Psaní všemi deseti - rozložení klávesnice

n0

Psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« kdy: 05. 02. 2015, 00:32:52 »
Je tu nějaký programátor co píše všemi deseti a má české rozložení klávesnice?

Učím se teď datlovat celým arzenálem, ale programovat zatím ne, protože jsem zvyklej na českou klávesnici a v ní datlovat znaky s altem nebo shiftem je docela náročný, takže si hraju s myšlenkou, že do toho kopnu a přejdu na anglickou.

Dilema přichází s nabodeníčkama. Už se nemůžem vymlouvat na špatný charset, takže fulltime EN nebo přepínat na CS při psaní našincum?


Hm, při psaní si to trochu člověk ujasní, takže s..t na to. Stejně jsou všechny ty unixácký/IT věci dělaný pro EN a aspoň si člověk procvičí tu věc co neustále baží po lenosti. :) Každopádně přidejte svou trošku.
« Poslední změna: 05. 02. 2015, 11:18:57 od Petr Krčmář »


Bohouš

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #1 kdy: 05. 02. 2015, 04:03:38 »
Sto lidí sto chutí. Někdo je líný, tak radši používá jenom anglickou - působí pak sice trochu jako negramot, ale je to o něco pohodlnější. Mně osobně se osvědčilo mít obojí jako qwertz(nebo obojí jako qwerty, to už je jedno), jinak je to na zcvoknutí, zvlášť třeba při psaní do inputů se skrytými znaky.

JSH

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #2 kdy: 05. 02. 2015, 07:59:38 »
Já třeba programuju na české QWERTY. Těch speciálních znaků obvykle není tolik, aby mi to vadilo.

zdenek henek

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #3 kdy: 05. 02. 2015, 08:42:04 »
Mam tuto klavesnici http://www.maltron.com/keyboard-info/dual-hand-fully-ergonomic-3d-keyboards
http://jopenspace.cz/data/2013/presentations/zbynek-henek-maltron3D.pdf

Nakonec jsem zustal u QWERTY US, abych byl schopen neco napsat na jinych klavesnicich....

ale jsem si jisty, ze za MALTRON US rozlozeni by mi moje ruce podekovali jeste vic nez kdyz na te klavesnici pouzivam QWERTY US.

Je tu nějaký programátor co píše všemi deseti a má české rozložení klávesnice?

Učím se teď datlovat celým arzenálem, ale programovat zatím ne, protože jsem zvyklej na českou klávesnici a v ní datlovat znaky s altem nebo shiftem je docela náročný, takže si hraju s myšlenkou, že do toho kopnu a přejdu na anglickou.

Dilema přichází s nabodeníčkama. Už se nemůžem vymlouvat na špatný charset, takže fulltime EN nebo přepínat na CS při psaní našincum?


Hm, při psaní si to trochu člověk ujasní, takže s..t na to. Stejně jsou všechny ty unixácký/IT věci dělaný pro EN a aspoň si člověk procvičí tu věc co neustále baží po lenosti. :) Každopádně přidejte svou trošku.

Kolemjdoucí

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #4 kdy: 05. 02. 2015, 08:42:24 »
Nemáš možnost volby, programovat na české klávesnici nejde, nejsou znaky @#$%^&*[]\{}<>|~


Staroch

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #5 kdy: 05. 02. 2015, 08:56:06 »
Nemáš možnost volby, programovat na české klávesnici nejde, nejsou znaky @#$%^&*[]\{}<>|~
Ale jsou, většinou snadno přístupné přes pravý ALT (levý nefunguje).
Namátkou: @ PALT+V, # PALT+X, $ PALT+ů, [] PALT+F,G, {} PALT+B,N...

...

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #6 kdy: 05. 02. 2015, 09:05:10 »
Nemáš možnost volby, programovat na české klávesnici nejde, nejsou znaky @#$%^&*[]\{}<>|~
Na "Czech with <\|> key " jsou všechny uvedené znaky dostupné s pravým altem. Lze si na to jednoduše zvyknout.
https://imgur.com/RbpeV6y

...

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #7 kdy: 05. 02. 2015, 09:07:27 »
Takže $ je na PALT+4, < je na PALT+,  prostě tam kde jsou na anglické klávesnici, najdu je i na české s pravým altem.

Kolemjdoucí

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #8 kdy: 05. 02. 2015, 09:19:01 »
Nesnažte se mi tvrdit že 300x denně píšete []{}<> jako ALT+něco, už jenom z té představy se mi udělalo nevolno :o

JSH

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #9 kdy: 05. 02. 2015, 09:31:46 »
Nesnažte se mi tvrdit že 300x denně píšete []{}<> jako ALT+něco, už jenom z té představy se mi udělalo nevolno :o
Vyhovuje mi to daleko víc, než 300x denně mačkat ALT+SHIFT a pak se stejně opravovat, protože jsem nepřepnul správně. Když se tak koukám na svoje zdrojáky, tak tam těch ALT+xyz znaků zas tolik není. A to nepíšu v lispu, ale převážně v C.

A psát všechno bez diakritiky mi zase nedovolí hrdost.

Kolemjdoucí

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #10 kdy: 05. 02. 2015, 09:54:59 »
Zřejmě je to podle množství, takových 20 znaků denně jistě přes ALT zvládnout jde.

Přepínání klávesnice není problém, dá se nastavit Ctrl+Shift+1 píše černé, Ctrl+Shift+2 píše červené.

ava

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #11 kdy: 05. 02. 2015, 10:01:52 »
Píšu všema deseti, na programování používám klasickou americkou klávesnici, na psaní českých textů (maily, ...) českou QWERTY. Hlava/prsty nemají problém mezi nimi přepínat. Používat českou klávesnici na programování je IMO blbost, když člověk píše všema deseti, to neustálý šátrání po pravym altu úplně rozhodí rytmus a plynulost psaní, a český znaky stejně k ničemu nepotřebuješ (v kódu by mělo být vše anglicky - identifikátory, komentáře, obsah řetězců - lokalizuje se externě). Pokud používáš v kódu češtinu, je to blbě a přeuč se, aspoň to člověka donutí líp se naučit anglicky.

davkol

Re:psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #12 kdy: 05. 02. 2015, 10:11:43 »
Jak nejsou? Jsou. Na vrstvě tři (možná čtyři). Co je horší, tak na české klávesnici nejde pořádně psát česky, namátkou tam nejsou české uvozovky. Ale na druhou stranu… prasit jako na psacím stroji jde.

S českou QWERTZ jsem aspoň pět let používal GNU/Linux, občas dělal nějaký web, občas programoval. Jde to. Asi je to lepší než drátem do oka. Nicméně, vývojář toho mimo svůj nastavený systém většinou moc nevyvíjí, takže bych se nebál experimentovat.

tip #1
Psaní všemi deseti striktně klasickou technikou na rovné jednodílné klávesnici navržené v 19. století má úskalí. Zdravotní úskalí.

tip #2
Rozumný hardware&software jde konfigurovat. Viz namátkou DreymaR's Extend Layer Mod, SpaceFN, Neo aj.

TTT

Re:Psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #13 kdy: 05. 02. 2015, 13:13:49 »
Používám dva layouty, které se liší jen prohozením číslic a písmen s diakritikou v horní řadě. Na třetí resp. čtvrté úrovní mám namapované písmena s diakritikou, tj např. a, A, á, Á. Díky tomu můžu programovat s anglickou klávesnicí a případné kratší české texty není potřeba dokážu napsat pomocí win klávesy (tu mám jako modifikátor pro třetí úroveň) bez přepínání. Pokud píšu delší český text, přepnu na českou klávesnici. Též to má výhodu, že dokážu jednoduše psát písmena jako ď, ť, ň.

dustin

Re:Psaní všemi deseti - rozložení klávesnice
« Odpověď #14 kdy: 05. 02. 2015, 13:17:56 »
Na altové kombinace na české klávesnici se dá zvyknout v pohodě.