Jak by vůbec mohl fungovat duplex po drátě, případně bez polarizací?
Duplex vlastně potřebuje dva komunikační kanály. Což jsou třeba dvě nosné frekvence (bez překryvu pásma) - tady je ale v reálném světě problém, pokud potřebuju na nějakém frekvenčním kanálu vysílat do vzduchu (velkým výkonem) a zároveň na sousedním kanálu přijímat ze vzduchu (jakýsi šepot z dálky) - první stupně rádia nebývají příliš selektivní a zpracovatelná úroveň signálu není neomezená, prakticky by se za těchto okolností vstup přijímače snadno zahltil vysílaným sousedním kanálem.
Plný duplex na metalickém vedení se dá zařídit i sdíleným kanálem (klidně širokopásmově), tzn. po jediném koaxu či signálovém páru: na principu odečítání lokálního echa (near end echo cancelation). Vysílaný signál známe, tak si ho ze simultánního příjmu digitálně odečteme. Nicméně to echo projde analogovou doménou, takže je potřeba namodelovat taky vlastnosti té analogové "lokální smyčky". Aby to odečtení fungovalo, k tomu je potřeba dostatečně rychlý ADC s dostatečným rozlišením - aby se bez ořezu vešel vysílaný signál (který chceme odečíst) a zároveň aby se přijímaný signál odnaproti, utlumený vedením, svou modulační hloubkou vespod nepotkával s úrovní kvantizačního šumu ADC. Tyhle technologie jsou už hodně staré, plný duplex po dvoudrátu provozovaly už asynchronní telefonní modemy V.všeckomožné. Ale vemte si tehdejší baud rate a modulační schémata (QPSK). Uplynulo hodně vody pod mostem, a dneska totéž dělá VDSL2 a 1/10Gb Ethernet. Stále se to ale dělá, pokud vím, jenom po drátech, nikoli vzduchem. Asi protože útlumový budget pro použitelnou echo cancelation není velký.
Podle mého ty dedicated modemy pro přenos internetu po televizním koaxu jedou full duplex na bázi echo cancelation. Nebo možná frequency-division duplex - nevím.
Nebo ti jde o to, aby antikolize byla deterministická?
Pokud už half duplex, tak je nejlepší se kolizím vyhnout. Nejsnáz tak, že se nějakým způsobem předem přiděluje vysílací čas - třeba pravidelný timeslot.
Správně zmiňoval @neregistrovany proprietární režimy některých wifin, které jedou TDMA. Např. Mikrotik NV2.
Bohužel ani u TDMA není režie nulová a latence jsou sice deterministické, ale vyšší než u plného duplexu. Protože příchozí paket musí čekat na přidělené vysílací okno.
Každopádně pokud mám na vybranou plný duplex nebo TDMA, beru plný duplex :-)
Já tomu bohužel nerozumím detailně, ale myslel jsem, že existuje režim, kdy klienty aktivně oslovuje APčko, a když máš klienta jenom jednoho, tak se nemá co pokazit.
Pokud správně chápu CSMA-CA u klasického 802.11 tak to sice není taková hrůza jako CSMA-CD nebo echt Aloha, kde se prostě paket odvysílá celý a až potom se zjišťuje, jestli to prošlo. V režimu CSMA-CA stanice pošle napřed krátký "rezervační" rámec, a když nenastane kolize, odvysílá payload. (A každý paket zvlášť se ACKuje.) Ale pořád je kolizní okno a příležitost v 802.11 CSMA-CA řádově větší, než u TDMA, kde je kolizní jenom kratičký interval, vyhrazený pro tu a tam přihlašování nových stanic.
Striktní řízení, která stanice bude kdy vysílat, je jenom v režimu TDMA, což není 802.11 standard.
802.11 na fyzické vrstvě jede "omezeně kolizní" CSMA-CA, kde jsou si všechny stanice rovny (včetně AP).
O patro výš nad tím je nějaké šifrování (WPA2), ve kterém skutečně se jednotliví klienti "asociují" k AP a pouze s AP si smějí vyměňovat provoz. Podle mého Ad-Hoc režim "každej s každým" fungoval jenom v nešifrovaném WiFi, nebo snad ještě s WEPem (sdílený klíč). Ale jak říkám: to se bavíme o vztahologii vyšších krypto-vrstev, která s řízením přístupu k médiu na fyzické vrstvě nemá nic moc společného.