9
« Poslední příspěvek od M_D kdy Dnes v 10:29:02 »
K tazateli - ano, routovací tabulka v kernelu si sama nesleduje stav a nevyhazuje mrtvé routy. To musí dělat něco nad tím, takže pokud chci používat statické routy, tak ten skript v crontabu je cesta. A fakticky používá podobnou strategii řada routerů, kdy se používají jen statikcé routy a k nim se nastaví nějaký "tracking object" a dle jeho stavu se routa zne/platňuje, což obvykle je nějaký arp check, icmp ping, link up/down, BFD nebo logická operace nad tím.
U OSPF je 10/40 s default hodnoty. Pokud 40 sec neslyším protistranu, tak je linka prohlášena za kaput a změna topologie. Data se posílají při změně (plus refreshe dat po celkem dlouhých intervalech). Obvykle je i to hlídání toho port down eventu, takže na tvrdé odpadnutí se reaguje hned.
Jinak pro rychlou detekci, že linka je opravdu kaput, tak na to tu máme dneska BFD protokol (RFC5880 a dál) a celá řada routerů ho podporuje. To je na rekaci na mikro/milisekundové bázi, kde se testuje buď next hop (obvykle pro RIP/OSPF/L2 trunk/...) nebo i multihop (např pro BGP, VPLS, ...). Myšlenka je, že mám jeden mechanismus detekce výpadku linky a na jeho stav reaguje X protokolů nad tím, bez nutnosti ty protokoly nutit nějak urychlovat své vlastní pomalé "dead, hold, ..." timeouty. Dneska i na L2 na to umí reagovat propoje mezi switchi v trunkách atd...