Programovací jazyk pro tvorbu databáze

TVL

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #45 kdy: 07. 08. 2015, 12:02:47 »
Za mých mladších dob se tohle dělalo v PC Fandu. Všechno bylo v jednom programu. Dneska se musí poskládat několik produktů různých firem s totálně odlišnými filosofiemi, pro začátečníka to je náročnější, musí zvládnout hodně věcí, aby cokoliv rozjel.

Ono se to tak dá dělat i dnes, např. v Pythonu. Jenže spousta programátorů se shlédla v C# či Javě, ve kterých to je mnohem kostrbatější. Opravdoví fanatici na to pak doporučí C++, který se podle mne na takové úlohy vůbec nehodí.

To asi ne, to není ani jiná liga, to je hra na jiném hřišti. PC FAND byla relační databáze s jednoduchým vývojovým prostředím. Jestli bych to měl přirovnat k něčemu současnému, tak to bude MS Access. S tím, že Access toho umí mnohem více (což v praxi znamená, že je tam mnoho odboček, kde může začátečník udělat něco blbě).

Tedy, né že by se v Pythonu nedalo udělat něco, co bylo výsledkem práce v PC FANDu, to jistě dalo. Ale PC FAND se na tohle specializoval a dělalo se to v něm velmi přímočaře s mnohem menšími nároky na vstupní znalosti, než má univerzální programovací jazyk jako je python.


Kit

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #46 kdy: 07. 08. 2015, 12:05:16 »
...

Pár otázek:
- kde bude sídlit databáze? Asi na serveru, aby k ní mohli všichni. Máš už některou vybranou? Máš ji na tom serveru? Můžeš si ji nechat zřídit na serveru?
- kde bude sídlit aplikace pro modifikaci? Také na serveru nebo ji budeš instalovat každému klientovi extra?
- čím mají uživatelé prohlížet data? Další/stejnou aplikací nebo internetovým browserem?

TVL

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #47 kdy: 07. 08. 2015, 12:10:14 »
Přístrojová a řídicí technika je ideální obor. Tam se naučíš hodně o programování, ale i hodně o hardware (senzory), DAQ, analýza a vizualizace dat, machine vision, umělá inteligence, modelování. V tomhle mají více než velké rezervy absolventi "čisté" informatiky.

Nepleteš si tenhle obor na strojní fakultě (FSI) s řídící technikou na elektrotechnické fakultě (FEL)? Na strojárně IMHO (opravte mě, pokud se pletu) nejdou vůbec tak hluboko do matlabu, modelování, umělé inteligence atd. Ale to je offtopic.

Kit

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #48 kdy: 07. 08. 2015, 12:14:30 »
Tedy, né že by se v Pythonu nedalo udělat něco, co bylo výsledkem práce v PC FANDu, to jistě dalo. Ale PC FAND se na tohle specializoval a dělalo se to v něm velmi přímočaře s mnohem menšími nároky na vstupní znalosti, než má univerzální programovací jazyk jako je python.

Pokud se nepletu, PC Fand už je v zaslouženém důchodu a nové aplikace se v něm nepíší.

I v tom Pythonu se dá programovat velmi přímočaře a na několika řádcích. Je moderní, efektivní, s GUI, databázemi, konvertory formátů a dalšími užitečnostmi. Nenapadá mě jiný vhodnější jazyk v dnešní době pro takový účel.

TVL

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #49 kdy: 07. 08. 2015, 12:21:42 »
-Tento "projekt" nevymyslel ani šéf, ani ředitel, ale s kolegyní jsme hledali způsob, jak si zpřehlednit práci a proto databáze. V excelu jsem ji vytvořil, ovšem padl návrh na nějaký prográmek, kde by to bylo nějak, řekněme hezčí. Tak why not?, nejsem časově omezený a placený jsem od hodiny, takže si s tím můžu hrát jak dlouho chci a ještě se něco přiučím. To, jestli z toho výjde něco kloudného nebo ne je ve hvězdách, základ už mám v excelu.
No to je velká otázka, jestli by se tvým šéfům líbilo, kdyby věděli, jak chceš využít čas, za který tě platí. Ale v tomto případě to můžeš zkusit, když se to povede a bude to fungovat, pochlub se. Když se to nepovede, mlč :-)

Základ v excelu je rozhodně správný začátek. Doporučuji nastudovat základy relačních databází a sql (stačí fakt základy) a vrhnout se na ms access. Ten ti umožní udělat opravdu hodně s minimem vývojářské práce. Nějakou dobu provozuj ten access a zjistíš, co vlastně chceš (a nepochybně zjistíš, že v tom accessu to jde snadno).
Pak se můžeš v klidu rozmyslet, co dál.


TVL

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #50 kdy: 07. 08. 2015, 12:32:09 »
Tedy, né že by se v Pythonu nedalo udělat něco, co bylo výsledkem práce v PC FANDu, to jistě dalo. Ale PC FAND se na tohle specializoval a dělalo se to v něm velmi přímočaře s mnohem menšími nároky na vstupní znalosti, než má univerzální programovací jazyk jako je python.

Pokud se nepletu, PC Fand už je v zaslouženém důchodu a nové aplikace se v něm nepíší.
A proto jsem psal v o pc fandu v minulém čísle.

I v tom Pythonu se dá programovat velmi přímočaře a na několika řádcích. Je moderní, efektivní, s GUI, databázemi, konvertory formátů a dalšími užitečnostmi. Nenapadá mě jiný vhodnější jazyk v dnešní době pro takový účel.

Pokud neumím programovat ale mám nějaké ponětí o datech na úrovni zkušeného excelisty, tak v pythonu neudělám vůbec nic.
V MS Access (nebo dříve Pc Fandu) jsem s minimem nových znalostí a minimem času vytvořil jednoduchou fungující aplikaci pracující s daty.

Klient

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #51 kdy: 07. 08. 2015, 13:06:36 »
Přístrojová a řídicí technika je ideální obor. Tam se naučíš hodně o programování, ale i hodně o hardware (senzory), DAQ, analýza a vizualizace dat, machine vision, umělá inteligence, modelování. V tomhle mají více než velké rezervy absolventi "čisté" informatiky.

Nepleteš si tenhle obor na strojní fakultě (FSI) s řídící technikou na elektrotechnické fakultě (FEL)? Na strojárně IMHO (opravte mě, pokud se pletu) nejdou vůbec tak hluboko do matlabu, modelování, umělé inteligence atd. Ale to je offtopic.

Ano, je to tak, jak to říkáte. Logicky je víc možností na FELu se rozvíjet v IT oblasti, především kvůli IT katedrám co tam jsou, na druhou jsou tyhle dva obory poměrně dobře provázané a každý si tam najde co chce. Já jsem spíš přes matiku a data science.

Klient

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #52 kdy: 07. 08. 2015, 13:08:35 »
-Tento "projekt" nevymyslel ani šéf, ani ředitel, ale s kolegyní jsme hledali způsob, jak si zpřehlednit práci a proto databáze. V excelu jsem ji vytvořil, ovšem padl návrh na nějaký prográmek, kde by to bylo nějak, řekněme hezčí. Tak why not?, nejsem časově omezený a placený jsem od hodiny, takže si s tím můžu hrát jak dlouho chci a ještě se něco přiučím. To, jestli z toho výjde něco kloudného nebo ne je ve hvězdách, základ už mám v excelu.
No to je velká otázka, jestli by se tvým šéfům líbilo, kdyby věděli, jak chceš využít čas, za který tě platí. Ale v tomto případě to můžeš zkusit, když se to povede a bude to fungovat, pochlub se. Když se to nepovede, mlč :-)

Základ v excelu je rozhodně správný začátek. Doporučuji nastudovat základy relačních databází a sql (stačí fakt základy) a vrhnout se na ms access. Ten ti umožní udělat opravdu hodně s minimem vývojářské práce. Nějakou dobu provozuj ten access a zjistíš, co vlastně chceš (a nepochybně zjistíš, že v tom accessu to jde snadno).
Pak se můžeš v klidu rozmyslet, co dál.

No, toho bych se nebál. Troufám si říct, že je tu další tucet lidí, co tu jsou zbyteční a k tomu na vysokých postech. Navíc ten plat nemám příliš ideální vzhledem k náročnosti práce, tak proč se něco nenaučit za peníze a ještě pomoct firmě? Na to šefík nemůže namítnout nic ;)

Snow

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #53 kdy: 07. 08. 2015, 13:12:57 »
Tedy, né že by se v Pythonu nedalo udělat něco, co bylo výsledkem práce v PC FANDu, to jistě dalo. Ale PC FAND se na tohle specializoval a dělalo se to v něm velmi přímočaře s mnohem menšími nároky na vstupní znalosti, než má univerzální programovací jazyk jako je python.

Pokud se nepletu, PC Fand už je v zaslouženém důchodu a nové aplikace se v něm nepíší.
A proto jsem psal v o pc fandu v minulém čísle.

I v tom Pythonu se dá programovat velmi přímočaře a na několika řádcích. Je moderní, efektivní, s GUI, databázemi, konvertory formátů a dalšími užitečnostmi. Nenapadá mě jiný vhodnější jazyk v dnešní době pro takový účel.

Pokud neumím programovat ale mám nějaké ponětí o datech na úrovni zkušeného excelisty, tak v pythonu neudělám vůbec nic.
V MS Access (nebo dříve Pc Fandu) jsem s minimem nových znalostí a minimem času vytvořil jednoduchou fungující aplikaci pracující s daty.
Základy které mu k tomu budou stačit nejsou složité, když sem začínal tak sem o programování neměl taky páru a naučil sem se to sám...

TVL

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #54 kdy: 07. 08. 2015, 13:28:06 »
-Tento "projekt" nevymyslel ani šéf, ani ředitel, ale s kolegyní jsme hledali způsob, jak si zpřehlednit práci a proto databáze. V excelu jsem ji vytvořil, ovšem padl návrh na nějaký prográmek, kde by to bylo nějak, řekněme hezčí. Tak why not?, nejsem časově omezený a placený jsem od hodiny, takže si s tím můžu hrát jak dlouho chci a ještě se něco přiučím. To, jestli z toho výjde něco kloudného nebo ne je ve hvězdách, základ už mám v excelu.
No to je velká otázka, jestli by se tvým šéfům líbilo, kdyby věděli, jak chceš využít čas, za který tě platí. Ale v tomto případě to můžeš zkusit, když se to povede a bude to fungovat, pochlub se. Když se to nepovede, mlč :-)

Základ v excelu je rozhodně správný začátek. Doporučuji nastudovat základy relačních databází a sql (stačí fakt základy) a vrhnout se na ms access. Ten ti umožní udělat opravdu hodně s minimem vývojářské práce. Nějakou dobu provozuj ten access a zjistíš, co vlastně chceš (a nepochybně zjistíš, že v tom accessu to jde snadno).
Pak se můžeš v klidu rozmyslet, co dál.

No, toho bych se nebál. Troufám si říct, že je tu další tucet lidí, co tu jsou zbyteční a k tomu na vysokých postech. Navíc ten plat nemám příliš ideální vzhledem k náročnosti práce, tak proč se něco nenaučit za peníze a ještě pomoct firmě? Na to šefík nemůže namítnout nic ;)

Tak když jsi napsal, že proti tomu v tomto případě nemůže šéf nic namítnout, tak asi teda nemůže :-D

TVL

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #55 kdy: 07. 08. 2015, 13:33:51 »
Tedy, né že by se v Pythonu nedalo udělat něco, co bylo výsledkem práce v PC FANDu, to jistě dalo. Ale PC FAND se na tohle specializoval a dělalo se to v něm velmi přímočaře s mnohem menšími nároky na vstupní znalosti, než má univerzální programovací jazyk jako je python.

Pokud se nepletu, PC Fand už je v zaslouženém důchodu a nové aplikace se v něm nepíší.
A proto jsem psal v o pc fandu v minulém čísle.

I v tom Pythonu se dá programovat velmi přímočaře a na několika řádcích. Je moderní, efektivní, s GUI, databázemi, konvertory formátů a dalšími užitečnostmi. Nenapadá mě jiný vhodnější jazyk v dnešní době pro takový účel.

Pokud neumím programovat ale mám nějaké ponětí o datech na úrovni zkušeného excelisty, tak v pythonu neudělám vůbec nic.
V MS Access (nebo dříve Pc Fandu) jsem s minimem nových znalostí a minimem času vytvořil jednoduchou fungující aplikaci pracující s daty.
Základy které mu k tomu budou stačit nejsou složité, když sem začínal tak sem o programování neměl taky páru a naučil sem se to sám...

Nejsou složité, naučil jsem se sám. To je všechno strašně krásné, ale pořád platí, že udělat jednoduchou datovou aplikaci v něčem specializovaném jako je ms access nebo pc fand je o třídu (možná bych měl napsat několik tříd) jednodušší, než to dělat v něčem univerzálním jako je python.

Zdenek Henek

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #56 kdy: 07. 08. 2015, 13:41:23 »
Děkuji všem za příspěvky. Čím víc informací získám, tím líp.

A přesně jak někteří napsali, nejsem vývojář a s takhle random projekty nemám přímou zkušenost, takže jsem problematiku uvedl na začátek nejspíš příliš jednoduše a nejasně.

-Nepracuju pro technickou firmu, ale pracuju u jedné finanční korporace na pozici, která se zabývá finančními analýzami, riziky atd a jsem part-time.

-Nejsem technik, ale jsem student ČVUT (Přístrojová a řídící technika, 2. rok, Bc.) a mám za sebou jen základy v programování (Java, C/C++/Matlab).

-Tento "projekt" nevymyslel ani šéf, ani ředitel, ale s kolegyní jsme hledali způsob, jak si zpřehlednit práci a proto databáze. V excelu jsem ji vytvořil, ovšem padl návrh na nějaký prográmek, kde by to bylo nějak, řekněme hezčí. Tak why not?, nejsem časově omezený a placený jsem od hodiny, takže si s tím můžu hrát jak dlouho chci a ještě se něco přiučím. To, jestli z toho výjde něco kloudného nebo ne je ve hvězdách, základ už mám v excelu.

- K té databázi - přístup budu mít pouze já s kolegyní, ostatním bude sloužit pouze jako přehled. Ta databáze bude pracovat čistě jenom s textem a čísly, tu grafiku jsem zmínil z toho důvodu, že by nebylo špatné mít při spuštění logo firmy. Program bude uložený na lokální sítí, kde k němu budou mít kolegové přístup, ovšem jen ke čtení. Aplikaci bude pouze na PC, do mobilů nebude potřeba a pojede na Windowsech. Data budou stejná pro všechny, čili každý kdo si aplikaci otevře uvidí klienta XY s údaji 123. 


Je mi jasné, že mé dotazy a celá tahle záležitost na Vás může působit primitivně až trapně, ale beru to jako možnost se něco přiučit a využít to třeba později ve studiu, či práci.

Díky

Zkuste https://apex.oracle.com/en/ - oracle neni sice zadarmo, ale je tu express edice, ktera je zadarmo
http://www.oracle.com/technetwork/database/database-technologies/express-edition/overview/index.html

V Apexu se da napsat jednoducha aplikace a gui (web prohlizec) se vytvori naklikanim + definice databaze je v SQL a muzete pouzit i PL/SQL

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #57 kdy: 07. 08. 2015, 13:57:23 »
Na takovéhle aplikace bývaly výborné Delphi od Borlandu (dnes Embarcadero), kde se takhle jednoduchá aplikace dala v podstatě naklikat.
Pokud se tím neživí a Delphi nemá koupené, tak Lazarus (jedním z bonusů je možnost zkompilovat pro GNU/Linux, Windows i MacOS). Dá se to napsat relativně rychle.
Za mě osobně: Java je fajn, ale v některých firmách jde o dost problematickou volbu.

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #58 kdy: 07. 08. 2015, 17:54:38 »
(...) nejsem vývojář a s takhle random projekty nemám přímou zkušenost, takže jsem problematiku uvedl na začátek nejspíš příliš jednoduše a nejasně.

-Nepracuju pro technickou firmu, ale pracuju u jedné finanční korporace na pozici, která se zabývá finančními analýzami, riziky atd a jsem part-time.

-Nejsem technik, ale jsem student ČVUT (Přístrojová a řídící technika, 2. rok, Bc.) a mám za sebou jen základy v programování (Java, C/C++/Matlab).

-Tento "projekt" nevymyslel ani šéf, ani ředitel

(...)

Je mi jasné, že mé dotazy a celá tahle záležitost na Vás může působit primitivně až trapně, ale beru to jako možnost se něco přiučit a využít to třeba později ve studiu, či práci.

Díky

Pokud bereš v potaz všechna úskalí vyřčená v tomto fóru, bude Tě to bavit a bereš to jako sebevzdělání, tak do toho jdi. Řešit úkoly z praxe může být  motivující a bude to možná i dobrá devíza ve škole. Všichni kdo Tě od úkolu zrazují, mají naprosto pravdu, nicméně jejich varování platí to jen pro určité okolnosti.

Re:Programovací jazyk pro tvorbu databáze
« Odpověď #59 kdy: 07. 08. 2015, 19:06:08 »
Backend
1 Osobně, jedná-li se o data kdy změna na tvém pc, nemusí být automaticky vidět na pc tvé kolegyně tak již zmíněný sqlite.
2 Pakliže tomu tak není tak nej-jednodušší je třeba mysql.

Frontend
1 Tady moc neporadím jen zmíním že existuje IDE Eclipse. V jisté nejmenované firmě mají na Eclipse Framework-u postavená nějaká konfigurační udělátka(GUI) v javě.
2a V případě druhém asi nejsnazší buď rovnou zmíněný phpmyadmin s tím, že budou přistupovat rovnou na stránku s tabulkou(případně upravenou verzí s logem).
2b Na vzhled doporučím využít bootstrap(bootstrap.css). PHP(data, případná editace) není daleko od těch jazyků které zmiňujete... můžete i něco vytvořit. Jak řekli jiní prohlížeč mají dnes všude.
27+