Programuji mnoho let i v .NET i v C++ a viděl bych to asi takto.
Úvaha, že ten, kdo toho umí víc nebo složitější věci od počátku chybná. Potřebnost programátora je odvíjí od business modelu daného projektu. Svářeč po měsíčním kurzu bude brát více peněz než filizof s doktorátem.
Hodne peněz se točí v bankách s složitých informačních systémech. Tam může být zakázka klidně za miliardu. Teď si představte, že přijde nové zařízení EU a musíte přesat reporting centrální bance, jinak banka platí vysoké pokuty. To budou ty Java programátoři sakra potřební, že?
Troufám si říct, že v Česku se v C++ žádné velké (50 a více programátorů) projekty nepíšou. To si dovolí akorát Microsoft s Windows, Office apod.
Já osobně bych také nepsal velký složitý a důležitý software v C++, protože:
1) Síla týmu je určena jeho nejslabším členem. Když jeden špatný programátor napáchá chyby, které budou způsobovat nádhodné a neodhalitelné pády aplikace, těžko je někdo jiný odhalí. Zkuste dát někomu C ++projekt s miliony řádků kódu, který nikdy neviděl a říct mu:najdi chybu, padá to. Nedej bože, když na to dostanete absolventa, který viděl C++ z vlaku, že prý nikdo zkušenejší není. A pokud to zvládne, bude to trvat třeba i měsíce. Vyhozený čas a peníze. Ztracená zakázka kvůli prútahům.
2) V česku nesežente najednou 50 dobrých C++ programátorů. Prostě nejsou. Za jednoho budete rádi. Stará generace ještě používá C++ z roku 1993 a mají doma děti a manželku a na učení nečeho nového není čas. V práci to mají už na háku. A nová generace ve škole mastí Javu.
3) Vývoj v C++ trvá déle, stojí více peněz. A je riskantní.
V důsledku tedy C++ zbývá pro menší embedded projekty a desktop aplikace v QT. A za tím není tolik peněz. Řekněte mi, kdo s Forbesu (kromě Billa Gatese) zbohatnul v poslední době na softwaru napsaném v C++?