Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - radioing

Stran: [1] 2 3 4
1
Najdete to i na stránkách pojišťoven.
https://www.rbp213.cz/cs/platci/obzp/a-39/
A platí to takhle minimálně 15 let.
Stačí alespoň jeden den v měsíci být státní pojištěnec nebo zaměstnanec a pokryje to celý měsíc.
A i na dalších webech si to můžete ověřit.
např https://www.prace.cz/poradna/pravni-radce/detail/article/koncim-v-praci-a-za-tri-dny-nastupuju-do-nove-mam-se-hlasit-na-urad-prace/
Možná jste byl OSVČ a tam je to možná jinak.
Mea culpa, mate pravdu, vedlejsi SVC se mi na dva dny preklopila na hlavni.

2
Pokud se nic nezměnilo, tak zdravotní není třeba řešit.
Stačí že alespoň jeden den v měsíci byl zaměstnanec a zdravotní je vyřešeno až do konce měsíce.
Tohle mate nejak overeno? Pred par lety jsem koncil PP v patek a novy PP nastupoval v pondeli a za so + ne jsem musel na konci roku zdravotni pojistovne pekne doplatit. Byla to nejaka stokoruna, ale stejne to pojistovne stalo za dopis.

3
Odkladiště / Re:Fotovoltaický ohřev vody
« kdy: 02. 07. 2023, 10:52:25 »
Byl by někdo, kdo má průměrnou denní spotřebu elektřiny v rod. domě >20 kWh, ochotný alespoň přibližně rozepsat, v čem se ty kWh spotřebují? My jsme začínali v RD na 5 kWh a dnes jsme někde kolem 7 kWh (přibyla myčka a suš.; ohřev vody a topení je na plyn, rekuperace není).

4
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 05. 02. 2023, 00:47:44 »
Par poznamek k tem wifi resenim:
1. 50 vs 75 ohmu
Cinitel odrazu na spojeni 50/75 ohmu je (75 - 50)/(75 + 50) = 0.2, vykonova bilance v miste spojeni je tedy (1 - 0.2^2)*100 = 96 % vykonu projde a 4 % vykonu se odrazi zpet. Pro koncovy stupen wifi zadny problem, bezne pracuje do anteny (pendrek apod.) s mizernym PSV 2 az 3, kde se toho odrazi vic. Nadto vykon +20 dBm = 100 mW je neco, co se bez problemu ztrati na aktivnim prvku k.s., popr. si k.s. snizi vykon v dusledku detekovaneho odrazu nebo zvysene teploty. V kazdem pripade je dobre snizit vys. vykon manualne na minimum - vykon neni potreba.
2. Koax
I tak mizerny TV koaxial jako CB130 za dnes uz cca 7 Kc/m (hlinikac s medi oplastenym ocelovym vnitrnim vodicem) ma utlum na 100 m: 22.5 dB/1 GHz, 34 dB/2 GHz, 53 dB/3 GHz, takze pri ~ 40..50 dB/2.4 GHz se 12 metru jevi jako cca 5dB..6dB utlumovy clanek. Samozrejme o neznamem kabelu otestovanem pipakem to nerika naprosto nic, staci, aby do nej nekdy v historii pronikla voda. Cut-off kmitocet tenkeho TV koaxialu je hodne vysoko, takze tu jde predevsim o ztratovost dielektrika a disperzi.
3. Utlumovy clanek
Urcite pouzit. Tech 6 dB -> 1/4 vykonu -> 25 mW prijimac sice neposkodi, nicmene uz i napeti v radu desitek mV na vstupu znamena, ze aktivni prvky vstupni casti prijimace vykazuji znacnou nelinearitu. Na ni vznikle intermodulacni produkty potom natolik snizi in-band SNR, ze demodulace a detekce signalu neni mozna. Zvlaste to plati v pripade OFDM (wifi N, AC atd.), ktery ma vysoky pomer mezi spickovym a strednim vykonem. Nekde vyse navrhovanych 40 dB by melo byt OK, snad jen aby to bylo 40 dB/75 ohmu, aby atenuator ucinne potlacoval echo vznikle na rozhrani 50/75 ohmu. Nicmene i se silnym echem by si mel prijimac poradit - koneckoncu to byl jeden z duvodu prechodu wifi ze single-carrier modulace na OFDM.
4. MIMO
V konfiguraci zabit a provozovat na jeden antenni vstup/vystup. V prenosovem kanalu tvorenem koaxem nema MIMO zadny smysl.
5. CDMA-CA
Ve scenari dvou ucastniku komunikace je to v pripade wifi naprosto bezproblemovy zpusob pristupu do kanalu a ztraty prenosove kapacity kanalu v dusledku kolizi jsou marginalni. Zpusob pristupu do kanalu a jeho rizeni u wifi v porovnani s klasickou Alohou je jako nebe a dudy.

5
Hardware / Re:Dostupnost: Raspberry Pi Zero 2 W
« kdy: 28. 06. 2022, 08:54:30 »
Tak stranka https://rpilocator.com/ vypada vic nez vymluvne.
Upton uz od vanoc slibuje 100k+ serie B4, ale kde nic, tu nic. A pokud se neco prece jen nahodou dostane do skladu k prodejcum, sw boty reselleru po tom okamzite chnapnou. Prinejlepsim se na Amazonu objevi par kousku za x-nasobek. Zkratka existuje prilis mnoho firem, co si na RPi postavily business, a ty jsou ted ochotny udelat cokoliv, aby nejake zelezo sehnaly. Standardni prodejci (RS,Fa,...) RPi preradily do kategorie totalni nedostupnosti.

6
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 06. 05. 2022, 21:31:07 »
Jakou výši platu lze očekávat, můžeš zjistit na jobs.cz. V korporátech, které jsi uvedl, se přijímací pohovory povětšinou vedou dvoukolově. První kolo je taková oťukávačka, zda to, co jsi uvedl v CV, zhruba sedí (na čem jsi dělal, co umíš, co bys chtěl dělat, v Ag), v druhém kole už se pobavíš se svým budoucím šéfem (ale to nejspíš i v prvním kole) a dostaneš nabídku - pracovní pozici a peníze, které odrážejí to, co sis řekl, plus možnosti firmy. Tady je potřeba říct, že tyhle korporáty jedou na tabulky, tzn., že pro danou pozici a zařazení existuje nějaký grade, jehož platové rozpětí je pevně stanovené a překročit horní limit je téměř nemožné - musel bys být zázračné dítě a ve firmě by tě moc moc a hned teď potřebovali. Ale to se nestává, neboť na moc moc a teď potřebovat jsou tu agenturní pracovníci. Tebe (podle CV) a tvůj grade ještě povětšinou schvaluje mateřská firma.
Počítej s tím, že těsně po škole budeš junior, i kdyby jsi při škole makal tři roky v CERNu. Když si řekneš moc málo, dostaneš dolní limit, když budeš v rozsahu, dostaneš přesně to, co sis řekl, když to přepískneš jen trochu, nabídnou ti maximum, když to přepískneš moc, tak vzhledem k pozici juniora hrozí, že druhé kolo nebude, v pozici seniora nebo team leadera se dá nějaká ta tisícovka přihodit. Faktem je, že pokud budeš průměrný zaměstnanec, tak jestliže sis řekl málo, budeš rok co rok dostávat přidáno o něco více než ten, co je na druhém konci rozpětí - po pár letech na tom můžete být zhruba stejně.
Neznám aktuální přesná čísla (a v každé firmě je to trochu jinak - podle finanční kondice, výhledu atd.), ale pokud máš dobré CV a pohovor vypadal pozitivně, nebál bych se si říct 60 kKč (Pha, výše uvedené korporáty). Můžeš zkusit i těch 70, jak tu někdo píše, ale to ti téměř jistě jako nástupák nehrozí. Pozice hodně zkušeného senior embedded je tak někde kolem 80, 85, a pokud bys moc kamarádil s Linuxem, tak i trochu více. Prostě je to korporát embedded, a i když se věci za posledních pár let trochu pohnuly, tak javisti jsou furt někde vpředu na 6ciferných číslech.

7
Studium a uplatnění / Re:Založení OSVČ v ČR
« kdy: 23. 02. 2022, 13:06:44 »
Pokud vím, tak v ČR neexistuje žádná právní úprava předepisující povinnost OSVČ mít zřízený tuzemský and/or podnikatelský účet nebo vůbec nějaký účet mít (za určitých podmínek - strop výše platby v hotovosti, DPH,...).
Můžete mít soukromý zahraniční účet a fakturovat na něj, jen je třeba počítat s tím, že finanční správa po vás může požadovat výpis - doložení platby - při kontrole. Taktéž pokud budete plátcem DPH, máte povinnost číslo účtu zveřejnit. Dále pokud budete chtít od banky půjčit, tak třeba na soukromý účet peníze neposílají. Případně můžete používáním účtu k podnikání na území jiného státu porušit pravidla ve smlouvě s bankou atd. Zkrátka je třeba zvážit pozitiva a negativa všech variant a podle toho se zařídit.

8
Bazar / Re:Koupím Raspberry Pi 4
« kdy: 06. 02. 2022, 09:59:18 »
Stejne tak jdou informace, ze ~$35 je neudrzitelna prave z duvodu mnozstvi komercnich projektu postavenych na 4B.
Proč? Snad naopak, čím víc lidí to kupuje, tím větší mají úspory z rozsahu a jednotková cena tak bude nižší, ne?
To by platilo v případě, že můžete trh zaplavit "libovolným  množstvím" 4B. Ale bohužel, nejsou součástky. Vím o firmě v ČR, co si do výrobku strčila RPi, a teď si rvou vlasy, že sáhly po 4B, a klidně by za ně dali $100, kdyby byly. A teď co s tím, přejít na trojku nebo jiný SBC? A takových je po světě asi dost.
Podívejte se, co se děje ve světě součástek poslední minimálně rok - nejen že nejsou IC, ale už ani diskrétní prvky (třeba teď nám chybí CoolMOSy) a ani pasiva (elyty musíme kupovat "čínské" i za cenu, že je budeme za rok vyměňovat). Firmy kupují eval. boardy, aby z nich vykuchaly součástky do svých výrobků, a klidně jdou i do reballingu BGAček. Navíc se na trhu objevili překupníci, kteří, kdo ví jak a kde, skupují nedostatkové komponenty a nabízí je za násobné ceny (> x10 není žádná výjimka). A jsou zákazníci, co to od nich kupují, neboť jim stojí na skladě výrobky za tisíce euro/ks.

9
Bazar / Re:Koupím Raspberry Pi 4
« kdy: 05. 02. 2022, 21:42:09 »
Tak Rpi4B je beznadejne vyprodane, pokud tedy nekdo nechce riskovat na Ali apod.
Podle vyjadreni z konce minuleho roku, kdy jeste bylo mozne tu a tam nejakou tu malinu nalezt (treba RPi shop mel par ks tak tri tydny pred Vanocemi), se mely 4B objevit nekdy na konci 1Q/22, nicmene potize s vyrobou 4B se ocekavaji az do konce Q4/22, resp Q1/23. Zakulisni informace dokonce hovori o tom, ze linky <=44 nm jsou minimalne pro letosek i pristi rok totalne vyprodane, cimzto 4B jsou mimo hru. A pokud se nahodou preci jen nejaka ta serie letos podari vyrobit, budou mit prednost komercni projekty (nekteri prodejci to verejne anoncuji). Nadnarodni distributori (Farnell, Mouser,...) z techto duvodu odsunuly terminy dodani nekam do Q1/23, ale s tim, ze se poslednich par tydnu termin stale posouva. Stejne tak jdou informace, ze ~$35 je neudrzitelna prave z duvodu mnozstvi komercnich projektu postavenych na 4B.

10
Hardware / Re:Přesnost Arduino váhového senzoru
« kdy: 04. 12. 2021, 20:16:43 »
0.001g váhy se běžně prodávají za pár korun. Neviděl bych v tom takovej problém.
Nojo, když oni si ti Číňani furt pletou přesnost s rozlišením...

11
Vývoj / Re:GCC optimalizace pro různé ISA
« kdy: 26. 10. 2021, 20:21:36 »
Jinak pokud jde o postupne tahani "konstant z pole", co treba pouzit spojeni enum a __COUNTER__:
Kód: [Vybrat]
#include <stdio.h>

enum {
    OPC0 = 0,
    OPC1 = 10,
    OPC2 = 20,
    OPC3 = 30,
    OPC4 = 40
};

#define CONCAT(a, b) a##b
#define CONCATW(a, b) CONCAT(a, b)
#define GETNEXTOPC  CONCATW( OPC, __COUNTER__ )

int main()
{
    int opc = GETNEXTOPC;
    printf("%d\n", opc);
    opc = GETNEXTOPC;
    printf("%d\n", opc);
    opc = GETNEXTOPC;
    printf("%d\n", opc);
    opc = GETNEXTOPC;
    printf("%d\n", opc);
    opc = GETNEXTOPC;
    printf("%d\n", opc);
    return 0;
}
s vysledkem
Kód: [Vybrat]
0
10
20
30
40

12
Vývoj / Re:GCC optimalizace pro různé ISA
« kdy: 26. 10. 2021, 18:49:12 »
cpulelpers.c:#define  instr_get_opcbyte()  (++n_opcode, (n_opcode == 1) ? OPCODE_BYTE_1 : FAILURE)
C makroprocessor jen nahrazuje detekovana makra v textu jejich expanzi, takze pri expanzi makra instr_get_opcbyte() je pro nej vse az k OPCODE_BYTE_1 text, ktery kopiruje, OPCODE_BYTE_1 expanduje na 0xnn, pak zase kopiruje (" : "), a nakonec expanze FAILURE. To az kompilator bere v potaz n_opcode = 0 a optimalizuje kod.
Ale asi presne nerozumim vasemu dotazu a ceho presne chcete dosahnout.

13
Vývoj / Re:FPGA s Verilog na PCIe kartě
« kdy: 17. 10. 2021, 23:10:03 »
CORDIC se dá například v Simulinku plácnout jako low level Xilinx blok. Implementaci vlastní "optimalizované" HLS funkce pomocí tohoto bloku jste nezkoušeli, nebo to dopadlo také mizerně?
Nejprve se nasadil wrapnutý IP core, a jelikož zbylo trochu času, tak ve finále design from scratch.

14
Vývoj / Re:FPGA s Verilog na PCIe kartě
« kdy: 17. 10. 2021, 20:48:51 »
Příklad z praxe - jistá nechutná ale primitivní matematická funkce.
Dík za info. Je možné ještě dodat, jaká matematická funkce to byla?
Ale jo, atan2(y, x) v převodu z kart. do polárních souřadnic někde uprostřed výpočtů.
Výsledná "ruční" implementace šla samozřejmě přes CORDIC. Původní HLS implementace podle zběžné analýzy CORDIC také nějak používala, ale byla obklopena spoustou smetí, na kterém si optimalizátor vylámal zuby a skončilo to, jak jsem psal. Došli jsme k závěru, že rozsah implementace byl způsoben univerzalitou a předpokladem argumentů větší šířky, kdy v implementaci stále zůstávaly takové konstrukty, jako if (y == 0) then result = 0; if (y/x) << 1 then result = y/x *(1 - LUT(..)) atp.
Že právě toto bude kandidát na blok ve VHDL bylo jasné od počátku, ale také nás zajímalo, jak se s tím překlad popere.

15
Vývoj / Re:FPGA s Verilog na PCIe kartě
« kdy: 17. 10. 2021, 13:49:34 »
Mimochodem máte s HLS nějaké hlubší zkušenosti z pohledu srovnání s vlastním "optimálním" řešením? Myslím tím spíše aplikace jako zpracování signálu.

Ano, ušetří to spoustu práce. Běžně to používáme na processing, který by se ve VHDL psal neakceptovatelně dlouho. Hraje se na to, že vybrané FPGA (třeba Zynq, Ultrascale,...) je už při designu hw vybráno tak velké, že se to tam v pohodě vejde a max clk je stále nad požadavkem (špatné to začne být, když si zákazník začne následně přidávat další náročnější funkcionality).
Psaní v HLS bych pocitově asi přirovnal k tomu, jak se v C snažíte psát optimálně pro 8-bit MCU. Tj. znáte architekturu MCU (registry, ISA, způsoby adresace) a zápisem algoritmu jdete architektuře naproti. Někdy to moc nejde, ale slušný překladač si s tím docela poradí a optimalizuje. Na čem to dojíždí v FPGA, jsou především dvě věci - složitější matematické operace (tady se překladači blbě vysvětluje, že stačí pouze ta a ta přesnost a třeba jen v nějakém oboru hodnot) a opakování bloků při paralelizaci apod. (tu mírnou neefektivitu, co odpustíte jednomu bloku v HLS, už snášíte se skřípěním zubů, když se ten blok použije 128krát).
Příklad z praxe - jistá nechutná ale primitivní matematická funkce. HLS vedlo k použití vyššího počtu stovek CLB + nějaká ta BRAM s variabilní latecí vstup/výstup v rozsahu do asi 100 Tclk. Při ručním návrhu v VHDL/RTL s přihlédnutím k tomu, že následné DSP core v dalším zpracování jsou stejně 18bitové a nám stačí 16bitová přesnost, se blok redukoval na necelých 40 CLB s fixní latencí 19 Tclk.

Stran: [1] 2 3 4