IT firmy - úroveň u nás a v zahraničí

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #15 kdy: 22. 02. 2015, 20:16:35 »
Asi je jednodušší najmout blbce hned po škole, dát jim 40 až 50 tisíc a dál nic neřešit.

Kdyby mi tohle někdo před 15 lety řekl, že v IT blbci berou/budou brát 40 litrů, tak jsem nestudoval strojařinu. Ale začít dělat blbce není nikdy pozdě. Klidně by mi stačilo i 35 tis...


Tonnyno

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #16 kdy: 22. 02. 2015, 21:58:16 »
no, a o co by jako malo ist?

Kazda firma robi biznis preto, aby ziskala. Ale je rozdiel robit ho poriadne a tvarit sa, ze ho robim "poriadne" :)

Zdenek Henek

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #17 kdy: 22. 02. 2015, 22:11:22 »
Asi je jednodušší najmout blbce hned po škole, dát jim 40 až 50 tisíc a dál nic neřešit.

Kdyby mi tohle někdo před 15 lety řekl, že v IT blbci berou/budou brát 40 litrů, tak jsem nestudoval strojařinu. Ale začít dělat blbce není nikdy pozdě. Klidně by mi stačilo i 35 tis...

Pred 15ti lety mi rikali, ze jsem vul, ze jdu studovat "pocitace", ze me to nema sanci uzivit, kolik jako ze si myslim, ze bude potreba tech pocitacu ... Takze asi proto jsi sel na strojarnu .... a na ty "pocitace" sli jen ti, co je to bavilo, ted uz to je to mozna jinak, ale o tom se muzeme jen dohadovat. Ja moc dnesni studenty IT neznam.

pepa

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #18 kdy: 22. 02. 2015, 22:44:21 »
Asi je jednodušší najmout blbce hned po škole, dát jim 40 až 50 tisíc a dál nic neřešit.

Kdyby mi tohle někdo před 15 lety řekl, že v IT blbci berou/budou brát 40 litrů, tak jsem nestudoval strojařinu. Ale začít dělat blbce není nikdy pozdě. Klidně by mi stačilo i 35 tis...

Tak není to jen o penězích, ale je to pravda. Občas si říkám, že bych zkusil i jiné obory, ale bez školy je to těžké. U IT školu zatím pořád nepotřebuješ a můžeš dělat i to nejnáročnější. Rozhodně naskoč teď, lepší to už možná nebude :)

Trident

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #19 kdy: 22. 02. 2015, 23:08:32 »
Asi je jednodušší najmout blbce hned po škole, dát jim 40 až 50 tisíc a dál nic neřešit.

Kdyby mi tohle někdo před 15 lety řekl, že v IT blbci berou/budou brát 40 litrů, tak jsem nestudoval strojařinu. Ale začít dělat blbce není nikdy pozdě. Klidně by mi stačilo i 35 tis...

Tak není to jen o penězích, ale je to pravda. Občas si říkám, že bych zkusil i jiné obory, ale bez školy je to těžké. U IT školu zatím pořád nepotřebuješ a můžeš dělat i to nejnáročnější. Rozhodně naskoč teď, lepší to už možná nebude :)
O oborech myslis remesla nebo neco jako medicinu? Co se tyce remesel existuje spousta moznosti vzdelavani mimo normalni skoly. Rozhodne bych si asi zvolil v minulosti radeji remeslo. Mel bych pak funkcni mozek a nemusel bych navstevovat areal Bohnic. IT dokaze byt stejne vysilujici a narocne jako prace v rizeni leteckeho provozu. Je dobre umet jeste neco cim by ses mohl zabyvat mimo IT.


pepa

Re:IT firmy - úroveň u nás a v zahraničí
« Odpověď #20 kdy: 22. 02. 2015, 23:18:00 »
Spíše jako medicína, práva, strojařina, stavařina a tak. Prostě normální obory. Nějaký rukopracovník by možná také nemusel být špatný. Jen nevím, jak se pak hledá práce. Mně IT až tak nevadí, jen nechápu, proč je tam tolik blbců a nic kvalitního se obvykle nedělá. Dokonce jsem nedávno viděl v nějakém inzerátu, že nehledají žádné teoretiky, ale radši pořádné lopaty. To je spíše smutný vývoj.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT firmy - úroveň u nás a v zahraničí
« Odpověď #21 kdy: 23. 02. 2015, 00:02:16 »
Jen nevím, jak se pak hledá práce. Mně IT až tak nevadí, jen nechápu, proč je tam tolik blbců a nic kvalitního se obvykle nedělá.

Tak to je snad logicke, ne? Nic kvalitniho se nedela, protoze je tam tolik blbcu. Tolik blbcu tam je proto, ze machry nikdo nechce platit. Machry nikdo nechce platit, protoze zakaznik rozdil mezi praci blbce a machra nepozna. A u statnich zakazek odbornost stejne nerozhoduje.

black3r

Re:IT firmy - úroveň u nás a v zahraničí
« Odpověď #22 kdy: 23. 02. 2015, 02:25:48 »
problem so statnymi zakazkami (a strankami velkych podnikov stylu objednavanie listkov na vlaky zssk, stranky univerzity komenskeho) je presne ten, ze za produkt neplatia (priamo) ludia co ten produkt budu pouzivat ale niekto iny kto chce usetrit..., inteligentnejsi end user rozdiel medzi nekvalitnym a kvalitnym produktom spozna..., ale zanadava si maximalne tak v duchu, lebo vie ze s tym nic nespravi..., a stat sa raduje ze usetril a ludia mu ten jeho produkt pouzivaju a nestazuju sa...

LukyL

Re:IT firmy - úroveň u nás a v zahraničí
« Odpověď #23 kdy: 23. 02. 2015, 06:54:11 »
Mne sa nepaci, aky tlak sa niekedy vyvija na vyvojarov, hlavne ked hori termin. Koneckoncov, vysledny produkt aj tak zavisi na tom vyvojarovi. Castokrat mi to pride, ze ti, co to menezuju, nemaju ani paru o tom, aky druh prace vyvoj je. Zrejme to podaktori beru ako pracu niekde za pasom.  A to neustale dopytovanie sa, kedy to bude hotove. Osobne si myslim, ze nikto, kto sa nebude podielat na vyvoji, by nemal robit casove odhady trvania projektu. Z toho mi vychadza, ze projekt manazeri su budiznicemovia.

j

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #24 kdy: 23. 02. 2015, 08:28:27 »
Každý si sám může odhadnout, na kolik přijde rok práce týmu 20 lidí, k tomu nákup deseti serverů a příslušných licencí a pak se divit proč se státu za to fakturuje miliarda.

Naivisto, statu se fakturuje miliarda za to, ze trebas Skanska (asi 50 ucetnich a presne 0 delniku) dostane zakazku ze neco postavi. Z toho si necha 50% a deleguje stavbu na "subdodavatele", ti si nechaji dalsi 1/4 (z puvodniho zakladu) a deleguji to na "vencu z garaze", po kterym chtej, aby postavil ten most, kdyz to vzivote nevidel.

A to jeste, kdyz je to OK. Nekdy taky prijde nejakej managor s tim, ze prece neho kluk programuje (vcera si nainstaloval widle) a ze to prece nic neni, ze to napise.

Kolemjdoucí

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #25 kdy: 23. 02. 2015, 08:36:24 »

V zásadě to takhle funguje, ale nechtěl jsem to psát takhle napřímo ;)

podlesh

Re:IT firmy - úroveň u nás a v zahraničí
« Odpověď #26 kdy: 23. 02. 2015, 10:37:34 »
Osobne si myslim, ze nikto, kto sa nebude podielat na vyvoji, by nemal robit casove odhady trvania projektu. Z toho mi vychadza, ze projekt manazeri su budiznicemovia.
Nechci komentovat pravou stranu implikace, ale k té implikaci samotné: project manager nemá dělat časový odhad trvání projektu, nikdy. Project manager má jen za úkol najít ty správné lidi kteří časový odhad udělají, vytahnout z nich jak moc je ten odhad spolehlivý (plus minus), jaká jsou rizika a tohle všecho zapsat. Maximálně tak ještě dát dohromady odhady od několika lidí - zvlášť když se projekt skládá z různých částí a nikdo nerozumí kompletně všemu. Pak to musí vysvětlit zodpovědným osobám a nevyhnutelné tlaky na "to je pozdě, to musí být za měsíc hotovo" ustát, případně nechat si podepsat že "riziko je akceptované a zodpovědnost přebírá XY" (tj. když to bouchne, není to chyba PM ani těch co to dělali).

Samozřejmě, toto je teorie, v praxi je PM takový bílý kůň. Ale kolují zvěsti, že někde to prý i funguje správně.

SB

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #27 kdy: 23. 02. 2015, 11:12:00 »
Proste je vidiet, ze ide len o prachy.

no, a o co by jako malo ist?

O co by mělo jít??? To se ptáte vážně? Aha, já zapomněl, že i naši slovenští bratři byli postiženi postkomunistickým divokým kapitalismem, kde jediným měřítkem úspěchu je zisk firmy. To se potom těžko vysvětluje, že ty peníze musejí být vyváženy nějakou protihodnotou...

Tomáš Roll

Re:IT firmy - uroven na SR, CR a v zahranici
« Odpověď #28 kdy: 23. 02. 2015, 11:22:59 »
Kdyby mi tohle někdo před 15 lety řekl, že v IT blbci berou/budou brát 40 litrů, tak jsem nestudoval strojařinu. Ale začít dělat blbce není nikdy pozdě. Klidně by mi stačilo i 35 tis...

Opravdu před 15 lety? Tohle bych pochopil před 25 lety, ne před 15.

Fidel Castro

Re:IT firmy - úroveň u nás a v zahraničí
« Odpověď #29 kdy: 23. 02. 2015, 14:39:00 »
Student po skole 40k? Asi ziju na jine planete.