Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - D.A. Tiger

Stran: [1] 2 3 ... 33
1
Vývoj / Re:Čo je docker?
« kdy: 21. 01. 2024, 20:20:57 »
skusil som podman desktop, nie je tam moznost nastavit svetlu temu, tak to islo hned prec. nepotrebujem ani vediet o tom projekte viac ked taketo zakladne veci nevedia poriesit.

No, pokud te na takovem projektu v prvorade zajima barva GUI, tak se obavam, ze asi ani takovy projekt nepotrebujes...

2
Vývoj / Re:Čo je docker?
« kdy: 20. 01. 2024, 22:42:42 »
Hodne zajimavych a celkem srozumitelnych prednasek na tema Dockeru (a kontejneru obecne) probehlo na InstallFestu. Namatkou dve z nich, ktere by - dle meho nazoru - celou problematiku mohly solidne osvetlit (a jako bonus, hezky cesky ;-) ) :
Docker pod kapotou, aneb jak si udělat vlastní kontejner - Jan Seidl - https://youtu.be/sY4yNXIhiTw?si=GEgf2OTMAuHYuoUZ
Docker pro neznalé (Václav Pavlín) - https://youtu.be/A1nngnx8WDg?si=L-d-2Xc-bLljLfvN

Doufam, ze zas nejdu s krizkem po funuse, jak je posledni dobou mym dobrym zvykem. :-D

3
Vývoj / Re:Oblíbenost jazyků a frameworků
« kdy: 16. 01. 2024, 21:20:48 »

Chlape, ty seš dobrej nekromant :-) Tři vlákna, všechny už několik měsíců mrtvý, během pár minut...

Jo, uz mi to taky docvaklo. Holt, necekal jsem ze mrtvoly plavou tak blyzko u povrchu... :(

4
Vývoj / Re:Knihovna C++ pro práci se sítí
« kdy: 16. 01. 2024, 20:39:15 »
Boost?

5
Vývoj / Re:Oblíbenost jazyků a frameworků
« kdy: 16. 01. 2024, 20:31:25 »
C++ (stl, Foxlib, tinyxml2)
Lua   (lua-unit, lua-sql-sqlite3, lua-filesystem)
Bash

Knihoven pouzivam samozrejme vic, zalezi na pozadavcich projektu a nezminuji vlastni knihovny. Nekdy pouzivam na protytpovani GUI aplikaci Gambas Basic. Poradi ani oblibenost neresim, mimo Foxlib, kterou pouzivam temer vyhradne na GUI v C++. Mimo to taky nezminuji enginy jako Godot, nebo love (to je ale spis hrani, nez cokoliv jineho)

6
Vývoj / Re:C++ call back
« kdy: 16. 01. 2024, 20:16:02 »
A nebylo by mozna jednodusi vyuzit misto callbacku (labda funkci a pod) funktory? Vyhodou je to ze nemusis ziskavat ukazatel na konkretni funkci (nebo metodu) callbacku, a protoze funktor je sam o sobe trida, a do pole muzes ukladat rovnou instance techto trid. Dalsi benefit je v tom, ze muzes do nej primo implmentovat metody, ktere otestuji splneni dane podminky. Trida BASE_CLASS uz pak jednak nepotrebuje vedet detaily o provedeni callbacku a taky uz nepotrebuje zadny polymorfismus pro provedeni dane operace, protoze na vsechno co potrebuje k provedeni metody proccess( ) jednoduse zavola metody funktoru. Ziskas tim taky docela solidni nezavislost pri dalsim rozsirovani kodu, protoze pro kazdou operaci, kterou budes chtit resit callbackem pak naimplementujes novy funktor, ktery "vi" co je potreba udelat a co ma delat, a BASE_CLASS::proccess( ) to uz jen diriguje ;) 

7
Vývoj / Re:Načtení 2D pole v C
« kdy: 22. 11. 2022, 21:23:31 »
Ahoj, pár postřehů z rychlíku

1) Když deklaruješ proměnnou, tak ji co nejdříve také inicializuj a nečekej na chvíli, kdy ji budeš chtít použít. Velmi lehce se na to zapomíná a následky mohou být neblahé. Obzvláště to platí pro pointery!
2) Pokud nejsi schopný zaručit, že ti funkce neselže, pak vždy kontroluj alespoň její návratovou hodnotu, pokud něco vrací. V tomto případě se to týká funkce fopen( ), protože v případě, že se něco provede se souborem, který má otevřít (bude smazán, přejmenován, atd...) koleduješ si - v lepším případě - o segfault o pár řádku níže.

já chápu, že toto je studijní kód začátečníka. Přesto z vlastní zkušenosti považuji za důležité na to upozornit. Důsledky podobných opomenutí se v rozsáhlejším a komplexnějším kódu velmi špatně hledají. A nestačí o tom jen vědět, je potřeba si to vštípit do krve hned od začátku. Věř mi, že ti to hodně časem ulehčí život.

3) Proměnná i je zbytečná. Jenom ji inkrementuješ a a pak přiřadíš do max_i. Popřemýšlej, zda není lepší pracovat rovnou s max_i a i zrušit.
4) Navrhuji ti, abys přesunul podmínku max_j < j až za vnitřní cyklus. To proto, že V současné chvíli testuješ max_j proti všem pozicím elementů v řádku a to v každém cyklu opakovaně. Ale já bych řekl, tebe určitě zajímá, zda max_j neni náhodou menší než celkový počet elementů v řádku. A to budeš vědět až cyklus skončí.   

Tyhle nedostatky přímo funkčnost neovlivní, ale jednak znamenají plýtváním zdrojů mašiny (časem procesoru a pamětí) a jednak hrubě znesnadní čtení kódu v případě rozsáhlejšího souboru. No jen si představ jak by se to četlo, když by jsi měl těch vnořených cyklů několik a byly o něco delší.

5) Pokud vyloženě není tvým záměrem zjišťovat, kolik řádků a kolik elementů v nich je ve vstupu navíc (alespoň v původním zadání o tom nic nebylo), tak já osobně bych z cyklu vyskočil, jakmile bych dosáhl MAX_COLS  nebo MAX_ROWS. Tím si kód zpřehledníš a zjednodušíš, a odpadnou ti ty korekce před výpisem pole.

8
Za me, sen o tom, ze se z Popelky stane princezna, je sice super, ale je to pohadka. Ma sice smysl se ji snazit nejak naplnit, ale ja se rozhodl, ze se na to nebudu nijak upinat. Cas od casu jeste nejaky ten zivotopis odeslu - pokud me neco zaujme - ale nic uz od toho neocekavam. Ale co kdyby...

Mě se to (před lety) povedlo. Nevzdával bych to. Cítil jsem úplně ty samé pocity jako popisuješ, že nemám šanci, že mám smůlu, že to nepůjde. Šlo to. Dneska dělám přesně to, co jsem si tehdá vysnil.

Diky moc (a nejen tobe),
Cekal jsem ledacos, ale podporu a zpetnou vazbu uplne ne. Puvodne jsem chtel jen na svych vlastnich zkusenostech ukazat, ze tazatel ma brat nektere informace ponekud ... s rezervou. Ale tohle me skoro dojalo.

9
Dekuji moc za postrehy.   

Muzes prosim jeste trochu rozvest tu radu o pripojeni se k nejakemu projektu? Uz jsem o tom uvazoval, dokonce to i zkusil, ale zda se, ze to nepovedlo. Asi to bude znit blbe, ale v podstate, jak na to, nejaky min-how to?  Dik
Prakticky každý open source projekt má nějaké how to pro vývojáře. Např. Inkscape to má hezky zpracované a myslím, že i aktivně shání další vývojáře: https://inkscape.org/develop/

Ok, jeste jednou diky

10
Ano, v tomoto mas asi pravdu. Asi se neumím "prodat".

Napr.
Ne nudelal jsem 7 projektu za dvacet let. 7 projektu mam na githubu a to ja doprcic rozdil!
Koukal jsem na tvůj github na tvoje C++ projekty, pár postřehů k tomu:

  • Je to C++98, tohle už je dnes dost zastaralé, C++11 je minimum.
  • Používej smart pointery místo raw pointerů (viz bod 1).
  • Je tam dost věcí, které nejsou vyloženě špatně, ale neprošly by přes code review, např. dynamic_cast bez kontroly na nullptr.
Obecně je na tom vidět, že jsi spíš samouk a nemáš zkušenosti z velkých C++ projektů (nic proti tomu, každý nějak začínal). Pokud se chceš někam posunout, tak zvaž třeba participaci na nějakém open source projektu, protože tam každý pull request projde přes code review a dostaneš zpětnou vazbu.

Dekuji moc za postrehy.   

Muzes prosim jeste trochu rozvest tu radu o pripojeni se k nejakemu projektu? Uz jsem o tom uvazoval, dokonce to i zkusil, ale zda se, ze to nepovedlo. Asi to bude znit blbe, ale v podstate, jak na to, nejaky min-how to?  Dik

11
Junior vs. senior

Diky moc, ted uz mi to smysl dava

12
sorry, ale ja si myslim, ze to proste ten trh moc nechapes. a pokud pulku tehle komunikace dopustis, tajk je jasne, ze si firmy na tebe dovoli kdeco. ...

Ano, v tomoto mas asi pravdu. Asi se neumím "prodat".

Napr.
Ne nudelal jsem 7 projektu za dvacet let. 7 projektu mam na githubu a to ja doprcic rozdil!

13
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Drina je to pro lidi co na to nemaji talent ale snazi se sveho snu drzet zuby nehty.

Dospel jsem do nazoru ze nezalezi na jazyku jaky kandidat umi nebo chce se ucit, pro me je programovaci jazyk lopata co chytnu do ruky a nahazu s ni tu hromadu co mi nekdo pripravil.

Dulezutejsi pro tuhle profesi je schopnost dokazat pochopit zadani a umet si predstavit reseni. A umet si pak materializovat tu moji lopatu. Nebo spis umet tu lopatu materializovat pro jine.

Zaroven mi take vadi predstava junioru, ze dostanou vsechny informace co nejsou psane na stribrnem podnosu a oni jen pak naklepou to co jim ten zkusenejsi rekl bez toho, aby vubec vedeli proc to delaji.

To je celkem solidni obrat, rozhodne - alespon me - to zni uplne jinak nez predesla formulace. Me to vyzniva tak, ze idealni kandidat na juniorni pozici nema nadseni a sny a je stejne pohotovy a samostatny jako dlouholety protrely zkuseny programator. A pak mu to pujde skoro samo.

Mohu potom poprosit jak si alespon hrube predstavujete juniora a seniora?

PS. K tomu ze programovaci jazyk je jen "lopata", nastroj s Vami plne souhlasim. Jen s dvema rozdily : 1) Na to jsem urcite neprisel hned jak jsem napsal prvni radky kodu, nejaky cas mi to taky trvalo. Takze bych takove poznani urcite - ja osobne - necekal od zadneho novacka. 2) A s kazdym nastrojem je potreba  se naucit pracovat. Nekdy to jde jednoduse, jindy trochu hur.....

14

No... Člověk tak nějak po čtyřicítce (odhaduji). S nepříliš použitelnou angličtinou. Bez relevantního vzdělání. Jehož jediná praxe za 20 let je sedm projektů, každý o zhruba deseti CPP souborech (odhaduji podle těch projektů, co jsou na GitHubu). Nic ve zlém, mě ty reakce firem přijdou adekvátní.

V pohode, a odhad mate spravny. Aspon mi pisete konkretni nazory, konkretni postrehy, byt ty ... rekneme takove, ktere vyzneji negativne, misto nic nerikajicich frazi.

Jak jsem psal, u sedmi nezustane. Urcite jste si vsiml, ze ta aktivita tam vzrostla nedavno. Proc to jsem uz psal

Tak jako tak, moje reakce byla na to, ze bastliri (nekde, hadam, ze asi v Praze), kteri udajne neumi nic, maji plat jako seniori. Ja si nemyslim, ze by se dalo rict, ze bych neumel uplne nic. Ale vlastnich zkusenosti neverim tomu, ze takovy lidi k tomu vubec pusti. A kdyz se dostanou na juniorskou pozici, tak maji podle me sakra stesti (mozna skoro zazrak) a urcite to neni pravidlo - jak to mohlo vyznit od puvodniho tazatele.  To byl cely smysl toho sahodlouhyho romanku :)

15
Byt programator je drina a hodne lidi co vidam na pohovorech junioru jsou spis nadsenci co si vysnili tuhle praci.

To nepochybne je. Ale ukazte mi praci, ktera neni. Takovou, ktera cloveka opravdu uzivi a neni drina. Ja se na vsechno co ted delam vykvaknu a pujdu ji delat. Ono byt i uspesny a radny gauner je taky drina....

Stran: [1] 2 3 ... 33