Jak vyřešit fóra na Root.cz

Re:Jak vyresit v podstate nefunkcni fora na root.cz
« Odpověď #15 kdy: 29. 09. 2014, 15:04:58 »
mam na mysli to co napisal Pavel... O stack overflowe bola len okrajova zmienka, teraz tu polovica ludi debatuje o tom co je na nom zle :D
Ano - přidám s ek té polovině - StackOverflow diskuze sou díky hodnocení příspěvků aspoň v mezích daného tématu. Co se týče diskuzí, tak tam budou asi emoce vždy (nelze se zavděčit všem). Jinak bohužel některé diskuze se opravdu utrhnou ze řetězů (v poslední době to byly všechny ohledně Mnichova), byl bych pro to, aby se tady nějaké moderování zavedlo a aby na základě nějakých hlasování bylo možné daný komentář skrýt (skrýt, ne smazat - to znamená, že kdo by chtěl, tak by si jej mohl zobrazit, na Youtube to tak funguje, i když od určitého počtu mínusů je komentář snad smazán automaticky).


Trollik

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #16 kdy: 29. 09. 2014, 15:49:24 »
Navrhuji nevodit uzivatele za rucicku jako ve skolce. Muze se zavest hodnoceni prispevku s tim, ze se deaultne zobrazi vsechny a nasledne si je muze profiltrovat zadanim tolerance / rozsahu hodnoceni a ty nevyhovujici se jen zakryji, chnologicky to bude v poradku, demokraticky a liberalne take.

Me si napriklad preje zobrazit kazdy navstevnik root.cz.

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #17 kdy: 29. 09. 2014, 15:57:00 »
Tohle tu poměrně dlouho bylo pod články a zprávičkami. Nejdřív se nekvalitní komentáře srkývaly (daly se rozbalit), pak jsme to po stížnostech upravili, že byly jen našedlé (stačilo najet myší). Čtenáři si stěžovali, že chtějí vidět všechno a většina to měla stejně v profilu vypnuté. Tak jsme to zrušili.

davkol

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #18 kdy: 29. 09. 2014, 16:00:46 »
Nejlepší jsou diskuze na AbcLinuxu, a sice s vlastním stylopisem.

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #19 kdy: 29. 09. 2014, 16:08:53 »
Konečně téma, kde se řeší StackOverflow.
Já se přidávám, StackOverflow je super.


Trollik

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #20 kdy: 29. 09. 2014, 16:11:18 »
Konečně téma, kde se řeší StackOverflow.
Já se přidávám, StackOverflow je super.
Hawrane, jsi taky super!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #21 kdy: 29. 09. 2014, 16:17:49 »
Tohle tu poměrně dlouho bylo pod články a zprávičkami. Nejdřív se nekvalitní komentáře srkývaly (daly se rozbalit), pak jsme to po stížnostech upravili, že byly jen našedlé (stačilo najet myší). Čtenáři si stěžovali, že chtějí vidět všechno a většina to měla stejně v profilu vypnuté. Tak jsme to zrušili.

Tohle stejne nemuze fungovat, protoze to lidi nepouzivaji tak, jak bylo zamysleno, ale casto spise jako nastroj osobni pomsty, kdyz za nekvalitni komentare oznacuji napriklad ty, ktere odporuji tomu, co sami napsali.

belzebub

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #22 kdy: 29. 09. 2014, 16:55:28 »
1) Nevím o žádné otevřené implementaci, která by se dala snadno nasadit. Netvrdím, že neexistuje. Tohle bude asi ten nejmenší problém.
Psal jsem to v puvodnim "dotazu" - discourse - http://www.discourse.org/ - proto jsem to sem vubec psal.

Co se konkretnich problemu tyce - je to opravdu MNOHEM slozitejsi, proto jsem doporucoval precist toto:

 http://blog.codinghorror.com/civilized-discourse-construction-kit/

pripadne toto:
 http://blog.codinghorror.com/the-just-in-time-theory/

Citace
I've long believed that the design of your software has a profound impact on how users behave within your software. But there are two sides to this story:

    Encouraging the "right" things by making those things intentionally easy to do.

    Discouraging the "wrong" things by making those things intentionally difficult, complex, and awkward to do.

Whether the software is doing this intentionally, or completely accidentally, it's a fact of life: the path of least resistance is everyone's best friend. Learn to master this path, or others will master it for you.

a mozna toto:
http://blog.codinghorror.com/please-read-the-comments/
Citace
What I learned building Stack Overflow, more than anything else, is this: the only form of moderation that scales with the community is the community itself. We became quite skilled at building systems for self governance of online communities, and one of the things I'm proudest of is that – if we did our jobs well – decades from now Stack Exchange will still be a network of viable, functioning, entirely self-governing communities.

It's always a people problem. This is absolutely true. But it's also true that software can profoundly affect people's behavior, and provide tools for encouraging positive behaviors while modifying and mitigating negative behaviors. All that stuff Anil Dash described as your responsibility? Discourse handles it automatically, even if the owner installs and then walks away forever.

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #23 kdy: 29. 09. 2014, 17:18:46 »
Diky tomu, ze jsem se zde nedavno ve foru na neco zeptal, a diskuse se velice rychle prelila pres uvodni fazi (ne, to co chces je blbost, protoze ja to delam jinak a tak je to lepsi)
Měl bys ale vzít taky do úvahy, že:

1. na SO se pohybuje _mnohořádově_ větší množství lidí, což samo o sobě hodnězvyšuje šanci, že se tam objeví kvalitní odpovědi

2. na SO jsou dost drsně moderované _otázky_ - pokud se zeptáš na krávovinu ("mám používat Gnome nebo KDE?") dáš otázku týkající se osobních preferencí ("používáte Gnome nebo KDE?") nebo nedodáš relevantní data ("mám router a Wifi AP, proč mi to nefunguje?"), je otázka okamžitě bez milosti zamčená. Podle mýho skromnýho odhadu by tím drsným sítem prošlo tak možná 10% otázek z Roota... Takže je to o tom, jestli chci dát uživatelům volnost, nebo je "kultivovat". Já osobně hlasuju spíš pro kultivaci, ale postoj redakce Roota je dlouhodobě spíš pro svobodu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #24 kdy: 29. 09. 2014, 17:22:16 »
Lze lidi kultivovat pomoci software? Cesi jsou narod, kde se nejspis vetsina lidi navzajem oslovuje "vole". Mam obavy, ze pozice softu, ktery by se s tim snazil neco udelat, je dost beznadejna.

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #25 kdy: 29. 09. 2014, 17:28:06 »
Lze lidi kultivovat pomoci software?
Tak vzdycky se daji pravidla nastavit tak, ze kultivovane lidi zvyhodnuji. Je to jenom otazka definice kultivovanosti a toho zvyhodneni :)

Oldrich

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #26 kdy: 29. 09. 2014, 17:38:33 »
Nejlepší jsou diskuze na AbcLinuxu, a sice s vlastním stylopisem.

to je tez muj subjektivni nazor. Zde i na jinych portalech mi pripada diskuze trochu 'neprehledna'. K tematu hodnoceni a podobne ptakoviny se podle me vyjadril jiz pan redaktor a podle me se redakce v tomto ohledu chova rozumne. Akutni duvod neco menit nevidim.

hawran

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #27 kdy: 29. 09. 2014, 17:58:25 »
souhlas, stary zpusob vyhovuje jak vam, tak nam, trollum, muzeme menit nicky a vytvaret falesny bzukot.

Re:Jak vyřešit fóra na Root.cz
« Odpověď #28 kdy: 29. 09. 2014, 18:53:40 »
2. na SO jsou dost drsně moderované _otázky_ - pokud se zeptáš na krávovinu ("mám používat Gnome nebo KDE?") dáš otázku týkající se osobních preferencí ("používáte Gnome nebo KDE?") nebo nedodáš relevantní data ("mám router a Wifi AP, proč mi to nefunguje?"), je otázka okamžitě bez milosti zamčená. Podle mýho skromnýho odhadu by tím drsným sítem prošlo tak možná 10% otázek z Roota...
To je podle mne to podstatné.

Belzebubův původní dotaz, který vedl k diskusi, která se mu nelíbí, by ve své současné podobě sítem na SO/SE nemohl projít. Jeho reakce pak také ne. Takže otázkou je, zda by Belzebub dokázal sám klást dotazy a diskutovat tak, aby dosáhl úrovně SO/SE. Pokud ano, proč to nedělá už teď? Pokud ne, byl by spokojenější než dnes, kdyby se mu ani nepodařilo úspěšně položit dotaz – ale nebyl by pak konfrontován s odpověďmi v diskusi?

Off-topicy a návrh na hierarchii
« Odpověď #29 kdy: 29. 09. 2014, 20:16:47 »
Off-topic může být současně prospěšný a současně nepříjemný:
Jednak je ochota návštěvníků fóra číst(/psát) off-topicy (flamewary, ...) silně individuální.
A dále má každý off-topic jinou míru off-topicovosti - jsou off-topicy 100%-ní i off-topicy 10%-ní.

Myslím si proto, že off-topicy by neměly být v žádném případě pronásledovány nebo dokonce mýceny. Někomu by určitě chyběly.
Problémem ovšem je, že v lineární diskuzi dělají off-topicy diskuzi velmi nepřehlednou, zvlášť když se smíchá flamewar o kadenci 50 ran/den s klidnou debatou o kadenci 5 ran/den.

Proč tedy neudělat diskuzi hierarchickou? Pozor, teď nemám na mysli hierarchii ve fórech obvyklou, kde rodič = příspěvek na který odpovídám.
Rodičem by měl být příspěvek, od kterého tvořím off-topic. Celé off-topicové vlákno by zůstalo lineární (tj. tvořili by jej sourozenci), dokud by od něj někdo nechtěl odbočit dalším off-topicem.

Otázka je, jestli by si uživatelé zvykli na takovýto systém, který není obvyklý, a nemršili by ho. Chtělo by to dostatečně návodný interface.

Mimochodem, nezná někdo implementaci výše uvedeného systému? Kdysi jsem hledal, ale nic nenašel.


3) Největší problém: lidi na Rootu mají tendenci hodnotit na základě emocí. Jako to už tady někdo výš zmínil. Typický příklad: Někdo napíše pod článek o LibreOffice, že mu ten kancelářský balík nevyhovuje, protože on používá funkce... a že mu proto přijde lepší MS Office. Jsou tam argumenty, je to věcný, velmi rozumný a relevantní názor. Pic, dvacet lidí to označí jako spam = přejí si, aby to bylo smazáno.

Kromě toho, že tlačítko „Nahlásit spam“ má sloužit k něčemu jinému, to jasně ukazuje, jakou váhu tu má názor, který se lidem nehodí do krámu. Přesně proto jsme zamítali jakékoliv nápady na diskuse, které se budou schovávat, pokud třeba dvacet čtenářů označí komentář za špatný. Takhle by tu nedostal prostor nikdo s menšinovým názorem. Což je podle mě dost závažný problém.

Pokud "mazání" nebude znamenat nevratné a zničující vyhlazení daného příspěvku, ale stane se jenom podkladem pro filtr, který si každý uživatel bude moci zapnout nebo vypnout - tak mi to nepřipadá špatné.

Ale možná by spíš mělo smysl věc otočit - umožnit uživatelúm, aby dávali plusy zajímavým/přínosným příspěvkům (ne těm, s kterými souhlasí!), a zapnutí filtru by pak uživateli umožnilo skrýt ty ostatní, nedostatečně zajímavé.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."