Instalace Gentoo x86_64

j

Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #15 kdy: 29. 09. 2015, 18:14:11 »
To bude jeste vetsi pruser nez jsme doufali :-D. Stale mam jeste chrootnuty disk. Pri kompilaci kernelu mi to psalo jen x86 ale ted jsem si tam dal nainstalovat mc ktery mi nesel v chrootnute konzoli a kompiluje to do 64bit. To jsem fakt zvedavy az to rebootnu.

To by me zajimalo, co stim delas, dyk ten navod staci krok po kroku kopirovat ...

BTW: emerge genkernel && genkernel all (a kdyz si upravis konfiguraci, tak to prida i primo do gruba).

Jinak pokud nevis, da se ukrast konfigurak kernelu z live. Pak to prekompiluje prakticky vsechno, coz bude trvat, ale skorem jiste tomu nebude nic chybet. Genkernel samo umi spustit i menuconfig, takze muzes zkontrolovat co kde treba zmenit.

...Hlavně pozor na USE flagy, ze začátku si prohlížej každej balík, na netu si snadno dohledáš, kterej USE je na co. Budiž ti odměnou, že nebudeš mít v systému fičury, který mikdy nepoužiješ. Držím palce :)

Chjo ...

emerge app-portage/gentoolkit && equery u app-portage/gentoolkit



Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #16 kdy: 29. 09. 2015, 20:10:06 »

Chjo ...

emerge app-portage/gentoolkit && equery u app-portage/gentoolkit
to samý, co genkernel. Do startu na zprovoznění systému dobrý, ale pro opravdový hardcore Gentoo to není to pravý :D

czjaromir

Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #17 kdy: 29. 09. 2015, 20:46:42 »
Ja mam ty navody hned tri. Jeden je cesky handbook prelozeny Tomasem Vondrou, potom je jeden na live DVD v anglictine. A jeden co o nem vim ale do nej moc nekoukam je na webu. Z porovnani mohu tvrdit ze nejmene aktualni je ten od pana Vondry protoze tam se popisuje grub nikoli grub2. Je fakt ze jsem pracovaval s grubem ale doba jde dopredu. Ten na live DVD je to co akualne pouzivam ale tam je treba informace ze mam zkopirovat "cp arch/x86_64/boot/bzImage /boot/kernel-3.4.9-gentoo" - tak si to zkopirujte kdyz to tam neni. Jak jsem se dozvedel tady tak sloucili ty platformy do jednoho adresare bud je ta nebo ta druha. Ale vzdy to najdu v x86. Takze navod neni zdaleka tak dokonaly. Kouknu se jeste na web kde by to snad mohlo byt aktualni. Momentalne mi chybi grub.cfg a zda se ze jsem si nevsiml ze jsem prikaz zkopiroval i s krizkem. Jako ze vim ze /dev/sda je ten spravny disk na kterem mam system a ne ze jen kopiruju navod. Je to vsak pohodlnejsi kvuli preklepum. Takze opravdu asi moje chyba.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #18 kdy: 29. 09. 2015, 21:50:57 »
pokud je kernel na svém místě a nainstalovaný grub, tak stačí
Kód: [Vybrat]
grub2-install /dev/sdapřípadně sdb, sdc, záleží na disku, tím se nainstaluje grub do MBR a následně
Kód: [Vybrat]
grub2-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfgnajde si to kernel samo a zapíše do konfigurace.
Případné úpravy konfigurace se řeší v /etc/default/grub , osobně vzhledem k minimalistickému jádru nic moc nastavovat nemusím, mám tam akorát
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX="resume=/dev/sda3"což je swap partition pro obnovení z hibernace, ale je možné, že pro specifický HW bude může být potřeba něco přidat.

Poněkud odlišná situace je u UEFI bootu, myslím stačí grub2-install s nějakým parametrem, kam nainstalovat, man určitě napoví, konfigurace by měla být stejná, ale osobně nepoužívám, tak nechci plácat nesmysly... Jenom připomínám, že pro UEFI je třeba partition FAT32...

e3k

Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #19 kdy: 29. 09. 2015, 23:13:02 »
Ja mam ty navody hned tri. Jeden je cesky handbook prelozeny Tomasem Vondrou, potom je jeden na live DVD v anglictine. A jeden co o nem vim ale do nej moc nekoukam je na webu. Z porovnani mohu tvrdit ze nejmene aktualni je ten od pana Vondry protoze tam se popisuje grub nikoli grub2. Je fakt ze jsem pracovaval s grubem ale doba jde dopredu. Ten na live DVD je to co akualne pouzivam ale tam je treba informace ze mam zkopirovat "cp arch/x86_64/boot/bzImage /boot/kernel-3.4.9-gentoo" - tak si to zkopirujte kdyz to tam neni. Jak jsem se dozvedel tady tak sloucili ty platformy do jednoho adresare bud je ta nebo ta druha. Ale vzdy to najdu v x86. Takze navod neni zdaleka tak dokonaly. Kouknu se jeste na web kde by to snad mohlo byt aktualni. Momentalne mi chybi grub.cfg a zda se ze jsem si nevsiml ze jsem prikaz zkopiroval i s krizkem. Jako ze vim ze /dev/sda je ten spravny disk na kterem mam system a ne ze jen kopiruju navod. Je to vsak pohodlnejsi kvuli preklepum. Takze opravdu asi moje chyba.
tak tu mas este jeden: https://gentoo-handbook.lugons.org/doc/en/
stara gentoo dokumentacia. kto mi povie jak to stiahnut lebo wget nechcel ich divne https tak mi dajte vediet.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #20 kdy: 29. 09. 2015, 23:28:08 »
Ja mam ty navody hned tri. Jeden je cesky handbook prelozeny Tomasem Vondrou, potom je jeden na live DVD v anglictine. A jeden co o nem vim ale do nej moc nekoukam je na webu. Z porovnani mohu tvrdit ze nejmene aktualni je ten od pana Vondry protoze tam se popisuje grub nikoli grub2. Je fakt ze jsem pracovaval s grubem ale doba jde dopredu. Ten na live DVD je to co akualne pouzivam ale tam je treba informace ze mam zkopirovat "cp arch/x86_64/boot/bzImage /boot/kernel-3.4.9-gentoo" - tak si to zkopirujte kdyz to tam neni. Jak jsem se dozvedel tady tak sloucili ty platformy do jednoho adresare bud je ta nebo ta druha. Ale vzdy to najdu v x86. Takze navod neni zdaleka tak dokonaly. Kouknu se jeste na web kde by to snad mohlo byt aktualni. Momentalne mi chybi grub.cfg a zda se ze jsem si nevsiml ze jsem prikaz zkopiroval i s krizkem. Jako ze vim ze /dev/sda je ten spravny disk na kterem mam system a ne ze jen kopiruju navod. Je to vsak pohodlnejsi kvuli preklepum. Takze opravdu asi moje chyba.
tak tu mas este jeden: https://gentoo-handbook.lugons.org/doc/en/
stara gentoo dokumentacia. kto mi povie jak to stiahnut lebo wget nechcel ich divne https tak mi dajte vediet.

wget https://gentoo-handbook.lugons.org/doc/en/ -r --level=3 --no-check-certificate

-r je rekurzivní a level počet úrovní. Jenom bych si vybral jinej základ, třeba jen handbook, takhle to bude stahovat milión stránek. Kdyby to nestáhlo všechny úrovně odkazů, zvětšit level, kdyby to stahovalo moc, tak zmenšit...

Wololo

Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #21 kdy: 30. 09. 2015, 15:12:14 »
Prestante me stvat, nad gentoo premyslim taky uz nejakou dobu, naposledy jsem ho pouzival nekdy ve 2006-7. Nicmene Debian mi nejako nevyhovuje, obcas musim ruco rekompilovat balicky abych mel podporu toho nebo toho, ve Fedore zase nefungujou normalne ovladace na AMD/ATI, chvili jsem zkousel Sabayon, ale asi jsem ty kouzla s portage vs equo nepochopil. Takze jak tady pisete o nejlepsim distru vsech dob, asi oprasim a zkusim znovu. Snad nekecate =)

Jeste jedna vec, urcite bych chtel pouzit hardened se SELinuxem a nejakym tim grsecurity nebo tak neco jsem tam videl. Nejake veci, kterych bych se mel vyvarovat nebo si na ne dat vetsi pozor? Asi zacnu s genkernelem at s tim netravim cely vikend. Dekuji za tipy.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #22 kdy: 30. 09. 2015, 17:22:02 »
Urcite bych se ze zacatku vyvaroval SELinuxu a grsecurity at s tim netravis cely vikend.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #23 kdy: 30. 09. 2015, 17:23:35 »
asi tak, raději bych čas věnoval vyladění kernelu :D SELinux je dobrej na server, ale jestli chceš rozjet desktop, budeš řešit milion kravin a nadávat jak špaček

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #24 kdy: 30. 09. 2015, 17:41:59 »
Jinak věř tomu, že jakmile nabootuješ, to nejhorší máš za sebou :-) Už máš funkční systém a není potřeba se pořád dokola chrootovat, abys upravil něco v jádře a překompiloval ho...

Horší je, když si vymyslíš nějakou kravinu. Třeba mít /boot na software RAID1 (a taky / a /home). Ale jde všechno :-) Jednou jsem chtěl nainstalovat pozměněný zdrojáky a šlo i to (selhaly checksumy, ale i to jde obejít).

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #25 kdy: 30. 09. 2015, 17:48:48 »
boot na SW raid je v pohodě, jenom bude třeba pořešit initrd. Pro někoho, kdo už to dělal X krát je to otázka pár minut, pro někoho, kdo to nedělal nikdy, je to otázkou jednoho slušného dotazu.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #26 kdy: 30. 09. 2015, 18:07:47 »
tuxik: Nenapsal jsem, že nepoužívám initrd ;D Valím rovnou jádro ;)

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #27 kdy: 30. 09. 2015, 19:05:57 »
Citace
Jinak věř tomu, že jakmile nabootuješ, to nejhorší máš za sebou :-) Už máš funkční systém a není potřeba se pořád dokola chrootovat, abys upravil něco v jádře a překompiloval ho...
Nesouhlasim, tam prave zacina vzdycky moje infrktovka. Nejdriv nezmeneny heslo pro roota, tedy prvni restart a pak nenainstalovany DHCP klient :D

Wololo

Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #28 kdy: 30. 09. 2015, 19:09:29 »
Tak dat /boot na raid1 by s gpt nemel bejt problem neni to uplne nutny, ale proc ne, jediny co tak se musi grub2 nahodit na vsechny disky jestli si to pamatuju dobre. Co se tyce SELinuxu, tak rozumim zjednoduseni si zivota, jenze to me moc netrapi, na Fedore to jede v klidu, takze kdyz nastavim security contexty spravne, na Gentoo by to melo je taky, jenom s tim grsecurity nemam expy, ale tak aspon se neco naucim. No me to na zacatku urcite pekne vyskoli jak to tak vetsinou byva =) Diky za tipy.

Pan Hribik

Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #29 kdy: 01. 10. 2015, 00:01:04 »
Kedysi bolo dokonca cele forum venovane gentoo. www.Gentoo.cz myslim. Nevie niekto, co sa mu stalo? Uvazujem o navrate, ale nepouzival som Gentoo uz niekolko rokov a bojim sa, v akom je stave.