Jak se z inženýra stát manažerem

TomBA

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #45 kdy: 28. 09. 2015, 09:41:10 »
Manageri a zodpovednosť?
Toho by som sa nebál.
Viď najnovšia kauza softVWare.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #46 kdy: 28. 09. 2015, 09:56:16 »
Jo a už jsem našel, jaký typ mi tenkrát v tom testu vyšel - ENFJ. To asi není pro softwarovou firmu vůbec vhodné :)

Tak jestli jste hledal misto programatora, tak ty prece nabiraji podle poctu uhru na cm2. :-)

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #47 kdy: 28. 09. 2015, 11:04:08 »
Je to jednoduche:

Nauc se na sobe trvde makat. Udej si denni program kde budes pracovat na sobe a ten pak striktne dodrzuj. Dulezite je i sportovani - nejaky vhodny sport pro chlapy - t.j. box, ragby, fotbal, judo a podobne. Venuj alespon 2 hodiny denne praci na sobe. Kup si apple watch a pouzivej ho i jako fitness tracker, spousta lidem to pomohlo najit chut zacit cvicit. Dela mi to srasnou radost jak vidim holky od nas co zacali cvicit jen kvuli tomu ze je na to apka v Apple watch ktere si koupili protoze se jim libi moznost vymenovat si pasky. Investice do zdravi jsou prece ty nejlepsi, krome zdravi je to i vyborny na psychiku.

Zorganizuj nejake veci ve svem okoli - kuprikladu vysazeni stromu, natreni baraku, program pro deti z looserskych rodin aby nedopadli jako ty, zorganizuj vylet na nejake zajimave misto a podobne. Uvidis co to obnasi neco udelat od zacatku do konce. Hezke je delat programy pro lidi v nemocnici, desne se jim to libi.

Velmi dobra vec je si vzit do ruky Bibli a jit kazat dum od domu o tom ze se Bozi Kralovstvi priblizilo. V Bibli mas podrobny navod jak se to dela. Uvidis jaky jsou lidi zbabely sracky, ze se proste boji otevrit si bibli aby se z ni nedozvedeli jaky jsou zmetkove. A tohleto ze ma byt ten vykvet lidstva ktery povazujes za to ze bude uspesnejsi nez ty a drive povysen? Vzdyt nedokazi precit ani jednu kapitolu z bible aniz by se u toho psychicky neslozili.

Kup si macbook 12, to ti radi spravne. Ma dlouhou vydrz a je velmi maly a prenosny, takze ho muzes porad nosit s sebou, vzdelavat se a byt neustale v kontaktu. Mac OS X se nerozbiji jako widle. Psani na handheldu je pro maly holky ktery muzou jeden mail psat pul hodiny. Ovsem vykasli se na Excel pro Maca, spatne se s nim dela, nauc se Keynote a hlavne Numbers, v tech se daji udelat velmi rychle krasne vypadajici veci.

Nauc se filmovat a fotografovat - rika se ze jedna fotka vyda za tisic slov - kup si nejaky solidnejsi fotak at muzes fotit i indoor a nevypada to hrozne, pro zacatak bych vzal neco mirrorless za $900, tyhle uz jsou dobre. Kup si fotak s wifi at muzes prenaset fotky do macbooku. Delej ke vsemu co jsi zorganizoval fotodokumentaci, fotky pak preber, nejaky barevny korekce a tak na to bych se krome WB vykaslal, staci je jen orezat pripadne srovnat perspektivu ci naklon a pak z toho udelej foto alba at mas co ukazovat za vysledky sve prace. Pak se zacni ucit filmovat, to je vyrazne tezsi - zacni se 720p/60fps do full HD nenatacej kdyz s tim neumis a mas levnou kameru tak je to strasne moc poznat, spis se tim ztrapnis. Delej zhruba petiminutova videa, delsi nikoho nezajimaji, iMovie ti nazacatek pro strih staci.

Dalsim dulezitym zarizenim ktere neustale pouzivam je iPad mini. Pouzivam ho pro pripady kdyz nechci sebou nosit notebook - kuprikladu kdyz chodim ve firme po baraku tak ho mam v pouzdru u pasu a resim na nem veci ktere nevyzaduji abych si sednul k pocitaci - je to rychlejsi. Prohlizet si web stranky na handheldu je jako se divat vzduchovkou. Dva iPady pouzivam i jako pridavny display stojici u pocitace, je to praktictejsi pro nektere ukoly nez druhy monitor - treba mam na nem otevreny mail a stoji mi ve stojanku kdyz prijde neco co potrebuju s nekym poresit tak proste vezmu ipad a jdu to resit - oba dva si spolu precteme co tam zakaznik poslal, je to produktivnejsi nez forwardovat email.

Kdyz tohle budes delat tak te to zmeni a praci managera dostanes i kdyz nebudes mit zadnou praxi ve vedeni projektu protoze to lidi na tobe poznaj. Jak si myslis ze dostali dobrou praci my deti?

Na testy se vykasli, vzdycky jsem litoval lidi co jim veri. Znam spoustu lidi kterym vyslo cosi v testu a pak si zkurvili zivot protoze tomu verili. Jedinym testem je zivot. Budto to v praxi dokazes nebo ne.

Uplne nejdulezitejsi JE HODNE CHTIT.

eL

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #48 kdy: 28. 09. 2015, 12:11:08 »
Na Leninovi nazory se vykasli, vzdycky jsem litoval lidi co jim veri. Znam spoustu lidi ktery precetli cosi v textu a pak si zkurvili zivot protoze tomu verili.
Sorry, ze opakuju tento argumentacni faul, ale nemohl jsem si pomoct. :) Tak s rezervou.

ENFJ:
Blba zprava: Pokud mas to F (citeni) silne, pak nemas moc dobry predpoklady na technicky pozice. Jak ti jde matika? F s tim maji docela problem a urcite to neni jejich domena.
Dobra zprava: Z Ftypu je tento nejbliz k managovani. Ale musi to byt v netechnickych oblastech, socialni, PR apod. S tim ucitelovanim jsi asi docela blizko, co by te mohlo naplnovat.

Dobre na toto tema: Asymptotický efekt jako podprahový parametr úspěchu | Marian Jelínek | TEDxPrague
https://www.youtube.com/watch?v=YsBUgawpqy8

Docela dlouhy seznam podnetu na pozice, zkus se alespon inspirovat:
http://www.truity.com/personality-type/ENFJ/careers


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #49 kdy: 28. 09. 2015, 12:38:08 »
Otazka: Jak se stat manazerem.
Odpoved od Lenina: Vzit Bibli a jit kazat od domu k domu.

Kristova noho, Lenine, vrat se do Mauzolea. Hlavne na pitomce, co opruzuji od domu k domu s Bibli, jsou dneska lidi zvedavi. Ani p​r​d​e​l se tim vytrit neda, ten papir je na to jeste blbejsi, nez noviny za bolsevika.


Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #50 kdy: 28. 09. 2015, 18:04:25 »
ENFJ:
Blba zprava: Pokud mas to F (citeni) silne, pak nemas moc dobry predpoklady na technicky pozice. Jak ti jde matika? F s tim maji docela problem a urcite to neni jejich domena.
Dobra zprava: Z Ftypu je tento nejbliz k managovani. Ale musi to byt v netechnickych oblastech, socialni, PR apod. S tim ucitelovanim jsi asi docela blizko, co by te mohlo naplnovat.

Právě v tom testu jsem měl překvapivě rozdíl mezi F a T největši ze všech těch 4 kategorií. Jenže Matika mi šla naopak dobře, mám červený diplom z technické školy, takže to asi nebylo tak špatné :-) Z programování samotného taky nadprůměrné výsledky. Jestli mi tam ale něco nešlo, tak to byla fyzika a elektrotechnika, na střední to samé, plus mě ještě hodně nebavila chemie. Zkoušky jsem z těchhle předmětů dělal třeba až napodruhé a musel se to dost nadrtit. Co taky moc nemám, je prostorová představivost. Moc si nedokážu představit, že bych byl třeba strojní nebo elektro inženýr.

Ono ale třeba programování není moc technické, vlastně je to v něčem blízké učení se cizímu jazyku. Matematika je už řešení abstraktního problému. Počítat diferenciální rovnici mě bavilo, ale třeba vypočítat pole v elektrotechnice, tam mi fak dávalo zabrat ty rovnice napsat - vlastně pokud jsem ten příklad typově už neznal, tak bez šance. Jenže s tím měli problém skoro všichni. Obvody mi taky moc nešly a nebavily.

Ale ten test je o něčem jiném. To že dáváš přednost pocitům před myšlením spíš svědči o tom, podle čeho se rozhoduješ. Neznamená to, že člověk není schopné myšlení použít, když pocity použít nejdou.

A ten seznam vhodných profesí je moc pěkný, určitě bych si tam něco vybral. Jenže teď deset po škole všechno zahodit a začít od nuly jako fotograf... Moc si to nedokážu představit. Stejně jako vydělit si plat třemi a jít učit angličtinu.,..

kozec

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #51 kdy: 28. 09. 2015, 18:45:37 »
Hmm... Lobotomiu uz niekto odporucal?  :D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #52 kdy: 28. 09. 2015, 18:55:49 »
Jestli mi tam ale něco nešlo, tak to byla fyzika a elektrotechnika, na střední to samé, plus mě ještě hodně nebavila chemie. Zkoušky jsem z těchhle předmětů dělal třeba až napodruhé a musel se to dost nadrtit. Co taky moc nemám, je prostorová představivost.

Jenze tady take je potreba prihlednout k tomu, co to tam ucilo za borce a jak moc debilne byly sesmoleny osnovy. Co jsem zazil na stredni, tak to byla dost tragedie bez hlavy a paty a hlavne k tomu nebyl odpovidajici matematicky aparat, takze nezbyvalo, nez se to navrcet. Docela bych se divil, kdyby se to nejak vyrazne zlepsilo. Zejmena, kdyz pisete, ze:

Citace
Jenže s tím měli problém skoro všichni.

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #53 kdy: 28. 09. 2015, 19:58:42 »
Jeste, ze do toho Lenin v pulce zamicha blizkovychodni baje a povesti, aby i nepozorneho cloveka poradne trklo, co vlastne pise za bludy.

asdadasd

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #54 kdy: 28. 09. 2015, 21:08:57 »
na MBTI by som si daval sakra pozor - to nie je test ktorym si overis aku mas osobnost. Ten test ma svoje velke muchy a v akademickom svete sa poklada za dost irelevantny. Precitaj si k tomu testu kritiku. Hlavne slabiny toho testu su metodiky akymi ta zaradi do tej ci onej skupiny.

MBTI je dobry jedine tak pre stredny management aby vedel _velmi zhruba_ kategorizovat ludi. Povodne ten MBTI vymyslel nejaky clovek ktory to potom rozbehol u firiem vo velkom kedze je to test ktorym sa dost casto riadia naborari.

To ale nemeni nic na fakte ze z akademickeho hladiska je ten test postaveny na vode. Napr:

Citace
"The interesting -- and somewhat alarming -- fact about the MBTI is that, despite its popularity, it has been subject to sustained criticism by professional psychologists for over three decades. One problem is that it displays what statisticians call low "test-retest reliability." So if you retake the test after only a five-week gap, there's around a 50% chance that you will fall into a different personality category compared to the first time you took the test."

Takze podciarknute podtrhnute ten MBTI ti o tom aku mas osobnost povie prd.

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Myers%E2%80%93Briggs_Type_Indicator#Psychometric_deficiencies

asdadasd

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #55 kdy: 28. 09. 2015, 21:17:35 »
Citace
For example, MBTI advocates theorized that scores on each MBTI scale would show a bimodal distribution with most people scoring near the ends of the scales, thus dividing people into either, e.g., an extraverted or an introverted personality type. However, most studies have found that scores on the individual scales were actually distributed in a centrally peaked manner, similar to a normal distribution, indicating that the majority of people were actually in the middle of the scale and were thus neither clearly introverted nor extraverted. Most personality traits do show a normal distribution of scores from low to high, with about 15% of people at the low end, about 15% at the high end, and the majority of people in the middle ranges. But in order for the MBTI to be scored, a cut-off line is used at the middle of each scale and all those scoring below the line are spuriously classified as a low type, and all those scoring above the line are given the opposite type. Thus, psychometric assessment research fails to support the concept of personality type, but rather shows that most people lie near the middle of a continuous curve.[7][37][43][44][45] "Although we do not conclude that the absence of bimodality necessarily proves that the MBTI developers’ theory-based assumption of categorical "types" of personality is invalid, the absence of empirical bimodality in IRT-based research of MBTI scores does indeed remove a potentially powerful line of evidence that was previously available to "type" advocates to cite in defense of their position."

Citace
The MBTI is not a useful predictor of job performance.[7][46][70] As noted above under Precepts and ethics, the MBTI measures preferences, not ability. The use of the MBTI as a predictor of job success is expressly discouraged in the Manual.[17]:78 However, the MBTI continues to be popular because many people lack psychometric sophistication, it is not difficult to understand, and there are many supporting books, websites and other useful sources which are readily available to the general public.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #56 kdy: 28. 09. 2015, 21:21:00 »
No vsak se take zkuste poznat v tomhle: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/MyersBriggsTypes.png . Rekl bych, ze aspon pulku lidi lze do nektere te skatulky narvat jen opravdovym nasilim.

cmyk

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #57 kdy: 29. 09. 2015, 08:26:19 »
Lenine bez nástrojů to nejde (nemusí to být nutně hypermoderní spotřební elektronika), ale osobnostní předpoklady jsou důležitější.

ENFJ:
Blba zprava: Pokud mas to F (citeni) silne, pak nemas moc dobry predpoklady na technicky pozice. Jak ti jde matika? F s tim maji docela problem a urcite to neni jejich domena.
Dobra zprava: Z Ftypu je tento nejbliz k managovani. Ale musi to byt v netechnickych oblastech, socialni, PR apod. S tim ucitelovanim jsi asi docela blizko, co by te mohlo naplnovat.
Při dobře vyvinuté intuici (druhé písmeno) nemusí být tento osobnostní typ pro vývoj SW problém. Právě to F může být výhoda při jednání s lidmi.

cmyk

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #58 kdy: 29. 09. 2015, 08:32:54 »
na MBTI by som si daval sakra pozor - to nie je test ktorym si overis aku mas osobnost. Ten test ma svoje velke muchy a v akademickom svete sa poklada za dost irelevantny. Precitaj si k tomu testu kritiku. Hlavne slabiny toho testu su metodiky akymi ta zaradi do tej ci onej skupiny.
Je to praktická aplikace Jungovy teorie (bez týhle teorie by psychologii nešlo v žádném případě označit za vědu). Neni to samozřejmě všepostihující, ale určitý vodítko to je.

Jinak dík JS za info o existenci toho Big five.

asdadasd

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #59 kdy: 29. 09. 2015, 09:26:53 »
na cmyk-ovi je velmi pekne vidno ako su technicky zalozeni ludia v oblasti IT vela krat odtrhnuti od reality

cmyk, ako som ti povedal, ten MBTI riesi velke kulove a z podstaty veci je absurdne kazdeho cloveka zaradit do jednej zo 16 tich skatuliek. Ten test ma ako som povedal dost velke nedostatky takze sa na to ci ta to niekam zaradi spravne nemozes vobec spolahnut a dokonca ani _zhruba_. je to proste vymysel pre naborarov a ano, ten test je o.j.e.b.

Citace
Při dobře vyvinuté intuici (druhé písmeno) nemusí být tento osobnostní typ pro vývoj SW problém. Právě to F může být výhoda při jednání s lidmi.

Nakoniec, robit nejake zavery z toho, ze ti z nejakeho _pofiderneho_ testu vyjde _druhe pismeno_ take a take, je dost odveci a prakticky uplne irelevantne no ukazuje to, ze sa niekto snazi narvat tak vagnu vec ako psychiku cloveka na rigidne dany system. to je uz z podstaty veci naivny pristup, chapes?

Taktiez s Big Five by som az tak velmi neratal za relevantny test ale to je na dlho.

Ak to niekto mysli vazne tak za dost dobry test sa ked tak povazuje MMPI.

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Minnesota_Multiphasic_Personality_Inventory