Jak tomuto rozumět? rozumím, že nejmenší routovatelný blok je /64. Je to myšleno pro zařízení, který umím spravovat/nastavim jim statickou ipv6 nebo přes dhcpv6?
O jakých zařízeních je řeč?
Pro automatickou konfiguraci adres na IPv6 se kromě DHCP používá i SLAAC.
SLAAC je protokol pro bezstavovou konfiguraci IP adresy, router v takovém případě vůbec neřeší evidenci toho kdo jakou adresu dostal, ani neví kolik takových zařízení je na síti. Router jen oznamuje: "halo, tady router, mám adresu z prefixu 2001:1234:aa:bb::/64, můžeš na mě nasměrovat default routu a DNS jsou takový", zařízení pak vezme prefix z odpovědi, svojí MAC adresu (72:07:12:34:56:78) a samo si nastaví IPv6 adresu (2001:1234:aa:bb:7207:12FF:FE34:5678/64), na router nasměruje default routu a nastaví si DNS servery. Právě proto, že se IPv6 adresa odvozuje z MAC adresy, je zde ten požadavek na minimání prefix /64, protože do menšího už by se MAC adresa nevešla.
SLAAC je jednoduchý a bohatě stačí pro takový ty domácí wifi routery, kde lidi vůbec nemají páru, že nějaké IP adresy existují a fotky z jednoho telefonu na druhý posílají přes whatsapp. Stejné zařízení může mít pokaždé jinou IP adresu podle toho, zda se připojilo přes Wifi, Ethernet v notebooku nebo Ethernet v USB-C docku a není žádná možnost jak z pozice admina sítě říct, že tohle zařízení bude mít vždy tuhle adresu.
DHCP na IPv6 mezitím trochu vyrostl. Nepřiděluje jenom IP adresu zařízení, ale také dokáže přidělit celý prefixy. Zde se konkrétní usecase trochu větví na to zda na té síti chceme obsluhovat další routery nebo koncová zařízení. A díky tomu se i liší co kdo má jak implementováno a co umí a neumí.
Oba tyhle protokoly se používají zároveň a doplňují se. Dá se to nastavit tak, že zařízení nebudou mít SLAAC adresy, ale někde v pozadí to pořád běží, jen je v těch paketech nastavený flag, že se to nemá používat.
Bohužel dnes je stále problém, že ne každé zařízení má vše implementováno. Android si třeba neumí vzít adresu z DHCPv6 serveru a tak funguje jen na sítích, kde je povolené SLAAC.
Samozřejmě při statickém nastavení IPv6 adres je možné používat i menší prefixy, klidně až /126, ale nebude tam fungovat SLAAC a třeba v těch různých domácích wifi routerech ani ty menší prefixy nejdou naklikat. Proto se /64 uvádí jako to nejmenší, pod co už nejde jít níž.