česko-linuxo slovník

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #30 kdy: 08. 01. 2011, 11:37:51 »
S tím přirovnáním k autům je to taky pravda, musí(m) se na to podívat z tohohle směru. Prostě tomu nerozumí, tak se ptají někoho, o kom si myslí, že to chápe. Má to logiku. I tak ale třeba vím, že auto má motor, k čemu je spojka, proč se musí řadit a kam nalít vodu do ostřikovačů... Klasickej Windowsák většinou ví, jak nastartovat a zapnout světla, některý umí i natankovat, ale víc je nezajímá (přenesený smysl -> umí používat "svoje" aplikace, o systému neví ani prd).

No tak o systému nic vědět nechtějí, to je v pořádku, je to jejich volba a je to korektní. Já taky o autech nic vědět nechci :) (nerajcujou mě ruce špinavý od oleje :)

Takže mám zhruba tyhle možnosti:
1. koupit si auto, který se nikdy nerozbije, nebo až se rozbije, budu schopnej si koupit nový (stejně levný)
2. mít po ruce někoho, komu zaplatím, aby mi to auto spravil, když se pokazí

Vyžaduje to ode mě samozřejmě to, že budu znát aspoň základní pravidla používání (kam dolívat kapaliny) a budu si vědom toho, že 1)můžu s autem dělat jenom úzkou množinu věcí způsobem, který je správný 2)nebudu se v něm hrabat (žádný tunění)

To samé v oblasti počítačů:
1. koupit si zařízení typu Apple iPad (maily, web, nějaký hry) - tj. zařízení, které se nijak nenastavuje, netuní a taky neopravuje - musím se smířit s omezenými možnostmi
2. musím mít nějakého správce

Ve firmách je ad 2 naprostou samozřejmostí - uživatel nemá adminská práva a nesmí s počítačem dělat nic jiného, než ho používat přesně daným způsobem. 

Do domácností tohle ještě nedošlo, ale s čímdál rychlejším Internetem si to umím představit (uživatel má doma víceméně jen tenkýho klienta, veškerý požadavky na změny konfigurace vznáší na správcovskou firmu, která stroj spravuje vzdáleně). Samozřejmě to bude něco (málo?) stát - musím se ale holt rozhodnout, jestli chci investovat do učení se (a pak sám dělat správce svého počítače), nebo chci neustále otravovat kamarády, kteří už se naučili, nebo nechci ani jedno a raději někomu nějakej ten peníz zaplatím, když se auto - pardon, počítač - rozbije.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #31 kdy: 08. 01. 2011, 12:13:37 »
Dobrý správce, ať už automobilu, tak počítače Ti i velmi rád vysvětlí jak nejlépe s autem, či systémem zacházet. Zbytek je už na Tobě ;-)

Řídit už budeš ale sám ...

Mmad

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #32 kdy: 08. 01. 2011, 18:39:36 »
Ach jo.  Psal jsem, že že chyba byla v tom, že ať jsem vzak kterýkoliv z těch dvou, tak to nejdřív chtělo ten druhý! Nakonec se sesypal ještě Perl a odpískal jsem to.

LZ.

Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #33 kdy: 10. 01. 2011, 10:43:10 »
Panečku, to je přístup. Takže i díky tvému počítači dostávám do schránky spam.
jj, a jsem na tom hrdý. Díky mě si lidi čtou něčí poezii a učí se lépe zacházet se svým emailovymy klientem.
Jen je škoda, že to není moje poezie, ale dělat autora hlašek pro windows se mi nechce. :)

dpkg - to je dobre, po měsícich co tenhle příkaz používám, konečně vím k čemu je.

BTW: Co máte mezi očima?: Díru? Kulku? Mozek? Půl světa? (pro ty co jedno ztratili ve válce) věřím, že doktoři by věděli o pár dalších věcech.

Neviděl někdo nějake dobré screenshoty pro openSuse a ubuntu? (tj. odkaz) Abychom tohle vlákno nějak vhodně zakončili.

Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: česko-linuxo slovník
« Odpověď #34 kdy: 10. 01. 2011, 13:13:18 »
Mezi očima nos, v hlavě mozek. :-) Jak ovšem funguje, o tom tady nemá cnu diskutovat (u mě třeba docela podivně :-D ). Screeny moc nemají cenu, každej si grafiku přízpůsobí sobě. Ubuntu vypadající jako SUSE a SUSE vypadající jako Ubuntu - to nemusí být problém...

Pokud se rozhodneš zkusit co Linux je a jak se na něm dá fungovat, pak nám sem napiš co zkusíš, abysme věděli ;-) A vítej do komunity ;-)