Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Arthur

Stran: [1] 2 3
1
Sítě / Interference Bluetooth a Wi-Fi na 2,4 GHz
« kdy: 13. 03. 2024, 12:59:16 »
Zdravím,

na NTB mám kombinovaný adaptér WLAN/Bluetooth, nějaký bazmek od Realteku. Při zapnutí BT se WiFi 2.4G drasticky zpomalí, asi nic překvapujícího...

Otázka:
1. Dá se s tím něco dělat, kromě přepnutí na 5GHz ?  Hádám, že asi ne, když BT přeskakuje v celém rozsahu 2.4G pásma, a tím pádem nepomůže přeladit WiFi na jiný kanál ....
2. Je to specifikum kombinovaných adaptérů? Funguje to líp u separovaných modulů?
3. Je to stejné i u ostatních značek nebo se to někde chová líp?






2
Vývoj / GDrive, vlastní .apk obsahuje virus
« kdy: 22. 01. 2024, 17:38:29 »
Ahojte,

jako Java amatér jsem zkusil začít dělat i něco pro Android. Ubuntu, Android studio, všechno tak nějak ve výchozím stavu. Mám 4 různé aplikace se stejným nastavením projektu. U dvou z nich, když je zbuilduju jako release, tak Google Drive řve, že jsou zavirované (ty .apk soubory), debug není problém. Zbylé dvě fungujou i jako release.

Evidentně v tom nejsem na světě sám, ale řešení google nenabízí..

Podobná zkušenost? nějaký tip? Díky




3
Vývoj / Java DataInputStream - rychlost
« kdy: 18. 05. 2023, 16:44:59 »
Zdravím a mám dotaz na zkušenější Javisty:

Načítám číselná data ze souboru (~ stovky MB) do pole v paměti. Data mohou být různého formátu (int8, uint16, float32, ... atd) a proto volám v cyklu DataInputStream.readWhatever(), podle toho co je zrovna potřeba, např. takto:

Kód: [Vybrat]
DataInputStream dis = new DataInputStream(new BufferedInputStream(new FileInputStream(file)));

float[] pole = new float[size];

for (int i = 0; i < size; i++)
  pole[i] = dis.readFloat();


Všechno funguje, až na to, že první volání tohoto kódu po spuštění aplikace je asi 3x pomalejší než všechna následná volání. Nezáleží na tom, jestli čtu ten samý soubor znovu nebo úplně jiný. Chová se to stejně i když ten soubor načtu do byte[] a použiju ByteArrayInputStream. Paměti je k dispozici řádově víc než velikost pole.

Pokud v tomto konkrétním případě použiju

Kód: [Vybrat]
byte[] buf = new byte[size * 4];
dis.read(buf);
ByteBuffer.wrap(buf).asFloatBuffer.getFloats(pole);

tak je to rychlostně OK, takže by to nemělo souviset s disk IO nebo alokací paměti, či co...

4
Hardware / Thinkfan na T430
« kdy: 18. 10. 2021, 10:24:55 »
Zdravím,

na své staré T430 (i5 3320M) s Xubuntu 18.04 chci přenastavit chování ventilátoru, který je relativně hlučný a defaultně se spouští při 40st. Myslím, že 45-50st by mělo bohatě stačit.

Skrze
Kód: [Vybrat]
options thinkpad_acpi fan_control=1 jsem schopen manuálně ovládat /proc/acpi/ibm/fan, tj. enable/disable, levels atd..

Úspěšně jsem nakonfiguroval a zprovoznil thinkfan
Kód: [Vybrat]
tp_fan /proc/acpi/ibm/fan
hwmon  /sys/class/hwmon/hwmon2/temp1_input
...
(0, 0, 45)
(1, 43, 50)
(2, 48, 55)
...

Spouštím jej přes
Kód: [Vybrat]
sudo service thinkfan startve statusu je vše OK

Problém je, že ovládání ventilátoru skrze thinkpad_acpi (které se při spuštění thinkfanu správně deaktivuje) se v pravidelných intervalech samo reaktivuje a spouští ventilátor, aby bylo v zápětí zase deaktivováno. Prostě se to zřejmě mezi sebou nějak mlátí...  Chová se to takto i v manuálním režimu po ukončení thinkfanu, ale dokud jej (poprvé) nespustím tak je to v pohodě.

Takže otázka zní, jak donutit thinkpad_acpi aby byl /proc/acpi/ibm/fan celou dobu disabled ?

5
Hardware / Elektronická podání s USB tokenem
« kdy: 23. 02. 2020, 12:04:55 »
Zdravím,

dá se v linuxu elektronicky podat daňové přiznání nebo přehled pro ČSSZ podepsané certifikátem na USB tokenu?

Mám Gemalto smartcard reader token, všechno jsem nainstaloval, v security options ve Firefoxu ten token odemknu a certifikát vidím.

Finanční správa vypadá, že podporuje jen úložiště Windows nebo certifikát v souboru
ČSSZ jede přes 602FormFiller, který čte certifikáty z Java Keystore, kam se dají naimportovat se souboru

je nějaká cesta nebo mám smůlu?

6
Sítě / Ověření Wi-Fi přes Radius server v Ubuntu 18.04
« kdy: 25. 10. 2019, 11:40:11 »
Ahojte,

Ubuntu 18.04 obsahuje kombinaci wpa_supplicant a openSSL, která se snaží při ověřování EAP použít TLS 1.3, kterou zřejmě radius server, ke kterému se snažím připojit nepodporuje.
Podle googlu se to řeší konfigurací serveru pomocí tls_max_version=1.2, což je mi houby platné, jelikož to není můj server.
Pokusy o downgrade wpa_supplicant a/nebo openSSL skončily vesměs jako broken dependencies.

Je nějaká možnost bezbolestně  donutit wpa_supplicant použít TLS 1.2?

7
Desktop / XFCE: Individuální nastavení fontů
« kdy: 01. 02. 2019, 09:43:12 »
Ahojte,

nevíte, jestli je možné použít pro konkrétní aplikaci jiné nastavení fontů než systémové?
Konkrétně, mám globálně nastaven slight hinting, ale v terminálu bych chtěl mít full hinting.
Není na to nějaká systémová proměnná? Nebo přinutit aplikaci použití alternativní konfiguraci?

A další věc: proč (alespoň v Ubuntu 18.04) nefunguje medium hinting? Ve všech případech to má stejný efekt jak full hinting.

8
Hardware / Šifrování disku: heslo vs. TPM chip
« kdy: 10. 01. 2019, 11:49:37 »
Zdravím,

jak byste srovnali bezpečnost šifrování disku pomocí LUKS s vyžadovaným heslem a automatickým odemknutím pomocí TPM chipu jako Bitlocker?
Mě přijde, že ve druhém případě všechno závisí jen na bezpečnosti přihlašování do systému, v případě zranitelnosti je celé šifrování k ničemu .. ?

Jak by to fungovalo v případě LUKS + TPM + single user mode ?

9
Vývoj / Java: String constants a velikost bajtkódu
« kdy: 18. 12. 2017, 11:55:46 »
Ahojte,

nejsem žádný Javaguru, jenom jsem si trochu hrál s optimalizací  kódu a zarazilo mě, že pokud místo opakovaně použitého řetězce textu použiju konstantu-field (např. pomocí public static final String) tak se o poznání zvětší výsledný bytecode místo aby se zmenšil.  Při použití konstanty jako lokální proměnné se to dle očekávání aspoň nepatrně zmenší.

Co je příčinou? je tam nějaká režie podobně jako u dědičnosti (přesunutí společného kódu dvou tříd do nově vzniklé společné nadtřídy se "vyplatí" jen když je toho kódu dostatek) ?

10
Distribuce / Pomalý shutdown Xubuntu 14.04
« kdy: 19. 07. 2017, 11:35:58 »
Čaute,

mám tu jeden postarší notebook HP Compaq 610, Xubuntu 14.04.5 (Linux 4.4), všechno běží out-of-the-box, jenom mě rozčiluje, že těsně před vypnutím systému je asi minutu prodleva.

je to v okamžiku, kdy už jsou všechny procesy ukončené, filesystémy demontované, disk se vypne, větrák se netočí, na obrazovce svítí "reboot: power off" a čeká to asi minutu než se to vypne.

vygoogloval jsem akorát věci týkající se čekání na běžící proces a/nebo úplného zamrznutí systému, což ani jedno není tento případ. Zkoušel jsem i měnit nějaké parametry acpi v grubu, ale spíš se tím vždy něco jiného pokazilo než že by to v tomto pomohlo

díky za jakékoliv tipy

11
Software / Thunar 1.6.10 padne při přejmenování souboru
« kdy: 06. 01. 2017, 13:13:11 »
Čaute,

bojuju s aktuální verzí Thunaru, který je mj. přítomen i v aktuální LTS verzi Xubuntu 16.04.  Obsahuje brutální bug - náhodný častý segfault při přejmenování souborů, a možná i dalších operacích. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/thunar/+bug/1512120

Bug je známý, popsaný, neopravený, nicméně existuje oficiální patch a po Netu x-krát opakovaný návod jak si opatchovat, zrekompilovat a jak to pak krásně funguje. Děkující a oslavné komentáře. https://git.xfce.org/xfce/thunar/commit/?id=029012f4c39d9d3d9ae617491a69f76f54a4192f

Ale mě to prostě nefunguje. Zkoušel jsem to opakovaně a na různých počítačích, ale ta opravená verze se chová úplně stejně blbě jako originál.

Hoši z Xfce přiznávají, že ten patch neodstraňuje problém 100%, ale že tu situaci výrazně zlepší. Ale u mě se to nezlepší ani trochu.

Zkoušel jste to někdo?

12
Distribuce / Ubuntu 16.04 a linux-firmware-nonfree
« kdy: 02. 05. 2016, 10:29:25 »
Ahojte,

nevíte proč byl z nejnovějšího LTS odstraněn balíček linux-firmware-nonfree? Zdá se, že docela nedávno a zdá se že to zatím ani nikomu nevadí, i když bez toho nejedou různé TV tunery apod.

Ne že by byl problém (zatím) dostat tam starší verzi balíčku nebo příslušný firmware postahovat někde ručně, ale to asi není systémově korektní řešení ...

13
Vývoj / Java Web Start - podepisování aplikací
« kdy: 04. 03. 2016, 17:14:37 »
Ahojte,

potřeboval bych vysvětlit jistě jednoduchou věc:

1)
Java Web Start vyžaduje důvěryhodně podepsané aplikace nebo explicitní uvedení na Exception Site List. Ale přitom to nedělá nic jiného, než že to tu aplikaci stáhne a spustí, což můžu udělat ručně taky a o žádný bezpečnostní prvek nezavadím

2)
v případě, že aplikace má mít all-privileges tak musí být podepsaná vždy. Přitom stačí vlastní self-signed certifikát, který navíc ani nemusí být nainstalován mezi důvěryhodné certifkáty. Na druhou stranu, i když si ten certifkát nainstaluju, tak to stejně musím mít na Exception listu - nefunguje to s High security nastavením.

Kde je ten bezpečnostní přínos oproti nepodepsané aplikaci?

Díky

14
Bazar / HP upgrade bay
« kdy: 05. 11. 2015, 14:57:34 »
Ahojte

nemá někdo k odprodeji nadbytečný upgrade bay rámeček kompatibilní s HP ProBook 6550b ?

15
Distribuce / Xubuntu podpora 3 vs 5 let
« kdy: 07. 05. 2015, 22:46:10 »
Zdar

Doposud jsem pořádně nechápal co znamená 3-letá podpora Xubuntu, když používá identické repozitáře jako 5-leté Ubuntu. Před časem tu byla o tom vášnivá diskuse, myslím že bez výsledku, chtěl jsem na ni navázat, ale nepodařilo se mi ji dohledat.

Teď už vím, že 3-letá podpora Xubuntu znamená, že "Xubuntu team" bude po tu dobu udržovat své vlastní zlepšováky, zpravidla pomocí svých ppa, např. xubuntu-dev nebo xubuntu-extras.  Právě ukončená podpora Xubuntu 12.04 se projevila tak, že ze svých ppa odstranili všechny balíčky pro precise, vč. např. xfce-4.10. To znamená, že aktuálně není zřejmě žádná rozumná cesta jak provozovat ubuntu s xfce 4.10, protože ve 12.04 je stále jen 4.8 (s 5-letou podporou) a do 14.04 lze dostat jen xfce-4.12. 

Pro mě konkrétně to znamená, že v případě nutnosti přeinstalace systému bych musel buď zkousnout návrat k verzi 4.8 (s pár nepříjemnými bugy, které v 4.10 nebyly) nebo upgrade celého systému, o němž vím, že na starších strojích co mám bude fungovat hůř než to co je tam doposud. 

Tušíte někdo, jestli lze pro instalaci xfce-4.10 do ubuntu 12.04 použít např. repozitáře z Debianu 8 nebo Mintu 17.1 ?

Stran: [1] 2 3