SSD disk - postupná ztráta výkonu

Tomas Dvorak

SSD disk - postupná ztráta výkonu
« kdy: 18. 08. 2014, 07:30:42 »
Zdravím,
před zhruba 3 měsíci jsem pořídil nový SSD disk Samsung SSD 840 EVO - 120GB. Běží v desktopu, na desce ASUS H81M-K. Na začátku vypadaly testy výkonu perfektně, tak, jak sliboval výrobce.

Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -tT /dev/sda1
 Timing cached reads:   17826 MB in  1.99 seconds = 8945.58 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1548 MB in  3.00 seconds = 515.63 MB/sec

Nedávno jsem zaznamenal, že systém je nějaký pomalejší a napadlo mě otestovat znovu výkon. A pohybuje se okolo 30% původních rychlostí:

Kód: [Vybrat]
Timing buffered disk reads: 456 MB in 3.01 seconds = 151.30 MB/sec
Na disku je 50% volného místa, trim aktivovaný a funguje, nic v konfiguraci se neměnilo. Systém je Ubuntu 14.04. Narazil jsem na fórum, kde řeší stejný problém: http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1862865/840-evo-performance-dropped.html

Nenapadá vás, jestli jde skutečně o HW problém a disk je na reklamaci? Setkali jste se s podobným chováním?

Mockrát díky.


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #1 kdy: 18. 08. 2014, 08:20:48 »
Mas TRIM aktivny na vsetkych urovniach?
Musi byt samostatne zapnuty pre particiu, pre lvm2, pre dmcrypt, ... a dalsie layery ktore su medzi datami a diskom.

Tomas Dvorak

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #2 kdy: 18. 08. 2014, 08:34:00 »
Mas TRIM aktivny na vsetkych urovniach?
Musi byt samostatne zapnuty pre particiu, pre lvm2, pre dmcrypt, ... a dalsie layery ktore su medzi datami a diskom.
Díky za odpověď, konfigurace je v mém případě strašně jednoduchá. Disk má jedinou partition, na které sedí ext4 (namountovaná s discard). Neprovozuji žádné šifrování, raid ani lvm. Jestli trim funguje jsem ověřoval třeba podle návodu http://andyduffell.com/techblog/?p=852

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #3 kdy: 18. 08. 2014, 09:56:17 »
Co je to ztrata vykonu? Ztrata cisel v benchmarku je totiz neco jineho. Pozorujes nejak subjektivne nebo objektivne pri praci zpomaleni systemu apod?
Chyba byla IMHO ve vyberu kastrovaneho SSD ktere si v necem hraje na neco co neni.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Ivan

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #4 kdy: 18. 08. 2014, 10:01:38 »
Co ti vypíše:
sudo fstrim -v /

Změní se po výše uvedeném příkazu výkon?


Tomas Dvorak

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #5 kdy: 18. 08. 2014, 10:14:09 »
Co ti vypíše:
sudo fstrim -v /

Změní se po výše uvedeném příkazu výkon?
Doběhne to v podstatě okamžitě, vypíše, kolik bytes bylo trimmnuto (cca 50GB), výkon se nijak nezmění. Opakované spuštění vypadá vždy stejně (podobné číslo, stejně  rychlý běh). Testoval jsem to už před několika dny, nechal disku i čas se s operací vypořádat a žádná změna.

Tomas Dvorak

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #6 kdy: 18. 08. 2014, 10:18:24 »
Co je to ztrata vykonu? Ztrata cisel v benchmarku je totiz neco jineho. Pozorujes nejak subjektivne nebo objektivne pri praci zpomaleni systemu apod?
Chyba byla IMHO ve vyberu kastrovaneho SSD ktere si v necem hraje na neco co neni.
Pozoruji znatelně pomalejší například start a indexování projektů v Intellij IDEA (mnoho malých souborů) - proto jsem začal hledat, kde je problém. S výběrem disku už teď nic nenadělám. Teď řeším, jestli je takové chování v pořádku nebo se jedná o závadu nebo špatnou konfiguraci.

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #7 kdy: 18. 08. 2014, 10:50:08 »
Evo :-\
Zkontroloval bych si vetsi firmware a cvičně bych výkon  přeměřil hned po rebootu.

VK

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2014, 10:55:07 »
Schválně jsem si zkusil spustit fstrim u mne (i když mám v fstabu discard) a:

Kód: [Vybrat]
fstrim -v /
/: 3446231040 bajtů bylo zahozeno
fstrim -v /
/: 0 bajtů bylo zahozeno

Poprvé to trvalo opravdu dlouho, až jsem si myslel, že se to kouslo. Podruhé to proběhlo téměř okamžitě (nebylo co zahazovat). Pokud se po opakování příkazu nic nemění, tak je to divné. Prvně bych zkusil zjistit, proč se to nemění.

Martin

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2014, 10:58:47 »
Disk má jedinou partition, na které sedí ext4 (namountovaná s discard).

V tom by mohl byt problem: operace trim/discard trva nejakou dobu a pouzitim mount volby 'discard' tak neni obecne doporucovane. Zkusil bych odstranit disrard z fstabu a misto toho spousted trim jako cron job jednou denne nebo tydne - melo by to uplne stacit.

Tomas Dvorak

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2014, 11:04:35 »
Schválně jsem si zkusil spustit fstrim u mne (i když mám v fstabu discard) a:

Kód: [Vybrat]
fstrim -v /
/: 3446231040 bajtů bylo zahozeno
fstrim -v /
/: 0 bajtů bylo zahozeno

Poprvé to trvalo opravdu dlouho, až jsem si myslel, že se to kouslo. Podruhé to proběhlo téměř okamžitě (nebylo co zahazovat). Pokud se po opakování příkazu nic nemění, tak je to divné. Prvně bych zkusil zjistit, proč se to nemění.

To je zajímavé. Zkoušel jsem teď na jiném PC s SSD a chová se to stejně, jako popisuješ. Napoprvé to jelo poměrně dlouho, napodruhé skončilo hned a také vypsalo 0. Na problematickém disku to vypisuje stále vysoké hodnoty i při opakovaném spuštění. Zkusím se odrazit od toho, díky za tip.

Martin


VK

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #12 kdy: 18. 08. 2014, 11:48:27 »
Viz discard mount option:
https://patrick-nagel.net/blog/archives/337
http://oss.sgi.com/pipermail/xfs/2011-November/015320.html

Já vím, že spouštět fstrim v cronu by bylo asi lepší z hlediska rychlosti, a u intenzivně používaného disku by byl asi rozdíl patrný. Nicméně při běžné práci snad rozdíl poznat není? Lekl jsem se, že někdo objevil, že discard v fstabu nějak disku škodí, ale to se snad zatím neprokázalo?

trubicoid2

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #13 kdy: 18. 08. 2014, 12:24:32 »
no a mas zapnuty overprovisioning? to prej udela hodne, ale prijdes o cast kapacity
bez nej mas sice vic mista, ale bude se to zpomalovat

ja to mam treba na 250GB 840Pro takto:
Kód: [Vybrat]
hdparm -N /dev/sde

/dev/sde:
 max sectors   = 450106372/500118192, HPA is enabled

doporucuju vse zalohovat, disk smazat pomoci hdparm secure erase (treba http://www.thomas-krenn.com/en/wiki/SSD_Secure_Erase)
zapnout HPA a tim i overprovisioning (treba http://www.thomas-krenn.com/en/wiki/SSD_Over-provisioning_using_hdparm)
udelat partice, naformatovat, obnovit zalohu

trubicoid2

Re:SSD disk - postupná ztráta výkonu
« Odpověď #14 kdy: 18. 08. 2014, 13:37:09 »