Domácí elektro kutil

none_

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #15 kdy: 25. 09. 2015, 16:17:09 »
To je vhodná varianto pokud chce u tohoto člověk rovnou končit.

Což je přesně tento případ.

Pokud by se člověk chtěl něco naučit, koupí Arduino a tohle a může udělat hi-tech efekt podle směru chůze. Relátka ani tranzistory shodou okolností netřeba.
http://www.aliexpress.com/item/30-60-72-144-leds-m-WS2812B-Smart-led-pixel-strip-BL-WT-PCB-1m-4m/32429582729.html

:D ja chtel 20 diod na 20 schodu a vy mi radite z toho udelat diskoteku.:D btw proc by se clovek nenaucil nic zakladnim pajenim? Prijde mi, ze na tohle je arduino trochu overkill. Programovat umim, jde mi spis o to zapojovani a pajeni.


Kit

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #16 kdy: 25. 09. 2015, 16:31:56 »
Dělal jsem si totéž k osvětlení chodby. Použil jsem k tomu senzor HC-SR501 (25 Kč), tranzistor SI2302DS (1 Kč), jeden dílek LED pásku (1 Kč), pár drátků a zdroj 12 V (trakční akumulátor nabíjený ze solárního panelu). Součástí toho senzoru jsou dva potenciometry, na kterých si nastavíš chování. Ten tranzistor utáhne zátěž až 2 A, tedy maximálně jeden 5m pásek staršího typu 3528 nebo z novějšího asi 40 dílků

Arduino k tomu není potřebné, v daném případě je to skutečně overkill

Hellraiser

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #17 kdy: 25. 09. 2015, 16:33:29 »
To: Michal Taneček
Mas tam mensi preklep LM2577 je zrovna boost convertor, step down (buck) je LM2576. Ale to jen at tu nemateme zacatecnika.
Nevim sice jaky mas babrani u tranzistoru, ale stoji 3,50 a valej se skoro vsude. Jasne u bipolarnich by se mela resit saturace kolektoru. On to ale neni zas takovej problem a poprve je to nejtezsi. Navic jestli to dobre chapu, tak u mosfetu to neresis.
Ano muzes si koupit nejakej ten rele shield, ale tim se naucis prd, zato kdyz pripojis na tranzistor rele s ochranou diodou, coz neni nic tezkyho, naucil jses udelat si rele shield. A taky si myslim ze rele je zbytecna indukcni zatez pro spinani ledky (led pasku).

Jinak k tomu adresovatelnymu led pasku. Zrejme jsi tam prehledl prikon 9W a vice (nevim jestli to je podle typu nebo delky), takze se bez tranzistoru neobejdes. Ale ohnostroj by to byl asi peknej poslat skrz arduino 1,8A.

Pak je taky otazka, zda na ty schody davat led pasky. Pokud jsi tam hodla cist noviny pak asi ano, ale ja bych nejdrive zkusil obycejny vysoce svitivy ledky. Na orientacni osviceni schodu by mely stacit, nemusely by oslnovat (ono napad osvitit pouze schody je peknej, ale v realu se muze ukazat, ze se po nich chodi blbe/nebezpecne kvuli neprirozenemu uhlu svetla nebo tak necemu), stojej par korun a navic nepotrebujou proud jak svarecka.

No ale to je vlastne off-topic protoze on se to chce naucit, ne aby jsme to udelaly za nej.  :)

Kit

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #18 kdy: 25. 09. 2015, 16:45:27 »
Pak je taky otazka, zda na ty schody davat led pasky.  Pokud jsi tam hodla cist noviny pak asi ano,...

Můžeš jim dát dietní napětí, např. 10V. Ono je to umravní :)

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #19 kdy: 25. 09. 2015, 17:17:35 »
@hellraiser:
Jj, lm2576 díky překlep.
S tím relátkem to je prostě tak, že to spadá do toho lega. Máš ho rovnou na tišťáku, napájí se většinou 5V, takže spíše taková prototypovací pohodlnost.
Pásek má tu výhodu, že se jednoduše aplikuje kamkoli - prodávají i na ně pěkné lišty a snížit napětí na spínaným zdroji není většinou problém, mají tam trimry.

@Kit:
Jo arduino je overkill, ale jak jsem psal, pokud chce člověk bastlit, tak si to arduino stejně koupí, navíc si může hrát dál. Vyndat to arduino, až se člověk dostane do stádia, že ho tam nepotřebuje jde vždy. Každý si stejně zkusí blink tutorial, tady to prostě bude "lepší" blink verze.


Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #20 kdy: 25. 09. 2015, 17:26:35 »
Ještě dodám, že na chodbě mám osvětlení stmívatelné, ono když se člověk ve tři ráno šourá na záchod, tak je plné světlo jak flashbang.
Jednoduše PT4115 IC a pomocí PWM se to světlo rozsvěcí na nastavený max - což je v noci 25 procent. Proto Arduino (já tam mám nodeMCU), otevírá to další možnosti do budoucna...

karel

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #21 kdy: 25. 09. 2015, 17:35:02 »
To: Michal Taneček
Jinak k tomu adresovatelnymu led pasku. Zrejme jsi tam prehledl prikon 9W a vice (nevim jestli to je podle typu nebo delky), takze se bez tranzistoru neobejdes. Ale ohnostroj by to byl asi peknej poslat skrz arduino 1,8A.

To te trapit nemusi, pasek se napaji zvlast a diody maji zbernici a tu ovladas treba pres arduino, co je cool je ze na pasku muzes kazdou diodu ovladat zvlast proto se pouzivaj na pekne efekty a je to easy na vytvoreni.
Jinak ty diody se daj koupit i zvlast. Pak uz si i zapajis.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #22 kdy: 25. 09. 2015, 17:39:10 »
Ještě dodám, že na chodbě mám osvětlení stmívatelné, ono když se člověk ve tři ráno šourá na záchod, tak je plné světlo jak flashbang.
Jednoduše PT4115 IC a pomocí PWM se to světlo rozsvěcí na nastavený max - což je v noci 25 procent. Proto Arduino (já tam mám nodeMCU), otevírá to další možnosti do budoucna...
Taky mám na chodbě stmívatelný. Jede to na Arduino nano (jednoduchý na naprogramování) a při nejnižší svítivosti (PWM na 1 z 255) to svítí pořád zbytečně moc (pravda, 18m LED pásu svítí prostě dost). Budu to muset nějak srazit ještě níž... Arduino dává samozřejmě jen signál, spíná to nějakej výkonovej MOSFET (ty přesně nevim), kterej má nízkej vnitřní odpor, tak se ani na plnej výkon nezahřejvá. Napájím ATX zdrojem (kterej je standardně vypnutej, Arduino ho sepne ve chvíli, kdy je potřeba 12V, jinak jede ze standby 5V větve).

To Arduino je samozřejmě pro tazatele overkill, ale jde o to, že stojí nula nula nic a rozhodně se v dalších pokusech neztratí. Měl jsem jedno Duemilanove a dnes jich mám doma 6 (5x nano), z toho dvě ve fulltime provozu (jedno světlo na chodbě, druhý teploměr s vlhkoměrem), dvě v dočasnym provozu (řeším problémy s teplou vodou, jedno měří a vysílá teplotu z kotelny, druhý přijímá v bytě), jedno ve velmi občasnym provozu (má na starost větráky ve skříni, kde mám PC bednu - aby odtáhly teplej vzduch) a jedno je volný.

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #23 kdy: 25. 09. 2015, 18:07:51 »
@pavouk106
Já mám pásky v liště a nejlepší možnost je vzít 400ku smirk a poškrábat rovnoměrně tu čirou plastovou krytku, nebo koupit rovnou "frosted".

Hellraiser

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #24 kdy: 25. 09. 2015, 18:18:26 »
To:  Karel

Mea culpa.
To mi uniklo. Zmatlo me, ze relevantni udaje se nachazi v prostoru kde jsem cekal reklamu. :o

To: All

None_ byl se mel vyjadrit co presne od nas vlastne chce. Zapojit osvetleni schodu nebo se naucit elektroniku nebo navod jednoduchej jak pro vopice k tomu osvetleni nebo nejakou kombinaci techto moznosti? Hodilo by se, aby trochu popsal svoje znalosti a rekl nam, jak moc chce vodit za rucicku. Nejkrasnejsi cast (alespon pro me) je to vymejsleni, to reseni problemu a moznejch uskali. Pri prakticky realizaci tam jsou pak problemy spise nasiraci, ale i to patri k procesu.
Zajimalo by me za jak dlouho by se to tu zvrhlo ve flame udelat z vlakna ucebnu elektroniky.  :D
 

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #25 kdy: 25. 09. 2015, 18:25:54 »
@Hellraiser:
Já mám v poslední době pocit, že je to někdo z redakce, vždy založí téma a pak nechají volně diskuzi plout :)

Né že by to něčemu vadilo, ono se tím vytvoří inspirace pro ostatní.

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #26 kdy: 25. 09. 2015, 22:05:51 »
Jaký je rozdíl mezi pájením a letováním? ;D

Kit

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #27 kdy: 25. 09. 2015, 22:23:28 »
Jaký je rozdíl mezi pájením a letováním? ;D

Jsou to synonyma.

Dracom

Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #28 kdy: 25. 09. 2015, 22:47:42 »
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak jste tady doporučovali knihy Základy elektrotechniky 1 a 2, tak by mě zajímal autor. Nějak to nemůžu najít na netu jaké jste přesně mysleli? Taky bych se rád něco naučil :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí elektro kutil
« Odpověď #29 kdy: 25. 09. 2015, 23:16:19 »
Jaký je rozdíl mezi pájením a letováním? ;D

Paji se radio, letuje se okap nebo konev. Jedno se dela pajkou, to druhe letlampou. To prvni spise mekkou pajkou (diky EU ted uz ne), to druhe tvrdou. To prvni umi docela dost lidi aspon jakztakz. To druhe umi mene lidi. Ti, co umi pajet, obvykle videli kyselinu solnou naposledy na zakladni skole v odiach chemie a ZnCl povazuji za cinske slovo.