Dvě identické Wi-Fi sítě

Miramel

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #45 kdy: 08. 08. 2014, 12:56:29 »
Myslím, že bys to Jádro prostě nedokázal vymyslet, takže musí být plněny tyto podmínky:

  • Nesmí být připojeni ke stejnému AP.
  • Ani jeden z kanálů nesmí být rušený z venčí.
  • Oba musí být ve stejné místnosti jako je AP, jinak je zpomalení způsobené rušením podstatnější, než to způsobené vytížením sítě.
  • Musí oba vytěžovat konektivitu na 100%.
  • Na počítačích nesmí být aktivní firewall a antivirus, jinak lze na slabším stroji jen těžko naplno vytížit síť
  • Karty i AP musí být striktně úzkopásmové, protože jinak přijímají i věci ze sousedních kanálů.

Za splnění těchto specifických podmínek lze opravdu dosáhnout měřitelného rozdílu.

Další otázka by byla, jestli toho lze opakovaně dosahovat a kolikrát ročně to nastane.


mi

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #46 kdy: 08. 08. 2014, 14:45:03 »
No až na první bod nelze než NEsouhlasit  ;D
Pokud mám jeden zarušený kanál a na něm dva klienty, tak je to pořád 2x horší situace, než mít dva zarušené kanály a na každém z nich jednoho klienta.
Vůbec není potřeba, aby oba vytěžovali konektivitu na 100%. I jeden sosájící klient dokáže zarušit signál i u druhého AP, sníží se ostatním propustnost a zvýší se odezva.
Zpomalení firewallem a antivirem bych i na několik let starých počítačích zanedbal, vzhledem k reálným rychlostem wifi v řádu max. desítek Mbit.

Můžeš nám napsat nějakou výhodu nebo důvod, proč by AP měly být na stejných kanálech? Já prostě žádnou nevidím, v ideálním případě se počtem obsazených kanálů násobí propustnost sítě. V reálu to takhle většinou nebude, ale nikdy to nebude horší než s jedním kanálem.

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #47 kdy: 08. 08. 2014, 15:34:15 »
No až na první bod nelze než NEsouhlasit  ;D
Pokud mám jeden zarušený kanál a na něm dva klienty, tak je to pořád 2x horší situace, než mít dva zarušené kanály a na každém z nich jednoho klienta.
Vůbec není potřeba, aby oba vytěžovali konektivitu na 100%. I jeden sosájící klient dokáže zarušit signál i u druhého AP, sníží se ostatním propustnost a zvýší se odezva.
Zpomalení firewallem a antivirem bych i na několik let starých počítačích zanedbal, vzhledem k reálným rychlostem wifi v řádu max. desítek Mbit.

Můžeš nám napsat nějakou výhodu nebo důvod, proč by AP měly být na stejných kanálech? Já prostě žádnou nevidím, v ideálním případě se počtem obsazených kanálů násobí propustnost sítě. V reálu to takhle většinou nebude, ale nikdy to nebude horší než s jedním kanálem.
Malé doplnění - při připojení n klientů není přenosová kapacita dělena n, ale n+n*x (berte to s rezervou prosím), takže ta křivka přenosu, zarušení nebo já nevím čeho není lineárně klesající, ale bude klesat podstatně rychleji (v podstatě ta funkce by po vzhlazení mohla ležet v okolí funkce y-a=-x^b pro x,y v N+0 a a,b v N, ale to prosím berte jen čistě obecně).

To Miramel: Zapomněl jsi na jednu podstatnou věc - rozdíly mezi čipy v mobilech, tabletech,noteboocích a já nevím čeho a mezi AP. Kompatibilita zařízení velmi výrazně ovlivňuje připojení a přenosové kapacity, například můj čip Atheros v notbooku má problém s D-Link AP, kde kdokoliv iný i za dvěma stěnami je na tom líp než já, a naopak na ASUS AP mám plný signál i přes dvě patra v paneláku). Takže aby to měření bylo opravdu korektní, tak bys ještě musel dodat stejná zařízení.

To jen dodatek k tvému testování, jinak bavit se s tebou o tom, jak má být nastavená Wi-Fi, asi nepřipadá moc v úvahu. To, jak Jarda psal, že je vhodné to mít na dvou ůzných kanálech, jinak se ten provoz zpomalí, je pravda (roamované sítě takto fungují podstatně lépe, než když pojedou na stejném kanálu). U jednoho zařízení to asi fakt nepoznáš, protože tam ty nákaldy na režii budou relativně malé, ale u více už ano. A nejde vůbec o to, jestli máš 1, 10, 100 nebo x tisíc zařízení, jedná se o postup, který byl oveřen jak teporeticky, tak praxí (pokud se otm chceš dozvědět více, nastuduj si  nějaké materiály - Cisco na to vydalo docela dobré věci - mám za to, že by ti mělo stačit projít si L2/L3 ISO/OSI modelu, ale pořádně).

Lol Phirae

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #48 kdy: 08. 08. 2014, 15:40:50 »
To, jak Jarda psal, že je vhodné to mít na dvou ůzných kanálech, jinak se ten provoz zpomalí, je pravda (roamované sítě takto fungují podstatně lépe, než když pojedou na stejném kanálu). U jednoho zařízení to asi fakt nepoznáš, protože tam ty nákaldy na režii budou relativně malé, ale u více už ano.

No, měli jsme tady pár krámů od UBNT, které naopak pro funkční roaming přímo vyžadovaly, aby byly všechna na stejném kanále. (Pravda je, že ty si ten roaming samy vynucovaly i u klientů, kteří se k tomu jaksi neměli.)

Mirek

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #49 kdy: 08. 08. 2014, 18:09:40 »

Jo, to chápu. Pro většinu běžného domácího použití dost naprd.
Naopak, tak je to jedině správně a to i v domácím prostředí a není sebemenší důvod to tak nemít.

Jasně, vím že je to správně. Ale to, co jsem chtěl říct je - 3-4 zařízení (ne vždy je k dispozyci DHCP server na přípojce) na domácí síť je trochu overkill. To je vše.


Mirek

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #50 kdy: 08. 08. 2014, 18:13:24 »

Jo, to chápu. Pro většinu běžného domácího použití dost naprd.

Co je na tom naprd? Bud je v siti router a k nemu dve AP v rezimu bridge (DHCP v tom pripade dava jen router), nebo je jedno z tech AP zabudovane primo v routeru (wifi router) a DHCP dava jen tohle.

Šlo mi o ten příspěvek, ve kterém bylo že se mají pro obě (všechna) AP používat identické konfiguráky.

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #51 kdy: 08. 08. 2014, 18:38:09 »
No tak přispějí svou troškou funguje to jak ma postahoval jsem výkony takže přepínání klientu funguje tak jak ma jinak mám si se připojeno přes WiFi jak stolní počítače tak mobilní zařízení a nepozoruji ze by docházelo výpadkům.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #52 kdy: 08. 08. 2014, 21:41:13 »
Jasně, vím že je to správně. Ale to, co jsem chtěl říct je - 3-4 zařízení (ne vždy je k dispozyci DHCP server na přípojce) na domácí síť je trochu overkill. To je vše.
Proboha proč, první wifi router zapojím obvyklým způsobem WAN portem na internetovou přípojku, zapnu NAT a DHCP. Druhé zařízení zapojím do LAN portu prvního a buď koupím AP bez funkce routeru (bez NAT, bez DHCP) a nebo, pokud je to router, vypnu DHCP, NAT a k LAN portu prvního zařízení ho zapojím opět LAN portem a mám to.

Mirek

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #53 kdy: 09. 08. 2014, 01:38:11 »
Jasně, vím že je to správně. Ale to, co jsem chtěl říct je - 3-4 zařízení (ne vždy je k dispozyci DHCP server na přípojce) na domácí síť je trochu overkill. To je vše.
Proboha proč, první wifi router zapojím obvyklým způsobem WAN portem na internetovou přípojku, zapnu NAT a DHCP. Druhé zařízení zapojím do LAN portu prvního a buď koupím AP bez funkce routeru (bez NAT, bez DHCP) a nebo, pokud je to router, vypnu DHCP, NAT a k LAN portu prvního zařízení ho zapojím opět LAN portem a mám to.

Padlo tu, ze idealni je mit pro obe wifi AP identickou konfiguraci. A proto jsem se ptal, jak to v takovem pripade udelat. To co pises vim, rozumim tomu a chapu to.

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #54 kdy: 11. 08. 2014, 08:54:35 »
No, měli jsme tady pár krámů od UBNT, které naopak pro funkční roaming přímo vyžadovaly, aby byly všechna na stejném kanále. (Pravda je, že ty si ten roaming samy vynucovaly i u klientů, kteří se k tomu jaksi neměli.)

Nic ve zlém, ale UBNT neberu jako síťový prvek (horší krámy jsem snad neviděl, teda kecám viděl :D ). Jediné co mají dobré, je management "zadarmo" '(ale teď nevím, zda nejede pouze pod Windowsy).

j

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #55 kdy: 11. 08. 2014, 10:27:01 »
To, jak Jarda psal, že je vhodné to mít na dvou ůzných kanálech, jinak se ten provoz zpomalí, je pravda (roamované sítě takto fungují podstatně lépe, než když pojedou na stejném kanálu). U jednoho zařízení to asi fakt nepoznáš, protože tam ty nákaldy na režii budou relativně malé, ale u více už ano.

No, měli jsme tady pár krámů od UBNT, které naopak pro funkční roaming přímo vyžadovaly, aby byly všechna na stejném kanále. (Pravda je, že ty si ten roaming samy vynucovaly i u klientů, kteří se k tomu jaksi neměli.)

Moje kramy od UBNT si naopak sami dohodli kazdej jinej kanal, tak aby se nerusily (mam jich tu 5 kousku).

No, měli jsme tady pár krámů od UBNT, které naopak pro funkční roaming přímo vyžadovaly, aby byly všechna na stejném kanále. (Pravda je, že ty si ten roaming samy vynucovaly i u klientů, kteří se k tomu jaksi neměli.)

Nic ve zlém, ale UBNT neberu jako síťový prvek (horší krámy jsem snad neviděl, teda kecám viděl :D ). Jediné co mají dobré, je management "zadarmo" '(ale teď nevím, zda nejede pouze pod Windowsy).
Hmm ... mno jelikoz je to naprosto standardni ssh ...


Samo roaming "od prirody" je zavislej na (ne)shopnosti klienta, takze to chodi jak kdy a jak s cim. Mam tu taky asi 30APcek od motoroly a k nim switch, kterej ten roaming ridi, coz funguje o poznani lip. Ale na open zakaznickou sit nebudu kupovat HW za mega, ze ...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #56 kdy: 11. 08. 2014, 10:47:22 »
Moje kramy od UBNT si naopak sami dohodli kazdej jinej kanal, tak aby se nerusily (mam jich tu 5 kousku).

Hm, tak to by mne docela zajimalo, jak by to dohadovani vypadalo v prostredi, kde tech siti maji sousedi v nejblizsim okoli uz nejmin deset a vsechny kanaly jsou vicemene nejak zasrane.

j

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #57 kdy: 11. 08. 2014, 12:43:57 »
To je jednoduchy, to dohadovani vypada tak, ze si APcko proscanuje okoli a vybere si kanal, na kterym je nejmin signalu. Mno a pokud je okoli plny, tak by predevsim dotycny nemel zadny dalsi APcka zprovoznovat, nebot tim porusuje GL.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #58 kdy: 11. 08. 2014, 12:52:21 »
To je jednoduchy, to dohadovani vypada tak, ze si APcko proscanuje okoli a vybere si kanal, na kterym je nejmin signalu. Mno a pokud je okoli plny, tak by predevsim dotycny nemel zadny dalsi APcka zprovoznovat, nebot tim porusuje GL.

To je ale na dve veci v pripade, ktery ja mam doma, kdy na nekterych kanalech je signal silny, ale jen treba vecer. Ledaze by se to dynamicky preladovalo podle potreby.

Co je to GL?

Kolemjdouci

Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« Odpověď #59 kdy: 11. 08. 2014, 13:46:14 »
Generalni licence.

Jinak pokud je mi znamo, tak "wifi-paket" obsahuje pokud jede na stejnem kanalu info pro ostatni AP "pozor ted vysilam ja, ostatni cekejte" ...