Jak se chovat v IT?

jakoze_ja

Jak se chovat v IT?
« kdy: 09. 05. 2015, 10:46:05 »
Ahoj,
je mi 26 a mám následující problém: asi se "neumím se choval", neumím působit seriózně, reprezentativně a pak mi asi unikají ve firmě příležitosti. Abych to nějak osvětlil. Slušné vychování mám špičkové, pouštím starší sednout, zdravím, umím se chovat k dámám, u stolu i ve společnosti. Jen s kolegy nechodím na oběd - neumím se moc přetvařovat ikdyž se o to hrozně moc snažím - neumím lést do zadele. Přemýšlím také o svém vzhledu: nechodím v košilích, nevypadám nevím jak, ale rozhodně nejsem prase se vzhledem neoholeného bezdomovce. Klidně za den vystřídám dvě trička...

Pracuju v takové hodně punkové IT firmě, kde se člověk může od programování přejít k administraci systémů a naopak. Což bych si chtěl nějakým způsobem zkusit, vzhledem k tomu že to není korporát (dvě korporace jsem zažil) ale relativní pohoda malé / střední firmy. Samozřejmě že nechci root heslo ke všem serverům a od pondělí začít makat na produkci... ale díky mé neserióznosti nedostanu příležitost ani spravovat počítače účetních a sekretářek (jestli mi rozumíte).

Chápu že bych měl projít "tradičním scénářem" kde někam naspoupím, po dvou letech bez průserů popolezu v žebříčku... a pak se můžu dostat i k pokročilejším věcem. Ruku na srdce, nejsem špičkový odborník (ovšem odborný růst pociťuji) ale taky nejsem úplný jelito. Řekl bych že jsem dost pracovitý a houževnatý, ale taky trochu pankáč. Chápu že pokud chci věci o kteých tady píšu, tak si musím ostříhat vlasy, být více konformní, seriózní atd, atd... ale jak??

Zajímal by mne Váš názor co si myslíte, že dělám špatně, jak třeba vypadalo Vaše stoupání po "schodech důležitosti".

Díky :)
« Poslední změna: 10. 05. 2015, 21:48:14 od Petr Krčmář »


karlik

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2015, 12:13:43 »
Vyser se na slušné vychování a bojuj. ;D
Soustřeď se přesně na to, čeho chceš dosáhnout.
Jinak ti hrozí zvýšený krevní tlak, žaludeční (a jiné) vředy a v budoucnu mrtvička.
Se slušností se v dnešní době vůbec nepočítá.
Sekretářce a účetní nezáleží na vzhledu, ale na tom, jak dobře spravíš její PC a jak dobře s ní umíš komunikovat.
Nemusíš lézt do zadele, musíš se naučit komunikovat s ostatními.

/.

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #2 kdy: 09. 05. 2015, 12:38:55 »

jakoze_ja

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #3 kdy: 09. 05. 2015, 12:50:31 »
Se slušností se v dnešní době vůbec nepočítá.
jo, tohle je taky můj docela problém. jsem květinkovej člověk, snažím se s lidma vycházet maximálně pozitivně a pak se mi to vrací že si semnou lidi vytírají zadel. neumím s lidma vy**bat, být suveréní, třeba i přejít pár mrtvol? nevím :(


Nemusíš lézt do zadele, musíš se naučit komunikovat s ostatními.

další problém, jsem lehkej asociál, neraději když na mě nikdo nemluví... na kominikaci musím pracovat. ještě nevím jak, ale musím. často jsem se divil proč mají lidi na linkedin schopnost "komunikovat".

Turban Legend

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #4 kdy: 09. 05. 2015, 13:03:20 »
V předchozí korporaci vypadal jeden kolega jako něco mezi motorkářem a kanadským dřevorubcem a dělal dost důležitou práci. Zažil jsem manažery v dlouhých vlasech a kapsáčích. A minimálně jeden z majitelů velké české IT firmy je mánička. Takže o tom to asi nebude.


pedro

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #5 kdy: 09. 05. 2015, 13:15:57 »
Aspergerův syndrom asi opravdu ne, i když některé charakteristiky Aspergerova syndromu mají asi všichni ajťáci. Když někdo podstatnou část života komunikuje se stroji, tak ho to jistě nějak ovlivní.

V IT firmách bývá typické, že nemají žádný program adaptace nových zaměstnanců. Nebývá zde žádný mentor a stává se, že nový zaměstnanec je "vhozen do vody" a nikdo se mu nevěnuje. Může to být velmi prosté, že prostě nikdo nemá čas se tomu novému věnovat a nikdo ze stávajících zaměstnanců vlastně ani neví, co by měl dělat. Socializaci tak musí do svých rukou vzít ten nový se vším všudy.

Píšeš, že nedostaneš ani příležitost spravovat počítače sekretářek a účetních (jestli ti rozumíme). To si nejsem úplně jist, jestli rozumím. Co to znamená? Že si sekretářka zavolá někoho jiného? Co tedy v té firmě vlastně celý den děláš? Asi nezbude nic jiného, než se začít sám aktivně zajímat o to, co bys měl dělat. Třeba zajít za sekretářkou a říci, že by ses chtěl seznámit s tím, co obvykle řeší za problémy s počítačem. Jednak to pomůže tobě (dovíš se, co řeší za problémy s počítačem) a pomůže to i v tom posunu. Na konec rozhovoru jí můžeš poděkovat za informace a říci, že se s těmito problémy na tebe může obrátit. Asi jí totiž nikdo neřekl, že ode dneška se máš starat ty o její počítač, tak proč by se na tebe obracela, když se doposud obracela na někoho jiného?
S tvým nekonformním vzhledem to vůbec nemusí a asi ani nebude souviset - kdyby tvůj vzhled opravdu vadil, tak by tě nejspíš vůbec nepřijali.

Přetvařování není dobrá cesta k dlouhodobé pohodě a fungování ve firmě, tak dobře, že to neumíš :-) Jistě tě přijali pro nějaké tvé kvality, snad ti řekli alespoň částečně náplň práce. Zkus obejít ty lidi a doptat se, co řeší s počítači, sepiš si to a pokud nemáš co dělat, zajdi za šéfem, stručně mu řekni, co jsi posbíral za informace a že teď máš volnou kapacitu na další konkrétní úkol.

Nevím, proč nechodíš s kolegy na obědy, je to celkem jedno, ať už nechceš jíst jídla, co vaří v hospodách či chceš trávit polední čas jinak. Nicméně oběd je právě příležitost, kdy zcela určitě na tebe někdo bude mít čas, kdy se můžeš docela dobře doptávat, jak co ve firmě funguje, aniž bys tím někoho vyrušoval od práce. Stačí dát si třeba jen polévku nebo předkrm či jen sodovku. Klidně můžeš říct, že nemáš hlad nebo že jsi vegetarián (jsi-li vegetarián; nelži). Tím alespoň vysvětlíš, proč na obědy nechodíš, protože to kolegové nejspíš nechápou a tím "jsi divný". Není nutné chodit s kolegy na oběd denně, ale třeba 1x týdně může tomu začlenění dost pomoci.

Tak posuň "Aspergerův syndrom" v IT někam do lidské roviny :-)

janako

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #6 kdy: 09. 05. 2015, 13:47:48 »
Nekonformita ani ciro punkaca nerobi. Vezmi si radsej pedrove rady k srdcu. Ked ne, mozes sa este zacat flakat. Lenze aj to musis spravit poriadne.

dfgsdfgsdfgdsg

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #7 kdy: 09. 05. 2015, 13:50:04 »
aspergeri jsou lide zamereni na svuj obor ve kterem se dokazou vrtat do njevetsich detailu, ovsem socialni
schopnosti maji slabsi a musi to dohanet inteligenci.

pokud te ve firme nechteji k nicemu pustit, tak co zkusit prispet do nejakeho (opensource) projektu
a pak se ve firme pochlubit, ze jsi dobry.

perceptron

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #8 kdy: 09. 05. 2015, 15:11:48 »
ked som bol mlady tiez som si myslel ze chodit na obedy s ostatnymi je nuda. vskutocnosti sa tam deje najviac drbov a volnocasovych debat lebo na ofiko poradach na to neni cas

blb

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #9 kdy: 09. 05. 2015, 16:15:12 »
Jn, jenže možná někdo nemá zájem drbat a pomlouvat ostatní...

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #10 kdy: 09. 05. 2015, 16:22:04 »
Jn, jenže možná někdo nemá zájem drbat a pomlouvat ostatní...
Tak to má ten někdo velkou smůlu protože většina lidí se vyškrábe výš právě přez známé se kterýma drbá u oběda. A pak je tu druhá skupina která se výš vyškrábe protože něco umí, ale to vzhledem k věku tazatel taky nebude.

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #11 kdy: 09. 05. 2015, 16:26:45 »
Co to znamená? Že si sekretářka zavolá někoho jiného? Co tedy v té firmě vlastně celý den děláš? Asi nezbude nic jiného, než se začít sám aktivně zajímat o to, co bys měl dělat. Třeba zajít za sekretářkou a říci, že by ses chtěl seznámit s tím, co obvykle řeší za problémy s počítačem.
Tak to je hodně mimo. Nevíš co tam dělá a radíš aby obcházel sekretářky a ptal se jich co maji s počítačem??? To je naprosto telecí rada která ho naopak může dostat do problémů protože staráním se o práci jiného nedějá jeho vlastní.

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #12 kdy: 09. 05. 2015, 16:33:16 »
Zajímal by mne Váš názor co si myslíte, že dělám špatně, jak třeba vypadalo Vaše stoupání po "schodech důležitosti".
Záleží co děláš, záleží jak se chováš proti okolí, záleží jaké máš duševní předpoklady pro lepší pozici, záleží jaký máš strop, záleží co umíš, záleží jaké jsou možnosti ve firmě, záleží jestli máš známé ... co tě vlastně zajímá?

Ale ruku na srdce. Jako dlohovlasý mladík v tričku s asociálním chováním to daleko nedotáhneš protože tě všichni vidí max jako stereotyp "IT šroubováka". Jasně, možná tvé skryté "kvality" někdo ocení ... možná.

jakoze_ja

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #13 kdy: 09. 05. 2015, 16:36:32 »
ano, není možné abych vedení obcházel tím že se o něco začnu zajímat / starat a pak s tím vyrukuju. bohužel asi cesta vede stylem chodit na obědy a dobře se kamarádit.

proč na obědy nechodím? právě pro moji ochotu a pracovitost. dělám co můžu, někdy i víkendy. ochotně vyjdu vstříc atd.. ale abych ještě s kolegama trávil klidnou polední chvíli, to se mi nechce. a přesně nejsem ten typ dozadele lezce.

asi to budu muset přehodnotit. jak obědy tak komunikaci :( :D

jakoze_ja

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #14 kdy: 09. 05. 2015, 16:39:20 »
V předchozí korporaci vypadal jeden kolega jako něco mezi motorkářem a kanadským dřevorubcem a dělal dost důležitou práci. Zažil jsem manažery v dlouhých vlasech a kapsáčích. A minimálně jeden z majitelů velké české IT firmy je mánička. Takže o tom to asi nebude.

ale jak toho kanadský dřevorubec na motorce dosáhul? byl "jen" konstatntně dobrej a až se měnily pozice tak poporostl protože tam byl už 5 let? nebo chodil na obědy a uměl to s lidma?