Začít znovu v IT

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #75 kdy: 11. 01. 2015, 18:47:00 »
Ale pokud bys chtěl firmu, kde se dostaneš k velkým projektům a chceš jako absolvent normální peníze, tak třeba Profinit.
Ok, takže když tam zavolám, že mám 10let praxi admina a jestli mě nechtějí, že ale pod 80 nejdu, tak si mě pozvou na pohovor?


P

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #76 kdy: 11. 01. 2015, 18:50:47 »
Ale pokud bys chtěl firmu, kde se dostaneš k velkým projektům a chceš jako absolvent normální peníze, tak třeba Profinit.
Ok, takže když tam zavolám, že mám 10let praxi admina a jestli mě nechtějí, že ale pod 80 nejdu, tak si mě pozvou na pohovor?
A objeví se těch 80 i na platovým výměru při podpisu?

zemepisar

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #77 kdy: 11. 01. 2015, 18:59:27 »
Ale pokud bys chtěl firmu, kde se dostaneš k velkým projektům a chceš jako absolvent normální peníze, tak třeba Profinit.
Ok, takže když tam zavolám, že mám 10let praxi admina a jestli mě nechtějí, že ale pod 80 nejdu, tak si mě pozvou na pohovor?

Jsou tam i absolventi za 50, takže asi bys neměl mít problém.

Ale pokud bys chtěl firmu, kde se dostaneš k velkým projektům a chceš jako absolvent normální peníze, tak třeba Profinit.
Ok, takže když tam zavolám, že mám 10let praxi admina a jestli mě nechtějí, že ale pod 80 nejdu, tak si mě pozvou na pohovor?
A objeví se těch 80 i na platovým výměru při podpisu?

A kde jinde? Praxe v Brně je možná podvodnická, ale v Praze to tak obvykle není.

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #78 kdy: 11. 01. 2015, 19:09:34 »
Jsou tam i absolventi za 50, takže asi bys neměl mít problém.
Ok, tak až se tady někdo zas bude někdo ptát, kam jít, tak ho tam aspoň můžeme nasměrovat :) Dík za info.

zemepisar

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #79 kdy: 11. 01. 2015, 19:16:25 »
Je to běžná firma, která prodává lidi dál. Těch je všude plno, protože skoro za nic máš obrovské peníze.


Trident

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #80 kdy: 11. 01. 2015, 22:31:10 »
Vždy se myslí velká města. U Prahy je to tak, že nástup se počítá kolem 40 pro začátečníky, ale můžeš mít i o něco méně. Pokročilý má do 60 a senior vše nad. Nad 100 není nemožné, protože prostě na něco potřebuješ lepší lidi než lemply za 50. Brno je velmi podobné. Další města už snad ani neexistují, tak nevím.

Tak to je OK. Vzdycky kdyz premyslim, za kolik bych sel do tak hnusnyho mesta, jako je Praha, tak si rikam, ze minimalne za dvojnasobek a to vychazi.
Praha neni zas tak hnusny mesto. Karvina,Usti,Most nebo praze blizke Kladno jsou megadiry. Je treba ale pocitat s timto:
1) Do lesa je to tak daleko ze se tam z Prahy lita letadlem
2) V parcich v praze vidis na lidi. Teprv za prahou muzes najit park/lesopark kde obcas i na cloveka nenarazis
3) Praha ma narozdil od casti slezska a severu cech dychatelnou atmosferu, nicmene vyskytuji se zde temer neustale prachove boure a poletujici spony od brzd pozemni elektrickeeeeeee draaaahyyyy
4) Zije zde mnoho kmenu, z nichz puvodni kmen je jazykovych natahovacu. Tito obyvatele jsou neuveritelne haklivi na pobyt mimo obvyklou prazskou infrastrukturu. Je treba jim na cesky poskytnout skafandr(auto) vybavene zasobami.
5) Pokud domorodec potrebuje koupit nejaky prakticky bazmek jako treba srouby nebo kontejner na ektoplazmu, tak musi za prahu
6) V centru Prahy obcas byva problem s napojenim na matrix.
7) Asi nejblbejsi misto pro vlastnictvi auta. Auto zde maji typicti vesnicani(vetsinou naka schade se startovanim klikou) co bez auta nemuzou ani na nakup. Dalsi sortu tvori kosmopoliti kteri tech 100m v nejakem americkem krapu proste do startbucks musi dojet.
8) Nejvyssi koncentrace pomatenych duchodcu kterym je nemovitost putna. Zapomen na vymazlene domecky jako na morave. Tady je svrab a nestovice za nekrestanske ceny.
9) Z prahy je to vsude blizko. To je vyhoda. Neni treba cekat tyden nez posta doruci neco az z prahy a pak ti to na panelakovem sidlisti ukradnou.
10) Praha jsou subtropy. Pokud je snih, tak decka sankuji jiz od 1cm snehu. Bezkari zacinaji na 2cm. Budes muset mit na sobe stejne mnozstvi obleceni jako oni aby si nemysleli ze kdyz jdes v tricku nebo jen ve svetru ze nejsi opilej / pod vlivem tezkych drog.
11) Praha ma kupodivo co nabidnout co se tyce dobreho piva. Zapomen na mainstream patoky typu budik,starac,gambac atd. Uz nemusis pit taky jen Plzen. Najdou se zde opravdu pivni skvosty. Na druhou stranu z vinotek je treba hodne hledat tu ktera neni pro prazaky.
12) Obvykle je zde pobliz mestapo nebo statni polisi. Proto se reseni obcanskych sportu jak je to bezne v nasem kraji razovitem nedoporucuje. Je vhodne se chovat civilizovane a nedavat najevo ze jsi barbar z pralesa pobliz mordoru.

PavelZZ

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #81 kdy: 11. 01. 2015, 22:40:26 »
Hm to jsem nečekal, že se tu rozjede taková diskuze ohledně platu.
Ale postupně.

Citace
Ale tazatel má podle jeho "profesního zaměření" pravděpodobně nájem o nějakou správu sítí, administrátora systémů a nebo něco podobného. Co si budem povídat, začne u kabelů a nebo v nějakém menším pc servisu. A za takovou práci nikdo nedá juniorovi bez praxe 40k jako nástup. A to ani v Praze. Bude rád jestli takovou práci sežene a malý plat vyváží fakt že získává praxi.

Mám zájem o linux - admin. Doufám, že u kabelu a v nějakém menším servisu začínat nemusím. Přece jenom servis IT vč. sítí jsem dělal cca 5let každý den - nemyslím wifi.

Mám dobrého kamaráda v agentuře Monster, který práci bere jako koníček a je opravdu schopný a vše, co mi dosud poradil platilo.

Zaznělo zde:

Junior admin/spravce site = 16-22k hrubeho
Pokrocily admin/spravce site = 22-33k hrubeho
Senior admin/spravce site = 33-40k hrubeho
IT manager = 35-80k hrubeho
Certifikovany sitar (pokrocile certifikace, specializovany) = 26-50k hrubeho
Certifikovany admin Win serveru (pokrocile certifikace, specializovany) = 33-60k hrubeho

Bohužel mi toto potvrdil. Říkal mi, že na juniora je start okolo 25k. Na druhou stranu, co jim může takovej junior nabídnout? krom nadšení a učení asi moc ne.

No nebude to jednoduché, ale s tím jsem počítal. Manželka na mateřské s ročním dítětem tzn za 15 dělat nemůžu.
Občas si říkám, jak to dělají servisáci IT (kterého jsem dřív dělal), co delaji za 15 a maj rodinu.
Chuť a odhodlání je.Spíš ten čas rodina, práce,atd..



zemepisar

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #82 kdy: 11. 01. 2015, 22:52:30 »
Jestli ti jde o peníze, tak jdi rovnou do programování a věcí kolem.

PavelZZ

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #83 kdy: 11. 01. 2015, 23:09:43 »
zemepisar: dekuju za radu, ale budu k sobe uprimnej  :D na to nemam patrony

zemepisar

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #84 kdy: 11. 01. 2015, 23:19:19 »
To si nemyslím. Většina adminů a programátorů je zaměnitelných, protože to dělají jen tak trochu. U odborníka je to samozřejmě důležité, ale třeba u pozic mezi 30 a 40 k je to jedno. Rozhodně bych to i zvážil, protože si rychleji můžeš přijít na dobré peníze. A práci bys hledal v jakém městě hlavně?

Makovec

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #85 kdy: 11. 01. 2015, 23:28:45 »
Trident: Praha je mnohem hezčí než si vétšina balíků myslí - žil jsem tam dost dlouho. Ale chce to chvili hledat a najít si ten svůj kout. Do lesa je to kousek vlakem, půl hodiny z hlaváku jihozápadním směrem Pacifikem a nebo na Beroun. Nebo na kole ze Smíchova po chuchelském břehu.

Většinu obyvatel tvoří nedávní přistěhovalci (s legračními přizvuky a nářečími). Mnozí z nich nepochopili rozdíl mezi životem na vsi/maloměstě a metropoli. To není nic proti ničemu, jedno není lepší nebo horší než druhé, ale jsou tu jisté rozdíly které je vhodné respektovat. Třeba že praktické bazmeky se dají koupit lehce, ale ne v Paladiu nebo na Václaváku, atp. - stejně jako kvalitní pivo.

M.

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #86 kdy: 12. 01. 2015, 00:04:39 »
Nu, myslím, že takový junior programátor (C/C++ pod linux/unix) v korporaci sedící v Praze v openofficu býval tak 2 roky zpět nástup kolem 30 kKč, aspoň co jsem je měl v rukách na školeních programování pod unixy a co z nich vypadlo po pár pivech. Podoně na tom byli junior admini.

Pokud můžu dát pohled mimo Prahu. Vysočina, okresní chcíplé město, inženýrská malá česká firma o pár desítkách lidí má (hrubý měsíční plat, k tomu patřičně přesčasy placeny dle zákona, 13. a 14. plat, projektové odměny):
admin (windows/něco málo linux) 22 kKč,
vývojář bakalář (PHP, PostgreSQL) 25 kKč,
vývojář (C pod linux, perl, python, DB) 30~35 kkč,
děvka pro všechno (hardcore C, DB, a to, co nedá junior) 50 kKč.

Inženýrská firma přes ulici, pár set lidí, dneska patří už cizí korporaci:
vývojář na kde co, od .Net, Oracle, skriptování - 45 kKč.

Česká firma ob dvě ulice, pár set lidí, hlavně vývoj/výroba elektro zařízení, pobočky/zastoupení v několika zemích pro své produkty:
vývojář (klasický LAMP), nástup 40 kKč cca 2 měsíce zpět, když ukázal, že už něco zbastlil.
 
Česká cloudová firma, opět okresní chícplé město (pro změnu Jižní Čechy) má operační admin starající se o tu OpenStack  infrasturkturu 30 kKč hrubá ruka.

Trident

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #87 kdy: 12. 01. 2015, 09:08:35 »
Tak ještě doplním:

1) Tak třeba u nás jsou všechny přesčasy řádně vykázany, spočítány a proplaceny. Pokud znám přehled v jiných brněnských firmách, tak třeba toto není automatické.

2) Uzavření smlouvy probíhá na základě podepsání pracovní smlouvy a ne nějakého inzerátu. Je na každém jakou smlouvu si nakonec vydobude. Plat se řídí smlouvou.   

3) V Brně rozhodně neplatí, že částka uvedená v inzerátu se rovná smlouva na platovém výměru. Variabilní motivační složku má 99% procent IT firem. Uvedené schéma praktikuje 99% procent brněnských firem.

4) Je vidět, že mnoho přispěvatelů na sdejším fóru jsou na míle vzdáleni realitě
Nedavno jsem si vzal do hlavy ze mne uz prace nebavi a najdu si jinou. Precijen byt skoro 2 roky na jednom miste uz je dlouho a neni co se naucit. No jel jsem do Brna podivat se jak je to s tim mistnim sillicon valley. Kdyz jsem odtamtud ze skoly odchazel tak vubec nesla najit prace.

1. BigCorp - asi jako prvni firme vadilo ze nemam VS. Tak jsme se spesne rozloucili protoze po takove sprse nemelo cenu pokracovat a sebral jsem si akorat propisku na pamatku(narodni hrdost). Napsal jsem na vedeni pro evropu svou stiznost na HR oddeleni. Chteli mne znovu na pohovor. Marne. Uz se mi nikam nechtelo
2. Ne moc velka corp - ale hodne zajimava prace. Drtili mne dlouho. Celkem jsem byl uz unavenej. Nabizeny plat byl pouze 2 tretiny toho co jsem mel v praze. Ale asi nejlepsi co se dalo v brne sehnat.
3. HyperMegacorp - plat jak absolventy VS. S tim jsem zacinal v Praze jako junior s absolutne nulovou praxi v korporaci. Dostal jsem radu ze si mam rict o kilo dvacet. Rekl jsem si kilo deset protoze kilo dvacet uz mi prislo hodne aby nabidli nakej slusnej plat. No tak jsme chvili na sebe koukali. Celkem uz jsem se chtel bavit;) Tak jsem se jich zeptal jestli budu mit aspon sluzebni auto a sluzebni byt jinak se musim stehovat k mamince.
4. Minifirma - plat celkem v pohode. Akorat by clovek delal manazera,leada nekolika tymu,progrose,admina,varil veceri v kantyne a kostetem zametal.

Takze vylet do Brna se celkem vydaril.  Nabyl jsem nove zkusenosti ktere vesele budu predavat pres sve zname v IT dal. Budu mit dobry pocit ze usetrim jejich cas.

TKL

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #88 kdy: 12. 01. 2015, 10:52:20 »
Nikdo to tady nenakousl, všichni jste asi zaměstnanci, takže za OSVČ, pracujícího pro více firem:

Není problém vydělat 120k a více. A to nejsem ani v Praze, ani v Brně, ale v tom pralese kousek vedle Mordoru :-)
A ani se nepohybuji ve firmách, které jsou nějaké mega nebo nadnárodní korporace, dokonce ty firmy nejsou ani IT a ani technicky zaměřené.

Také jsem nikdy nenarazil na to, že by někomu vadilo, že nemám VŠ. Praxe a schopnosti byly vždy rozhodující.

Jednou jsem si tak ze srandy zašel na pohovor do velké personalistické agentury, protože jsem takovou zkušenost neměl. Když jsem slečně předal své CV, tak a mě čučela, jako kdybych spadl z višně a pak řekla, že někoho takového tam ještě neměli (což svědčí o tom, jaká úroveň uchazečů o práci v IT je, já se za žádného génia nepovažuji). Nicméně mi na rovinu řekla, že pro mě asi nic nenajdou (můj striktní požadavek byl práce na ŽL, přece jen po více než deseti letech svobody bych asi zaměstnanecký poměr jen tak nerozdýchal) a taky nenašli. Ale byla to celkem sranda, stálo to za to.

Každopádně kdo chce hodně peněz, musí hodně pracovat. Já jsem si po asi pěti letech zápřahu řekl, že mi to za to nestojí a výrazně jsem práci omezil (v praxi to znamenalo, že jsem ukončil smlouvu s firmou, kde byla největší koncentrace kokotů). S penězi jsem šel skoro na polovinu, ale pořád mám dost - zaplatím, co potřebuji a něco zbude. Ono je to dost o prioritách, někomu může stačit 25k, někomu 50k a někomu nebude stačit ani těch 120k.

backslash

Re:Začít znovu v IT
« Odpověď #89 kdy: 12. 01. 2015, 19:28:38 »
Mam 26,bez zavazkov a mam za sebou rok pracovne ako koder C/C++ pre elektronicke systemy (od jednocipov po ARMy), prevazne aplikacne veci a ale aj lowlevel. Praca ma celkom bavi (az na nulovy kontakt s ludmi a deformovane telo od neprirodzenej sedavej pozicie :-), skolu som nepreflakal ako vacsina (+- ma to bavilo), a vo volnom case sa taktiez snazim orientovat v tejto oblasti (citanim webu, aj ked uz to zanedbavam).
Som z vychodnej casti SR, kde nie je velka nabidka prac. ponuk, a to si zamestnavatelia uvedomuju. Orientacne poviem plat 32k brutto, a kedze ziadne odmeny ani extremne zvysovanie predpokladam ze sa nebude konat, nezda sa mi plat az tak koser.
Zatial mam malo praxe co vidim sam, ale po case (rok,2,...?) chcem rast vo vsetkych smeroch. Preto ma laka nieco na zapade, a to bud BA ale najma Praha. Je to aj z dovodu, ze tam to viac zije, a je tam viac moznosti co sa tyka prace a zivota, atrakcii... Avsak vacsi prijem sa aj rychlejsie rozkotula (drahsie byty, zivot,..).
Mal niekto podobnu skusenost, ze isiel do vacsieho mesta a nelutuje po vsetkych smeroch? Viem ze !obcas! je aj citit narodnostny rozdiel, a to aj medzi Slovakmi a Cechmi.
Ako to vidite vy, ci uz z pohladu "díry" alebo  vacsej metropoly ..? Ď.