Co se učit za programovací jazyk?

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #60 kdy: 09. 08. 2014, 15:37:15 »
Taková diskuze nemá cenu, když máš problém s porozuměním psaného textu.
Student má pravdu v tom, že to trochu dramatizuješ. Můžeš mít v principu pravdu, že v oblasti javy bude vždycky větší nabídka než v oblasti jánevímjakých mainframů, ale tak, jak's to napsal, to pravda není - java se etablovala jako enterprise technologie a bude mít úplně stejnou setrvačnost jako ten COBOL, ze stejných důvodů. Za dvacet let tady možná někdo vytáhne, že v programovacím jazyce UberCoolNewLanguage je převis, zatímco starou dobrou Javu vyvažují podniky zlatem...


Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #61 kdy: 09. 08. 2014, 15:38:47 »
bude vždycky
= v krátko/střednědobým horizontu.

perceptron

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #62 kdy: 09. 08. 2014, 15:40:10 »
Citace
Samozřejmě moderní jazyky typu Node, C#, Java programátoři malých projektů, dost možná po pěti-deseti letech skončí v propadlišti dějin. Takže tam bych se bál.
java ma enterprisove riesenia vehementne nasadzovane minimalne od 2000, takze je zakopana dost mohutne, takze tam bude coboloidnej / abapoidnej / udrziavacej roboty stale habadej. (krasne joby, kde udrziavate java 1.4 aplikaciu)

a ked uz sme pri casovych odhadoch, tak node.js je tu uz tiez takych pat rokov :-)


tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #63 kdy: 09. 08. 2014, 15:54:50 »
tak node.js je tu uz tiez takych pat rokov :-)

co je to za argument? Znas firmu Borland?

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #64 kdy: 09. 08. 2014, 16:04:28 »
Mirek Prýmek: prolog jsem videl vic jak 1 den :) nahazej sem kolik chces technologii a na pulku ti kyvnu ze jsem to videl a to je ten problem: tohle vlakno je o tom ze si dneska sednu a cca 2-3 roky budu investovat do >studia<. a vem jed na to ze kdyz se do neceho pustim tak nad sebou upletu takovy bic a celibat ze to tezke hledani technologine No. 1 bude mit smysl :) tohle vlakno neni o pricichnuti k cemukoli, co potkam na sidlisti ve vecerce a budu si s tim hrat. hranim si, preslapovanim a dumanim co dal zatim travim vetsinu casu. a uz me to dopaluje k silenstvi...

Bla: diky moc, SAP a vse kolem sapu se tu i ve vlaknu "jak dlouho jsem schopen kodit" objevuje v ruznych podobach, taze si pisu a neco si o tom nastuduju :)


Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #65 kdy: 09. 08. 2014, 16:08:14 »
Mirek Prýmek: prolog jsem videl vic jak 1 den :) nahazej sem kolik chces technologii a na pulku ti kyvnu ze jsem to videl a to je ten problem: tohle vlakno je o tom ze si dneska sednu a cca 2-3 roky budu investovat do >studia<. a vem jed na to ze kdyz se do neceho pustim tak nad sebou upletu takovy bic a celibat ze to tezke hledani technologine No. 1 bude mit smysl :) tohle vlakno neni o pricichnuti k cemukoli, co potkam na sidlisti ve vecerce a budu si s tim hrat. hranim si, preslapovanim a dumanim co dal zatim travim vetsinu casu. a uz me to dopaluje k silenstvi...
No jestli's měl s Prologem nějakou větší zkušenost, tak nechápu, jak's mohl napsat to, cos napsal :)

Jinak ale chápu. Ono je to tím, žes nenapsal to nejdůležitější: o co ti vlastně jde, proč se to chceš naučit. A kolik zkušeností s čím doteď máš. To jsou docela důležitý informace, bez kterých asi dostaneš reakce, který ti nic nedají...

perceptron

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #66 kdy: 09. 08. 2014, 16:22:11 »
tak node.js je tu uz tiez takych pat rokov :-)

co je to za argument? Znas firmu Borland?
to nebol argument, to bola poznamka bokom.

borland a ich pascal / delphi boli  skvela vec :-)

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #67 kdy: 09. 08. 2014, 16:46:55 »
No jestli's měl s Prologem nějakou větší zkušenost, tak nechápu, jak's mohl napsat to, cos napsal :)

ted to zas nechapu ja. kdyz dam do jobs prolog tak se nic nestane. coz mi tu lidi omlati o hlavu... (zlehcuju to, ale oni maji pravdu) ale musim taky hledat cestu jak se tim realne uzivit :) nemam iq 999 abych delal nevim jakou orientalni vec, stavel roboty, sefoval google a bral 150k za mesic :) musim realne vazit svoje schopnosti ;) nebo si myslis neco jineho? povidej :)

Jinak ale chápu. Ono je to tím, žes nenapsal to nejdůležitější: o co ti vlastně jde, proč se to chceš naučit. A kolik zkušeností s čím doteď máš. To jsou docela důležitý informace, bez kterých asi dostaneš reakce, který ti nic nedají...

o co mi jde, proc se to ucit: na to fakt nevim co bych napsal. asi protoze jsem levej jak savle a jedinej spusob je zivit se hlavou :D

co jsem doted delal: prave ze houby s voctem :D :D to je ten duvod proc hledam nejakou DALSI oblast kterou budu drtit a proste se uvidi... konkretni plany nejak nemam a kristalovou kouli taky ne. napriklad ja jsem ten clovek, co tu pred casem brecel s Hadoopem. bitvu jsem vybojoval ale v oblasti velkych dat mam mnoho otazniku a "ale" a aktualne mi ta oblast neprijde tak atraktivni abych se tim vazneji zabyval. rozhodne to ale sleduju a pricichavam novym vecem (v oblasti big data) aby mi neujel vlak.
dal mam rad databaze. momentalne nastupuji na vlak nosql databazi (mongo) a obecne se zajimam co se deje ve svete grafovych a sloupcovych db. co se sql db tyce (Oracle, MS) tak to je pro me obrovska vyzva a rozhodne se tomu v budoucnu chci nejakym zpusobem venovat. ale tam je toho tak strasne moc ze mi este nejakou dobu bude trvat nez vymyslim jakou cestou se dostat na kone :D
celou datovou anabazi zavrsuji data miningem, kterymu se venuji jiz nejakou dobou... a paradoxne na to netlacim, protoze na to ani tlacit nejde. snazim se do sebe dostat statistiku a matiku co za tim je a to je na hafo dlouhy lokty. ale rekl bych ze to nekam vede. ucim se treba Rko, SPSS... dal jsem si deadline do 30ti ze si to povodim na rozumnou uroven :D :D

a proc hledam dalsi programovaci jazyk? protoze od te doby co jsem opustil lego a zacal jsem si hrat s PC vlastne porad programuju a programovani me bavi a nerad bych ho opustil pres vsechny aktivity co delam. a citim ze bych si nasel cas se venovat dalsimu programovacimu jazyku (v ramci uceni 2-3 roky)

+ mam rad Linux <3 :)

ps: jmenoval jsem ze bych se rad venoval Microsoft SQL Serveru. asi si tady lidi budou myslet ze jsem magor (nejsou daleko od pravdy). ale proste mi nevadi mit vidle pouze na MS SQL Management Studio a tam si rubat SQL a nejake management veci kolem db. to me moc bavi :) ale zbytek veci na MS mi proste jde proti srsti :D ja nevim, asi vyhledam pomoc psychologa. ovladaci panely, divnej microsofti font, internet exzadek a kdovi co dal...

radill

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #68 kdy: 09. 08. 2014, 16:47:34 »
tohle vlakno je o tom ze si dneska sednu a cca 2-3 roky budu investovat do >studia<. a vem jed na to ze kdyz se do neceho pustim tak nad sebou upletu takovy bic a celibat ze to tezke hledani technologine No. 1 bude mit smysl :)

Jak je to myšlené? Naučit se technologii zvládne každý, ale ne každý je schopný ji využít. V tvém věku je to asi zatím jedno, ale i tak to bude dost důležité za pár let.

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #69 kdy: 09. 08. 2014, 17:05:02 »
tohle vlakno je o tom ze si dneska sednu a cca 2-3 roky budu investovat do >studia<. a vem jed na to ze kdyz se do neceho pustim tak nad sebou upletu takovy bic a celibat ze to tezke hledani technologine No. 1 bude mit smysl :)

Jak je to myšlené? Naučit se technologii zvládne každý, ale ne každý je schopný ji využít. V tvém věku je to asi zatím jedno, ale i tak to bude dost důležité za pár let.

mno, ja se to chci naucit metodou znam vsechna zakouti i uskali. ctu blogy guru od fochu, zajimam se o best practice atd atd... takze je otazka, kazdy zvladne naucit a dejme tomu znalost na solidni urovni kdy pak muzes vyrukovat s tim ze to fakt ovladas a ze jsi schopen neco produktivne delat... v mem veku je to sice jedno, ale ja myslim do budoucna. a ty roky (2-3) neberte exaktne. ja tim jen vyjadruju ze do toho chci investovat vic casu nez co trvaji 2 vikendy

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #70 kdy: 09. 08. 2014, 17:09:38 »
ted to zas nechapu ja.
Myslel jsem to tak, že mezi javou a prologem je asi tak dvě stě světelných let, zatímco mezi javou a c++ jsou dva metry. Takže jestli je něco opakem javy, tak je to spíš prolog než c++. Ale to je jedno, nechme to už být, ať neplácáme o blbostech, když's otevřel takový hezký téma :)

o co mi jde, proc se to ucit: na to fakt nevim co bych napsal. asi protoze jsem levej jak savle a jedinej spusob je zivit se hlavou :D
No tak buď se chci naučit nějaký jazyk proto, že je po něm aktuálně scháňka, takže doufám, že mi to pomůže za rok sehnat lepší job, nebo to chci udělat třeba proto, abych se naučil něco úplně nového, abstraktního, co mi pomůže být "lepším programátorem" v obecnějším smyslu, takže moje cena bude růst konstantně a budu mít šanci dostat se na zajímavější projekty, ale nutně nechci hledat novou práci ausgerechnet teď.

Nebo třeba spousta lidí kouká na nějaký nový jazyk jenom tak čistě ze zvědavosti. Já třeba takhle občas kouknu na Haskell, ale nějak se mi nedaří se do něj ponořit a získat k němu vztah ;)

aktualne mi ta oblast neprijde tak atraktivni abych se tim vazneji zabyval. rozhodne to ale sleduju a pricichavam novym vecem (v oblasti big data) aby mi neujel vlak.
Ehm. Nevím o ničem aktuálnějším a atraktivnějším než big data :) Kdybys s tím uměl nějaký slušný psí kusy, okamžitě bych ti zprostředkoval nabídku spolupráce :)

dal mam rad databaze. momentalne nastupuji na vlak nosql databazi (mongo)
Jo, to je asi taky dobrá oblast. I když mně osobně to přijde trochu much ado about nothing... Trochu inteligentnější hashtabulka no, to je toho ;)  (dělám si srandu)

ale tam je toho tak strasne moc ze mi este nejakou dobu bude trvat nez vymyslim jakou cestou se dostat na kone :D
Na tom není moc co vymýšlet, pokud nemáš ambici v tom rozjíždět vlastní podnikání. Pokud chceš být jenom zaměstnanec, tak si s tím prostě nějakou dobu hrát, všechno nastudovat, přidat s k nějakému projektu a pak hledat zaměstnavatele. nic novýho pod sluncem :)

a proc hledam dalsi programovaci jazyk? protoze od te doby co jsem opustil lego a zacal jsem si hrat s PC vlastne porad programuju a programovani me bavi a nerad bych ho opustil pres vsechny aktivity co delam. a citim ze bych si nasel cas se venovat dalsimu programovacimu jazyku (v ramci uceni 2-3 roky)
Ty věci, co jsi vyjmenoval, jsou hodně perspektivní. Být tebou bych se na nějaký přitroublý C++ úplně s klidem vykašlal a pustil bych se do toho Rka. Možná to trochu zkombinovat s numpy/pandas, páč ten Python se nějak začíná rozlejzat :)

Akorát to chce nějaký rozumný problém, na kterým si to člověk může pilovat. Přihřeju si polívčičku a doporučím ti tohle:
http://www.marigold.cz/item/typicke-problemy-analyzy-energetickych-dat-a-ukol-pro-machry
- ten úkol tam je popsanej trochu zvláštně ;) ale nějaký ukázkový data tam máš, můžeš se pokusit z nich vydolovat nějakou zajímavou informaci, přičemž fantazii se absolutně meze nekladou - je jenom na tobě, s jakým nápadem přijdeš :)

Jakýkoli nápady a případný výsledky můžeš konzultovat přímo se mnou, Patrick by byl jenom zbytečnej mezičlánek :)

radill

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #71 kdy: 09. 08. 2014, 17:34:05 »
tohle vlakno je o tom ze si dneska sednu a cca 2-3 roky budu investovat do >studia<. a vem jed na to ze kdyz se do neceho pustim tak nad sebou upletu takovy bic a celibat ze to tezke hledani technologine No. 1 bude mit smysl :)

Jak je to myšlené? Naučit se technologii zvládne každý, ale ne každý je schopný ji využít. V tvém věku je to asi zatím jedno, ale i tak to bude dost důležité za pár let.

mno, ja se to chci naucit metodou znam vsechna zakouti i uskali. ctu blogy guru od fochu, zajimam se o best practice atd atd... takze je otazka, kazdy zvladne naucit a dejme tomu znalost na solidni urovni kdy pak muzes vyrukovat s tim ze to fakt ovladas a ze jsi schopen neco produktivne delat... v mem veku je to sice jedno, ale ja myslim do budoucna. a ty roky (2-3) neberte exaktne. ja tim jen vyjadruju ze do toho chci investovat vic casu nez co trvaji 2 vikendy

Dobře, to je dobrý základ. Kde ale bereš tu jistotu, že budeš dobrý? Je to jen učení, které zvládne každý, pokud by chtěl. Většina lidí nechce, ale to není podstatné, i když už tím máš značnou výhodu. Je to jako na VŠ. Naučit se všechno nazpaměť a pak dostat titul dokáže každý. Pro tebe je to třeba samozřejmé, že vše ti jde na nejlepší úrovni, ale já tě neznám, proto se ptám.

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #72 kdy: 09. 08. 2014, 17:45:37 »
o co mi jde, proc se to ucit: na to fakt nevim co bych napsal. asi protoze jsem levej jak savle a jedinej spusob je zivit se hlavou :D
No tak buď se chci naučit nějaký jazyk proto, že je po něm aktuálně scháňka, takže doufám, že mi to pomůže za rok sehnat lepší job, nebo to chci udělat třeba proto, abych se naučil něco úplně nového, abstraktního, co mi pomůže být "lepším programátorem" v obecnějším smyslu, takže moje cena bude růst konstantně a budu mít šanci dostat se na zajímavější projekty, ale nutně nechci hledat novou práci ausgerechnet teď.

Nebo třeba spousta lidí kouká na nějaký nový jazyk jenom tak čistě ze zvědavosti. Já třeba takhle občas kouknu na Haskell, ale nějak se mi nedaří se do něj ponořit a získat k němu vztah ;)
no, tak se asi projevuje mladicka nerozvanost nebo jsem zenska protoze chci oboje :D

aktualne mi ta oblast neprijde tak atraktivni abych se tim vazneji zabyval. rozhodne to ale sleduju a pricichavam novym vecem (v oblasti big data) aby mi neujel vlak.
Ehm. Nevím o ničem aktuálnějším a atraktivnějším než big data :) Kdybys s tím uměl nějaký slušný psí kusy, okamžitě bych ti zprostředkoval nabídku spolupráce :)
problem je ze aktualne umim z big dat veci ktery se chteli vcera. a to co se chce dnes leti rychlosti svetla a rozhodne se nevystavim nad necim co je tu na 3 sezony. co se bude chtit zitra si troufam tvrdit ze nikdo v celym ceskoslovensku nevi. mam nejake teorie co bude in... ale k cemu mi to je kdyz nekdo v USA uvolni milijardu $ a napisou nastroj ktery moje velky snazeni okamzite smete ze stolu? zatim je to opravdu velmi rozbourene more...

a proc hledam dalsi programovaci jazyk? protoze od te doby co jsem opustil lego a zacal jsem si hrat s PC vlastne porad programuju a programovani me bavi a nerad bych ho opustil pres vsechny aktivity co delam. a citim ze bych si nasel cas se venovat dalsimu programovacimu jazyku (v ramci uceni 2-3 roky)
Ty věci, co jsi vyjmenoval, jsou hodně perspektivní. Být tebou bych se na nějaký přitroublý C++ úplně s klidem vykašlal a pustil bych se do toho Rka. Možná to trochu zkombinovat s numpy/pandas, páč ten Python se nějak začíná rozlejzat :)

Akorát to chce nějaký rozumný problém, na kterým si to člověk může pilovat. Přihřeju si polívčičku a doporučím ti tohle:
http://www.marigold.cz/item/typicke-problemy-analyzy-energetickych-dat-a-ukol-pro-machry
- ten úkol tam je popsanej trochu zvláštně ;) ale nějaký ukázkový data tam máš, můžeš se pokusit z nich vydolovat nějakou zajímavou informaci, přičemž fantazii se absolutně meze nekladou - je jenom na tobě, s jakým nápadem přijdeš :)

Jakýkoli nápady a případný výsledky můžeš konzultovat přímo se mnou, Patrick by byl jenom zbytečnej mezičlánek :)

kdyz predemnou nekdo zmini numpy lomim rukama a brecim co se jeste musim naucit :D a na eRku neni defakto co se ucit. horsi je chapat co dela tahle vec z pohledu matematiky... nebo umet interpretovat statisticke jevy v praxi...

co se dat tyce tak data jsou v pohode. namatkou data.gov... ale problem je umet v tom neco najit. jooo, je spousta nastroju ktery nacucnou excelovskou tabulku a uz nad tim delaji nejakou regresi. ale spousta lidi prdlacky tusi o co jde... takze se ani omylenem nepokousim z nejakych dat neco vyzkoumat. zatim je to nejvetsi ztrata casu. zatim si pod sebou snazim delat kvalitni podhoubi znalosti. napriklad studuju tuhle knizku http://www.amazon.com/Data-Mining-Decision-Trees-Applications/dp/9812771719 ktera je nacpana samou matikou (nejsem matematik!! matika me bavi ale delam ji hodne free-style. na zbytek mam R) typu jak nechat rust stromy, jak je vyhodnocovat a pocitat esli takovy rust ma smysl (mega to zjednodusuju) jak vybirat nejlepsi stepeni stromu, prorezavani stromu. potom rozhodovaci lesy atd atd... ne nadarmo jsem si dal deadline do +- 30ti :D :D

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #73 kdy: 09. 08. 2014, 17:55:20 »
co se dat tyce tak data jsou v pohode. namatkou data.gov... ale problem je umet v tom neco najit. jooo, je spousta nastroju ktery nacucnou excelovskou tabulku a uz nad tim delaji nejakou regresi. ale spousta lidi prdlacky tusi o co jde... takze se ani omylenem nepokousim z nejakych dat neco vyzkoumat. zatim je to nejvetsi ztrata casu. zatim si pod sebou snazim delat kvalitni podhoubi znalosti. napriklad studuju tuhle knizku http://www.amazon.com/Data-Mining-Decision-Trees-Applications/dp/9812771719 ktera je nacpana samou matikou (nejsem matematik!! matika me bavi ale delam ji hodne free-style. na zbytek mam R) typu jak nechat rust stromy, jak je vyhodnocovat a pocitat esli takovy rust ma smysl (mega to zjednodusuju) jak vybirat nejlepsi stepeni stromu, prorezavani stromu. potom rozhodovaci lesy atd atd... ne nadarmo jsem si dal deadline do +- 30ti :D :D
Nevim, jestli ma uplne smysl se ucit jenom suchou teorii s vidinou, ze nekdy za x let to poprve pouzijes. Ja osobne jsem zastancem skoly hrou :) to je imho daleko efektivnejsi.

Takze neprndej, stahni si ty data a pekne ukaz, co v tobe je ;)

tojsemja

Re:Co se učit za programovací jazyk?
« Odpověď #74 kdy: 09. 08. 2014, 17:56:36 »
tohle vlakno je o tom ze si dneska sednu a cca 2-3 roky budu investovat do >studia<. a vem jed na to ze kdyz se do neceho pustim tak nad sebou upletu takovy bic a celibat ze to tezke hledani technologine No. 1 bude mit smysl :)

Jak je to myšlené? Naučit se technologii zvládne každý, ale ne každý je schopný ji využít. V tvém věku je to asi zatím jedno, ale i tak to bude dost důležité za pár let.

mno, ja se to chci naucit metodou znam vsechna zakouti i uskali. ctu blogy guru od fochu, zajimam se o best practice atd atd... takze je otazka, kazdy zvladne naucit a dejme tomu znalost na solidni urovni kdy pak muzes vyrukovat s tim ze to fakt ovladas a ze jsi schopen neco produktivne delat... v mem veku je to sice jedno, ale ja myslim do budoucna. a ty roky (2-3) neberte exaktne. ja tim jen vyjadruju ze do toho chci investovat vic casu nez co trvaji 2 vikendy

Dobře, to je dobrý základ. Kde ale bereš tu jistotu, že budeš dobrý? Je to jen učení, které zvládne každý, pokud by chtěl. Většina lidí nechce, ale to není podstatné, i když už tím máš značnou výhodu. Je to jako na VŠ. Naučit se všechno nazpaměť a pak dostat titul dokáže každý. Pro tebe je to třeba samozřejmé, že vše ti jde na nejlepší úrovni, ale já tě neznám, proto se ptám.

nikde tu jistotu neberu. ale co mam delat? pustit televizi protoze vsechno ostatni je moc namahave? je mi 24, kde jsem mel za tu kratkou dobu poznat co ma smysl delat a co ne aby byl pozitivni vysledek? takovy premejsleni me hrozne utapi v depresich... to raci na vsechno zapomenu a jdu neco studovat. vetsina lidi nechce - toho jsem si vedom a to je moje vyhoda :) praveze mi vse nejde na nejlepsi urovni, jsou lidi co se ptaji proc tady svou prumernosti dal spotrebovavam vzduch a misto... a mnohdy nejsou daleko od pravdy protoze ja nejsem zadny genius. a to me vede k zaverum ze musim makat este vic nez se momentale snazim :)