Proč bitcoin?

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #45 kdy: 02. 11. 2015, 18:59:08 »
Nadkritickou masu uživatelů očividně potřebuješ ty a možná někteří další. Spousta lidí (mezi nimi já) se v klidu obejde bez ní.
Tohle jsem musel dát nahoru, protože tímhle tvrzením sám sebe usvědčuješ z toho, že ses nad tím moc nezamyslel. Měna nemůže být založená na malém trhu. S malým trhem bude extrémně volatilní - přesně tak, jak BTC je, čímžpádem bude pro transakce naprosto nevhodná. Jak jsem říkal, bez toho je to jenom na úrovni nadšenců, kteří si prodávají komixy, v nichž vidí hodnotu jenom oni a nikdo jinej.

a schopnost okamžitě poslat platbu kamkoliv, kde je internet, což u běžných finančních transakcí po internetu jinak moc nejde.
...což je samozřejmě lež, protože jestliže se shodneme, že BTC absolutně není vhodný na uchování hodnot dýl než 5 minut, tak musím nějak normální love na BTC převést - a šup, už se mi transakce prodlouží o normální bankovní transfer, čili 1. NENÍ RYCHLEJŠÍ.

...a za 2. neposíláš to "tam, kde je internet", ale defacto tam, kde se dají BTC nějak utratit. Je mi houbeles platný, že mám BTC na disku, když musím jet do Brna proměnit si BTC na normální love, za který jediný si můžu koupit to, co chci. Bez toho se na ten HDD s blockchainem můžu tak leda koukat a mít dobrej pocit na srdci. Čili za 2. není to POHODLNĚJŠÍ ani to není "kamkoli".

Ano, a stále by to šlo poměrně dobře proložit zmiňovanou rovnou čárou, protože tam jsou po většinu doby oproti minulosti jen poměrně malé skoky. Nikde jsem netvrdil, že tam není deflace.
No dyť jsem to říkal: "stabilní" to je proto, že to kmitá jenom v desítkách procent, ne v tísících. Ale hlavně, že ti nemůže hodnotu ukrást nějaká zlá centrální banka :)))

To je trochu sebestředné, ne? Že je zbytná pro tebe neznamená, že je zbytná i pro všechny ostatní.
No, kdyby stamiliony lidí BTC čile používaly, tak by to možná bylo trochu sebestředné :) To kriterium nejsem já, ale procento lidské populace, která BTC používá.

Přijde mi, že jsi byl indoktrinován takovými těmi naivními představami, které kolem toho šířily davy nadšených lidiček když to vzniklo. Takové to „spása světa“ a tak a teď zažíváš kognitivní disonanci, protože se to prostě ukázalo být jen další technologií, která má své výhody a nevýhody.

Pokud se na to podíváš bez iluzí a bez předsudků, čistě pragmaticky (co to umí, výhody, nevýhody), třeba se ti v tom podaří vidět víc technologii, než ideologii. Pak možná uvidíš reálné možnosti použití.
Je to přesně naopak - od začátku nafukování bubliny jsem říkal, že to nebude fungovat tak, jak si hejlové myslí, že bude. S pobavením jsem sledoval youtube konference, kde Karel Javůrek vykládal, jak "tohle je TA budoucnost financí" [1] :) Teď s odstupem času se nad tím už asi pobaví kde kdo, já jsem se bavil už tehdy :)

Můžeš si klidně vyhledat na Plusku moje příspěvky v komunitě Cryptoworld, kde jsem hejly pobízel "jen si ty grafiky kupujte, já je od vás za rok rád s parádní slevou koupím :)". Ach, kde je konec těm časům, kdy všichni lízali paty Honzovi Batošovi a ptali se ho, kolik že má jeho megarig GHash/s :)))

[1] https://www.youtube.com/watch?v=0NnMGrZv-5w


Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #46 kdy: 02. 11. 2015, 19:15:35 »
viz třeba paraelní polis, které si na tomhle lákání hipsterů založilo image
Ja ty lidi neznam, ale co jsem videl asi dva rozhovory, tak jsem nevedel, jestli se smat nebo brecet. Dost pochybuju, ze v tom je cokoli jinyho nez pozerstvi a kdyby mezi hipsterama zacalo byt popularni stavet se na hlavu a pri tom si strkat do ucha uzovku, tak budou misto BTC valit v tomhle. Silne mi to pripomina JXD-ovo nadseni pro Linux, blahe pameti... PP ma narozdil od JXD navic tu smulu, ze zacali placat o tom, jak je BTC bajecny, v dobe, kdy uz z nej notna cast lidi vystupovala...

nikdezdejší

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #47 kdy: 02. 11. 2015, 19:17:12 »
Chtel bych videt restauraci ktery je "rizena geeky" ;-)

Pominme kavarnu Paralelni Polis kde si "geekove" za korporatni penize uzivaji svou jinakost ...

nedalo by se to ještě nějak upřesnit?

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #48 kdy: 02. 11. 2015, 19:23:48 »
nedalo by se to ještě nějak upřesnit?
Google: paralelni polis J&T Karel Janecek :]

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #49 kdy: 03. 11. 2015, 09:36:40 »
Tohle jsem musel dát nahoru, protože tímhle tvrzením sám sebe usvědčuješ z toho, že ses nad tím moc nezamyslel. Měna nemůže být založená na malém trhu. S malým trhem bude extrémně volatilní - přesně tak, jak BTC je, čímžpádem bude pro transakce naprosto nevhodná. Jak jsem říkal, bez toho je to jenom na úrovni nadšenců, kteří si prodávají komixy, v nichž vidí hodnotu jenom oni a nikdo jinej.

Ale to je přesně to, co jsem myslel tím zmatením pojmů a indoktrinací naivními představami. To že se tomu říká kryptoměna neznamená, že je to skutečná měna. Nestojí za tím žádná entita, žádný stát, který by její použití vynucoval a reguloval. Teoreticky to sice má ten potenciál, prakticky je hodnota daná potřebou lidí bitcoin používat. Funguje to stejně jako třeba zlato a tahle argumentace je stejná, jako nadávat, že zlato nikde neberou a nekoupíš si za něj nic. Přesto zlato i bitcoin „funguje“ k přenosu hodnot, jen ne jako běžně přijímaná měna.

...což je samozřejmě lež, protože jestliže se shodneme, že BTC absolutně není vhodný na uchování hodnot dýl než 5 minut, tak musím nějak normální love na BTC převést - a šup, už se mi transakce prodlouží o normální bankovní transfer, čili 1. NENÍ RYCHLEJŠÍ.

Na tom se ale nechodneme :). Bitcoin je posledních pár let dost stabilní na to, abys v něm mohl uchovávat hodnotu řádově dny bez velkého rizika ztráty. Samotná transakce trvá zhruba půl hodinu, než je plně potvrzena a peníze nemusíš převést do banky, ale jen na něco jiného, k čemuž můžeš použít libovolnou bitcoin směnárnu. Dokonce si BTC můžeš nechat poslat rovnou tam a hned po přijetí je převést na dolary. Většina z nich má oficiálně podporované API, takže to můžeš automatizovaně integrovat třeba do eshopu.

...a za 2. neposíláš to "tam, kde je internet", ale defacto tam, kde se dají BTC nějak utratit. Je mi houbeles platný, že mám BTC na disku, když musím jet do Brna proměnit si BTC na normální love, za který jediný si můžu koupit to, co chci. Bez toho se na ten HDD s blockchainem můžu tak leda koukat a mít dobrej pocit na srdci. Čili za 2. není to POHODLNĚJŠÍ ani to není "kamkoli".

Argument neuznávám, existují desítky online směnáren, kde si můžu bitcoin okamžitě převést na běžně užívané měny. Dokonce jich je i několik českých. Mimochodem i paypal podporuje bitcoin; http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-NCsFRqZwOwJ:https://www.paypal.com/webapps/mpp/paymentshub (posílám odkaz na cache verzi, protože tam mají nějakou dementní politiku blokování non-us IP adres)

No, kdyby stamiliony lidí BTC čile používaly, tak by to možná bylo trochu sebestředné :) To kriterium nejsem já, ale procento lidské populace, která BTC používá.

To mi prosím vysvětli. Mě je například docela jedno, jak velké procento lidí bitcoin používá.

Je to přesně naopak - od začátku nafukování bubliny jsem říkal, že to nebude fungovat tak, jak si hejlové myslí, že bude. S pobavením jsem sledoval youtube konference, kde Karel Javůrek vykládal, jak "tohle je TA budoucnost financí" [1] :) Teď s odstupem času se nad tím už asi pobaví kde kdo, já jsem se bavil už tehdy :)

Můžeš si klidně vyhledat na Plusku moje příspěvky v komunitě Cryptoworld, kde jsem hejly pobízel "jen si ty grafiky kupujte, já je od vás za rok rád s parádní slevou koupím :)". Ach, kde je konec těm časům, kdy všichni lízali paty Honzovi Batošovi a ptali se ho, kolik že má jeho megarig GHash/s :)))

Ok. Já sem zas tak moc nechodím, natožpak abych měl čas to všechno číst. Tohle byl jen můj názor, jak mi přijde, že argumentuješ.


Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #50 kdy: 03. 11. 2015, 09:45:42 »
Ja ty lidi neznam, ale co jsem videl asi dva rozhovory, tak jsem nevedel, jestli se smat nebo brecet. Dost pochybuju, ze v tom je cokoli jinyho nez pozerstvi a kdyby mezi hipsterama zacalo byt popularni stavet se na hlavu a pri tom si strkat do ucha uzovku, tak budou misto BTC valit v tomhle. Silne mi to pripomina JXD-ovo nadseni pro Linux, blahe pameti... PP ma narozdil od JXD navic tu smulu, ze zacali placat o tom, jak je BTC bajecny, v dobe, kdy uz z nej notna cast lidi vystupovala...

Je to banda naivních hipsterských crypto-wannabe s podivným financováním. Nicméně kavárnu mají stylovou a lidi tam chodí. Na té kavárně nevidím nic špatného, je to prostě tématika jako třeba kočičí kavárna, nebo literární kavárna.

Ta „hackerspace“ část už je horší, ale i tak tam jsou čas od času hostované zajímavé přednášky (machine learning meetups třeba). Je ale fakt, že polisí komunita nemá moc technickou úroveň (v porovnání třeba s brmlabem), takže nějaké seriózní „hacky“ se od nich moc čekat nedají.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #51 kdy: 03. 11. 2015, 09:58:56 »
To že se tomu říká kryptoměna neznamená, že je to skutečná měna.
Ok. Neříkejme tomu tedy kryptoměna, říkejme tomu kryptošpinavýponožky :)

Nestojí za tím žádná entita, žádný stát, který by její použití vynucoval a reguloval.
Chceš říct, že neznáš ani základy teorie a historie měn? FYI: jako platidlo se úplně původně používaly různé přírodniny (mušličky, zlato, ...), později bankovky (de facto jenom potvrzení o vkladu něčeho do banky), státovky (státní měna) a nakonec fiat money. Takže historicky se jako prostředek směny (měna) používaly různé věci, které ty tvoje požadavky nesplňují.

Opět: jestli ti to dělá problém, ok, neříkejme tomu ani "měna". Říkejme tomu "špinavý ponožky". Nic se tím na mé argumentaci nezmění.

a tahle argumentace je stejná, jako nadávat, že zlato nikde neberou a nekoupíš si za něj nic.
Samozřejmě. Však taky nikdo netvrdí, že zlato je báječné platidlo. Když už někdo zlato vlastní, tak proto, že věří, že cena zlata se bude chovat za dobu jeho života plusminus stejně, jako se chovala cca tři tisíce let předtím. Což se jaksi o BTC věřit nedá :)

Přesto zlato i bitcoin „funguje“ k přenosu hodnot, jen ne jako běžně přijímaná měna.
To nerozporuju. Jako prostředek směny může sloužit cokoli. I špinavý ponožky, cvaklej lístek do šaliny nebo vyžvejkaná žvýkačka. Jenom některé věci jsou z různých důvodů pro tenhle účel praktičtější než jiné a proto jsou pro tento účel masově používané. BTC by taky mohl teoreticky začít být masově využívaný, kdyby měl nějakou výhodu oproti jiným prostředkům směny. Což nemá. A proto masově používaný není.

Na tom se ale nechodneme :). Bitcoin je posledních pár let dost stabilní na to, abys v něm mohl uchovávat hodnotu řádově dny bez velkého rizika ztráty.
Tak jistě, každý má právo být chudý. Nikdo by mu v tom neměl bránit.

Samotná transakce trvá zhruba půl hodinu, než je plně potvrzena a peníze nemusíš převést do banky, ale jen na něco jiného, k čemuž můžeš použít libovolnou bitcoin směnárnu. Dokonce si BTC můžeš nechat poslat rovnou tam a hned po přijetí je převést na dolary. Většina z nich má oficiálně podporované API, takže to můžeš automatizovaně integrovat třeba do eshopu.
Báječný. Jenom se zcela míjíš s mým argumentem: je pohodlnější za koruny rovnou nakoupit zboží, které chci, než za koruny nakoupit BTC, za BTC zboží. To není žádný můj názor, to je z definice.

Argument neuznávám, existují desítky online směnáren, kde si můžu bitcoin okamžitě převést na běžně užívané měny. Dokonce jich je i několik českých. Mimochodem i paypal podporuje bitcoin; http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-NCsFRqZwOwJ:https://www.paypal.com/webapps/mpp/paymentshub (posílám odkaz na cache verzi, protože tam mají nějakou dementní politiku blokování non-us IP adres)
A proč bych to měl dělat? Nemám žádnou motivaci BTC používat, prostě nakoupím za koruny, chápeš to?

To mi prosím vysvětli. Mě je například docela jedno, jak velké procento lidí bitcoin používá.
Už jsem to vysvětloval. Přečti si znovu a pozorněji, co jsem napsal dřív o potřebné kritické mase.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #52 kdy: 03. 11. 2015, 10:01:30 »
Polis bych k dobru pripsal, ze berou Bonanzu (a na vecer Osicku a Nestarce ;) ), takze je to spolu s Alzou jedno z mala mist, kde se v Holesovicich da pit kafe.
Ale uprimne - kdyz je clovek hodnoti jako kavarnu, tak je bitcoin ciste na obtiz.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #53 kdy: 03. 11. 2015, 12:35:19 »
Ok. Neříkejme tomu tedy kryptoměna, říkejme tomu kryptošpinavýponožky :)

Měnu si může každý udělat jakou chce, třeba používat peníze z monopolů. To z toho ještě nedělá globálně používanou měnu. Je to spíš jazyková past, než co jiného, trochu mi to připomíná problém s free software a dvojí možnou definicí slova free. Někteří lidé vidí slovo měna a hned od toho očekávají, že si za to můžou koupit rohlíky v samošce.

Chceš říct, že neznáš ani základy teorie a historie měn? FYI: jako platidlo se úplně původně používaly různé přírodniny (mušličky, zlato, ...), později bankovky (de facto jenom potvrzení o vkladu něčeho do banky), státovky (státní měna) a nakonec fiat money. Takže historicky se jako prostředek směny (měna) používaly různé věci, které ty tvoje požadavky nesplňují.

Opět: jestli ti to dělá problém, ok, neříkejme tomu ani "měna". Říkejme tomu "špinavý ponožky". Nic se tím na mé argumentaci nezmění.

Už jsem asi zapomněl, o čem že se to vůbec bavíme. Ty tvrdíš, že je to k ničemu, protože to neberou všude a je „málo“ uživatelů a že to tedy jako měna nefunguje. Já tvrdím, že nic takového nepotřebuji, aby to pro mě mělo praktickou využitelnost a k tomu separátně tvrdím, že lidi od toho občas mají tohle očekávání, protože si to pletou s pojmem ala „široce používaná měna“, nebo „národní měna“, či obecně „peníze“. A že tenhle pojem to fakt nesplňuje, ale to nijak nebrání ostatnímu použití.

Samozřejmě. Však taky nikdo netvrdí, že zlato je báječné platidlo. Když už někdo zlato vlastní, tak proto, že věří, že cena zlata se bude chovat za dobu jeho života plusminus stejně, jako se chovala cca tři tisíce let předtím. Což se jaksi o BTC věřit nedá :)

Až na to, že ne: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9c/Gold_Spot_Price_per_Gram_from_Jan_1971_to_Jan_2012.svg/2000px-Gold_Spot_Price_per_Gram_from_Jan_1971_to_Jan_2012.svg.png

To nerozporuju. Jako prostředek směny může sloužit cokoli. I špinavý ponožky, cvaklej lístek do šaliny nebo vyžvejkaná žvýkačka. Jenom některé věci jsou z různých důvodů pro tenhle účel praktičtější než jiné a proto jsou pro tento účel masově používané. BTC by taky mohl teoreticky začít být masově využívaný, kdyby měl nějakou výhodu oproti jiným prostředkům směny. Což nemá. A proto masově používaný není.

Aha, ok. Tak masově používaný není, no a co já s tím?

BTW: Současné odhady hovoří o cca jednom milionu uživatelů, což se mi nezdá zas tak špatné, na to že je to zcela dobrovolná záležitost prakticky existující asi tak pět let a stále je to pro většinu lidí naprosto cizí a nepochopitelná koncepce.

Báječný. Jenom se zcela míjíš s mým argumentem: je pohodlnější za koruny rovnou nakoupit zboží, které chci, než za koruny nakoupit BTC, za BTC zboží. To není žádný můj názor, to je z definice.

Tak samozřejmě. S tvým argumentem se míjím protože vůbec nereflektuje nic z toho, co jsem psal já, tedy že i když je tohle všechno pravda, tak to pořád neznamená, že to nemá jiné využití. Například existují celé kategorie zboží, které si za koruny nikde nekoupíš, ať už proto, že jsou k dostání jen za dolar, nebo nejsou legálně k dostání vůbec.

A proč bych to měl dělat? Nemám žádnou motivaci BTC používat, prostě nakoupím za koruny, chápeš to?

Eh. No tak ho nepoužívej, ne? Co tohle má být za argument. Ty děláš, jak kdybych tě do toho nutil. Diskuze byla z mé strany vedena s důrazem na praktickou použitelnost v obecné úrovni, nikoliv „Prýmek bude muset odteď za bitcoin kupovat rohlíky“.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #54 kdy: 03. 11. 2015, 14:53:39 »
Měnu si může každý udělat jakou chce, třeba používat peníze z monopolů. To z toho ještě nedělá globálně používanou měnu. Je to spíš jazyková past, než co jiného, trochu mi to připomíná problém s free software a dvojí možnou definicí slova free. Někteří lidé vidí slovo měna a hned od toho očekávají, že si za to můžou koupit rohlíky v samošce.
Terminologické debaty tohodle typu nikdy nikam nevedou. Jak jsem řekl, vůbec netrvám na slovu "měna" a vůbec mi nebude vadit tomu říkat "špinavé ponožky". Pořád se bavíme o tom, k čemu jsou takové špinavé ponožky dobré. Pro mě k ničemu, dokud nebudu chtít koupit AK47 nebo kilo koksu.

Já tvrdím, že nic takového nepotřebuji, aby to pro mě mělo praktickou využitelnost
No já pořád nevím jakou. Hodnotu to uchovat neumí (právě proto, že tomu málo lidí věří, což je ten klíč). Transakce jsou s tím pomalejší. Obchodů je míň. Co dál s tím můžeš dělat? Zaplnit disk nesmyslnými daty? Ok, na to je to vynikající! :)

Až na to, že ne: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9c/Gold_Spot_Price_per_Gram_from_Jan_1971_to_Jan_2012.svg/2000px-Gold_Spot_Price_per_Gram_from_Jan_1971_to_Jan_2012.svg.png
Ehm, to je samozřejmě graf v dolarech, chápeš?! :) Nicméně já nejsem zastáncem "investic" do zlata. Jenom jsem reprodukoval naděje, které mají lidi, kteří do něj investují.

Eh. No tak ho nepoužívej, ne? Co tohle má být za argument. Ty děláš, jak kdybych tě do toho nutil. Diskuze byla z mé strany vedena s důrazem na praktickou použitelnost v obecné úrovni, nikoliv „Prýmek bude muset odteď za bitcoin kupovat rohlíky“.
Není to Prýmek. Je to nějakých sedm miliard lidí :)

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #55 kdy: 03. 11. 2015, 14:57:13 »
Ehm, to je samozřejmě graf v dolarech, chápeš?! :) Nicméně já nejsem zastáncem "investic" do zlata. Jenom jsem reprodukoval naděje, které mají lidi, kteří do něj investují.
...tím jsem chtěl říct, že když už, tak se musíš aspoň dívat na tu zelenou křivku.

takurcite


Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #57 kdy: 03. 11. 2015, 21:00:32 »
Terminologické debaty tohodle typu nikdy nikam nevedou. Jak jsem řekl, vůbec netrvám na slovu "měna" a vůbec mi nebude vadit tomu říkat "špinavé ponožky". Pořád se bavíme o tom, k čemu jsou takové špinavé ponožky dobré. Pro mě k ničemu, dokud nebudu chtít koupit AK47 nebo kilo koksu.

No a tohle je celý „problém“. Já se bavím k čemu je to dobré, ty se bavíš k čemu je to pro tebe dobré. Mým cílem ale není tě přesvědčovat, že je to vhodné zrovna pro tebe, protože pravděpodobně vážně není.

No já pořád nevím jakou. Hodnotu to uchovat neumí (právě proto, že tomu málo lidí věří, což je ten klíč). Transakce jsou s tím pomalejší. Obchodů je míň. Co dál s tím můžeš dělat? Zaplnit disk nesmyslnými daty? Ok, na to je to vynikající! :)

Nějak jsem si nevšiml, že by bitcoin transakce byly pomalejší. Běžný bankovní převod mezi různými bankami v jedné zemi trvá řádově dny a špatně se automatizuje (na jednom projektu jsme museli simulovat uživatele e-bankingu, protože jejich banka neměla žádné API). Sice existují platební brány, ale pořádně tě oškubou (5-20%). O mezistátních převodech nemluvě, ty trvají řádově dny a jsou násobně dražší.

Existují alternativní služby ala paypal, ale ty rozhodně nejsou bez problémů. Například mému bráchovi se stalo, že mu paypal zablokoval desítky tisíc a trvalo několik týdnů dohadování, než se mu je podařilo dostat zpět a taky se nedá říct, že by je používal zbytek světa.

BTW: Když zablokovali banky v Řecku, byl bitcoin jedna z mála možností, jak nadále používat elektronické platby.

Není to Prýmek. Je to nějakých sedm miliard lidí :)

A Prýmek je jejich mluvčí. Já nějak nechápu, tohle se dá totiž použít k diskreditaci čehokoliv. Od linuxu po prací prášek. Nepoužívá to sedm miliard lidí, skandál!

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #58 kdy: 03. 11. 2015, 22:32:08 »
A Prýmek je jejich mluvčí.
Ne, oni jsou vlastni mluvci - hlasuji tim, ze BTC nekupuiji, neprodavaji, nepouzivaji. Z vetsiny asi proto, ze mu nerozumi a neveri.

Já nějak nechápu, tohle se dá totiž použít k diskreditaci čehokoliv. Od linuxu po prací prášek. Nepoužívá to sedm miliard lidí, skandál!
Jenze Linux muzes pouzivat vicemene bez toho, aby ho pouzival kdokoli jinej. Ovsem prostredek smeny je primo zavisly na tom, kolik lidi je ochotno ho prijimat. Btw. ted jsem si vzpomnel na super historku, jak prave ten Karel Javurek myslim, dedukoval, ze cena BTC obrovsky poroste, protoze aby mel trzni kapitalizaci odpovidajici nejakemu menovemu agregatu dolaru, musel by jeden BTC snad snad milion dolaru nebo tak neco :) No, uvaha logicky v podstate spravna, jenom jeden predpoklad se tam holt nenaplnil :)))) Muzes klidne doufat, ze se to jenom "zatim" nenaplnilo :)

Zbytek uz nekomentuju, protoze jenom opakujes porad to samy. Nereagujes na argumenty, jenom se opakujes.

Re:Proč bitcoin?
« Odpověď #59 kdy: 03. 11. 2015, 22:45:13 »
Ne, oni jsou vlastni mluvci - hlasuji tim, ze BTC nekupuiji, neprodavaji, nepouzivaji. Z vetsiny asi proto, ze mu nerozumi a neveri.

Ano, s tím naprosto souhlasím. Pořád ale selháváš v přesvědčení mě, že je to pro mě nějaká nevýhoda. Může to být nevýhoda pro tebe, ale co je mi po tobě?

Jenze Linux muzes pouzivat vicemene bez toho, aby ho pouzival kdokoli jinej. Ovsem prostredek smeny je primo zavisly na tom, kolik lidi je ochotno ho prijimat.

Prostředek směny je závislý na tom, jestli ho je ochotná přijímat moje protistrana. A pokud ano, tak nemusím řešit, že nemá miliardy uživatelů.

Btw. ted jsem si vzpomnel na super historku, jak prave ten Karel Javurek myslim, dedukoval, ze cena BTC obrovsky poroste, protoze aby mel trzni kapitalizaci odpovidajici nejakemu menovemu agregatu dolaru, musel by jeden BTC snad snad milion dolaru nebo tak neco :) No, uvaha logicky v podstate spravna, jenom jeden predpoklad se tam holt nenaplnil :)))) Muzes klidne doufat, ze se to jenom "zatim" nenaplnilo :)

No, ale to je přesně to o čem jsem psal. Mě je tohle úplně v zadeki. Prostě to pro mě není ani trochu podstatné.

Přijde mi, že pořád argumentuješ, jak kdybych něco takového tvrdil, nebo mě to snad zajímalo. Možná někdo z tvých přátel či známých něco takového tvrdil a ty jsi se teď zasekl v tom mindsetu, že to tvrdí každý, kdo obhajuje bitcoin. Tak to není.

Zbytek uz nekomentuju, protoze jenom opakujes porad to samy. Nereagujes na argumenty, jenom se opakujes.

Ale ty děláš úplně to samé a ještě snad ode mně čekáš, že budu hájit bitcoin jako spásu lidstva. Nic takového netvrdím.

Původně jsem psal, že umožňuje praktickou kryptoanarchii. Ty jsi psal, že k tomu je zapotřebí dostatečně velký trh a já s tím nesouhlasím a argumentačně se snažím dokázat opak. Součástí této argumentace je teze, že praktická kryptoanarchie není pro každého, na což vždycky reaguješ stylem „ale mě bitcoin nevyhovuje, protože je malý trh a volatilní cena“. Prostě nejsi cílová skupina.