Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?

Bob

Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« kdy: 17. 07. 2015, 12:52:34 »
Nazdar všichni,
nejsem si jist, zda tenhle můj dotaz nepatří spíš na server typu zive.cz, ale na druhé straně hraje v něm svou roli i Linux ...hmmm.....když si představím občasnou kvalitu tamních odpovědí....tak se raději přidržím rootu. :-p

Tak tedy, koupil jsem notebook HP Elitebook 840 G1 s předinstalovanými win 7 (je v tom i předplacený  přechod na Win 8). První věc, kterou jsem hned po koupi udělal, bylo, že jsem vyndal dodaný HD a zaměnil jej za prázdný na který jsem nainstaloval Linux. Předinstalované Win jsem tedy nikdy neaktival. Zaplatil jsem tedy fíčuru, kterou jsem nikdy nepoužil. Udělal jsem to prostě proto, že ta dotyčná konfigurace se bez Win koupit nedala. S tím jsem byl smířen. Nijak moc mě to nepálilo, bral jsem to stoicky prostě jako jakousi daň velké korporaci :-p, ale teď by se mě product key patřící k těmto konkrétním Win docela hodil, protože bych jej rád použil pro nový počítač určený pro děcka.
Docela jsem googloval okolo legálnosti takového postupu a z toho co jsem vyčetl, by toto mělo být zcela OK.
Praktický problém je ale v tom, že HP zapisuje product key kamsi do BIOSu a já netuším jak jej přečíst. Bohužel žádný papírový štítek nikde na těle notebooku ani na prodejní krabici jsem nenašel. Nejspíš je tedy třeba product key přečíst pomocí nějaké utility, nejlépe linuxovské, pokud vůbec něco takového exituje.

Netušíte co s tím? Předem děkuji za každou konstruktivní radu.


Wily

Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #1 kdy: 17. 07. 2015, 13:04:10 »
Nejde to a legální to taky neni. Protože ten sw se vztahuje k tomu hw. A vyčíst ten product key nejde, protože tam ani neni.

Bob

Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #2 kdy: 17. 07. 2015, 13:21:06 »
Nejde to a legální to taky neni. Protože ten sw se vztahuje k tomu hw. A vyčíst ten product key nejde, protože tam ani neni.

No, já vygoogloval něco jiného, ale pokud to tak opravdu je, tak by bylo dilema vyřešené - děcka budou mít počítač s Linuxem a já aspoň budu mít dobrý pocit z toho, že do toho nebudou tahat kdejakou pitomou hru, která jim stejně nic pozitivního nepřinese, příp. nevytvoří doma virovou farmu. :-D
Stejně mám špatný pocit z toho, že jsem se od nich nechal "zlomit" na počítač s win. :-D

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #3 kdy: 17. 07. 2015, 13:21:48 »
Někde se stala chyba... Windows jsi měl vrátit po koupi NB (může to být problém, napsalo se o tom hodně) a s PC pro děcka si ho jako OEM koupit.
Klíč od tam nedostaneš.

Nebo lepší varianta - dej děckám Linux :) Moje dvouapůl letá dcera je s Gentoo velmi spokojená :D Už se pomalu  učí ovládat TuxPaint :-D

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #4 kdy: 17. 07. 2015, 13:22:30 »
Nejde to a legální to taky neni. Protože ten sw se vztahuje k tomu hw. A vyčíst ten product key nejde, protože tam ani neni.

No, já vygoogloval něco jiného, ale pokud to tak opravdu je, tak by bylo dilema vyřešené - děcka budou mít počítač s Linuxem a já aspoň budu mít dobrý pocit z toho, že do toho nebudou tahat kdejakou pitomou hru, která jim stejně nic pozitivního nepřinese, příp. nevytvoří doma virovou farmu. :-D
Stejně mám špatný pocit z toho, že jsem se od nich nechal "zlomit" na počítač s win. :-D

No vidíš.... než jsem to dopsal, přišel jsi na to sám :-D


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #5 kdy: 17. 07. 2015, 13:24:13 »
A jinak... byl jsem přesvědčenej o tom, že to nejde, ale možná kecám a omlouvám se .... https://itsolutionsblog.net/3-ways-to-extract-the-windows-8-product-key/

Bob

Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #6 kdy: 17. 07. 2015, 13:33:02 »
Někde se stala chyba... Windows jsi měl vrátit po koupi NB (může to být problém, napsalo se o tom hodně) a s PC pro děcka si ho jako OEM koupit.
Klíč od tam nedostaneš.

Nebo lepší varianta - dej děckám Linux :) Moje dvouapůl letá dcera je s Gentoo velmi spokojená :D Už se pomalu  učí ovládat TuxPaint :-D

Ty win jsem nevracel prostě proto, že jsem byl příliš línej se okolo toho handrkovat. Co jsem o tom přečetl, tak to není žádný klidný a pohodový proces..... a to se mě prostě nechtělo podstupovat. Jak už jsem napsal, bral jsem to stoicky prostě jako jakousi daň velké korporaci. Různých nespravedlivých poplatků máme každej neustále denně nadiktováno tolik, že tyhle věci už beru celkem s klidem. Uznávám ale, že takovýto defétismus je škodlivý a jsem pochopitelně rád, že né všichni nahlížejí na věc stejně jako já, ale mají tu energii pouštět se do bojů za věc, kterou považují za správnou..... ale to jsem už hodně odbočil mimo téma. :-P

K tomu lin versus win - děcka mě prostě ukecaly na win, ale uznávám, že na to kývnout ode mě nebylo rozumné. S variantou win na sebe jen budu přebírat starosti ohledně toho, co tam zase natahali za kraviny a jak moc to je zavirované, což se mě taky nijak výrazně nechce. :-P Takže asi tam přece jen nakonec dám Linux.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #7 kdy: 17. 07. 2015, 13:39:20 »
Tak jim dej možnost volby... Windows bez sítě, bez mechanik a se zalepenýma USBčkama, nebo Linux se vším všudy  :D

Hellraiser

Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #8 kdy: 17. 07. 2015, 13:43:26 »
Legalni to neni, ale udelat to jde.
Vezmu to pouze obecne at tu nepropaguju warez.
Nekde v biosu mas identifikaci od vyrobce (tusim, ze se to jmenuje KMS) a tu si Widle prectou a podle toho se povazujou za legalni.
No a v temnych zakoutich internetu, kde se jmeno Howard Wolowitz vyslovuje pouze septem, se da stahnout emulator KMS zalozeny na grubu.
Tak bacha abys to nahodou nepouzil.

j

Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #9 kdy: 17. 07. 2015, 13:53:37 »
Nejde to a legální to taky neni. Protože ten sw se vztahuje k tomu hw. A vyčíst ten product key nejde, protože tam ani neni.

Jde to, na notesu by mel bejt stitek s cislem, a legalni je to 100%.

V Biosu ovsem vetsinou zadnej klic nebude, widle proste maj v sobe seznam OEM vyobcu a na jejich HW se nainstalujou bez klice. Pokud chces (zcela legalne) ten system prenyst jinam, tak muzes pouzit libovolny medium a libovolnej klic. Na legalite to nic nemeni. Koupenou licenci mas.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #10 kdy: 17. 07. 2015, 13:56:44 »
Já měl na HP notebooku štítek pod spodním krytem (pod baterkou byla páčka na jeho zvednutí/odkrytí). Koukal ses tam?

Karlitos

Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #11 kdy: 17. 07. 2015, 14:00:13 »
Ahoj,

tahle diskuze me celkem zaujala, protoze v blizke budoucnosti budu resit podobny problem. Chci si koupit notebook ktery se prodava jen v konfiguraci s Windows. Chci na nej nahrat Linux, nechci se ale kompletne vzdat Windows, protoze jednou za cas je potrebuji kvuli ruznym zarizenim, ktere Linux nepodporuji (Update map v navigaci napr.).

Resenim je smozrejme dual-boot, moc rad bych si ty windows dal do virtualniho stroje abych nemusel pokazde Linux vypinat. Ocekavam, ze to ale tak jednoduche nebude, protoze ten virtualni stroj != fyzicky stroj na ktery jsou ty Windows licencovane.

Zna nekdo nejake reseni jine nez slozite vracet licenci Windows a pak kupovat nove originalni Win pro virtualni stroj ?

死神

  • ***
  • 159
    • Zobrazit profil
Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #12 kdy: 17. 07. 2015, 14:33:14 »
V biosu klíč není, je tam SYSTEM LICENSED INTERNAL CODE (SLIC), který společně s certifikátem a klíčem aktivuje windows 7. Certifikát musí sedět se SLIC, klíčů pak může být platných mnoho.

Wily

Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #13 kdy: 17. 07. 2015, 14:37:27 »
Nejde to a legální to taky neni. Protože ten sw se vztahuje k tomu hw. A vyčíst ten product key nejde, protože tam ani neni.

Jde to, na notesu by mel bejt stitek s cislem, a legalni je to 100%.

V Biosu ovsem vetsinou zadnej klic nebude, widle proste maj v sobe seznam OEM vyobcu a na jejich HW se nainstalujou bez klice. Pokud chces (zcela legalne) ten system prenyst jinam, tak muzes pouzit libovolny medium a libovolnej klic. Na legalite to nic nemeni. Koupenou licenci mas.

Když myslíš, že je tam v dnešní době štíket s product key, tak si to mysli  ;)

Bob

Re:Jak zjistit windows product key zapsaný v BIOSu?
« Odpověď #14 kdy: 17. 07. 2015, 14:46:06 »
K tomu štítku - na spodní straně vidím pouze modrou nálepku o rozměru cca. 1.5 x 2 cm s nápisem Windows 8 Pro. Ani pod baterkou jsem nic nenašel. Večer se ještě mrknu pod HD, i když si neuvědomujji, že bych tam nějaký takový štítek viděl, když jsem to kdysi měnil.
Co se týče té legálnosti/nelegálnosti - co jsem na tohle téma vygoogloval, tak jsem prostě koupil licenci na používání Win na jednom počítači a nikde není řečeno, že se musí jednat právě o ten dotyčný notebook, pokud na něm ty Win ještě nebyly aktivovány. Přinejmenším nějak takhle jsem to pochopil, i když je fakt, že takhle problematika je dost složitá a neintuitivní, takže jsou na to různé názory dle té fousaté průpovídky - kde se sejdou dva právníci, tam vzniknou tři právní názory. :-P