Je titul potřebný pro praxi?

takpozor

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #225 kdy: 06. 05. 2015, 20:17:29 »
Jak píše Slowthinker. Zubařina je jednoduchá a nepotřebuje moc talent. Programování bez talentu nejde a je úplně jedno, co má kdo za školy.

Naopak pokud se na to podíváme podle schopností. Člověk s VŠ je pravděpodobně blbec, který si nechal 5 let diktovat, co se kdy učit a jak se to bude hodnotit. Nemá vlastní názor a nechá si všechno líbit. Proto jsou programátoři s VŠ obvykle špatní. Takže pokud je otázka taková, koho brát, tak jistě toho s talentem. Je dokonce velká pravděpodobnost, že nebude mít VŠ, protože má talent.


Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #226 kdy: 06. 05. 2015, 20:25:25 »
Asi by sem mel prijit nejaky zubar, idealne ne fachidiot, jako jsou tu nekteri IT talenti.

čumil

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #227 kdy: 06. 05. 2015, 20:45:01 »
Neříkám že lidé s diplomem jsou blbci či hloupější než ti bez diplomu. To ne. U VŠ je jedna obrovská výhoda, je to takový stream tutoriálů který tě, pokud nejsi hnůj, nakopne k hlubšímu studiu daných problémů. Jeden semestr LISP, "superr LISP je bžunda, naučím se Clojure". Plno lidí ale neví, čeho se chytnout když začnou dělat do IT. Takže dejme tomu maj potenciál bejt super LISPaři, ale sami by na něj nikdy nepřišli. Je to prostě o zvídavosti a tomu, jak uměj hledat. Já nazačátku jsem měl strašný deprese, nevěděl sem kde, jak a co hledat. Ani jak se ptát. Pouze díky tomu že jsem zatnul zuby a dál se snažil proniknout jsem se dostal tam kde jsem teď. Toho jsou studenti VŠ ušetřeni. To je přínos VŠ. Studenti VŠ nejsou hloupější než ostatní, ale jsou poslušnější. Jsou zvyklí slepě následovat názory a nápady ostatních. Když je člověk nucen sám se probít nahoru, získá něco strašně cenýho. Vlastní invenci. A tu většina odiplomovaných nemá. Není to tak, že by byli horší programátoři, jsou to nepřizpůsobivější programátoři. Rozhodně nechci jen tak jebat do slušných vysokoškoláků. Nasere mne ale, když ňákej diplom dělá že je lepší než všichni kolem, přitom ten diplom o něm jen říká, "Jsem nesamostatný a musí se mi říkat co mám dělat.". Skutečně dobrý člověk se nad nikoho nepovyšuje na základě diplomu, protože ví, že sám o sobě neříká jakej jsi. To řekne až tvoje práce, tvoje projekty, tvoji klienti a nakonec nejvíc tvoje peněženka. Nebo tvoje akcie :)

takpozor

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #228 kdy: 06. 05. 2015, 20:49:06 »
Takže dejme tomu maj potenciál bejt super LISPaři, ale sami by na něj nikdy nepřišli.

Tak nemají talent. Myslíš, že programátor, který tápe v problémech, tak je dobrý? Není! Musí si ve všem poradit sám a ne vodit za ručičku jako na VŠ.

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #229 kdy: 06. 05. 2015, 20:52:04 »
Takže dejme tomu maj potenciál bejt super LISPaři, ale sami by na něj nikdy nepřišli.

Tak nemají talent. Myslíš, že programátor, který tápe v problémech, tak je dobrý? Není! Musí si ve všem poradit sám a ne vodit za ručičku jako na VŠ.

Programator neni od toho, aby si se vsim poradil sam. Takovahle romantizujici predstava osameleho vlka resiciho vse silou sveho talentu je pekna... ale v praxi je pro ne velmi omezene pouziti.


takpozor

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #230 kdy: 06. 05. 2015, 20:56:25 »
Samozřejmě, pokud někdo považuje lepení webů za programování. Ale ty podstatný věci ti musí taky někdo udělat.

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #231 kdy: 06. 05. 2015, 21:05:00 »
Ktere podstatne veci delaji ti vlci samotari, co si vzdy poradi sami? Napada mne ted leda Forth.

Jinak je to vsechno vicemene teamova prace, kde je casto ego trebas i jinak sikovnych lidi na skodu. I kdyz vynechas bambilion jinych potizi, tak vlk samotar ma bus faktor 1 a tim je automaticky pro vetsinu skutecne dulezitych veci nepouzitelny.

Programator ma byt dospely - musi ramcove vedet, kdy ohnout hrbet, kdy se postavit za svoje, kdy se jit zeptat... Na primadony uz leta neni nikdo zvedavy.

čumil

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #232 kdy: 06. 05. 2015, 21:16:40 »
Pozor na myšlení že lidi bez diplomu sou lepší než ti s diplomem. To je stejně idiotský jako opačná logika. Jsou jiní. To vše.

Co to je talent? Ví někdo? Plno lidí myslících si o sobě bůhvíco, hází v diskuzích termíny o kterých vlastně ani neví co znamenají, nemaj je definovaný. Talent je abstraktní. Vyjadřuje míru fascinace něčím.  Talent není že člověk sedne k malířskému plátnu, a na první pokus udělá monu lisu. Tak to nefunguje. Talent je, že člověk má vůli a zápal tak dlouho tvrdě dřít, až tu monu namaluje. Všechno je vykoupený dřením. Třeba já když jsem začal šťourat do funkcionálního paradigmatu, vůbec jsem ho nebral. Ale strašně mne fascinovalo. Celej jeden měsíc sem tvrdě dřel o volných chvílích, až sem začal funkcionálně myslet. A začal sem nenávidět imperativní styl za jeho nízkou abstrakci.

Závěr je, že člověk který ustoupí díky stresu či strachu od hrabání se ve změti informací který mu nedávaj smysl není netalentovaný. Jen je "měkčí". Když mu pak někdo ukáže jak to klubko začít rozmotávat, může se jeho talent plně projevit.

A ještě další závěr. VŠ není třeba, ale některé dveře zůstanou zavřený. Plno šéfů má VŠ, a další velké procento z nich má názor jak někteří odiplomovaní zde. Není si ale třeba dělat starosti. Programování je jediné povolání s budoucností. Alespoň do doby singularity. Bez zápalu prostě člověk programovat nemůže, plno lidí na školách si až na místě uvědomí, do jak strašnýho oboru vlezly. Sedí přirovnání že programátoři jsou jako masochisti, prostě si užívaj když je ňáká domina fláká. Bez toho to nejde.

čumil

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #233 kdy: 06. 05. 2015, 21:20:24 »
Tak mne tak napadá, byla by zajímavá studie, procento submisivních jedinců (ve vztahu k partnerovy/ce) mezi programátory a ostatními lidmi. Možná že by na root začali chodit dominy :)

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #234 kdy: 06. 05. 2015, 21:24:25 »
Co to je talent? Ví někdo? Plno lidí myslících si o sobě bůhvíco, hází v diskuzích termíny o kterých vlastně ani neví co znamenají, nemaj je definovaný. Talent je abstraktní. Vyjadřuje míru fascinace něčím.  Talent není že člověk sedne k malířskému plátnu, a na první pokus udělá monu lisu. Tak to nefunguje. Talent je, že člověk má vůli a zápal tak dlouho tvrdě dřít, až tu monu namaluje. Všechno je vykoupený dřením. Třeba já když jsem začal šťourat do funkcionálního paradigmatu, vůbec jsem ho nebral. Ale strašně mne fascinovalo. Celej jeden měsíc sem tvrdě dřel o volných chvílích, až sem začal funkcionálně myslet.

Tak takhle teda ne. Talent je talent, a dřina je dřina.

Ty jsi využil píli a trochu talentu.
Někdo s větším talentem a stejnou pílí by zvládl za týden to, co tobě trvalo měsíc.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

takpozor

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #235 kdy: 06. 05. 2015, 21:25:38 »
OK, tak ještě pro ty hloupé a bez talentu a dokonce v češtině: http://cs.wikipedia.org/wiki/Talent_%28psychologie%29

Dření je pro blbce, stejně jako VŠ. Talent je o tom, že chápeš věci, které ostatním unikají a na tom dokážeš postavit řešení, která fungují lépe. Často je to v SW rozdíl mezi tím, jestli to nebo nefunguje.

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #236 kdy: 06. 05. 2015, 21:31:45 »
Tak tak. S talentem okamžitě vidíš věci, které ostatní nikdy nenapadnou. Jako by ti je někdo servíroval shůry. Je to absolutně bez práce.

Samozřejmě že ne všechno tě napadne, takže ta dřina se taky uplatní.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Pan Jan

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #237 kdy: 06. 05. 2015, 21:32:15 »
Pokud budu šéfem symfonického orchestru, tak zřejmě upřednostním absolventa AMU před nějakým šumařem z ulice.
Pořád máš tendenci odvádět řeč někam stranou ...

Říkal jsi, že u zubařů tě vzdělání zajímá.
Otázka proto zněla, jestli si taky zjišťuješ, jestli má dotyčný umělec AMU, než si ho poslechneš.

Boha jeho! Já si k zubaři nechodím čas od času, podle nálady, pokecat, ale jednak pravidelně zkontrolovat, že je všechno v cajku, a výjimečně opravit či vyléčit zub. Proto očekávám, že jeho znalosti a schopnosti jsou takové, že nedostatky na prohlídce dokáže odhalit a problémy dokáže účinně odstranit.
Pokud půjde o to si poslechnout nějakého interpreta, tak mě nezajímá jeho hudební vzdělání. Stejně jako se nepídím po odborném vzdělání autorů programů, jež používám – vyhovují mi a to mi stačí.
ALE měl-li bych toho umělce angažovat, tak se samozřejmě už pídit budu, stejně jako u toho programátora. Protože už nepůjde o to, co si bude vybírat on ke hraní a kdy, ale co mu budu zadávat já. A já budu potřebovat, aby se to zvládnul naučit a aby za jeho provedení byl ochoten někdo dát peníze.
Už je to jasné? Nevím, jak jednodušeji bych tento prostý fakt vysvětlil.

Člověk s VŠ je pravděpodobně blbec, který si nechal 5 let diktovat, co se kdy učit a jak se to bude hodnotit. Nemá vlastní názor a nechá si všechno líbit. Proto jsou programátoři s VŠ obvykle špatní. Takže pokud je otázka taková, koho brát, tak jistě toho s talentem. Je dokonce velká pravděpodobnost, že nebude mít VŠ, protože má talent.

Ještě to trošku rozpracuj a můžeš s tím vystupovat jako s kabaretním číslem. Třeba se ti pak i lidi budou smát.
Sorry, ale vážně nevíš, která bije. A to ti říkám jako člověk, který svého času vedl každý týden s nějakým uchazečem pohovor. Z toho co jsi tu napsal je cítit komplex méněcennosti na sto honů.

"Jsem nesamostatný a musí se mi říkat co mám dělat.". Skutečně dobrý člověk se nad nikoho nepovyšuje na základě diplomu, protože ví, že sám o sobě neříká jakej jsi. To řekne až tvoje práce, tvoje projekty, tvoji klienti a nakonec nejvíc tvoje peněženka. Nebo tvoje akcie :)
Já nechápu, co to tu vytváříte za teorie. Na VŠ máte k projevení samostatnosti příležitostí až až. Pro mnohé je nepřekonatelný problém právě to. Pokud ale máte s plněním někým jiným stanovených úkolů zásadní problémy, tak nechápu, co pak chcete říkat u pohovoru budoucímu zaměstnavateli, partnerovi, klientovi: "mou silnou stránkou je samostatnost, tj. že si dělám co chci, jak chci, na čem chci a kdy chci a nesnáším, když po mně někdo něco vyžaduje, nedej bože ještě v nějakém termínu." To fakt každý ocení, zvláště zaměstnavatel. Přemýšlíte někdy nad tím, co tu vlastně plkáte za blbosti? To jako že mám jásat nad tím, že jakmile dostaneme zadanou nějakou práci, kterou se vám zrovna teď nechce dělat, že prásknete do bot, nebo jak to vlastně myslíte? Ona bohužel práce není vždycky zábavou a často je třeba plnit úkoly, které vás nebaví. Takže naopak, další bod pro absolventa, protože se dá předpokládat, že toto zvládá.
Práce může říci hodně. Ale taky nemusí. Když by se mi do té mé minulé práce, kde jsme implementovali kryptovací algoritmy v embedded zařízeních, prováděli digitální zpracování signálu apod. hlásil člověk zaštiťující se 10 lety praxe tvorby úspěšných webových aplikací, ale s chybějícím vzděláním, tak mi ta jeho praxe bude naprosto k ničemu, protože o jeho schopnosti implementovat nějaký filtr nebo šifrovací algoritmus na základě jeho matematického popisu mi to neřekne zhola nic. A i kdybych ho z toho prozkoušel v rámci pohovoru, za půl roku může přijít něco úplně jiného.

Navíc mi nepřipadá, že by VŠ z někoho udělala poddajné jedince, kteří vždycky ohnou hřbet, nebo naopak, že by jen takoví se tam hlásili. To jsou jen nějaké vaše fantasmagorie. To už můžete prohlásit o každém, kdo má nějaký elementární smysl pro povinnosti a zodpovědnost, chodí do práce, splácí uvěr apod., že je nesamostatný mamánek, který se musí vodit za ručičku a poslušně plní, co se mu řekne.

Jako těmihle absurdními myšlenkovými konstrukcemi o sobě zrovna nic moc lichotivého neříkáte, ačkoli si to asi vůbec neuvědomujete, pokud jde o vaše intelektuální schopnosti.

takpozor

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #238 kdy: 06. 05. 2015, 21:34:49 »

Ještě to trošku rozpracuj a můžeš s tím vystupovat jako s kabaretním číslem. Třeba se ti pak i lidi budou smát.
Sorry, ale vážně nevíš, která bije. A to ti říkám jako člověk, který svého času vedl každý týden s nějakým uchazečem pohovor. Z toho co jsi tu napsal je cítit komplex méněcennosti na sto honů.


To ne, to je už hotové a ověřené. Líbí se mi, jak právě hloupí lidé se to snaží rozporovat, protože to nechápou. Jen mi přišlo dobré to sem hodit, aby si někdo talentovaný nemyslel, že VŠ je dobrá cesta. Tam tě akorát zničí. Běžné lidi jako ty samozřejmě ne.

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #239 kdy: 06. 05. 2015, 21:49:23 »
Dření je pro blbce, stejně jako VŠ.

Tak s imhle by te poslala vetsina lidi, kteri neco dokazali, k sipku. Vem si k ruce zivotopisy spickovych vedcu z minulych dvou staleti... a mrkni na to, kolik driny ti blbci delali... Mas pocit, ze Darwin a Wallace sedli a byli hotovi? Ne, travili roky tim, ze cestovali po svete a sbirali v potu tvare data. Byl Mendel genius? Ne. Makal na zahrade. Bohr? Pracoval do noci a neustale prepisoval clanky, nez byly hotove. Einstein? Kopec veci udelal az na ponekolikate, pokazde stavel na predchozim neuspechu. Kdo dostal lidi na Mesic? Zastup lidi, kteri makali prescasy. Zivotopisy informatiku zatim tak zmapovane nemame, preci jen chybi casovy odstup, ale ze by flakaci bez VS dosli moc daleko a pohli oborem... to asi nebude statisticky vyznamne. Vlastne mne napada jenom Jobs, ktery se stejne po svem uspesnejsim navratu zjevil jako workoholik. U technictejsich typu to bude jeste ridci.

Talent v ruzne mire se samozrejme hodi, spoustu veci ti usnadni, nekdy je i nutny (ale nedeleme si iluze, ze v nasi praci ho potrebujeme nejaka kvanta. A nejde jenom o lepeni webu.)  Muze ti spoustu veci ulehcit, ve vyjimecnych objevech (Goedel) je to ta spetka osviceni, ktera to da vsechno dohromady... ale lidi, kteri vzali talent a obesli se bez driny a pritom i neco dokazali... tech je poskromnu. Pokud mas pocit, ze ne - klidne zacni ty zastupy jmenovat.