2U server jako domácí NAS

j

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #30 kdy: 15. 09. 2014, 08:42:44 »
Dnes se prodávaji disky s kapacitou v TB, ...

A? Zadnej disk neni dost velkej na to aby nebyl behem nekolika tydnu zcela zaplnen. Zcela osobne znam 30+lidi, jimz domaci diskova kapacita vpohode preleze 5TB a nemaji kam davat data. Problem s nedostatekem portu pak resej prakticky vsichni, protoze vyhazovat 1TB/2TB disky je precijen trochu skoda.


dustin

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #31 kdy: 15. 09. 2014, 09:59:10 »
A jak řeší zálohování? Postavit velké pole je sranda, ale pravidelně jej zálohovat už tak jednoduché a levné není.

omg

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #32 kdy: 15. 09. 2014, 10:16:29 »
koukni na J1900 pripadne obdobny bude mit i amd. ale osobne bych pockal na bay trail Y... pristi rok. snad to bude takova pecka jak to marketingove reci lici.

omg

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #33 kdy: 15. 09. 2014, 10:31:22 »
Na ebay koupis server vcetne vystroje s sas expanderem pro 22 disku ... za 3k Kc. Pravda, to je pro leckoho overkill ...
Důvod proč jsou tyhle vraky tak levný je, že do firmy si to nikdo nekoupí a domu si server s 22 diskovým expanderem koupí jen velmi specifický zákazník. Ostatní to nechtěj ani zadarmo.
... ale kupovat si krabicku na 4 disky (coz je nadoma tak rozumny minimum, nebot R5) za 20k jen proto, ze nic levnejsiho co by dalo aspon 50MB/s po siti se sehnat neda ...
Dnes se prodávaji disky s kapacitou v TB, když dám dva do raid1 tak mám pokoj. Můžeš prosím vysvětlit, proč do domácího NAS potřebuje někdo minimálně čtyři disky?????

Ale jo, ono si pod domácí každý představí něco jiného.

zrejme nekdo chce byt schopen saturovat domaci gigabitovou sit a nedoplatil by se za ssd.
4 disky 7200rpm v raid10 to je tak akorat na 100Mbit/s

Někdo

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #34 kdy: 15. 09. 2014, 11:47:47 »
zrejme nekdo chce byt schopen saturovat domaci gigabitovou sit a nedoplatil by se za ssd.
4 disky 7200rpm v raid10 to je tak akorat na 100Mbit/s

Tak to musíte mít hodně staré disky. Pokud vezmete běžné dnes prodávané 3,5" disky tak stačí i 5400 rpm (dobré zkušenosti mám s WD Red) a bez potíží s nimi gigabitový ethernet saturujete i s nepříliš výkonným serverem. Musí ovšem jít o sekvenční přístup, pro rychlý náhodný přístup jsou nutné SSD.


BrainLess

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #35 kdy: 15. 09. 2014, 13:43:27 »
Kazdej clovicek ma svoji genezi a i ja ji mam. Takze coby mladej uhrin jsem porad neco kutil/stavel a provozoval. Mimo jine i PC based NAS s 4x500GB diskama v softraid 5 na linuxu. Fungovalo to, filesystem jsem mel cryptovanej pres cryptoloop a aes ( blahe pameti ) ale proste to hlucelo a zralo cca 100W.

Takze dnes kdyz jsem zmoudrel a uz jsem starej uhrin tak mam NASku od Synology DS212j + 2x2TB v Raid1 a jsem spokojenej.

U2 based NAS nebrat zere to a hluci jako prase ..

Tom Liberec

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #36 kdy: 02. 10. 2014, 23:35:28 »
K otevřenému systému serveru na Debianu plánuji ještě Synology DS1813+ k VPSkam, co by profi řešeni.

K televizi na filmy mám Zotac Zbox  Celeron.

Čas je cennější než peníze,  ale pokud jsi mladý tak rozhodne něco kde nebude žádný větrák.

remet

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #37 kdy: 03. 10. 2014, 09:05:15 »
BrainLess: Tak kazdy ma ten vyvoj jiny. Ja jsem take kdysi zacinal na PC based NASu se 4 HDD 160GB. Tehdy jeste nic jako NAS krabicka neexistovalo a pokud by mi dneska 4 HDD stacily a veril bych, ze mi stacit budou, tak by ta krabicka byla dobra volba.

Jenze dneska mam PC based NAS s 20x4TB a do konce roku pribudou dalsi. Pri takove kapacite je pak financne i spotrebou nesmysl pouzit NAS krabicky.

Kazdopadne pouzit domu jako NAS klasicky server je fakt nevhodne (pokud nema clovek zvukotesnou komoru s klimatizaci a fotovoltaiku na strese).

Luděk Postrašil

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #38 kdy: 03. 10. 2014, 10:13:27 »
Jak to tak čtu, tak mě napadá, že by šlo v noci na noční proud mít ten server puštěný, topit s ním a těžit na něm Bitcoiny nebo jinou měnu. A přes den topit normálně plynem a platit to z těch vytěžených peněz. V létě by zase přes den mohla běžet klimatizace. A v noci se to topení taky hodí, protože noci bývají chladné i v létě. Přes den by ty služby serveru mohly běžet třeba na RPi s malou spotřebou - přepínalo by se to. Akorát RPi má zase menší výkon - ideální by bylo služby toho serveru poskytovat někomu v jiné časové zóně, aby ten server byl nejvíc vytížený, když my tady máme noční proud. Ještě by se to muselo propočítat...

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #39 kdy: 03. 10. 2014, 21:06:09 »
Jak to tak čtu, tak mě napadá, že by šlo v noci na noční proud mít ten server puštěný, topit s ním a těžit na něm Bitcoiny nebo jinou měnu.
Jako topení jistě ano, na těžení bitcoinů by ses musel vrátit časem protože dnes se přestávaji vyplácet i grafiky, natož historický server.

Travič

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #40 kdy: 04. 10. 2014, 11:03:00 »
Hmm, koukám že téma domácích serverů je citlivé a vyvolá vždy spoustu odpovědí. Podle mne je v současné době(říjen 2014) nejvýhodnější jako domácí NAS Dell T20 v očesané verzi cca za 7,3 KKč. Je naprosto neslyšitelný, dá se použít i jako WS( protože má WS desku) a spotřeba je také O.K. Původně jsem ho chtěl uspávat a budit přes wake up, ale nakonec mi stačí si ho manuálně zapnout když ho potřebuji  a když ho nepotřebuji přes telnet si ho z notebooku přes poweroff vypnout. Navíc, mám 3 roky záruku případné opravy na místě.

d0ctorX

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #41 kdy: 04. 10. 2014, 11:46:29 »
a jaka , ze je spotreba u toho Dellu ?

Travič

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #42 kdy: 04. 10. 2014, 12:18:54 »
a jaka , ze je spotreba u toho Dellu ?
Já to bohužel nemám čím změřit, nemám wattmetr, ale jeden německý kolega na svých stránkách uvádí 40W v idle režimu, což by odpovídalo je tam 54W procesor, pokud se uspává tak je důležitější,  kolik to má ve spícím režimu.

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #43 kdy: 05. 10. 2014, 08:25:22 »
Ten pocitacvbude tak kolem 50w. Když vezmu že 50w * 24h * 365d tak to je 438kwh *6? a výsledek je 2600kčs za rok provozu. Počítá se to takhle? Jestli ano tak když vezmu že to bude stát s dvouma diskama deset tisíc s životností 5 let tak to je 5000kčs náklady na domácí nas za rok.

Travič

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #44 kdy: 05. 10. 2014, 11:30:46 »
Ten pocitacvbude tak kolem 50w. Když vezmu že 50w * 24h * 365d tak to je 438kwh *6? a výsledek je 2600kčs za rok provozu. Počítá se to takhle? Jestli ano tak když vezmu že to bude stát s dvouma diskama deset tisíc s životností 5 let tak to je 5000kčs náklady na domácí nas za rok.
Hmmm, mám pochopení pro Vaši nedělní únavu po sobotním fetu, ....ale já NAS 24 hodin denně nepotřebuji, tak ho mohu vypnout, když ho nepotřebuji. Tady je asi zásadní problém v této diskuzi definovat jaké služby zajišťuje domácí NAS. Patrně u většiny je to centrální úschova dat, jako rodinné fotky a videa , oblíbené filmy. U vývojářů např. také zdrojové kódy z předcházejících projektů, které se dají uspůsobit příštím zákazníkům a mající poměrně velkou cenu, manuály a pod....Nevím jestli je to pravda, ale jeden bývalý kolega mi kdysi sdělil,že v datových centrech vypínají a zapínají  servery podle zátěže, aby ušetřili el. energii, tak proč ne doma.