Je titul potřebný pro praxi?

janhh

Je titul potřebný pro praxi?
« kdy: 18. 03. 2015, 12:06:12 »
zdar borci,
opet resim dilemu VS titul. jsem v poslednim semestru 2.stupen VS. studuji obor, ktery mi moc nedava, cekal sem vic. ja uz pracuju jako programator na zivnost. nemam zajem o to psat DP, a ucit se ty blbiny na statnice. matka do mne jenom huci, ze nech si to dodelam, protoze se budu mit lepe v zivote. ja se ji snazim vysvetlit, ze mne se na titul v praci nikto nepta, a ani nikto po mne zadnej diplom nechtel. jenze ona to to nechape.
co myslite, je ten titul az tak k zivotu?

PS: mam tedka jeden predmet, kterej si vyzaduje staz v nejaky firme na pozici analytik, neco s financema, neboj project management. ja pracuji ako programator a to sem dal jako napln moji staze, nacoz mi jeden z ucitelu, kterej hodnoti tento predmet povedel, ze to by nemelo souviset s programovanim. ja ale nechci opustit dobre placenou praci, za nejakou staz, kde nedostanu ani poradne zaplaceno a jen budou na mne otrocit. Ucitel mi rekl, ze staz je naplni vyuky a ne na zarobeni penez.
« Poslední změna: 18. 03. 2015, 12:13:38 od Petr Krčmář »


janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #1 kdy: 18. 03. 2015, 12:15:33 »
hele, ja takle nenazval moji temu.

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #2 kdy: 18. 03. 2015, 12:23:41 »
Ne, ale „zase ten titul“ je málo popisné a není z něj jasné, co dotaz obsahuje. Většinu témat přejmenováváme, aby to tu nebylo samé:

  • firefox problem
  • youtube
  • vysoka skola

a podobně. Vhodně zvolený titulek zlepšuje orientaci diskutujících.

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #3 kdy: 18. 03. 2015, 12:27:47 »
K tématu: V ideálním světě by skutečně titul potřebný nebyl a řada schopných lidí kolem mě ho nemá. Ovšem je tu řada firem a státních organizací, které na formálním vzdělání trvají. Často je rovnou součástí inzerátu na pracovní místo a tvoří primární síto, přes které se střední školou neprojdeš.

Názory se na to liší, někdo tvrdí, že se sám dokáže naučit víc. Jiní zase vidí ve studiu velmi dobrou investici a možnost naučit se něco od schopných lidí. Nedá se na to najít jednoznačná odpověď.

Podle mě má smysl tu školu v téhle fázi už dodělat, když jsi do ní investoval. Na škodu to nikdy není a otevírá to další dveře. Ať už  přímo k novému zaměstnání nebo třeba při jednání s některými zákazníky.

janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #4 kdy: 18. 03. 2015, 12:32:28 »
praveze ja nevynalozil zadne usili. do skoly jsem nechodil, iba na povinny cvika, ktere jsem si jen odsedel a jel sem pryc. nic sem se tam nenaucil a jenom som tam trpel a premyslel, ze tohle je prece taka piicovina, ze tu nema smysl co delat.


Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #5 kdy: 18. 03. 2015, 12:35:15 »
Vysoká škola na tobě nemusí zanechat moc stop. Záleží na tobě, jak jsi aktivní a jak moc se sám zajímáš. Můžeš z toho vytěžit hodně nebo vůbec nic. O tomhle se vyplatí uvažovat na začátku, ne na konci. To už je pozdě.

janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #6 kdy: 18. 03. 2015, 12:39:58 »
nj to jsem byl blbej a jel sem kvuli matce na 2. stupen

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #7 kdy: 18. 03. 2015, 12:42:34 »
zdar borci,
opet resim dilemu VS titul. jsem v poslednim semestru 2.stupen VS. studuji obor, ktery mi moc nedava, cekal sem vic. ja uz pracuju jako programator na zivnost. nemam zajem o to psat DP, a ucit se ty blbiny na statnice. matka do mne jenom huci, ze nech si to dodelam, protoze se budu mit lepe v zivote. ja se ji snazim vysvetlit, ze mne se na titul v praci nikto nepta, a ani nikto po mne zadnej diplom nechtel. jenze ona to to nechape.
co myslite, je ten titul az tak k zivotu?

PS: mam tedka jeden predmet, kterej si vyzaduje staz v nejaky firme na pozici analytik, neco s financema, neboj project management. ja pracuji ako programator a to sem dal jako napln moji staze, nacoz mi jeden z ucitelu, kterej hodnoti tento predmet povedel, ze to by nemelo souviset s programovanim. ja ale nechci opustit dobre placenou praci, za nejakou staz, kde nedostanu ani poradne zaplaceno a jen budou na mne otrocit. Ucitel mi rekl, ze staz je naplni vyuky a ne na zarobeni penez.

Stáž je o získání praxe a dalšího rozhledu. Čím větší rozhled programátor má, tím má i větší možnosti. A větší možnosti máte samozřejmě i s titulem než bez něj. A vydělávání na stažistech -- běžný zaměstnanec začne být produktivní po několika měsících. Tak dlouhé stáže obyčejně nejsou.

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #8 kdy: 18. 03. 2015, 12:47:24 »
nj to jsem byl blbej a jel sem kvuli matce na 2. stupen
Upřímně řečeno - i tak si myslím, že pokud je to realizovatelné, tak se to vyplatí. IT je stále relativně nový obor, který není moc institucionalizován (a ještě chybí lidi), takže i bez titulu to prací a talentem lze dotáhnout daleko. Nicméně školy chrlí stovky studentů - a za několik let už to bude jako v jiných oborech. Na dobrou pozici bude potřeba praxe, reputace nebo alespoň titul.

Pan Jan

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #9 kdy: 18. 03. 2015, 13:00:54 »
nj to jsem byl blbej a jel sem kvuli matce na 2. stupen

LOL, "2. stupeň". Nespletl sis to náhodou se základkou?  :D

janhh

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #10 kdy: 18. 03. 2015, 13:11:56 »
potřeba praxe, reputace nebo alespoň titul

spis jenom ta praxe. IT neni o titulech, protoze clovek nesedi nekde v kanclu jak pani urednice,kterej  nemusej premejslet

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #11 kdy: 18. 03. 2015, 13:15:59 »
IT neni o titulech, protoze clovek nesedi nekde v kanclu jak pani urednice,kterej  nemusej premejslet

Když to víš, tak proč se ptáš ;)?

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #12 kdy: 18. 03. 2015, 13:17:30 »
Každý týden. Každý týden se to objeví otázka vš vs praxe. A každý týden to kknčí předháněním se který hlupák má bez výšky víc peněz. Jak chceš vydělávat peníze když neumíš hledat.

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #13 kdy: 18. 03. 2015, 13:18:58 »
Každý týden. Každý týden se to objeví otázka vš vs praxe. A každý týden to kknčí předháněním se který hlupák má bez výšky víc peněz. Jak chceš vydělávat peníze když neumíš hledat.
acnaposledy se to řešilo dnes! Tahle témata by se měla mazat.
http://forum.root.cz/index.php?topic=10879.15

OMG

Re:Je titul potřebný pro praxi?
« Odpověď #14 kdy: 18. 03. 2015, 13:19:45 »
ja ti to reknu takhle: nemusis mit titul a budes moct vydelavat penez kolik chces. Jenomze muze ve tvem zivote nastat situace, ze treba budes mit dostat nabidku ktera se neodmita a tu nabidku mozna nedostanes jenom kvuli tomu, ze nemas VS. Pokud jsi ochoten si zduvodnit tohle sam pred sebou, pak klidne nemej VS. Nam vsem je to ukradeno jenom tobe to bude mozna chybet.