Může si malá - střední firma vůbec v dnešní době dovolit vyhodit programátora...

m

Daný problém jsem nevyřešil, protože představa, že se mně válí v nákladech položka IT pracovník za 600 tisíc ročně a přitom ho nedokáži plně využít... No way. :o

To ti za tu almuznu nekdo pracuje ?


m

Příklad: Asi není problém zaměstnat někoho na zadávání dat do počítače, jestliže se ví, že dejme tomu ty 4 hodiny denně jsou O. K. Nebo třeba pokladní.
Ale je dost vážný problém zaměstnat na částečný traumatologa či toho ajťáka. Protože nikdo neví, kdy to bude potřeba.

zrovna v techto oborech jsou castecne uvazky bez problemu a celkem prekvapive caste

Tak dovolit si to samozřejmě může, ale zaleží na tom, jak si firma věří, že by sehnala někoho více schopného a jak rychle. Většina lidí tady nepochopila otázku asi, autor myslel to, že i když ta lopata příspívá třeba 10% k celkovému dílu a veze se, jakmile tu lopatu vyhodíte a nemáte náhradu, najednou vám těch 10% chybí a musí se přesunout opět k jiným programátorům. A hlava programátora není nafukovací, a jakmile je přetěžován, jeho produktivita jde dolů, takže i když papírově chybí 10% za vyhozenou lopatu, produktivita ostatních členů půjde taky dolů, takže výsledek propuštění lopaty sniží realně produktivitu třeba i o těch 20%, což třeba při týdenním 40 hodinovém sprintu znamená, že se sprint nestihne a je třeba potřeba víc času. A pak už se to začíná velmi rychle vézt.

Takže z mého pohledu je pro menší firmy rozhodně lepší mít stále zaměstnance s co nejnižší fluktuací, hlavně pokud se jedná o specializované projekty, kde už se předpokládá nějaká doménová znalost a taky znalost firemního know-how.
« Poslední změna: 22. 12. 2017, 09:52:49 od yesdude »

m

to chapu, ale cekat ze nekoho najme za plat autobusaka :) vtipnenepochopila otázku asi, autor myslel to, že i když ta lopata příspívá třeba 10% k celkovému dílu a veze se, jakmile tu lopatu vyhodíte a nemáte náhradu, najednou vám těch 10% chybí a musí se přesunout opět k jiným programátorům. A hlava programátora není nafukovací, a jakmile je přetěžován, jeho produktivita jde dolů, takže i když papírově chybí 10% za vyhozenou lopatu, produktivita ostatních členů půjde taky dolů, takže výsledek propuštění lopaty sniží realně produktivitu třeba i o těch 20%, což třeba při týdenním 40 hodinovém sprintu znamená, že se sprint nestihne a je třeba potřeba víc času. A pak už se to začíná velmi rychle vézt.

Takže z mého pohledu je pro menší firmy rozhodně lepší mít stále zaměstnance s co nejnižší fluktuací, hlavně pokud se jedná o specializované projekty, kde už se předpokládá nějaká doménová znalost a taky znalost firemního know-how.