Alarm ve firmě - Jablotron 100?

Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« kdy: 25. 10. 2014, 18:01:06 »
Ahoj,
nemáte prosím zkušenosti někdo s Jablotron Alarmem 100?

Moje situace je taková, že budeme pořizovat do firmy alarm, ale montáž bychom si rádi provedli svépomocí (rozuměj, budu ji dělat já, protože šéf nechce externí montážní firmu). Výběr alarmu je na mě.

Na trhu je mnoho typů alarmů, z čehož se mi nejzajímavější jeví Jablotron 100. Bohužel přístup Jablotronu je ve stylu - "není určeno pro koncové zákazníky, montáž jen certifikovanou firmou se proškolenými techniky". Přece montáž alarmu nemůže být tak složitá. Když už člověk dělá v IT mnoho let a s lecjakým hardwarem má zkušenosti. Bohužel se mi nedaří najít ani nějaký instalační návod (mám na mysli spíš instalace HW, jestli jsou tam nějaký jumpery vevnitř ústředny, které se musí přenastavit, zapojení sběrnice, vstupy a výstup, apod.).

Proto bych se rád zeptal:
Doporučili by jste mi Jablotron 100 nebo jiný alarm (napište prosím který)? Jaká je vaše zkušenost s JA100?

Děkuji mockrát.
Budu vděčný za jakékoliv rady.


.....

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #1 kdy: 25. 10. 2014, 18:36:38 »
rofl

Lol Phirae

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #2 kdy: 25. 10. 2014, 18:45:50 »
Z projevu inženýra Maliny, zástupce Elektrických podniků:
Vážení občané, vzácní hosté, s elektřinou je to prosté:
od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty,
odtud proud se přelévá do stodoly, do chléva,
při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu,
kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane,
kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.
Do každé rodiny elektrické hodiny!

 ;D ;D ;D

nobody

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #3 kdy: 25. 10. 2014, 18:56:29 »
poskladej si raci neco sam http://www.flajzar.cz/vzorove-sestavy/gsm-zabezpeceni-sms-volani/ a sam si to smontujes :)

Turban Legend

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #4 kdy: 25. 10. 2014, 18:59:34 »
Když mi nějaká firma nechce prodat hardware (obecně výrobek) a chce to zabalit do nějaké „služby“ či „řešení“ a nechce se se mnou podělit o znalosti a naopak všechno utajuje, tak to beru jako varovné znamení – pravděpodobně to nedělají proto, aby mě ochránili, abych si něco nezapojil špatně, ale proto, aby se mnou dříve či později vyjebali a zneužili svého nerovného postavení.


Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #5 kdy: 25. 10. 2014, 19:07:57 »
Moje situace je taková, že budeme pořizovat do firmy alarm, ale montáž bychom si rádi provedli svépomocí (rozuměj, budu ji dělat já, protože šéf nechce externí montážní firmu). Výběr alarmu je na mě.
No nechci být šťoura, ale já bych na tvém místě přesvědčoval šéfa, že jeho názor není správný, viz níže.


Na trhu je mnoho typů alarmů, z čehož se mi nejzajímavější jeví Jablotron 100. Bohužel přístup Jablotronu je ve stylu - "není určeno pro koncové zákazníky, montáž jen certifikovanou firmou se proškolenými techniky". Přece montáž alarmu nemůže být tak složitá. Když už člověk dělá v IT mnoho let a s lecjakým hardwarem má zkušenosti. Bohužel se mi nedaří najít ani nějaký instalační návod (mám na mysli spíš instalace HW, jestli jsou tam nějaký jumpery vevnitř ústředny, které se musí přenastavit, zapojení sběrnice, vstupy a výstup, apod.).
Přístup Jablotronu je stejný jako u mnoho jiných, vyjma čínských, výrobců.

Jen bych chtěl upozornit, že při montáži svými silami, ZTRÁCÍTE jakoukoliv záruku na výrobky/díly od Jablotronu. Jedině pokud by u Vás ve firmě pracoval člověk s certifikací od Jablotronu. TO ale asi pracovat nebude.

Ano otázku, že montáž přeci není složitá, jsem slyšel mnohokrát.
Pokud to někdo takto tvrdí, pak mu říkám, ano většinou to zvládne i cvičený šimpanz, ale jen do prvního průšvihu, který si pak musí taky sám vyřešit.

Instalační návody Jablotron předává přímo lidem, které k tomu účelu certifikuje. A ta certifikace stojí dost peněz.

A ještě jedna poznámka, možná ještě důležitější než to, že na samoistalaci nemáte záruku, a to ani na díly.

Nevím proč chcete instalovat alarm, asi proto aby něco chránil ? Má to nějakou spojitost s pojistnou smlouvou ? Či má to být napojené na PCO ?

Tak pokud to má být něco ve spojitosti s pojistnou smlouvou, či připojením na PCO, a má-li to mít nějaký právní účinek, pak to MUSÍ instalovat certifikovaná firma. Protože bez výstupního papíru od té certifikované firmy, při nějaké škodě či události se na ten alarm nebude brát zřetel.
A i kdyby pojišťovák tvrdil něco jiného, tak až se to stane odkáže likvidátor na smlouvu článek x § y že to musí být, a protože to nenamontovala firma se správným papírem, tak nezaplatí škody, a nebo bude velmi krátit.

Je to to samé, jako když si budete sám čistit komín, místo úhrady provedení revize kominíkovi, a nebo sám si budete "revidovat" elektrorozvody, místo aby to udělal revizní technik.
Jo ušetříte, a hodně.
A když to blafne/shoří, a nebudete mít papír od revizáka, tak pojišťovna udělá dlouhý nos.... 

No pokud to chce majitel firmy jen pro dobrý pocit, že má alarm, a pro to, že musí zakódovat a odkódovat při vstupu, jednodušší a levnější bude koupit něco v číně. K tomu bude i instalační návod. Efekt bude stejný.


Budu vděčný za jakékoliv rady.
Omlouvám se, že jsem neporadil. Jsou věci a děje u kterých zastávám názor, že i kdyby se mi to nelíbilo a bylo to za peníze, je nutno to nechat na firmy s certifikací. Nebo rozvaděč na 3F si taky vyměníte sami ? Tzv. Hobby systém ?

Je možné, resp. myslím si že to je dokonce i velmi triviální na instalace alarmu. Pouze možná moc titěrná práce. Přesto bych se do ní sám nepouštěl. A to i když jak píšeš máš zkušenosti (já taky) v IT dlouhá léta. Naučit se to dá. Nevím jestli by se mi chtělo experimentovat na zařízení za 20-50 tisíc (nebo kolik ten J100 stojí).

A možná i důvod mé lenosti - když to dělá ta certifikovaná firma, tam mohu trvat na funkčnosti tak jak chci a umožňuje mnou zvolený HW a SW, když si to budu dělat sám, tak od výrobce se budou hodně smát, protože když to nebude dělat to co má, budou tvrdit, že je to chybnou instalací, a pak budeš dělat co ? Koupíš to znovu ?

Když mi nějaká firma nechce prodat hardware (obecně výrobek) a chce to zabalit do nějaké „služby“ či „řešení“ a nechce se se mnou podělit o znalosti a naopak všechno utajuje, tak to beru jako varovné znamení – pravděpodobně to nedělají proto, aby mě ochránili, abych si něco nezapojil špatně, ale proto, aby se mnou dříve či později vyjebali a zneužili svého nerovného postavení.
Jistě výrobce Jablotron chce vyjebat s zákazníkem, protože trvá na prodeji se "službou". No nemám nic společného s Jablotronem, ale aby to nebyl ten případ, kdy se chce Jablotron chránit proti tomu aby někdo vyjebal s ním.

Upřímně, kdyby chtěl Jablotron vyjebat s tebou, tak naopak TI TO PRODÁ,  a malým písmem bude dole na dokladu napsáno, že neručí za závady způsobené neodbornou montáží. A když to blbě namontuješ a nebude to fungovat tak tvoje smůla.

Upřímně, pokud si chceš něco namontovat sám, tak si máš koupit v obchodě ne u výrobce. Výrobce nemá důvod ti to prodat.
Pak máš možnost jít do Baumaxu (nebo kamkoliv jinam) a koupit si Hobby sadu s návodem od Lády Hrušky jak to udělat rychle a levně.


--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #6 kdy: 25. 10. 2014, 19:52:29 »
Moje situace je taková, že budeme pořizovat do firmy alarm, ale montáž bychom si rádi provedli svépomocí (rozuměj, budu ji dělat já, protože šéf nechce externí montážní firmu). Výběr alarmu je na mě.
No nechci být šťoura, ale já bych na tvém místě přesvědčoval šéfa, že jeho názor není správný, viz níže.


Na trhu je mnoho typů alarmů, z čehož se mi nejzajímavější jeví Jablotron 100. Bohužel přístup Jablotronu je ve stylu - "není určeno pro koncové zákazníky, montáž jen certifikovanou firmou se proškolenými techniky". Přece montáž alarmu nemůže být tak složitá. Když už člověk dělá v IT mnoho let a s lecjakým hardwarem má zkušenosti. Bohužel se mi nedaří najít ani nějaký instalační návod (mám na mysli spíš instalace HW, jestli jsou tam nějaký jumpery vevnitř ústředny, které se musí přenastavit, zapojení sběrnice, vstupy a výstup, apod.).
Přístup Jablotronu je stejný jako u mnoho jiných, vyjma čínských, výrobců.

Jen bych chtěl upozornit, že při montáži svými silami, ZTRÁCÍTE jakoukoliv záruku na výrobky/díly od Jablotronu. Jedině pokud by u Vás ve firmě pracoval člověk s certifikací od Jablotronu. TO ale asi pracovat nebude.

Ano otázku, že montáž přeci není složitá, jsem slyšel mnohokrát.
Pokud to někdo takto tvrdí, pak mu říkám, ano většinou to zvládne i cvičený šimpanz, ale jen do prvního průšvihu, který si pak musí taky sám vyřešit.

Instalační návody Jablotron předává přímo lidem, které k tomu účelu certifikuje. A ta certifikace stojí dost peněz.

A ještě jedna poznámka, možná ještě důležitější než to, že na samoistalaci nemáte záruku, a to ani na díly.

Nevím proč chcete instalovat alarm, asi proto aby něco chránil ? Má to nějakou spojitost s pojistnou smlouvou ? Či má to být napojené na PCO ?

Tak pokud to má být něco ve spojitosti s pojistnou smlouvou, či připojením na PCO, a má-li to mít nějaký právní účinek, pak to MUSÍ instalovat certifikovaná firma. Protože bez výstupního papíru od té certifikované firmy, při nějaké škodě či události se na ten alarm nebude brát zřetel.
A i kdyby pojišťovák tvrdil něco jiného, tak až se to stane odkáže likvidátor na smlouvu článek x § y že to musí být, a protože to nenamontovala firma se správným papírem, tak nezaplatí škody, a nebo bude velmi krátit.

Je to to samé, jako když si budete sám čistit komín, místo úhrady provedení revize kominíkovi, a nebo sám si budete "revidovat" elektrorozvody, místo aby to udělal revizní technik.
Jo ušetříte, a hodně.
A když to blafne/shoří, a nebudete mít papír od revizáka, tak pojišťovna udělá dlouhý nos.... 

No pokud to chce majitel firmy jen pro dobrý pocit, že má alarm, a pro to, že musí zakódovat a odkódovat při vstupu, jednodušší a levnější bude koupit něco v číně. K tomu bude i instalační návod. Efekt bude stejný.


Budu vděčný za jakékoliv rady.
Omlouvám se, že jsem neporadil. Jsou věci a děje u kterých zastávám názor, že i kdyby se mi to nelíbilo a bylo to za peníze, je nutno to nechat na firmy s certifikací. Nebo rozvaděč na 3F si taky vyměníte sami ? Tzv. Hobby systém ?

Je možné, resp. myslím si že to je dokonce i velmi triviální na instalace alarmu. Pouze možná moc titěrná práce. Přesto bych se do ní sám nepouštěl. A to i když jak píšeš máš zkušenosti (já taky) v IT dlouhá léta. Naučit se to dá. Nevím jestli by se mi chtělo experimentovat na zařízení za 20-50 tisíc (nebo kolik ten J100 stojí).

A možná i důvod mé lenosti - když to dělá ta certifikovaná firma, tam mohu trvat na funkčnosti tak jak chci a umožňuje mnou zvolený HW a SW, když si to budu dělat sám, tak od výrobce se budou hodně smát, protože když to nebude dělat to co má, budou tvrdit, že je to chybnou instalací, a pak budeš dělat co ? Koupíš to znovu ?

Když mi nějaká firma nechce prodat hardware (obecně výrobek) a chce to zabalit do nějaké „služby“ či „řešení“ a nechce se se mnou podělit o znalosti a naopak všechno utajuje, tak to beru jako varovné znamení – pravděpodobně to nedělají proto, aby mě ochránili, abych si něco nezapojil špatně, ale proto, aby se mnou dříve či později vyjebali a zneužili svého nerovného postavení.
Jistě výrobce Jablotron chce vyjebat s zákazníkem, protože trvá na prodeji se "službou". No nemám nic společného s Jablotronem, ale aby to nebyl ten případ, kdy se chce Jablotron chránit proti tomu aby někdo vyjebal s ním.

Upřímně, kdyby chtěl Jablotron vyjebat s tebou, tak naopak TI TO PRODÁ,  a malým písmem bude dole na dokladu napsáno, že neručí za závady způsobené neodbornou montáží. A když to blbě namontuješ a nebude to fungovat tak tvoje smůla.

Upřímně, pokud si chceš něco namontovat sám, tak si máš koupit v obchodě ne u výrobce. Výrobce nemá důvod ti to prodat.
Pak máš možnost jít do Baumaxu (nebo kamkoliv jinam) a koupit si Hobby sadu s návodem od Lády Hrušky jak to udělat rychle a levně.

Děkuji za objektivní kritiku. Nezbývá mi než souhlasit a popovídat si s šéfem a vysvětlit mu, jak to ve skutečnosti je.

Ad čínská řešení: Už jednou jsem čínské řešení jednomu známému instaloval. Bohužel chtěl co nejnižší cenu a do Jablotronu jsem ho nepřesvědčil. Můžu rovnou říct, že neexistuje nic horšího než montovat čínský alarm, tak aby fungoval spolehlivě. Pak jsem se ještě půl roku modlil, aby se něco nepokazilo. Takže čínu už nikdy.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #7 kdy: 25. 10. 2014, 21:36:53 »
nemáte prosím zkušenosti někdo s Jablotron Alarmem 100?
Ne, Kupuju izraelsky systemy s armadni certifikaci firmy av-gad. Ty bez armadni certifikace jsou jen pro nenarocny aplikace (4 zony bez zalohy). Zalezi co chces hlidat.

Přece montáž alarmu nemůže být tak složitá. Když už člověk dělá v IT mnoho let a s lecjakým hardwarem má zkušenosti.
Slozity to neni ale musi se to umet. Bez treningu je to nemozny dat dobre, je tam hodne veci co se da zvorat. V podstate staci znat ohmuv zakon, pocitani obvodu, mereni odporu a kapacity multimetrem a mit do detailu nastudovanou ustrednu a par vzorovych schemat zapojeni. Neda se to naucit za den, ale tak za tyden ziskas zrucnost abys to mohl delat.

Kdyz si to chces udelat sam tak se zaregistruj jako zajemce kterej to chce prodavat. Poslou ti dokumentaci a hw na trenovani.

Turban Legend

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #8 kdy: 25. 10. 2014, 22:14:14 »
Tak pokud to má být něco ve spojitosti s pojistnou smlouvou, či připojením na PCO, a má-li to mít nějaký právní účinek, pak to MUSÍ instalovat certifikovaná firma. Protože bez výstupního papíru od té certifikované firmy, při nějaké škodě či události se na ten alarm nebude brát zřetel.
A i kdyby pojišťovák tvrdil něco jiného, tak až se to stane odkáže likvidátor na smlouvu článek x § y že to musí být, a protože to nenamontovala firma se správným papírem, tak nezaplatí škody, a nebo bude velmi krátit.

Co konkrétně je v té smlouvě od pojišťovny, prosím zdroj, citaci. Je tam odkázaná konkrétně firma Jablotron a její certifikace? Nebo je nějaký zákon/norma, kde by bylo napsáno, co je to „firma se správným papírem“?


Upřímně, pokud si chceš něco namontovat sám, tak si máš koupit v obchodě ne u výrobce. Výrobce nemá důvod ti to prodat.
Pak máš možnost jít do Baumaxu (nebo kamkoliv jinam) a koupit si Hobby sadu s návodem od Lády Hrušky jak to udělat rychle a levně.

Já ale nechci, aby to bylo levné. Já chci:

1) mít ten systém pod kontrolou, vědět, co se děje uvnitř, být nezávislý na jednom výrobci (moci si koupit různá čidla/moduly od různých výrobců a poskládat si přesně to, co chci)

2) aby tu fungovala konkurence, aby celý český trh se zabezpečovací technikou (potažmo bezpečnostní agentury, PCO) neovládala jedna firma – to považuji za nezdravé a nebezpečné prostředí – takováto koncentrace moci není v pořádku

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #9 kdy: 25. 10. 2014, 22:56:16 »
Citace
1) mít ten systém pod kontrolou, vědět, co se děje uvnitř, být nezávislý na jednom výrobci (moci si koupit různá čidla/moduly od různých výrobců a poskládat si přesně to, co chci)

2) aby tu fungovala konkurence, aby celý český trh se zabezpečovací technikou (potažmo bezpečnostní agentury, PCO) neovládala jedna firma – to považuji za nezdravé a nebezpečné prostředí – takováto koncentrace moci není v pořádku

To je přesně to, co mi na Jablotronu vadí. Veškeré informace od alarmu v podstatě putují buď k Jablotronu nebo nějakým proprietárním protokolem na PCO, který má SW zase od Jablotronu. Celý je to v podstatě blackbox.
Jablotron má v ČR monopol a otázkou je, jaké jiné alarmy (a komunikační protokoly) podporují bezpečnostní agentury v ČR.

Tom Liberec

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #10 kdy: 25. 10. 2014, 23:07:06 »
Turban Legend. To si to musís celé postavit. Je to tak dva roky co někdo na rootu psal, že to umí na Arduinu.

Navic budeš řešit i SMS bránu PCO apod. Nediv se, že si podobné věci Jablotron chrání, včetně přenosových protokolů.

Pokud trvás na bodu 2 ), pak se stan konkurencí.

Montovat si může kdo chce co chce pokud mu nevadí, že k tomu nebude mit certifikáty. Případne ze naruší JTS.

Tom Liberec

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #11 kdy: 25. 10. 2014, 23:11:15 »
Pavel Šlechta. Nečekáte, že vám Jablotron nebo Jablonet předa zdarma technologii aby jste si mohl hrát, či jim vytvářet konkurenci?


Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #12 kdy: 26. 10. 2014, 00:27:53 »
Kdyz si to chces udelat sam tak se zaregistruj jako zajemce kterej to chce prodavat. Poslou ti dokumentaci a hw na trenovani.
Mohu se mýlit, ale podle mého osobního dojmu, to až zas tak lehké nebude.

Minimálně budou asi chtít nějaké ty papírky potištěné z centrální banky, jako poplatek na vstup do klubu.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #13 kdy: 26. 10. 2014, 00:30:45 »
Děkuji za objektivní kritiku. Nezbývá mi než souhlasit a popovídat si s šéfem a vysvětlit mu, jak to ve skutečnosti je.
To bude rozumné.

Ad čínská řešení: Už jednou jsem čínské řešení jednomu známému instaloval. Bohužel chtěl co nejnižší cenu a do Jablotronu jsem ho nepřesvědčil. Můžu rovnou říct, že neexistuje nic horšího než montovat čínský alarm, tak aby fungoval spolehlivě. Pak jsem se ještě půl roku modlil, aby se něco nepokazilo. Takže čínu už nikdy.
Není čína jako čína. Před 5ti let telefon original china s androidem bylo něco prakticky (kromě hodu) nepoužitelného.
Dneska se výkonově a funkčně může rovnat těm korejským, či značkovým... (nebavím se o tom, že 90% se vyrábí stejně v číně)

Možná jsi jen zvolil špatnou čínu.
BTW: a funguje mu to ještě ?
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Alarm ve firmě - Jablotron 100?
« Odpověď #14 kdy: 26. 10. 2014, 00:41:53 »
Co konkrétně je v té smlouvě od pojišťovny, prosím zdroj, citaci. Je tam odkázaná konkrétně firma Jablotron a její certifikace? Nebo je nějaký zákon/norma, kde by bylo napsáno, co je to „firma se správným papírem“?
Připomínáš mi pana Jirsáka, ten taky chtěl přesné citace zákona a smluv. Upřímně:
1. co ti je po tom ? ale chceš-li to vědět zjisti si to.
2. však jsi dostatečně dokonalý aby jsis to dohledal sám.
3. a nebo jsi tak mozkově zbržděný, že nedokážeš pochopit smysl vět.

ale spíše 4. je pravdou. Nikdy jsi žádnou smlouvu s pojišťovnou nečetl. Stejně tak jsi nikdy neřešil pojistný případ škody či zcizení. Však si můžeš koupit zabezpečení kde chceš. A nechat si namontovat kým chceš.
A upřímně, co to tady vlastně plácáš.



Já ale nechci, aby to bylo levné. Já chci:
Tak to jsi první člověk, co nechce aby to bylo levné....

1) mít ten systém pod kontrolou, vědět, co se děje uvnitř, být nezávislý na jednom výrobci (moci si koupit různá čidla/moduly od různých výrobců a poskládat si přesně to, co chci)
Fajn, tvůj požadavek je plně legitimní. Však si ten systém napiš sám, jedině tak ho budeš mít plně pod kontrolou. Dokumentaci k výrobě součástek rozděl a nechej si to udělat u více dodavatelů.

Brání ti někdo si to poskládat sám ? Dokonce na netu je minimálně 200 návodů, a to včetně schémat.....


2) aby tu fungovala konkurence, aby celý český trh se zabezpečovací technikou (potažmo bezpečnostní agentury, PCO) neovládala jedna firma – to považuji za nezdravé a nebezpečné prostředí – takováto koncentrace moci není v pořádku
Chceš tvrdit, že neexistuje jiná firma na českém trhu než Jablotron ? Ale no ták. Zkus trochu používat internet.....
Svůj majetek můžeš zabezpečit vícero způsoby... A firem je na to dost.

Je otázka kolik jich však má kompatibilní systémy s PCO.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---