Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Server / Re:Pořízení domácího serveru na Proxmox
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 00:55:13 »
Výhledový plán je dát to všechno do nového stroje, kde bude nějaký AM5 procesor a 192 GB RAM, možná i 256GB, pokud se objeví 64GB moduly (podle mě na RAMce nemá smysl šetřit, když tam člověk chce mít virtuálky, takže desku rovnou narvat RAMkou po okraj).

Ja mam i DDR4 platformy a neni problem tam dat 512GiB ~ 1.5TiB, ale prakticky co provozuji 24/7 stejne bezi na 64GB 6/7th gen (xeon e3-xxxx v5/v6), protoze - se to tam pohodlne vejde.

Uvazuj stylem - potrebuje tvuj web/db/nas/router/cokoliv vice nez 8GB (ci 16GB) ram na instanci? Potrebujes vice nez 8 (ci 4) virtualky? Kdyz ne, tak jsi porad v limitu 64 GB systemu.

Pokud das tomu hodku prace si zjistit realne vyuziti pameti (buffers/cache ti zlepsi latence napr. u NAS, ale ne na tolik, abys realne poznal zda ma tva naska 8/16/32/64G ram... protoze nejvetsi bolistka bude synchronni fsync na kterem cela performance sleti 10-100-1000x) - tak dospejes k nazoru ze ten "server-side" vlastne neni tak narocny na pamet (ve srovnani s client-side ... desktopy s browsery a GUI). A jednak usetris, a tvoje AMD fosna te bude mit radeji v 1DPC konfiguraci :D
2
Server / Re:Chyby na různých discích na Btrfs poli
« Poslední příspěvek od RDa kdy Dnes v 00:44:30 »
Pokud jsi v praze tak ti s tim rsyncem pomuzu (mam misto nebo volne disky na pujceni), ale nenapada me jak to resit kdyz je ten FS takova netykavka (napr. na ntfs a ext4 jsem psal vlastni driver/dekoder.. az me klene btrfs tak nejspis budu muset taky udelat nejake nastroje - vetsina magickych samochodu je k nicemu - obnova dat je vzdy interaktivni proces podle me).

Jsem ted nedavno nasadil btrfs na hlavni (8x14T) a zalozni (16x8T) stroj, data/meta oboji v raid6 (jsem si vedom nedokonalosti R5/R6 u btrfs pri padu - ale zas od toho jsou zalohy).

Pokud mas R1 a dva disky - zkousel jsi nechat v systemu pouze jeden a udelat scrub, nebo jine cteni - mam napr. z dob ext4 skrip ktery dela find .  -type f -exec md5sum (+- syntakticka omacka). Tohle bys mohl pustit nezavisle na obou pulkach mirroru a pak udelat sort & diff..  zda jsou tam ty data vazne nejak poskozena a na kterych souborech konkretne.
3
Server / Re:Pořízení domácího serveru na Proxmox
« Poslední příspěvek od darebacik kdy 07. 10. 2024, 22:41:42 »
Ja na Proxmox pouzivam v sucasnosti GA-IMB410M, CPU Intel Core i5-10400 na data mam 2x SSD 1TB v mirror.
Ja osobne nepotrebujem na data velky priestor, lebo tam nemam co davat (nefotim, nekamerujem, filmi nepozeram). Vsetko ostatne je dohladatelne na internete.
Tuto dosku mam preto, lebo som potreboval dual LAN Gbit intel, kvoli KVM pfSense. Kedze ta MB bola v akcii za 59€ tak som nevahal ani sekundu.

Predtym som mal Odroid H2 a celkom to slo, ale vacsi traffic ako 500 Mbit to nezvladlo. Teraz poskulujem po Odroid H4 ultra, ale ta cena  je neskutocna, takze asi z toho nic nebude  ;D
4
Sítě / Re:ISC DHCP přiděluje duplicitní adresy
« Poslední příspěvek od Marek Staněk kdy 07. 10. 2024, 22:35:32 »
mno, a proč by pro ně neměl mít volnou tu stejnou, když přidělená někomu jinému z logiky věci být nemůže, protože je právě přidělená jim?
to bys musel napřed těm windowsům změnit JEJICH statickou lízačku pro JEJICH MAC, a pak na nich spustit ipconfig /release / renew, a tím se ta adresa uvolní, protože na /release ji pustí a na /renew si řeknou o novou. když jim dáš jen /renew, řenou si jen o prodloužení stávající přidělené.
ono totiž to, že statickou lízačku IP adresy přidělíš jinému zařízení než které na ní zrovna sedí, neznamená, že ji to dosavadní při renew automatcky pustí, a dokonce ani to, že DHCP server přidělí dosavadnímu zařízení jinou, pokud se o ni ještě nezačalo hlásit zamýšlené zařízení a nedostalo ji přidělenou (čímž dočasně vznikne konflikt adres).
aby to s jistotou proběhlo "bezzásahově", musel bys dosavadní zařízení odpojit ze sítě, nastavit statickou leasu, počkat až vyprší platnost dosavadního leasu, a připojit zamýšlené zařízení.
5
Server / Re:Pořízení domácího serveru na Proxmox
« Poslední příspěvek od WIFT ​​​​​​​​​​ kdy 07. 10. 2024, 22:17:00 »
Taky se pochlubím se svou zkušeností. Ne zrovna pro Proxmox, ale ono je to vesměs jedno, běží mi tam QEMU/KVM, kdyby tam měl běžet Proxmox, je to prašť jak uhoď. Redundanci (zatím) nepotřebuju ;).

Server č. 1: Svého času nový hardware: CPU Core i3-10100F, deska ASUS PRIME B460M-K, 64 GB RAM. Na OS SSD Kingston 240GB SATA, do jedné virtuálky, která byla původně hardwarem, přišel jako RAW device šindelovej 8TB Seagate Archive, na data je tam v RAID1 dvojice 18TB héliových Exos X18. Šindelka dlouhodobě vykazuje ve statistikách dva errory, ale jinak se tváří, že jí nic není, nalítáno má 70k hodin. Exosy jsou zatím bez závad, nalítáno mají 25k hodin. běží tu tři virtuálky (jedna má tu šindelku jako datový disk), z toho jedna na Minecraft, ta žere půlku RAM, ale alokovat si může skoro všechno.

Server č. 2 plánuju přehodit jako čtvrtou virtuálku do serveru č. 1: stará plečka s Core i5-650, deska Intel DP55KG, 8 GB RAM. Běží zde web server na Nginxu + MariaDB, mimo jiné NextCloud a hraje to tedy roli takového datového úložiště typu „co dům dal“ (virtuálky to vlastní nemá žádné).
Server je bohatý na disky :). Na OS je tam 512GB SATA SSD Kingston připojený přes obskurní PCI VIA SATA řadič (prostě už nebyly porty a na OS tohle stačí) a ke všemu možnému, co je na desce, je připojených dalších 8 pevných disků různých značek a rychlostí: 4×500 GB coby 1,5TB RAID5 a 2×640GB + 2×320 GB jako 1,2TB RAID5 (technicky je to 3×640GB, z toho jedna ta 640GB je to 2×320GB v RAID0 - fakticky to stejně jako u RAID5 znamená, že ztráta jediného z těch disků je přežitelná).

Výhledový plán je dát to všechno do nového stroje, kde bude nějaký AM5 procesor a 192 GB RAM, možná i 256GB, pokud se objeví 64GB moduly (podle mě na RAMce nemá smysl šetřit, když tam člověk chce mít virtuálky, takže desku rovnou narvat RAMkou po okraj). Anžto se tam tolik disků nevejde, tak to franken-pole se prostě datově přesune na ty 18TB Exosy, protože místa je tam zatím dost. Stroj bude optimalizován na tichost, i když to nebude v žádné obyvatelné místnosti, protože prostě když to řvát nemusí, tak to řvát nebude :).
6
Odkladiště / Re:Nechodí autentizační G-kódy od Google
« Poslední příspěvek od Filip Jirsák kdy 07. 10. 2024, 22:08:56 »
Pokud nekdo pouziva pro TOTP neco jineho,
a je to v necem lepsi tak urcite napiste :)
Používám Bitwarden, v placené verzi má i podporu TOTP. Takže mám automaticky TOTP klíče zálohované na všech zařízeních, kde mám Bitwarden.

Sice to trochu přestává být 2FA, protože mám heslo i klíč pro TOTP v jednom správci hesel. Ale nepoužívám 2FA proto, že bych se bál úniku ze správce hesel, ale kvůli možné chybě na straně provozovatele služby nebo nějakého jiného úniku hesla. Původně jsem pro některé důležité účty (hlavně GMail) měl klíč pro TOTP jinde. Ale pak jsem zjistil, že aplikace, kterou pro TOTP používám, už není podporovaná, přestalo v ní fungovat zálohování – a uvědomil jsem si, že se víc bojím toho, že o ty klíče přijdu, než že uniknou z Bitwardenu. Tak jsem nakonec přidal do Bitwardenu i TOTP klíče k těm důležitým účtům.
7
Bazar / Re:Prodám HP ThinClient t620 typ TPC-1004-TC
« Poslední příspěvek od CPU kdy 07. 10. 2024, 20:22:31 »
Vyřízeno! HURÁ!!!
Dneska jsem pár lidem poslal kontakt, takže se to snad povede rozdat  :P

Na 🇺🇦 GPU by se mělo dostat, na asparukh (0 postů a psal později) už asi ne.
8
Sítě / Re:ISC DHCP přiděluje duplicitní adresy
« Poslední příspěvek od LamZelezo kdy 07. 10. 2024, 20:18:52 »
A je ten dhcp server nastaven jako autoritativni?
9
Hardware / Re:Headset se špičkovým mikrofonem
« Poslední příspěvek od hknmtt kdy 07. 10. 2024, 20:10:20 »
Cokoliv od Poly - bývalý Plantronics, např. Poly Voyager. Jsou to produkty přímo na videokonference.

Maju super filter pre okolity ruch, ale mikrofon znie ako obycajna 5€ čína.
10
Hardware / Re:Headset se špičkovým mikrofonem
« Poslední příspěvek od t2000 kdy 07. 10. 2024, 19:54:59 »
Cokoliv od Poly - bývalý Plantronics, např. Poly Voyager. Jsou to produkty přímo na videokonference.
Stran: [1] 2 3 ... 10