Má smysl se učit Cobol?

Tomas

Má smysl se učit Cobol?
« kdy: 26. 09. 2014, 12:27:16 »
Zdravim, ma v dnesni dobe vyuziti COBOL?? Mam moznost se ho zacit ucit ve skole, ale zas se nechci ucit neco co pote nevyuziju.
« Poslední změna: 26. 09. 2014, 12:56:16 od Petr Krčmář »


Miramel

Re:Cobol
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2014, 12:41:33 »
Dobrý programátor umí pět nebo šest jazyků v rámci stejného paradigma.
Takže, TY to ASI nevyužiješ, ale tím, že se naučíš COBOL, se zlepšíš v jiných jazycích.

Představ si, že bys chodil skákat přes švihadlo, no asi to nevyužiješ, ale protože se chceš naučit běhat přes překážky, může ti to dost pomoc.

hmmm

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2014, 13:10:53 »
Jeden kamarad se COBOLem dost sluzne zivi.

Papouch

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #3 kdy: 26. 09. 2014, 13:20:17 »
sam o sobe je celkem k nicemu, pokud se k tomu clovek nauci jeste dalsi veci kolem IBM vytvoru (googlete zOS, iSeries, as400, MVS, CL, DB2, PL1, Java, MQ...) tak je to poukazka na velmi slusny plat napriklad v nejakem bankovnim IT oddeleni

a02x

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #4 kdy: 26. 09. 2014, 18:02:26 »
offtopic:

Byl jednou jeden chlápek, zdatný to programátor v COBOLu. Devadesátá léta se přehoupla do své druhé poloviny a Jack si konečně začal získávat respekt a úctu, když se stal soukromým konzultantem specializovaným na konverze na rok 2000. Cestoval po celém světě a dělal pro prestižní firmy, trávil prací i 90 hodin týdně, ale stálo to za to. Ale několik let této monotónní práce se nakonec na Jackovi podepsalo a problémy se spánkem a noční můry o roce 2000 překročily únosné meze. Dohnaly Jacka k tomu, že začal přemýšlet, jak se roku 2000 vyhnout. Nakonec podepsal smlouvu s kryogenickou firmou a nechal se zmrazit do roku 2001. Chtěl být probuzen, až budou všechny oslavy i počítačové krachy dávno minulostí, jen aby mohl v klidu dožít. Tak ho šoupli do takové té skleněné ledničky, dali mu injekce na zpomalení tepu, nastavili datum probuzení a bylo.

Další věc, kterou Jack uviděl, byla velmi nezvykle zařízená místnost, naplněná velmi vzrušenými lidmi, kteří říkali věci jako ‚Je to zázrak!‘, ‚On žije!‘ a podobné. Byly tam kamery, jaké v životě neviděl, a vůbec spousta zařízení, které vypadalo jako ze sci-fi filmů.

Kdosi z těch lidí k němu přistoupil. Jack nedokázal zakrýt vzrušení:

„Už je po tom? Už je rok 2001? Je po všech těch oslavách a problémech?“

Ten chlápek mu začal vysvětlovat:

„Víte, není to úplně tak, jak myslíte. Víte, počítačový systém té kryogenické firmy nebyl kompatibilní s přechodem na rok 2000. Ve skutečnosti je teď o osm tisíc let později. Ale vůbec se tím netrapte. Někdo důležitý s vámi chce mluvit.“

Na to se na jedné zdi, která byla ve skutečnosti obří obrazovkou, objevila tvář muže, velmi připomínajícího Billa Gatese, patřící ve skutečnosti Presidentovi Země, a začala hovořit o tom, jak vypadá dnešní svět, aby se Jack nebál, že na celém světě vládne mír, nikde lidé netrpí hlady, vesmírný program byl přepracován a teď jsou na Měsíci a Marsu lidmi obývané kolonie. Technologie postoupila natolik, že každý má doma interface virtuální reality a může kdykoliv kontaktovat kohokoliv na celé planetě, sledovat jakoukoliv zábavu či muziku, zkrátka cokoliv.

„To zní báječně,“ povídá Jack, „ale zajímala by mě jedna věc. Proč se o mne všichni tolik zajímají?“

„Víte,“ povídá prezident, „rok 10000 je skoro za dveřmi. No, a ve vašich záznamech se píše, že umíte COBOL.“


mikrom

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #5 kdy: 26. 09. 2014, 20:33:31 »
A na akej skole sa to uci?

sisarp

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #6 kdy: 26. 09. 2014, 21:11:12 »
Jeden kamarad se COBOLem dost sluzne zivi.

Co je dost slušně?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #7 kdy: 26. 09. 2014, 21:33:31 »
@a02x: Jo, co bolo, to bolo, ale COBOL je neznicitelny.

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #8 kdy: 26. 09. 2014, 23:47:48 »
@a02x: Jo, co bolo, to bolo, ale COBOL je neznicitelny.

Ano máš pravdu, poprvé jsem o něm slyšel kolem roku 1976-7 kdy mne otec vzal do UVT Olomouc - takový menší počítač  ;D
A na střední znalost správné výslovnosti slova COBOL, a umění o něm 25minut plynně mluvit zajistila klid od zkoušení na dalších 7 měsíců.

dnes vím, že to je velmi starý jazyk, něco jako klínové písmo  8)
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Bla

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #9 kdy: 27. 09. 2014, 00:03:59 »
Pamatujete si někdo na výzdobu Pyramid?
Existuje seriózní vědecká skupina, která se domnívá, že to jsou zdrojové kódy napsané ve starší verzi COBOLu.
Povedlo se jim je i přeložit, bohužel po spuštění programu se počítač vždy teleportuje někam pryč.
Jiná vědecká skupina se domnívá, že kruhy v obilí jsou jen vývojové diagramy pro programy v COBOLu.

Ale COBOL bych se určitě učil, opravdu platí, že programátor by si měl vyzkoušet víc jazyků, než se v nějakém zabydlí.
Tedy že je jedno v čem programuješ, ale jestli se ti v tom dělá opravdu dobře a jsi v tom jazyce spokojený.
Přiznám se, že mě třeba řada věcí v C# připadá překomplikovaná a úplně mi nesedí.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #10 kdy: 27. 09. 2014, 01:04:19 »
Jo my se ucili COBOL jeste na CVUT. Vypadalo to tak, ze jsme dostali dokumentaci od jakehosi COBOLu, ktery byl jiz zrusen i s pocitacem, na kterem zil a podle toho jsme meli psat pro jiny COBOL, ktery zil na jinem pocitaci. Tak jsme napsali prvni program, kompilator na nas vyplivl asi milion sipek oznacujicich chyby. A nasledne vypukl hadrak a na COBOL uz nejak nedoslo. Zaplatpanbuh, na zkousku z vedeckeho komunismu take ne. To bych ten diplom asi nedostal.

JS

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #11 kdy: 27. 09. 2014, 09:27:36 »
Na skole? Ne. V praci? Proc ne?

Pokud nekdo pouziva obskurni technologii (jako je dnes Cobol, ano), asi pro nej bude nejlepsi, kdyz si lidi vychova sam. A pokud to nechce delat, z hlediska pracovnika to neni zadna skoda - protoze je technologie obskurni, neni velkou nevyhodou ji neznat.

sisarp

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #12 kdy: 27. 09. 2014, 11:21:16 »
Vychování lidí mi také přijde nejlepší. Ptali se mě jednou, jestli bych měl zájem právě se naučit Cobol. Když jsem ale chtěl nástup alespoň 60k, tak najednou otočili. Nevím, za kolik by chtěli někoho vychovávat, ale za méně tam půjde jen blbec. A pak bude prasit jako dnešní běžný Java programátor. Má to pak vůbec cenu?

bazmeg

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #13 kdy: 27. 09. 2014, 13:04:56 »
V COBOLE programovala moja mama este za tatality pracovala v PVT kde sa to pouzivalo na hromadne spracovanie dat. Vpodstate to bola taka nahrada za Javu a SQL v 80tych rokov.

Mama vystudovala ekonomiu, ale dostala miesto programatorky. o programovani nemala ani ponatia dali jej knihy, ktore si ma precitat a hotovo.

V tej dobe programator nesedel za pocitacom. Musel to naprogramovat na papier, doniest operatorom a ti to nahodili cez terminal do pocitaca. Nasledne oznamili programatorovi kde ma chyby a programator si ich musel opravit (zase na papieri) a tak stale dookola.

Juro

Re:Má smysl se učit Cobol?
« Odpověď #14 kdy: 27. 09. 2014, 22:21:10 »
Nie, nema zmysel sa to ucit.

Co sa tyka rozsirovania obzorov,  je kopec inych jazykov a technologii, ktorymi si mozes tiez rozsirit obzory. A su bud praktickejsie   alebo omnoho zaujimavejsie po teoretickej stranke (navrhova cistota, paradigma programovania a pod).

Co sa tyka prace, ak chce byt niekto nieco ako ,,vzacny expert, ktorych je malo", tak treba mat vyssie ambicie a nestavat to na tom, ze vie jazyk, o ktori ostatni nezakopli. Nenajde sa fakt ine, silnejsie a dlhodobejsie know-how nez COBOL?

Ked ta to v praci  prestane bavit, co potom? Zacnes si hladat inu a kym ostatni tvoji rovesnici budu mat v C.V. nieco zmysluplne, ty tam budes mat 2r COBOL-u. Prebijes to nejakou super expertizou z oblasti financnictva? Asi nie, tu mozu mat aj oni, akurat to dosiahnu bez toho, aby venovali cas tomuto jazyku.