Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od jjrsk kdy Dnes v 12:01:22 »
Technicky bych ti to mohl klidne i ukazat, jiskri to docela slusne, staci na to 2 podlazi a vzdalenost cca 3m. Duvody? Easy, ono treba taky kazde podlazi muze byt na jine fazi, a kazda ma "svoji" zem.

Pak se pripadne poptej nejakyho doho dratenika v okoli, co je to pospojeni, a procpak se to dela tema jak palec tlustyma dratama, kdyz tam prece nic netece. To kdyz tu zem v ramci toho baraku chces mit tak nejak vsude kde by byt mela.

To k te bezpecnosti. Pricemz to souvisi pochopitelne i s funkcnosti, ono totiz aby ukostreni/uzemneni fungovalo, musi mit jaksi tu jednu centralni nulu ... nestaci to jen nekde pripojit k topeni a na druhy strane k vodovodu ...

A ne, nema to naprosto zhola nic spolecnyho s bleskama.

Mimochodem, na nejakych 15m  mezi barakama je klidne 100+V. To kope uz docela slusne.
2
Server / Re:Jednoduchši HA na Proxmox
« Poslední příspěvek od jjrsk kdy Dnes v 11:48:24 »
...To znamena, ze velmi rychlo sa musi prepisat IP na DNS serveroch a to je asi vsetko.
...
Coz jasne ukazuje, ze se tu nekdo snazi stavet atomovou elektrarnu, ale ani netusi, jak funguje splachovaci hajzlik ...

Tusis ty vubec jak (ne)funguje dns? Predstava, ze HA budes resit zmenou DNS ti nebude fungovat ani v LAN. Kazdej jeden klient si totiz drzi cache.

Co udelat muzes, je ze mas v DNS dve IPcka a kdyz nefunguje jedna, mel (to je treba zduraznit, to MEL) by klient zkusit dalsi. Coz ale nijak nesouvisi s proxmoxem. Protoze ti proste vsechny instance musi bezet zaroven, coz sebou pochopiltene prinasi dalsi radoste jako jsou databaze, zamky souboru, synchronizace ....

Proxmox ti umi zaridit, ze kdyz ti chcipne jedna instance, nastartuje vm na jiny, ale osobne by me celkem zajimalo, jak se to bude chovat v situaci, kdy prave DVE instance ztrati spojeni. Imo to nastartuje vse na obou ze?
3
Server / Re:Jednoduchši HA na Proxmox
« Poslední příspěvek od darebacik kdy Dnes v 11:23:35 »
Je pravda, ze som to este nestudoval, ale mozno budem musiet  :)
Mam taku predstavu, ze niektore LXC/KVM, ktore by som chcel dat na HA, tak kopiu tychto KVM/LXC dam na VPS (samozrejme musia byt pod inou  verejnou IPv4 adresou ako su  v homelabe)
Na VPS bude teda nejaky sledovac KVM/LXC v homelabe. Ak z homelabu nebude chodit odpoved, tak utomaticky prebera ulohu KVM/LXC na VPS. To znamena, ze velmi rychlo sa musi prepisat IP na DNS serveroch a to je asi vsetko.

Dalsia dolezita vec je synchronizacia. Ked urobim nejaku zmenu v KVM/LXC homelabe, aby sa to prejavilo tiez na VPS (prip. naopak).
Takto by som si predstavoval HA.

Co sa tyka uloziska, tak vlastne nemam ziadne. Uloziska su obsahom KVM/LXC (jedna sa o kapacity KVM/LXC do 1GB)
4
Distribuce / Re:Konfigurace Samba v Ubuntu
« Poslední příspěvek od farbydos2 kdy Dnes v 09:59:41 »
(...)
Jediné, co mě napadá, že by se tam ztrácely multicasty. Ale pak zas proč, UFW firewall má podle předchozích postů vypnutý, ale i kdyby běžel, tak na MDNS i Sambu je tam ve výchozím stavu výjímka. HW filtrace by taky byla vcelku úsilí, pokud člověk nemá nějaký pokročilejší switch. Na obyčejném switchi nebo SOHO routeru je celý LAN segment jedna L2 síť. WiFina je s tím také v jednom bridgi, pokud nepoužiješ nějaký speciální režim hostovské WiFi, co tě komplet odizoluje od zbytku (pak by ale neprocházel ani ping)... nevím.

To je vlastně dost dobrá poznámka. Pro kabelovou síť by to tak mělo fungovat, ale pro přenos multicastu přes WiFi existuje řada optimalizací nebo naopak omezení, které někdy komunikaci rozbíjí. Všechny počítače, na kterých se má sdílet, jsou připojené kabelem? Pokud tu někde informace zazněla, omlouvám se.

Pokud je problém se objevováním počítačů na lokální síti, přikláněl bych se stejně jako předřečníci ke nastavení záložek. Pokud by v nich explicitně figurovaly ip adresy, je pak samozřejmě potřeba zajistit, aby se nemělnily. Případně by mohlo fungovat použití názvu počítačů. Případně lze vyzkoušet, jestli na všechny stanice v síti projde ping <ip adresa> i ping <jméno v síti>.
5
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od redustin kdy Dnes v 09:42:19 »
Bezni zde se vyskytujici tvorove predevsim netusi, ze to musi byt ukostreno jen na jedne strane, jinak je to nejen nefunkcni, ale smrtelne nebezpecne.

Hm, mohu poprosit o technické vysvětlení té smrtelné nebezpečnosti ukostření na obou stranách v domácích/kancelářských podmínkách, ne někde v provozu na desítky metrů mezi lokalitami? Samozřejmě rozumím argumentu rozdílných potenciálů koster, kdy stíněním teče proud, který může zanášet bordel. Ale co je na tom smrtelného, pokud vodič netahám venkem, kde mi do něj může třeba uhodit blesk?
6
Odkladiště / Re:Webdesign - funkcia vs forma
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 09:34:01 »
Příklad: úpln3 nejvíc na p***-alici jsou webové stránky s cookiiem dialogem (samo osobě na palici) , které blokuji a nevidím, jenže stránka blokuje scrollování (na pici na druhou)
A nepomúže ani css ublock pravidlo generické body overflow scroll !important

Když tedy na.mobilu honím prstem pravidla. Picker UI, ne se dobrat výsledku - rezignuju a v domění dám zákaz inline scriptů ; a co se nestane?stránka je navíc i bez stylů!(což na mobilu znamená nečitelná. -  megaikony facebook, menu na 4 displeje)

Protože matlal dal css pravidlo rovnou do html  :o - kodér na palici

Zřejmě webmaster usoudily že takové návštěvníky nepustí
7
Server / Re:Jednoduchši HA na Proxmox
« Poslední příspěvek od czechsys kdy Dnes v 09:28:45 »
Proxmox resi HA (vm,lxc) na urovni samotnych proxmoxu, neresi HA samotnych sluzeb. To si uzivatel musi resit sam.

Samotne HA je jednoduche, staci si precit dokumentaci proxmoxu a naklikat to v gui.

8
/dev/null / co dělá &cc_load_policy= na youtube url
« Poslední příspěvek od mikesznovu kdy Dnes v 09:27:30 »
 Co znamenáurl parametr cc_load_policy na youtube.com/embed adrese?
Hodnota 1
9
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« Poslední příspěvek od jjrsk kdy Dnes v 09:02:02 »
Nechtěl jsem rozpitvávat ...
Jinak receno, ci je kabel? Protoze kabelem to zjevne je a majitel kabelu za to muze.

V takovém případě je řešení STP kabel (stíněný). ...
V pripade jakehokoli prumysloveho provozu je resenim optika, vubec nedava smysl tam tahat metalicky rozvod. Maximalne se na konce daji konvertory.

Nojo, kilowatta, to je hotovej Temelín. Taky běžně shazuju net v celý ulici, když zapnu rychlovarnou konvici. A když pustím  indukční desku, je v pytli celá čtvrť.  ;D
Presne tak, ja 3,3kW troubou pokazdy kdyz si du opict burty shodim net celymu sidlisti ...

Realita je ta, ze i kdybych nestinenym kabelem tu troubu omotal dokola (tema 100m) tak to na provozu nebude znat.

... čím se to liší je víceúrovňové kódování a tedy větší náchylnost na rušení...
Az na tu drobnost, ze to je presne naopak. Vyssi rychlostni profily pouzivaji rozdilove modulace a jsou proti ruseni mnohem odolnejsi.

Ohledně toho STP - mají běžné RJ45 konektory v levných switchích/consumer routerech a PCs kontakt na ukostření té pokovené STP RJ45 kostičky?
Bezni zde se vyskytujici tvorove predevsim netusi, ze to musi byt ukostreno jen na jedne strane, jinak je to nejen nefunkcni, ale smrtelne nebezpecne.
10
Sítě / Re:menší subnety než 64 ano/ne/jak pro sítě s "konc.zařízeními"?
« Poslední příspěvek od Vantomas kdy Dnes v 08:57:36 »
Jak tomuto rozumět? rozumím, že nejmenší routovatelný blok je /64. Je to myšleno pro zařízení, který umím spravovat/nastavim jim statickou ipv6 nebo přes dhcpv6?
O jakých zařízeních je řeč?

Pro automatickou konfiguraci adres na IPv6 se kromě DHCP používá i SLAAC.

SLAAC je protokol pro bezstavovou konfiguraci IP adresy, router v takovém případě vůbec neřeší evidenci toho kdo jakou adresu dostal, ani neví kolik takových zařízení je na síti. Router jen oznamuje: "halo, tady router, mám adresu z prefixu 2001:1234:aa:bb::/64, můžeš na mě nasměrovat default routu a DNS jsou takový", zařízení pak vezme prefix z odpovědi, svojí MAC adresu (72:07:12:34:56:78) a samo si nastaví IPv6 adresu (2001:1234:aa:bb:7207:12FF:FE34:5678/64), na router nasměruje default routu a nastaví si DNS servery. Právě proto, že se IPv6 adresa odvozuje z MAC adresy, je zde ten požadavek na minimání prefix /64, protože do menšího už by se MAC adresa nevešla.

SLAAC je jednoduchý a bohatě stačí pro takový ty domácí wifi routery, kde lidi vůbec nemají páru, že nějaké IP adresy existují a fotky z jednoho telefonu na druhý posílají přes whatsapp. Stejné zařízení může mít pokaždé jinou IP adresu podle toho, zda se připojilo přes Wifi, Ethernet v notebooku nebo Ethernet v USB-C docku a není žádná možnost jak z pozice admina sítě říct, že tohle zařízení bude mít vždy tuhle adresu.

DHCP na IPv6 mezitím trochu vyrostl. Nepřiděluje jenom IP adresu zařízení, ale také dokáže přidělit celý prefixy. Zde se konkrétní usecase trochu větví na to zda na té síti chceme obsluhovat další routery nebo koncová zařízení. A díky tomu se i liší co kdo má jak implementováno a co umí a neumí.

Oba tyhle protokoly se používají zároveň a doplňují se. Dá se to nastavit tak, že zařízení nebudou mít SLAAC adresy, ale někde v pozadí to pořád běží, jen je v těch paketech nastavený flag, že se to nemá používat.

Bohužel dnes je stále problém, že ne každé zařízení má vše implementováno. Android si třeba neumí vzít adresu z DHCPv6 serveru a tak funguje jen na sítích, kde je povolené SLAAC.

Samozřejmě při statickém nastavení IPv6 adres je možné používat i menší prefixy, klidně až /126, ale nebude tam fungovat SLAAC a třeba v těch různých domácích wifi routerech ani ty menší prefixy nejdou naklikat. Proto se /64 uvádí jako to nejmenší, pod co už nejde jít níž.
Stran: [1] 2 3 ... 10