Vlastní nebo koupený server

H0ax

Re:rack server Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 06. 01. 2015, 16:20:53 »
Citace
Protože to lidi dobře znají z desktopu, tak to hodí i na server.

a tak vznikly serverový widle ... hell opened the gates


Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #16 kdy: 06. 01. 2015, 23:17:24 »
To se chystáš na jednom stroji provozovat poštovní server asi pro 24 lidí (16+8?), tiskový server, osm virtuálních počítačů a tři databázové programy?

No řeknu ti k tomu několik věci. Za prvé chtít po někom vědět jaký si máš koupit hw bez informací o zatížení pošty, virtuálnů a těch záhadných databázových aplikací je cesta do pekla. A za druhé pokud tam poběží vše co píšeš tak bych to odhadl na mašinu tak za 100 tisíc a výš což beru jako skromný nástřel při zemi a jinak se nemá cenu snažit. Ono se ti to asi nezdá, ale na tolik virtuálů a aplikací budeš muset mít několik diskových polí, možná zvážit 10Gb (nebo víc 1Gb síťovek), co se týká paměti a procesoru tam to neni těžké a můžeš jít s 32GB (8x2GB, na poštu 4GB a něco těm programům) a CPU nevim od stolu. A  za třetí dělat "vlastní skládačku" na tak důležitý a vytížený server je další hloupost - lepší je koupit něco hotového s opravou u zákazníka.

A za poslední, neřeš to sám protože podle tvého dotazu se to nepovede.

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #17 kdy: 06. 01. 2015, 23:20:44 »
vana-hb zas nestraš, "databáze" může klidně znamenat MySQL s jednou transakcí za týden ;) nebo MS Jet nebo jak se to jmenuje, na sambou sdíleném disku ;)

IDKFA

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #18 kdy: 06. 01. 2015, 23:50:05 »
Mňo, někdy se nevyplatí šetřit.
Ušetřit = dost možná si rozbít hubu!

Jenda

Re:rack server Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 07. 01. 2015, 00:26:00 »
Podle mě mu radíte overkill. Budeš potřebovat 8*1GB RAM na XPčka a něco málo na ten zbytek. Prostě si kup desktop a k tomu druhý zdroj pro rychlou výměnu při závadě.

desktop, do kterého nastrkáte paměti, RAID kartu a disky
Co je za problém s normální MD RAIDem? Osobně s ním mám lepší zkušenosti než s podivnými proprietárními RAIDy (ovládání přes zabugovaný blob, absence běžných funkcí, u MD možnost prostě strčit disky do jiného Linuxu místo shánění kompatibilního řadiče).

A to ma jako vsechno bezet na jednom linuxu? Huh, co je to za garazovku?

Normalne pod to dej VMware a pak si tam nastrkas 8x ty XPcka, 1 samba/print server, 1 mail server a x aplikacnich/db serveru.
A co je za problém s KVM? :)


j

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #20 kdy: 07. 01. 2015, 09:38:31 »
2Jenda: Jo, to jiste potesi, kdyz se znicehoz nic ten sw raid rozesere. A jen jeho prepocitani pak trva tejden a procak pritom nemuze delat nic jinyho. A ta detekce vadnyho disku, to je taky zuzo.

Mam tu 4 plny racky zeleza ruznyho typu, ve vsem kde sou disky jsou samo HW RAID radice. Jeste se nestalo, ze by to nefungovalo jak ma. Kdyz chcipne disk, rozviti se na nem kontrolka, vytahnu suplik, vrazim zpatky s novym diskem, a nic vic netreba.

A 1GB pro XP ... to je taky rada za vsechny prachy, kdyz ani ty ani pisatel zjevne netusi, co na tom ma bezet. 1GB je tak na holej system. Vmware na 3x 128GB. A RAMka je to, co se nedostava. Pokud se jeden z tech stroju odstavi, je to na hrane. Bezi na tom kolem 30ti virtualu.

Mimochodem, prave proto aby se nemusel shanet zadnej radic se plati support. Nemluve o tom, ze pri trochu normalnim nasazeni mas pole, kde sou ty radice dva. Apropos, 24diskovy pole zvladajici FC/NAS (2,5" sas disky) stoji kolem 200-300k. Rosiritelny samo o dalsi police.

Rhinox

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #21 kdy: 07. 01. 2015, 09:53:30 »
Mňo, někdy se nevyplatí šetřit.
Ušetřit = dost možná si rozbít hubu!

A nebo taky usetrit = delat support sam sobe. Taky sem mel stejnou dilemu pred casem, a rozhodl sem se poskladat si server sam. Vysel me ani ne polovinu toho co by stal u HP/Dell (stejny komponenty). Za stejny prachy co sem na to dostal mam ted dva naprosto identicke: jeden bezi v serverovne, druhej "zalozni" mam doma a ten se synchronisuje s hlavnim. Kdyz se neco po*ere, vemu zalozni, zavezu do serverovny a jedu. Downtime maximalne nekolik hodin. Tohle mi nebyl schopnej zajistit zadnej dodavatel...

jenda

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #22 kdy: 07. 01. 2015, 10:42:28 »
baba - zadnej "zarucenej servis u zakaznika" vam to nespravi za par hodin. taky jsem sel zatim vzdycky cestou "bude to levnejsi, kdyz tak opravim ja". jeden sw raid 5 u zakose uz prezil vymenu zakladni desky, zdroje, a postupne 3 disku. downtime max par hodin.
leda ze by me prejel autobus - a i pak to kdokoliv muze koupit na krame(std zelezo),vymenit,pustit,a jedem dal.
zadny problem.

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #23 kdy: 07. 01. 2015, 11:15:30 »
rekl bych, ze autor sice tusi co chce , ale nevi co potrebuje .
do rack serveru nepatru  GUI , tudis Ubuntu je tam zbytecne .
na to uplne luxusne staci cisty debian + (treba) virtualBox a do toho dalsi systemy a ma vystarano .
Luxusne stabilni nenarocny a maly system s jednoduchou spravou .

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #24 kdy: 07. 01. 2015, 11:19:25 »
kdyz uz RAID , tak jedine softwarovy , ale i RAID je zbytecny, pokud to nema byt HA reseni .
Kdyz totiz zkolabuje raid radic, zalohu stejne nemas . Lepsi je mit backup disk nebo jeste lepe oddeleny backup system

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #25 kdy: 07. 01. 2015, 11:21:47 »
a na tohle reseni co pozaduje autor , staci jakakolik "mrtka" strcena nekde pod stolem , vcetne zalozniho napajeni , cena celeho kompletu 10kczk

Jenda

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #26 kdy: 07. 01. 2015, 11:31:16 »
2Jenda: Jo, to jiste potesi, kdyz se znicehoz nic ten sw raid rozesere.
To je pravda, HW RAID se totiž rozesrat nemůže.

A jen jeho prepocitani pak trva tejden a procak pritom nemuze delat nic jinyho.
Máš nějaký divný server. Mně podle syslogu naposledy trval rebuild RAIDu ze 4 2TB disků 7 hodin a 42 minut a server při tom normálně fungoval a rebuild RAIDu z 15 500GB disků 6 a půl hodiny (zhruba 22 MB/s na každý disk). A to je to křáp, nějaký starý dualcore Xeon s PCI-X ARC-1160 (zapojeno jako softraid).

A ta detekce vadnyho disku, to je taky zuzo.

V čem přesně se liší detekce vadného disku u HW a SW RAIDu? A pokud na SW RAID použiješ FS s checksumy (např. ZFS), tak je detekce chyb naprosto bezkonkurenční.

Mam tu 4 plny racky zeleza ruznyho typu, ve vsem kde sou disky jsou samo HW RAID radice. Jeste se nestalo, ze by to nefungovalo jak ma.
To máš dobrý, já už jsem viděl rozbité LSI. Na druhou stranu mám asi 10 strojů s MD RAIDem a taky mi všechno funguje.

Kdyz chcipne disk, rozviti se na nem kontrolka, vytahnu suplik, vrazim zpatky s novym diskem, a nic vic netreba.
Proč že tohle nejde realizovat se SW RAIDem? Jediné, co mi chybí, je driver ke kontrolkám, ale to je tím, že jsem to neřešil.

A 1GB pro XP ... to je taky rada za vsechny prachy, kdyz ani ty ani pisatel zjevne netusi, co na tom ma bezet. 1GB je tak na holej system.
Jak jsme mohli všichni používat XPčka před 12 lety, kdy většina počítačů tolik ani zdaleka neměla?

Vmware na 3x 128GB.
Tak to máš 40 GB RAM na jedny XPčka. Počkat, umí tolik vůbec jejich implementace PAE? :)

A RAMka je to, co se nedostava. Pokud se jeden z tech stroju odstavi, je to na hrane. Bezi na tom kolem 30ti virtualu.
Samozřejmě záleží na tom, co za virtuály tam máš. Já mám virtuály s 256 MB a je to moc a virtuály s 16 GB a je to málo…

Mimochodem, prave proto aby se nemusel shanet zadnej radic se plati support. Nemluve o tom, ze pri trochu normalnim nasazeni mas pole, kde sou ty radice dva. Apropos, 24diskovy pole zvladajici FC/NAS (2,5" sas disky) stoji kolem 200-300k. Rosiritelny samo o dalsi police.
Ale to asi nebude kancelářský SOHO server s rozpočtem 40 litrů, na který se tazatel ptal, že?

Jenda

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #27 kdy: 07. 01. 2015, 11:33:06 »
do rack serveru nepatru  GUI , tudis Ubuntu je tam zbytecne .
Na Ubuntu je snad povinné nainstalovat Xka?

na to uplne luxusne staci cisty debian + (treba) virtualBox a do toho dalsi systemy a ma vystarano .
LOL, nejdřív mu zakážeš GUI a pak mu poradíš VirtualBox?

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #28 kdy: 07. 01. 2015, 12:24:02 »
na to uplne luxusne staci cisty debian + (treba) virtualBox a do toho dalsi systemy a ma vystarano .
LOL, nejdřív mu zakážeš GUI a pak mu poradíš VirtualBox?

no a proc ne ? 

OMG

Re:Vlastní nebo koupený server
« Odpověď #29 kdy: 07. 01. 2015, 12:24:48 »
Kdyz chcipne disk, rozviti se na nem kontrolka, vytahnu suplik, vrazim zpatky s novym diskem, a nic vic netreba.
Proč že tohle nejde realizovat se SW RAIDem? Jediné, co mi chybí, je driver ke kontrolkám, ale to je tím, že jsem to neřešil.
Jde o zpusob realizace... Zatimco u HW raidu obvykle vysunes vadny disk oznaceny kontrolkou, zasunes novy disk a HW raid radic se postara o zbytek, u SW raidu musis oznacit disk jako failed --fail , pak ho musis odebrat --remove, pak musis novemu disku rict neco o particich, pak ho musis vlozit --add... cas jsou penize, pokud mas 1 raid s 10 disky tak sw raid je dostatecne, pokud ale spravujes nekolik velikych diskovych poli, pak sw raid neni vhodne reseni...