2U server jako domácí NAS

Olaf

Re:Pouzitie 2U servru ako domaci NAS
« Odpověď #15 kdy: 01. 09. 2014, 00:57:42 »
... Dal bych prednost tomu, kdybyste tam juknul za mne a poucil mne, neznaleho. ...

Jestli to S/I je narazka na W/h tak se ftip povedl. ..

@JardaP: Byl to pokus o ftip :)


... Tedy kamna sice žerou "až" 2kW/h, ale reálně tak 16/60 kW/h = reálných 533 W/h ...

@Bla: Jsem sice dutá hlava, přesto jsem pochopil, co tím básník chtěl říct. Ale to, že jste W/h resp. kW/h "použil pro znazší pochopení problému a zcela záměrně" však nemění nic na skutečnosti, že je to blbě. Kamna sice žerou "až" 2 kW (tomu se říká příkon) a ne 2 kW za hodinu. Můžete sice napsat 2 kWh/h (2 kWh za hodinu), ale to jsme zase zpět u 2 kW (ve Vašem případě maximálního příkonu) atd.

Nicméně máte (a spousta předřečníků též) pravdu v tom, že použít starý server jako domácí NAS pro trvalý provoz není to pravé ořechové. Na hraní - proč ne.


Re:Pouzitie 2U servru ako domaci NAS
« Odpověď #16 kdy: 01. 09. 2014, 09:39:17 »
A jednak jsem to použil pro znazší pochopení problému a zcela záměrně.
Můj hard disk má kapacitu jeden pikobajt. Rozhodl jsem se po vzoru Bla pro číslem 1012 dělít namísto násobení, pro znazší pochopení problému;D

SB

Re:Pouzitie 2U servru ako domaci NAS
« Odpověď #17 kdy: 01. 09. 2014, 09:49:57 »
...A jednak jsem to použil pro znazší pochopení problému a zcela záměrně...

Jaké „znazší“ pochopení problému máte na mysli? Takové, že je potřeba přemýšlet nad tím, co měl pisatel na mysli? Obávám se, že podle dalších chyb vaše pozice někoho prcat není moc silná.

OMG

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #18 kdy: 01. 09. 2014, 11:40:04 »
Zdravim,
chcel by som sa Vas spytat, ci sa da pouzit starsi 2U server ako domaci NAS. Mam moznost kupit lacnejsie zelezo s nejakym xeonom 12gb ddr2 ecc atd... chcel by som tam dat nejake 4 sata disky v raid 5. Ide o to, ze ci server akceptuje aj obycajne sata disky a aka bude spotreba.
Chces to mit v baraku ve sklepe, nebo v byte v obyvaku? Krom hluku a tepla se priprav na spotrebu. Potrebujes NAS s xeonom? Planujes v tom mit treba ZFS s dedup? Pak je xeon, 12gb ecc ram k nicemu.

pkgng

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #19 kdy: 01. 09. 2014, 13:01:44 »
Zdravim,
chcel by som sa Vas spytat, ci sa da pouzit starsi 2U server ako domaci NAS. Mam moznost kupit lacnejsie zelezo s nejakym xeonom 12gb ddr2 ecc atd... chcel by som tam dat nejake 4 sata disky v raid 5. Ide o to, ze ci server akceptuje aj obycajne sata disky a aka bude spotreba.

Určitě to půjde, ale připrav se na to, že v nákladech na elektřinu proděláš kalhoty. Příkon takového železa začíná tak na 200W. Kolik to bude stát si jistě spočítáš sám.
Protože jsi nenapsal, jaký je v tom RAID řadič, těžko Ti někdo řekne, jestli bude akceptovat SATA disky. Existují řadiče, které neumí nic jiného (AMCC/3Ware), ale i o takové které umí oboje, SATA i SAS (LSI/HP/Areca).


Trittler001

Re:Pouzitie 2U servru ako domaci NAS
« Odpověď #20 kdy: 02. 09. 2014, 18:54:22 »
Mne bezi cca 3 rok nasledovna zostava:

NAS- QuadCore Q6600 2.66Ghz / 8GB DDR2 RAM / 2x sietovka / HW RAID 3Ware s 5x4TB
NAS2- Intel S4400 / 4x 750GB Sata /
NAS3- Zyxel 320   /2x2TB Sata /

Server Intel x3250 M2 / 2x300GB SAS /

Router - Vigor 2700VGSt / Cisco RV042 / Cisco RV180 / Zyxel P-870/
WiFi - 2x TP Link

Raspberry pi + WiFi anténa

Celková spotreba 350-370W podla aktualnej zataze

IMHO chybny merac... Uz len to starunke IBM x3250 mam hned vedla po ruke a v uplnom idle stave mi zeru 150 W konstatne. A to je srackova verzia s 2.2 Ghz DC pentium a 146 SAS diskami. Potom len samotny Q6600 si v idele stave berie okolo 40 W konstatne... S4400? Co to je? Nemyslis tu malu krabicku SS4000? Ak ano, ta ma v idle stave spotrebu 40W (v power save mode ;)... Zyxel 320 va HD access mode okolo 35W, v stand by len okolo 10 W... A vobec v celej tej zostave je 13 diskov. To proste na 370 W nevychadza.

Normalne si ma zneistil. Dnes som si kvoli tomu zaobstaral meracik Metex M-3860M. Cisla na nom boli zhodne s tym co mam v zasuvke. Na staruckom IBM (inak bezi nadherne) som spustil kopirovanie po sieti a spotreba stupla na 380-390W.....
http://s2.postimg.org/49tjmv0a1/IMG_20140902_182938.jpg
http://s27.postimg.org/vek352jer/IMG_20140902_182823.jpg

Takze imho chybny merac je niekde inde, ale nie u mna.....




Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #21 kdy: 12. 09. 2014, 20:03:49 »
Podle me je nejlepsi stary hw vcas vymenit. Nedavno jsem predelaval jednu mensi serverovnu. Bezelo ta sest serveru - spousta hluku, tepla a elektromer naskakoval jak jackpot sportky. Kdyz jsem odchazel tak na poloprazdnych policich tise predly dva servery.

Neco jsem nechal na dily v praci na dily a hromadu hodil do elektrosrotu. Ani ve snu by me nenapadlo si to doma zapnout. Tyhle veci jsou i zadarmo drahe a je lepsi si koupit dvoudiskove synology. Ale chapu, ze nekdo potrebuje hardcore reseni.

j

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #22 kdy: 12. 09. 2014, 20:57:59 »
a je lepsi si koupit dvoudiskove synology. Ale chapu, ze nekdo potrebuje hardcore reseni.

=> dostat za hodne penez ... nic. Tyhle krabky jsou totiz bud levne a zcela khovnu (cokoli do 10k) nebo naprosto nesmyslne drahe (vse ostatni). Na ebay koupis server vcetne vystroje s sas expanderem pro 22 disku ... za 3k Kc. Pravda, to je pro leckoho overkill, ale kupovat si krabicku na 4 disky (coz je nadoma tak rozumny minimum, nebot R5) za 20k jen proto, ze nic levnejsiho co by dalo aspon 50MB/s po siti se sehnat neda ...

Pokud nechces ebay, tak koukej http://www.servershop24.de/storage/dell/disk-array/dell-disk-array-powervault-md1000-2x-sas-sata-modul-2x-netzteil/a-108730/

A pak se podivej, co za to (tech +- 10k) poridis v provedeni synology/qnap/ a dalsich. K tomuhle potrebujes jeste supliky (koupis po max 2Eckach), a radic (koupis tamtez od nejakych 30Ecek) + zcela libovolny HW s prislusnym slotem (trebas nejaky ten 1U pidiserver s atomem kterej tam prodavaj kolem 30Ecek). Takze se sekumprdum vpohode vejdes do nejakych 15-20k a mas domaci pole pro 15disku, coz ti dava slusnej potencial ... poskladat tam rekneme 120TB v 3x R5 ;D.

dom

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #23 kdy: 13. 09. 2014, 01:27:25 »
Poridil jsem http://www.czc.cz/asrock-q1900dc-itx-intel-j1900/153620/produkt  8GB ram(max 16) a kdyz se na to soupne freenas/linux tak bych rekl, ze to se 4 disky 160MB/s da. Me to da pres sambu s jednim diskem pri zapisu jen neco kolem 80MB/s cteni jsem nezkousel.
Deska stoji se zdrojem 3K+ram 2x1800,- a disky lze dat nyni 6TB, takze 18TB kapacita raid pole je snad pro kazdou domacnost postacujici, spotreba bez disku ~ 10W, neni to delo, ale na takove to domaci zvykani bych rekl, ze staci.

Někdo

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #24 kdy: 13. 09. 2014, 09:48:40 »
a je lepsi si koupit dvoudiskove synology. Ale chapu, ze nekdo potrebuje hardcore reseni.

=> dostat za hodne penez ... nic. Tyhle krabky jsou totiz bud levne a zcela khovnu (cokoli do 10k) nebo naprosto nesmyslne drahe (vse ostatni). Na ebay koupis server vcetne vystroje s sas expanderem pro 22 disku ... za 3k Kc. Pravda, to je pro leckoho overkill, ale kupovat si krabicku na 4 disky (coz je nadoma tak rozumny minimum, nebot R5) za 20k jen proto, ze nic levnejsiho co by dalo aspon 50MB/s po siti se sehnat neda ...

Ale vždyť se to tu už probíralo tolikrát: http://www.senetic.cz/product/744900-421 - já mám starší variantu s N40L a za tu cenu jsem maximálně spokojený.

vana-hbx

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #25 kdy: 14. 09. 2014, 11:10:47 »
Na ebay koupis server vcetne vystroje s sas expanderem pro 22 disku ... za 3k Kc. Pravda, to je pro leckoho overkill ...
Důvod proč jsou tyhle vraky tak levný je, že do firmy si to nikdo nekoupí a domu si server s 22 diskovým expanderem koupí jen velmi specifický zákazník. Ostatní to nechtěj ani zadarmo.
... ale kupovat si krabicku na 4 disky (coz je nadoma tak rozumny minimum, nebot R5) za 20k jen proto, ze nic levnejsiho co by dalo aspon 50MB/s po siti se sehnat neda ...
Dnes se prodávaji disky s kapacitou v TB, když dám dva do raid1 tak mám pokoj. Můžeš prosím vysvětlit, proč do domácího NAS potřebuje někdo minimálně čtyři disky?????

Ale jo, ono si pod domácí každý představí něco jiného.

Bla

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #26 kdy: 14. 09. 2014, 11:36:14 »
Protože je to levnější než tohle?
http://www.4home.cz/olejovy-radiator-eta-1560-90000/


TomBA

Re:Pouzitie 2U servru ako domaci NAS
« Odpověď #27 kdy: 14. 09. 2014, 13:39:12 »
Celková spotreba 350-370W podla aktualnej zataze
Citace
Takze imho chybny merac je niekde inde, ale nie u mna.....
Nebudem teraz preberať či je spotreba tvojej zostavy viac ako 350W (hoci si myslím že PCnity má pravdu), skôr ma zaujíma načo potrebuješ doma zostavu, ktorá spotrebuje za rok energiu v hodnote niekde okolo 500-700€ (podľa toho ako nakupuješ energiu).
Taktiež neviem aký je účel tých troch zariadení, keď by to jeden malý stroj s povedzme i5 určite pohodlne zvládol a mal by si tam aj výkonovú rezervu. Ja mám s týmito NAS hračkami len zlé skúsenosti. Vždy keď chcem na nich urobiť niečo trošičku "advanced" narazím na software. Preto radšej malý server s mne známym OS. Raz som absolvoval recovery poľa zo Synology. Ďakujem, nikdy viac....

Sten

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #28 kdy: 14. 09. 2014, 14:38:31 »
Mám doma 45 W TDP procesor, desku se šesti SATA porty a šest 2 TB WD Redů v RAID 6. Cenově to vyjde tak na stejnou jako ten SAS server + čtyři 2 TB SAS disky (cca 20 kKč), gigabitovou síť to taky vytíží naplno (rychlejší doma asi nikdo stavět nebude) a spotřeba a hluk jsou hodně jinde. Oproti podobné krabce to stojí o dost méně, rozdíl reálné spotřeby je méně než 5 W (cca 250 Kč/rok) a můžu libovolnou část snadno vyměnit, pokud bych chtěl lepší nebo by s ní byly problémy.

Bla

Re:2U server jako domácí NAS
« Odpověď #29 kdy: 14. 09. 2014, 22:37:37 »
Ale zase tím nevytopíš obejvák ::) a taky to postrádá zvukový doprovod puštěné cirkulárky, já třeba bez puštěné cirkulárky neusnu! Když nám tudle vypli proud, musel jsem poprosit souseda, aby si vzal pilu a u hlavy mi alespoň řezal nohu od židle. Vyšlo by to, kdyby si na skříňku nevzal sekeru.