Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sítě / Re:Dynamická IP a připojení zvenčí
« Poslední příspěvek od Filip Jirsák kdy Dnes v 15:03:20 »
normalne som zadal IP adresu a cakal som, ze sa dostanem na default adresu 192.168.1.1., co je adresa routra.
To určitě ne. Veřejnou IP adresu má vnější rozhraní routeru (to připojené do sítě ISP), 192.168.1.1 má vnitřní rozhraní (to připojené do vaší sítě). Serverové programy mohou být nastavené tak, aby naslouchaly na obou (všech) rozhraních, ale zejména u routerů bývá výchozí konfigurace taková, že na vnějším rozhraní neposlouchá nic.

tiez premyslam, ze priamy pristup do siete nebude uplne secure riesenie. asi mate pravdu, ponecham openvpn, a mozno dam aj tu staticku ip
Bezpečnost se řeší především tak, abyste neměl ve vnitřní síti spuštěné žádné servery, které tam být nemají. Další vrstva může být blokace pomocí firewallu. S tím, že se „schováte“ za VPN bych moc nepočítal, protože pokud nemáte na routeru nastavený firewall, je možné, že se útočník dokáže dostat do vaší sítě, i když vy sám používáte VPN.

Veřejná statická IP adresa na tom pravděpodobně nic nezmění – pokud nemáte správně nakonfigurovaný váš router, nedostanete se z venku do sítě ani se statickou veřejnou IP adresou, když se tam nedostanete ani s dynamickou.

Jediné aspoň trochu pravděpodobné, v čem by mohl být rozdíl, je to, že ISP pravděpodobně nebude blokovat žádnou komunikaci na statickou veřejnou IP adresu, nebo bude blokovat pár notoricky známých problematických portů, jako třeba Samba nebo RDP. Zatímco u dynamické veřejné IP adresy si dovedu představit, že nějaký ISP může ve výchozím nastavení blokovat veškerý provoz zahájený z venku, kvůli tomu, že třeba mnoho jeho zákazníků nepočítá s tím, že mají veřejnou IP adresu. Ale to by bylo potřeba zjistit u toho ISP.
2
Sítě / Re:Dynamická IP a připojení zvenčí
« Poslední příspěvek od LukePole2 kdy Dnes v 14:53:50 »
Pokud běží server OpenVPN přímo v routeru a je tam možnost i VPN od stejného výrobce, typicky TP-Link to tak má, pak je zbytečné si za statickou IPv4 doplácet, jelikož DDNS v těchto případech funguje jak má.

A pokud jde o přímý přístup na IP adresu (resp. na zařízení, která jsou přes veřejnou IPv4 dostupná zvenčí), tak to není moc šťastné řešení, protože je tady riziko, že stejným způsobem se o to pokusí i někdo nezvaný. VPN je mnohem lepší řešení.
3
/dev/null / Re:distribuce "peněz" ČNB->KB
« Poslední příspěvek od ssdcorrupt kdy Dnes v 14:47:03 »
https://youtu.be/hPsRe6zILQU?si=CDxSHPqjkowFBRUo
Video vysvětlující ty frakce. Možná těch 6000mld mám špatně a je to ještě víc
Tohle už od 2020.v USA neplatí. Díky Corona mají nulový požadavek rezervy a penize půjčují do nekonečna
4
Sítě / Re:Dynamická IP a připojení zvenčí
« Poslední příspěvek od JurajP kdy Dnes v 14:36:43 »
tiez premyslam, ze priamy pristup do siete nebude uplne secure riesenie. asi mate pravdu, ponecham openvpn, a mozno dam aj tu staticku ip
5
/dev/null / Re:distribuce "peněz" ČNB->KB
« Poslední příspěvek od ssdcorrupt kdy Dnes v 14:36:38 »
Technicky je to popsano v 7:30
6
Sítě / Re:Dynamická IP a připojení zvenčí
« Poslední příspěvek od Martin-2 kdy Dnes v 14:32:53 »
Určitě bude potřeba nejdříve povolit spojení na router management z venčí (ZTE - Remote management (via WAN), Zyxel - remote access, atd.) to bude důvod proč Vám nešlo při zadání IP dostat se na router (po nastavení sítě zase zakázat!).

Některé kamery/DVR vyžadují zapnuté UPnP (třeba hikvision), nehraje roli zda to máte nastaveno dobře, buď to nefunguje vůbec nebo to náhle přestane.

VPN pro manželku na vzdálený přístup je rozhodně rozumnější než přímý přístup do sítě. Dneska jsou asi nejlehčí routery které mají vlastní VPN (Tp-link, asus) což je více vhodné pro nenáročné uživatele (nastav a zapomeň).

Pokud si to chcete ulehčit, klidně si kupte veřejnou statickou IP a pak nasadit wireguard a můžete zachovat i OpenVPN (odpadne nutnost DDNS).
Wireguard v telefonu už bude jen appka kde kliknete zapnout a vypnout (po tom co ji správně nastavíte).
7
Windows a jiné systémy / Re:Jak přeskočit ve Win11 postsetup výběr spojení
« Poslední příspěvek od Medo77 kdy Dnes v 14:12:59 »
Ak nezrusili moznost pouzit no@thankyou.com, dajte vytvorit live ucet, zadajte toto, nejake heslo, ono to cosi vydrzkuje (bud ze ucet bol vela krat pouzity alebo neplatne heslo, uz si nepametam) a pusti zalozit lokalny ucet ...
8
Hardware / Re:Zvuková karta pro Linux
« Poslední příspěvek od František Ryšánek kdy Dnes v 14:08:34 »
BTW jsem zrovna otestoval, že ten růžovej vstup na Axxagoním USB-HQ donglu za pár šupů je stereo.

A pak mě ještě napadlo, že na windowsech lidi řešej, která zvuková karta má ASIO driver - kvůli co nejkratším latencím při "live" provozu. Podle všeho ASIO není v Linuxu k dispozici / nejspíš není potřeba. Klíčová slova jsou PulseAudio, Jack a PipeWire. Což jsou různé softwarové enginy pro routing zvukových "signálových cest" pod kapotou Linuxu. Odhadem aktuální Ubuntu bude mít PipeWire, což vypadá jako optimální situace. Podle mého zmíněné tři "zvukové enginy" jsou nezávislé na hardwaru = není potřeba "vybírat k nim zvukárnu". Kromě toho, pokud ten počítač nepoběží jako mixážní/efektové zařízení v nějakém live řetězci, ale bude se na něm víceméně komponovat, tak možná o latence až tolik nejde. Anebo možná taky. Když si představím, že na počítači pustím doprovod z nějakého syntíku/trackeru/sekvenceru a chci k tomu nazpívat vokál, který k tomu musí v záznamu časově sednout... kdo se s tím má následně posouvat v editoru :-)

A pak ještě lidi co pracujou se zvukem zakazují CPU C-states (buď komplet, nebo povolí jenom C1). Tohle se dá v BIOSu nebo v konfiguraci kernelu (v bootloaderu). Procesor pak trochu víc žere (protože neklimbá), ale taky neprská a nemlaská při práci s audiem. V tomhle kontextu by asi stála za zmínku možnost, pokonfigurovat taky preemption model kernelu. A pokud správně rozumím, existuje taky real-time varianta ubuntu, ale zřejmě jenom za peníze a pro tyto potřeby nejspíš overkill.

Ohledně zemních smyček... njn, počítač mívá zem připojenou na kolík v zásuvce. A switch-mode napájecí zdroje rušej (některé víc, některé míň). Třeba klávesy připojené k počítači mají jednu zem v USB/MIDI a druhou zem v analogovém audio kabelu, nevím jak v napájení (ze zásuvky 230V). Základ je, mít pracoviště napájeno 230V z jediné zásuvky ve zdi, nejlíp z jednoho psa pod stolem. A dál se uvidí. Neděsil bych tazatelku předem zrovna uzemněním. Se uvidí, až nějak začne.
A třeba pokud by se vyskytl nezbedný/rušivý napájecí zdroj u některé "vnější periferie", dá se nahradit kvalitnějším (osobně doporučuji při problémech s rušením medical-grade napájecí adaptéry).
9
/dev/null / Re:Od ledna 2025 už nepůjde u O2 přeposlat email do SMS
« Poslední příspěvek od Petr Krčmář kdy Dnes v 14:08:21 »
Oznámení nepatří do fóra, ale do zpráviček. Napište prosím zprávičku pomocí formuláře odkazovaného na titulce. Díky, zamykám.
10
/dev/null / Od ledna 2025 už nepůjde u O2 přeposlat email do SMS
« Poslední příspěvek od Honzan . kdy Dnes v 14:00:09 »
Používal jsem přeposílání emailů do SMSek ještě u Eurotelu. O2 to dosud nechalo běžet.

K vánocům se ale rozhodlo nám dát ukončení této funkce.

Jsem z toho trochu smutný. Jsem old school a "správně paranoidní" co se týká sítí a výpočetní techniky a nemám rád appky.
Stran: [1] 2 3 ... 10