O kolik si říct při zvýšení platu

tommm

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #30 kdy: 09. 06. 2015, 08:43:41 »
Podle mě je 90000Kč (v současném přepočtu 3283€) v Praze je jednoznačně lepší než 5000€ v Mnichově. Možná i těch 80000Kč (2918€). V ČR je obrovská výhoda, že nejsou progresivní daně, naopak německý berňák si na vás pořádně smlsne. A taky náklady na život jsou pořád hodně rozdílné, zvláště pokud má člověk rodinu.

Hlavne tech 2500 - 3000 € uz je na rozumny ziti pouzitelny (bydleni, auto, kazdodenni potreby, nejaka ta dovolena a neco nasetrit kazdej mesic).

5000 € v říši neni zadna vyhra v loterii s tim jejich prisernym zdanenim (to maj asi k vuli tomu, aby uzivili ty haldy turku co si tam natahali na montovani koncernovejch aut :D), s tim souhlasim.

Moc nerozumim tomu jak je nekdo v tomto oboru ochoten pracovat za 1300 € v Praze např. pokud se bavime o podobne/nizsi zkusenosti nez popsal autor (fakt sem takove zazil ...).


OMG

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #31 kdy: 09. 06. 2015, 16:29:55 »
Podle mě je 90000Kč (v současném přepočtu 3283€) v Praze je jednoznačně lepší než 5000€ v Mnichově. Možná i těch 80000Kč (2918€). V ČR je obrovská výhoda, že nejsou progresivní daně, naopak německý berňák si na vás pořádně smlsne. A taky náklady na život jsou pořád hodně rozdílné, zvláště pokud má člověk rodinu.
5000 v Mnichove je lepsich nez 90k v Praze pokud mas rodinu, po zdaneni dostanes vice penez nez v Praze. Pokud jsi single, pak je situace jina. Jeste jeden dulezity aspekt jsou naklady a ty jsou sum v Nemecku levnejsi.

Peta Kellneru

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #32 kdy: 09. 06. 2015, 21:17:42 »
Tak jasne.

Slusne zivobyti. Pracku, auto aby otrok travil vic casu praci a mene casu cestovanim, o vikendu zregenerovat na dalsi tyden, potom delsi tydenni regenerace v Bulharsku, poridit deti, aby byl dostatek mladejch ovci do skol k indoktrinaci, obcas si nasetrit na film, treba Americky Sniper, Dark Zero thirty, Den D, Vojin Rayen. Pak do duchodu a premyslet, jak svou rakvi odlisit od tech miliard rakvi uz vyrobenych.

Jozef

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #33 kdy: 09. 06. 2015, 22:41:38 »
Dakujem vsetkym zucastnenym. Podarilo sa mi to ukecat na 2500€ (68533CZK) od dalsieho mesiaca. Budem ciastocne zastavat ulohu architekta.

pepek

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #34 kdy: 09. 06. 2015, 23:15:04 »
Kdyz tu ctu kolik lidi berou tak si prijdu jako looser, a to u nas delam od architekta pres programatora az po admina asi neumim vyjednavab, nebo spis umej se mnou vyjebavat


Mlaticka Libor

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #35 kdy: 10. 06. 2015, 01:28:33 »
Kdyz tu ctu kolik lidi berou tak si prijdu jako looser, a to u nas delam od architekta pres programatora az po admina asi neumim vyjednavab, nebo spis umej se mnou vyjebavat

Zacni posilovat, budou se dit divy.

OMG

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #36 kdy: 10. 06. 2015, 07:32:08 »
Kdyz tu ctu kolik lidi berou tak si prijdu jako looser, a to u nas delam od architekta pres programatora az po admina asi neumim vyjednavab, nebo spis umej se mnou vyjebavat
vem si to tak, ze mas skveleho sefa, umi s tebou vydrbat tak, ze ty jsi spokojenej a firma taky...  ;D

Peter Fodrek -unlogged

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #37 kdy: 10. 06. 2015, 10:32:21 »
Momentalne je It spat v z;latych casoch./

Proč "ajťáci" mění nejčastěji práci
Klára Antošová , 11. květen 2012

Přetahování zaměstnanců je časté u rolí programátorů, technických konzultantů, případně obchodních pozic. Změnou zaměstnání si kandidát polepší přibližně o nárůstem platu o 15%. Ve „zlatých časech“ to bývalo 20%.
http://www.itbiz.cz/clanky/proc-meni-ajtaci-nejcasteji-praci

Ak sa nebojite riskovat, skuste headhunterov
 http://www.titans.sk/

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #38 kdy: 12. 06. 2015, 12:33:18 »
Podle mě je 90000Kč (v současném přepočtu 3283€) v Praze je jednoznačně lepší než 5000€ v Mnichově. Možná i těch 80000Kč (2918€). V ČR je obrovská výhoda, že nejsou progresivní daně, naopak německý berňák si na vás pořádně smlsne. A taky náklady na život jsou pořád hodně rozdílné, zvláště pokud má člověk rodinu.
5000 v Mnichove je lepsich nez 90k v Praze pokud mas rodinu, po zdaneni dostanes vice penez nez v Praze. Pokud jsi single, pak je situace jina. Jeste jeden dulezity aspekt jsou naklady a ty jsou sum v Nemecku levnejsi.

Pokud má v Bavorsku svobodný bezdětný člověk měsíční plat 5000€, dostane cca. 2900€ čistého, tj. daň plus sociální pojištění z hrubé mzdy dělá cca 42%. V Česku je daň plus sociální a zdravotní pojištění z 90000 Kč pouhých 28.8%, dostanete 64 tis. čistého, což je 2343€. Při tom, že jde o 3.5 násobek průměrného platu, je to na evropské poměry neuvěřitelně nízká sazba. Při srovnání nákladů na život podle mě vychází Praha daleko lépe. Jídlo možná dnes už stojí podobně, ale nájem, služby, zábava (včetně piva) vychází u nás prostě pořád o dost lépe. Ve srovnání s nějakým levnějším městem v SRN než je zrovna Mnichov už to možná bude vycházet trochu jinak, ale podle mě pořád lépe a v nějakém menším městě se navíc budete dost nudit.

S rosinou ano, podle situace můžete s třeba s dvěma dětma mít klidně i o 400€ čistého více, záleží, do jaké se dostanete daňové třídy, jestli bude manželka pracovat nebo ne atd. Ale právě s dětmi vám v Německu náklady na život hodně stoupnou, bude muset třeba platit školku, všechny koníčky jsou dost drahé, navíc manželka to bude mít dost těžké, najít si práci. Na druhou stranu v Německu bude lepší péče o zaměstnance, je menší pravděpodobnost, že se k vám šéf nebude chovat korektně a rozhodně tam nebude tolik neplacených přesčasů, navíc jako zaměstnanec budete mít na své straně silné odbory. Jestli by to mělo být ale jen kvůli penězům, tak někomu, kdo má v Praze 90k hrubého se prostě do Německa stěhovat za prací nevyplatí. Jako zkušenost je to super, ale dlouhodobě podle mě nic moc.

V Česku je systém nastavený výhodně pro bohaté, kterým byl daňový systém v Česku. Tak, že se tu hodně vyplatí mít vysoký plat, v Německu a Rakousku je to přesně naopak. Jít tam pracovat se vyplatí zejména lidem v dělnických profesích a službách, kteří tam naopak budou platit daně dost malé. Dobře placený programátor se u nás má srovnatelně s Německem.

OMG

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #39 kdy: 12. 06. 2015, 13:27:31 »
Jestli by to mělo být ale jen kvůli penězům, tak někomu, kdo má v Praze 90k hrubého se prostě do Německa stěhovat za prací nevyplatí. Jako zkušenost je to super, ale dlouhodobě podle mě nic moc.
me se to treba vyplatilo, zustava mi proste vice penez nez v Praze...

Cek

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #40 kdy: 12. 06. 2015, 15:37:00 »
Podle mě je 90000Kč (v současném přepočtu 3283€) v Praze je jednoznačně lepší než 5000€ v Mnichově. Možná i těch 80000Kč (2918€). V ČR je obrovská výhoda, že nejsou progresivní daně, naopak německý berňák si na vás pořádně smlsne. A taky náklady na život jsou pořád hodně rozdílné, zvláště pokud má člověk rodinu.
5000 v Mnichove je lepsich nez 90k v Praze pokud mas rodinu, po zdaneni dostanes vice penez nez v Praze. Pokud jsi single, pak je situace jina. Jeste jeden dulezity aspekt jsou naklady a ty jsou sum v Nemecku levnejsi.

Pokud má v Bavorsku svobodný bezdětný člověk měsíční plat 5000€, dostane cca. 2900€ čistého, tj. daň plus sociální pojištění z hrubé mzdy dělá cca 42%. V Česku je daň plus sociální a zdravotní pojištění z 90000 Kč pouhých 28.8%, dostanete 64 tis. čistého, což je 2343€. Při tom, že jde o 3.5 násobek průměrného platu, je to na evropské poměry neuvěřitelně nízká sazba. Při srovnání nákladů na život podle mě vychází Praha daleko lépe. Jídlo možná dnes už stojí podobně, ale nájem, služby, zábava (včetně piva) vychází u nás prostě pořád o dost lépe. Ve srovnání s nějakým levnějším městem v SRN než je zrovna Mnichov už to možná bude vycházet trochu jinak, ale podle mě pořád lépe a v nějakém menším městě se navíc budete dost nudit.

S rosinou ano, podle situace můžete s třeba s dvěma dětma mít klidně i o 400€ čistého více, záleží, do jaké se dostanete daňové třídy, jestli bude manželka pracovat nebo ne atd. Ale právě s dětmi vám v Německu náklady na život hodně stoupnou, bude muset třeba platit školku, všechny koníčky jsou dost drahé, navíc manželka to bude mít dost těžké, najít si práci. Na druhou stranu v Německu bude lepší péče o zaměstnance, je menší pravděpodobnost, že se k vám šéf nebude chovat korektně a rozhodně tam nebude tolik neplacených přesčasů, navíc jako zaměstnanec budete mít na své straně silné odbory. Jestli by to mělo být ale jen kvůli penězům, tak někomu, kdo má v Praze 90k hrubého se prostě do Německa stěhovat za prací nevyplatí. Jako zkušenost je to super, ale dlouhodobě podle mě nic moc.

V Česku je systém nastavený výhodně pro bohaté, kterým byl daňový systém v Česku. Tak, že se tu hodně vyplatí mít vysoký plat, v Německu a Rakousku je to přesně naopak. Jít tam pracovat se vyplatí zejména lidem v dělnických profesích a službách, kteří tam naopak budou platit daně dost malé. Dobře placený programátor se u nás má srovnatelně s Německem.

Tech 90k je brano VCETNE VYDAJU ZAMESTNAVATELE NAVIC? Protože pokud vim, tak v Nemecku zadne další vydaje zamestnavatel nemá - narozdil od Cech. Pokud budete brat 90k superhrubou mzdu, budou vypocty malinko jinde, ze.....
Při superhrube mzde 90k je hruba jen cca 67k, a cista cca 48k....takze odvody státu jsou skoro 50%

Při uvadene hrube mzde 90k jsou totiž naklady zamestnavatele cca 120k.....

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #41 kdy: 12. 06. 2015, 18:34:24 »
Samozřejmě jsem myslel hrubou. Ano, náklady zaměstnavatele v ČR na 90000Kč jsou 120600Kč, v Německu na 5000€ hrubé jsou celkové náklady 6037€, viz třeba http://www.imacc.de/lohnabrechnunggehaltsabrechnung/sozialabgabenarbeitgeber/beitragsbemessungsgrenze.html. Když berete superhrubou, tak v ČR vám v čistém zbyde cca 53% nákladů, v Německu cca 48%.

Zájimavé je pro nás asi taky Rakousko, tam se to ale musí přepočítávat jako podíl z ročního platu, protože v Rakousku je vždy 14 platů. Plat 60k€ ročně stojí zaměstnavatele 78593€ a čistého z něj momentálně dostanete 36767€ (46.8%) resp. 38358€ (48.8%) po snížení daní, které bude od 1.1.2016.

Jenomže průměrný plat v Německu je 2916€, pokud bychom tak jako u nás počítali jeho 3.5 násobek, museli bychom si hrát s platem 10200€, na který se už opravdu těžko dosáhne. Z ní by bylo 5449€ čistého, měsíční náklady zaměstanvatele by kvůli přesažení stropu pro sociální pojištění byly 11500€, takže zbyde 47.4% nákladů. Tady se projevuje jedna zajímavá věc a to, že u nás kvůli  danění superhrubé mzdy při dosažení stropu na sociální pojištění (ten je ale u nás na naše poměry poměrně hodně vysoko) prudce klesá celková daň, zatímco v Německu se daň počítá tak, že se vezme hrubá mzde, z ní se nejprve odečte sociální a zdravotní pojištění a až teprve na zbytek se aplikují daňová pásma. Takže když po dosažení stropu šetříte na sociálním pojištění, zase se vám zvýší daňový základ a při pásmech kolem 50% se to vše vlastně jen přesune do jiné kolonky.

Konec daňového okénka :) Ale myslím, že tohle je při vyjednávání platu v zahraničí dobré vědět.

Wololo

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #42 kdy: 12. 06. 2015, 19:47:34 »
Jak to tady ctu, koukam vsichni mame vesmes stejny zkusenosti. V cechach se proste v IT vesmes neplati, to je treba narazit na dobrou firmu a to je malo kdy. V Praze mi nabizeli tak 35 hrubyho, v UK mam na cesky 85K ciste, jenze jak pisete, ze naklady na zivobyti. Jasny najmy jsou tady nahozeny hodne, potraviny stojej tak o 0-20% vic, kvalita je vsak 200% jinde. Vetsina veci od nejakejch pracek pres dalsi veci do domacnosti, defakto stejny jak v CR. Sluzby, ty jsou tu rozhodne drazsi, doprava jakbysmet. Ve finale mi proste zustane po tom co zaplatim vsechny kraviny vic nez je to co nabizej v praze jako nastupku. Profesne v rozmezi 1-3 let budu asi jako tady kolega co psal tohle vlakno a vim, ze budu nekde kolem 200K mesicne uplne v klidu. Krome toho, ze je tady nepomerne jiny pracovni prostredi, prescasy defakto neexistujou, jo jasne, obcas je treba zamakat, protoze neco, ale na konci tydne vam sef rekne, hele bez domu po obede. Tohle se mi za 10 let v cechach nestalo nikdy. S tim jak jsem zvyklej sroubovat, tak uz jsem pomalu v situaci, kdy pul dne "nemam co delat", jasne vzdycky se neco najde, stary skostlivci a tak no a jak to resime? Jednoduse, dostal jsem studyjni materialy a zacinam vypomahat jinejm kolegum. Do CR se nevratim uz ani omylem, jak pisete, na pivo mozna, na vic bych to nevidel a je to fakt hodne i kvuli ty tzv. "cesky moralce" nebo jak to nazvat. Jak tady jinej kolega pise, ze deti a skola a dalsi indoktrinovany ovecky, vidim to uplne stejne, takze budu ten nenavidenej vydelavajici singl. Vzdycky si vzpomenu na "Pio Squad - chvatam / https://youtu.be/OWDXR9x-FXE".

ldfk

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #43 kdy: 13. 06. 2015, 10:34:30 »
Kdyz tu ctu kolik lidi berou tak si prijdu jako looser, a to u nas delam od architekta pres programatora az po admina asi neumim vyjednavab, nebo spis umej se mnou vyjebavat
Devět řemesel a desátá je bída .... čemu se divíš?

host

Re:O kolik si říct při zvýšení platu
« Odpověď #44 kdy: 14. 06. 2015, 22:38:20 »
Ahoj,

doporučuji následující:

1. Kolik si vyjednáš na začátku, tolik zřejmě budeš mít po celou kariéru v dané firmě, na zvyšování platů se u nás moc nehraje a různé "krize" jsou každou chvíli.

2. Neříkej na pohovoru jako první svojí platovou představu, ale zeptej se jaké rozpětí chtějí platit na danou pozici.  Také doporučuji se předtím informovat na glassdoor.com.

Moje zkušenost je taková, že teď po cca 6 letech od státnic na FELu beru 80k jako Linuxák systemový architekt (admini u nás mají průměrně tak 50-70k) v menší mezinárodní firmě v Praze.

Za poslední půlrok jsem se chtěl někam kariérně posunout, buď blíž směrem k vývoji nebo se posunout k novým technologiím, co teď frčí a v poslední řadě na manažerskou pozici. A zjistil jsem, že firmám se do placení, ale úplně vůbec nechce (ano, vím co je superhrubá mzda a kolik pak firmu stojím). Takže to většinou je tak, že vám nějakej HRista namaže med kolem huby, otázky na pohovoru odpovídáte s přehledem plynně anglicky, ale jak dojde na prachy tak konec... Chvilku mě to zaráželo, ale pak jsem si uvědomil, že jsem asi přeplacenej a že sice nějakej manažýrek před vámi machruje, ale nakonec skutek utek. Dokážu si představit i celkem běžnou situaci, že pak vás ještě manažýrek pomluví, že jste nejaký šílenec, který si řekne 90k a že jste úplně mimo. (Třeba jsem, to jako hardcore Linuxák popřít nemůžu :))

Takže za sebe jsem přerušil v Praze hledání práce úplně (ale i tak doporučuji občas na nějaký pohovor zajít, aby člověk věděl, co ho může kdyžtak čekat), ale porozhlížím se na západ od našich hranic... Možností v zemích jako Belgie, Lucembursko, Irsko je hodně, dokonce jsou i různé krátkodobé projekty pro enterprise zálazníky, kde platí 500 euro/den...

Tak s timto souhlasim - nejlepsi je najit si firmu, kde je standardem rocni zvysovani platu.

Pred par lety jsem mel v Praze stejny pocit - citil jsem strop nekde kolem 80-90k a tak jsem utekl na zapad. Neni problem dosahnout na 120-130k + 13. plat + rocni bonus s tim, ze delate stejnou praci za stejnych nebo dokonce i lepsich podminek (vice dovolene, neni problem mit home office 1x tydne, az 30 dni sick daye, kdyz mate nemocne dite neni problem s nim zustat doma). Ano nektere naklady jsou zde vyssi (hlavne sluzby - logicky), ale ostatni naklady nejsou o moc vyssi (jidlo 0 - 20% ale kvalite o 100% vyssi, najem o 20 - 50%)

Nabidky na kratkodobe projekty mi chodi skoro kazdy den, ale problem je v tom, ze to jsou vetsinou jen nabidky na par mesicu (1-3 mesice) sice s moznosti prodlouzeni ale spis plati kolem 200-400eur/den. No pokud clovek nema problem se stehovat kazde 3 - 6 mesicu nebo mu nevadi obcas vypadek v prijmech - ja to vidim jako zajimave pro nekoho kdo zacina karieru a nema zavazky (rodinu nebo pritelkyni).