ptát, dej to udělat někomu, kdo se ptát nemusí."
A s tím maníkem co se ptá na zesilovač - pokud mu někdo půjčí mixpukt a to je obvykle dost drahý kus nábytku, on začne experimentovat a z mixpultu se zakouří, tak ten co mu mixpult patří ho asi nebude milovat.
Je otázka, jestli je vhodné, aby se budoucí programátoři učili zrovna o RLC členech něco víc než základní informace.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #188 kdy: 20. 10. 2015, 19:58:53 »
Teď v návodech co se k autům dávají jsou popsaní všelijaké přihrádky, ale co se týká možných závad, tak pokud se o nich píše, tak to končí radou "...a obraťte se na autorizovaný servis."

Jo, jenze auta drive byla konstruovana tak, ze se s tim doma dalo neco delat. Ted treba na Opelu Kadetu se neda vymenit termostat bez demontaze rozvodneho remenu a deklu. WTF??? A pred par dny jsem si muzel najit na YT video, abych zname vymenil zarovku ve Fordu Mondeo. Kristova noho, on se tam musi vymontovat reflektor, aby se k tomu clovek dostal! Dva srouby na reflektoru odsroubovat, jeden povolit a dva na odsroubovani masky, to vse kvuli posrane zarovce. A to to tam ani nesedi na nejakem poradnem dorazu, aby bylo zaruceno, ze po remontazi clovek nema ujeta svetla. Takze pocitam, ze po vymene zarovky muzete jit nechat sestelovat svetla. No ktery kreten tohle vymyslel? Asi nejky genius, co na studiich usoudil, ze nektere predmety jsou na hovno. Vykastrovat a napichnout na kul!

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #189 kdy: 20. 10. 2015, 21:54:05 »
Teď v návodech co se k autům dávají jsou popsaní všelijaké přihrádky, ale co se týká možných závad, tak pokud se o nich píše, tak to končí radou "...a obraťte se na autorizovaný servis."

Jo, jenze auta drive byla konstruovana tak, ze se s tim doma dalo neco delat. Ted treba na Opelu Kadetu se neda vymenit termostat bez demontaze rozvodneho remenu a deklu. WTF??? A pred par dny jsem si muzel najit na YT video, abych zname vymenil zarovku ve Fordu Mondeo. Kristova noho, on se tam musi vymontovat reflektor, aby se k tomu clovek dostal! Dva srouby na reflektoru odsroubovat, jeden povolit a dva na odsroubovani masky, to vse kvuli posrane zarovce. A to to tam ani nesedi na nejakem poradnem dorazu, aby bylo zaruceno, ze po remontazi clovek nema ujeta svetla. Takze pocitam, ze po vymene zarovky muzete jit nechat sestelovat svetla. No ktery kreten tohle vymyslel? Asi nejky genius, co na studiich usoudil, ze nektere predmety jsou na hovno. Vykastrovat a napichnout na kul!
:D

j

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #190 kdy: 20. 10. 2015, 22:43:37 »
Jo, jenze auta drive byla konstruovana tak, ze se s tim doma dalo neco delat. Ted treba na Opelu Kadetu se neda vymenit termostat bez demontaze rozvodneho remenu a deklu. WTF??? A pred par dny jsem si muzel najit na YT video, abych zname vymenil zarovku ve Fordu Mondeo. Kristova noho, on se tam musi vymontovat reflektor, aby se k tomu clovek dostal! Dva srouby na reflektoru odsroubovat, jeden povolit a dva na odsroubovani masky, to vse kvuli posrane zarovce. A to to tam ani nesedi na nejakem poradnem dorazu, aby bylo zaruceno, ze po remontazi clovek nema ujeta svetla. Takze pocitam, ze po vymene zarovky muzete jit nechat sestelovat svetla. No ktery kreten tohle vymyslel? Asi nejky genius, co na studiich usoudil, ze nektere predmety jsou na hovno. Vykastrovat a napichnout na kul!

Nikolive, to navrhoval kreten, kterej se misto toho, jak ma vypadat auto, ucil, jak odrecitovat Maxwelky. Mimochodem, ta zarovka se vymenit da, zenska by to mohla zvladnout lip, protoze ma (vetsinou) mensi ruce. Ale je to srani na 20 minut a padne pri tom nemalo hodne peprnych nadavek. Pritom by stacilo, aby ten kreten o 10cm posunul na jedny strane rezonator a na druhy tusim baterku, mista je tam habadej. Jo, v autorizaku si a tu vymenu zarovky reknou 1k++ (jen za praci).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #191 kdy: 20. 10. 2015, 22:50:58 »
Mimochodem, ta zarovka se vymenit da, zenska by to mohla zvladnout lip, protoze ma (vetsinou) mensi ruce.

Jo, zenska tak do deseti let a vybavena endoskopickou kamerou. Ja uz kdysi nadaval na kreteny z VW, ze jsem kvuli zarovce na jedne strane musel vymontovat saci potrubi a na druhe strane jakysi zcela zbytecny dekl okolo nadrzky na brzdovou kapalinu. Ale Ford me tedy dorazil, horsi to snad uz nejde. Ja se jen desim, jestli kvuli vymene oleje a filtru je potreba vyndat motor.

j

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #192 kdy: 21. 10. 2015, 09:33:55 »
;D, delal sem to na Corse, takze predpokladam ze to bude podobny, samo to delas poslepu a po hmatu, musis si nejdriv taky osahat a zapamatovat, jakym smerem je tam ta zarovka cvakla a pak ji dvema prstama odpojit od konektoru ... Finale je, ze vytahnes odrenou pracku a mas chut jit nekomu nakopat rit.

Kdyz mas kliku, tak ti nekam do ksa uleti pero co drzi krytku, pripadne ti nekam do auta zapadne ta krytka. Takze nekde vnoci na silnici ... je lepsi jet potme (pripadne si zapnout mlhovky ... ono se to nepotento).

Jo, taky se to da poresit tak, ze sundas masku, urazis z lamp plastovej zobak, a pak uz dou vyndavat i pres masku po vysroubovani dvou sroubu. To ze po takovy operaci jsou svetla rozhozeny je ovsem 100% jisty, protoze stejne je zpet nikdy nedas.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #193 kdy: 21. 10. 2015, 21:13:30 »
Jo, taky se to da poresit tak, ze sundas masku, urazis z lamp plastovej zobak, a pak uz dou vyndavat i pres masku po vysroubovani dvou sroubu. To ze po takovy operaci jsou svetla rozhozeny je ovsem 100% jisty, protoze stejne je zpet nikdy nedas.

Neda, za maskou je jeden z tech tri sroubu.

Re:Proč se neustále cpe elektronika informatikům?
« Odpověď #194 kdy: 22. 10. 2015, 08:43:22 »
Tak snad je už tazateli jasné, proč "se informatikům cpe elektronika".

Protože
Citace
Opelu Kadetu se neda vymenit termostat bez demontaze rozvodneho remenu a deklu.
a
Citace
Návrháře Fiatu Mondeo je třeba vykastrovat a napichnout na kul.

A
Citace
Nedejbože Corsa...